It is currently 23 May 2024, 11:27

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 185 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 Next
Author Message
 Post subject: "Dulce Romanie"
PostPosted: 08 Feb 2010, 23:44 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 21:56
Posts: 229
Car: Stelvio 2.0 280hp Q4
Location: Bucuresti
Deschid acest topic cu scopul de a impartasi situatii si intamplari nu prea grozave din calatoriile noastre in Frumoasa si Minunata Romanie.

Doresc sa incep cu experienta petrecuta duminica aceasta (7feb2010). In dorinta de a-mi vedea parintii si deasemeni datorita unei intalniri pentru semnarea unui contract, sambata dimineata m-am hotarat sa plec la Tulcea, insa fara a lua in calcul "codurile colorate" de la meteo. Totul bine si frumos in ziua de sambata : imi vad parintii, semnez contractul, multa fericire :D ies in oras cu amicii de la Tulcea, in final destul de obosit ma culc pe la 01:10am. Dimineata ma trezesc cu un telefon de la un amic care pleca din Bucuresti spre Tulcea : "Frateeeeee......fugi mai repede ca e jale. Daca vrei sa ajungi in Bucuresti pleaca din Tulcea cat mai repede ca a inceput sa viscoleasca si ninge destul de tare". Zis si facut: ma trezesc, imi fac bagajele, ma duc sa ma mai vad cu cineva pentru niste acte si pe la 13.00 am plecat cu rezervorul plin de motorina.

Drumul pe la noi in judet(Tulcea) a fost ok in jur de 20km de zapada pe drum, insa incepand cu Harsova situatia era din ce in ce mai grava. Incepuse viscolul. Si "colac peste pupaza" ma suna mama disperata: "Mami, vezi ca la TV au spus ca s-a inchis autostrada!" Stau si analizez si ajung la o singura solutie: "trebuie sa merg pe drumul vechi".

In consecinta dupa ce am parcurs 100km in conditii rezonabile: Tulcea - Harsova, au urmat alti 200 de km groaznici pe care nu cred ca o sa-i uit prea curand. Viscol de peste 100km/h, drum fara vizibilitate pe timpul zilei, drumul la un moment dat era doar pe o banda datorita troienelor si peste 100km de polei

Din fericire am reusit sa ajuns in Bucuresti. Cel mai mare noroc a fost ca am reusit sa ies din Urziceni pe timp de zi, pentru ca ulterior dupa lasarea serii iesirea din localitati a fost restrictionata.

Atasez cateva poze pentru a fi mai explicit.

Morala: Cand codurile se coloreaza, si traiti in Romania, dragii mei stati in casa. Ca dupa spusele celor de la CNADNR : " pentru noi conteaza drumurile si nu traficul de pe ele" de parca ar exista drumuri fara trafic.


Attachments:
File comment: Plecam increzator la drum.
Picture1 038.jpg
Picture1 038.jpg [ 185.88 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: inainte de TOPOLOG
Picture1 069.jpg
Picture1 069.jpg [ 116.88 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: dupa TOPOLOG
Picture1 070.jpg
Picture1 070.jpg [ 120.23 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: inainte de HARSOVA
Picture1 072.jpg
Picture1 072.jpg [ 188.06 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: inainte de HARSOVA
Picture1 077.jpg
Picture1 077.jpg [ 271.69 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: inainte de HARSOVA
Picture1 078.jpg
Picture1 078.jpg [ 291.61 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: zona SLOBOZIA
Picture1 079.jpg
Picture1 079.jpg [ 117.27 KiB | Viewed 3589 times ]
File comment: zona SLOBOZIA
Picture1 080.jpg
Picture1 080.jpg [ 132.23 KiB | Viewed 3589 times ]

_________________
Stelvio 2.0 280hp Q4
ex:156 1.9Jtd-M 2004
Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 00:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4239
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Tynule tata asta e ca vorba baietilor alora de cantau"....eterna si fascinanta Romanie".

Legat de experienta ta mi-am expus deja parerea insa o voi face in continuare fata de muistii aia din CNADR.Spun muisti si imi asum acest risc pentru ca doar astfel de creaturi pot veni pe micul ecran cu declaratii de genul "domne pe noi nu ne intereseaza traficul, problema noastra este drumul, iar faptul ca e trafic pe drumul respectiv si se produc blocaje ca ninge nu e vina noastra".Eu intreb acum:cum mortii matii de retardat sa afirmi ca nu e problema ta ca e trafic atata timp cat traficul ala nenorocit se desfasoara pe drumul pe care il ai in administrare?
Am ramas complet interzis aseara cand urmaream pe un post national un astfel de individ, director simplu(fusese retrogradat la ninsoarea din decembrie din director adjunct) la autoritatea mai sus mentionata, afirma cu o lejeritate de cerea pumni in dinti si suturi in cur ca e problema celor ce se afla in trafic si nu a lor.Iar cand a fost intrebat de toti cei din studio de ce drumul pe care il administreaza nu este practicabil, de ce nu exista acele parazapezi care le vedeam odinioara pe camp incepand din noiembrie si pana in aprilie, omul a raspuns ca le-au fost furate din depozite si ca este o ancheta in desfasurare.WTF????Ce mama dreq imi pasa mie de ancheta nush-cui, eu vreau sa circul ca d-aia platesc taxe si vignete si tot felul de parataxe numai ca sa pot circula cu masina si de fapt nu pot.

Vreau sa inchei prin a spune ca nici macar nu-mi pasa de cum am scris,imi asum responsabilitatea si asa as vrea sa ramana dat fiind ca asa ma simt in momentul de fata, asa ajungi sa te exprimi dupa ce traiesti in tara asta de tot rahatu!

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 00:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
am si eu o intrebare... avand in vedere ca traim in tara asta de cacat de cand ne-am nascut si ca in fiecare an se repeta povestea asta, de ce nu va luati voi masurile necesare ca sa nu ajungeti in situatiile astea? de exemplu sa stati acasa cand se de o saptamana se trambiteaza pe toate posturile tv ca o sa fie nasol... sau macar sa aveti o lopata in portbagaj... sau alte chestii de bun simt...
sunt de acord ca niste dobitoci se ocupa de infrastructura de la noi, dar sincer nu vad mare diferenta intre ei si cei care - stiind cum sta treaba - ii injura de pe margine pentru ca s-au aruncat cu capu' inainte in situatii de genul asta.
una din definitiile inteligentei este adaptarea la mediu si la situatii noi... voi cum va raportati la asta?


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 00:40 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4239
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Bine ca nu aveai tu toacse de facut drumul ala ca nush ce iti iesea pe gura pe urma.De ce esti tu ala moralist acuma, omul a precizat clar ca trebuia sa ajunga la tulcea dintr-un motiv foarte important si ca nu prea suferea amanare.La fel cum mii de alti oameni in tara asta nu prea pot sa isi "planifice" urgentele aparute in ultimul moment.A nu se intelege ca toti cei care au fost prinsi in blocaje, mai ales cei care au si masinile nepregatite pe vremea asta aveau sigur vreo treaba importanta pe undeva.
Cat despre lopata si alte chestii uita-te bine ca nu a scris ca a ramas inzapezit ci doar a circulat foarte foarte greu.Ce era sa aiba in portbagaj?O freza numai buna de montat in botul alfei cu care sa isi faca singur drum printre troiene?Serios acuma, cand e de dat cu paru e, dar si cand e sa fim rezonabili hai sa fim.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 00:50 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 21:56
Posts: 229
Car: Stelvio 2.0 280hp Q4
Location: Bucuresti
toshy Quote:
am si eu o intrebare... avand in vedere ca traim in tara asta de cacat de cand ne-am nascut si ca in fiecare an se repeta povestea asta, de ce nu va luati voi masurile necesare ca sa nu ajungeti in situatiile astea? de exemplu sa stati acasa cand se de o saptamana se trambiteaza pe toate posturile tv ca o sa fie nasol... sau macar sa aveti o lopata in portbagaj... sau alte chestii de bun simt...
sunt de acord ca niste dobitoci se ocupa de infrastructura de la noi, dar sincer nu vad mare diferenta intre ei si cei care - stiind cum sta treaba - ii injura de pe margine pentru ca s-au aruncat cu capu' inainte in situatii de genul asta.
una din definitiile inteligentei este adaptarea la mediu si la situatii noi... voi cum va raportati la asta?

toshy are pefecta dreptate. Trebuia sa-mi dau seama pana acum ca in astfel de cazuri nu ar fi trebuit sa plec. Insa sambata dimineata era chiar frumos afara si am spus ca nu o sa fie asa de rau.

Am fost destul de rapid in reactii .... si datorita acestui fapt am si ajuns la Bucuresti. Cum am auzit ca s-a inrautatit vremea am si plecat.

@toshy :
Dar cum iti explici ca la orice zapada, minunata noasta autostrada A2 este inchisa? Nu crezi ca exista o mare incompetenta a autoritatilor.

Si invatatura de minte cand apar "coduri colorate" nu mai plec la drum.

_________________
Stelvio 2.0 280hp Q4
ex:156 1.9Jtd-M 2004


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 00:55 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
^BigBlack Quote:
@toshy :
Dar cum iti explici ca la orice zapada, minunata noasta autostrada A2 este inchisa? Nu crezi ca exista o mare incompetenta a autoritatilor.
ba da. si daca sa omori oameni nu ar fi ilegal as face ceva in privinta asta.
dar de zeci de ani de zile situatia e aceeasi si autoritatile astea sunt rezultatul votului nostru al tuturor - si nu vorbesc de ultimele alegeri, vorbesc de TOATE alegerile si de TOTI cei care au fost la conducere.
cu toate ca am impresia ca votul meu cantareste mult prea putin cand voteaza si aia care au plecat cu dacia 1300 la drum si pe care i-am vazut la tv blocati prin camp.


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 11:20 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 21:56
Posts: 229
Car: Stelvio 2.0 280hp Q4
Location: Bucuresti
Aici doresc sa-mi inchei comentariile la adresa intamplarii mele.

Mai departe va rog sa postati si voi intamplari si situatii ciudate, deoarece: "nu este un topic personal, ci un topic comun unde sa povestim si sa tragem concluzii"
:D

_________________
Stelvio 2.0 280hp Q4
ex:156 1.9Jtd-M 2004


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 09 Feb 2010, 14:44 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
georgeg warn 50% pentru obscenitati

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 10 Feb 2010, 14:12 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Tocmai pentru reacții d-astea de pe margine se întîmplă ce se întîmplă pe drumuri, iarna pe viscol. Fiindcă toată lumea se trezește să strige la autorități, iar cei de la presă le fac galerie, nimeni nu ia în serios o avertizare de viscol sau un drum închis. În țările civilizate drumurile se închid preventiv, și nu moare nimeni tocmai pentru a nu pune lumea în pericol și pentru a nu exista costuri suplimentare inutile. Am văzut faze la televizor cu un polițist care stătea lîngă un semn de drum închis și se ruga de oameni să nu plece! Numai la noi trebuie să lucrezi pe viscol, să dai zăpada de pe drum și să te uiți cum vîntul o pune în spatele tău la loc. „Mă duceam cu lama jos pînă la capătul sectorului și cînd mă întorceam nu mai știam unde e drumul, nu se mai cunoștea pe unde am trecut” spusele unui șofer care a lucrat la deszăpezire, cu o vastă experiență în domeniu (a lucrat aproape toate iernile din 90 pînă în 2008 la deszăpezire), și a cărui mașină, în 2 zile de viscol a avut peste 30 de ore lucrate efectiv.
Iar cu parazăpezii e altă discuție. Înainte de '89 și parazăpezii și cîmpul pe care se montau aveau același proprietar, statul. Acum situația e un pic alta. Ca să pui parazăpezii pe cîmp trebuie acordul proprietarului. Plus că ar dispărea în prima noapte.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 10 Feb 2010, 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4239
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Si atunci sa inteleg ca ti se pare normala redeschiderea autostrazii A2 abia la 2 zile dupa ce a trecut viscolul?Sau ca sunt sute de drumuri inca prin Bucuresti, capitala europeana, pe unde nici macar nu poti intra cu masina?Sau ca utilajele de deszapezire care trebuiau sa fie acum pe acele strazi prin bucuresti lipsesc iar atunci cand viscolea de rupea duminica ei trecea p-acolo si "ajutau" pe oricine era dispus sa ii omeneasca?

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 10 Feb 2010, 15:00 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 21:56
Posts: 229
Car: Stelvio 2.0 280hp Q4
Location: Bucuresti
Babacu Quote:
Tocmai pentru reacții d-astea de pe margine se întîmplă ce se întîmplă pe drumuri, iarna pe viscol. Fiindcă toată lumea se trezește să strige la autorități, iar cei de la presă le fac galerie, nimeni nu ia în serios o avertizare de viscol sau un drum închis. În țările civilizate drumurile se închid preventiv, și nu moare nimeni tocmai pentru a nu pune lumea în pericol și pentru a nu exista costuri suplimentare inutile. Am văzut faze la televizor cu un polițist care stătea lîngă un semn de drum închis și se ruga de oameni să nu plece! Numai la noi trebuie să lucrezi pe viscol, să dai zăpada de pe drum și să te uiți cum vîntul o pune în spatele tău la loc. „Mă duceam cu lama jos pînă la capătul sectorului și cînd mă întorceam nu mai știam unde e drumul, nu se mai cunoștea pe unde am trecut” spusele unui șofer care a lucrat la deszăpezire, cu o vastă experiență în domeniu (a lucrat aproape toate iernile din 90 pînă în 2008 la deszăpezire), și a cărui mașină, în 2 zile de viscol a avut peste 30 de ore lucrate efectiv.
Iar cu parazăpezii e altă discuție. Înainte de '89 și parazăpezii și cîmpul pe care se montau aveau același proprietar, statul. Acum situația e un pic alta. Ca să pui parazăpezii pe cîmp trebuie acordul proprietarului. Plus că ar dispărea în prima noapte.
@Babacu ai dreptate in ceea ce zici dar in acelasi timp gresesti amarnic:

1."În țările civilizate drumurile se închid preventiv" - corect. Doar ca nu se inchid drumurile de interes national.
2."În țările civilizate drumurile se închid preventiv" - iar corect. Doar ca la ei sistemul rutier este atat de complex incat iti ofera rute ocolitoare in stare foarte buna.
3."2 zile de viscol a avut peste 30 de ore lucrate efectiv" - Nasol pentru sofer: ar fi trebuit sa munceasca 8 ore pe zi si sa faca schimb cu alt coleg. Iar in doua zile masinaria ar fi trebuit sa functioneze 48 de ore adica non-stop daca era nevoie ...ca e o masinarie facuta sa functioneze in conditii extreme.

_________________
Stelvio 2.0 280hp Q4
ex:156 1.9Jtd-M 2004


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 10 Feb 2010, 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
^BigBlack ai dreptate cu rețelele de drumuri din afară, dar pe viscol, oricît de civilizat și dotat, ai fi tot nu poți să faci nimic. Am văzut șoferi de TIR din vest care se opresc cînd li se spune și așteaptă liniștitți pe dreapta pînă cînd este permisă circulația. A noștri, ca brazii, dau buzna, că de ce să oprească ei, că nu pot să aștepte, că să li se dea mașini să le deschidă drumul, etc. Ideea e că toți s-au obișnuit să strige și să arate cu degetul înspre autorități că nu fac nimic, dar cînd autoritățile încearcă să impună un lucru de bun simț aceeași oameni sar de fund în sus și încep cu lozinci. Toți se cred deștepți, toți se pricep și fiecare din el e cel mai important.

Un exemplu: prin anii 90 la Tgv. s-a hotărît să se scoată armata pentru a ajuta la deszăpezire deoarece cei în drept (cică) nu mai făceau față. Zis și făcut. Au fost scoase cîteva tancuri și puse pe drum să facă cîteceva, nu prea se știa ce, dar să fie acolo, glorioasa armată, ultima speranță a poporului aflat la greu. În afară că au stricat drumul, tancurile alea s-au stricat și ele (unul chiar a luat foc) și a trebuit să fie trase și ele de pe carosabil pentru a putea curăța drumul.

P.S.
Quote:
"2 zile de viscol a avut peste 30 de ore lucrate efectiv" - Nasol pentru sofer: ar fi trebuit sa munceasca 8 ore pe zi si sa faca schimb cu alt coleg. Iar in doua zile masinaria ar fi trebuit sa functioneze 48 de ore adica non-stop daca era nevoie ...ca e o masinarie facuta sa functioneze in conditii extreme.
erau 2 șoferi pe mașină plus însoțitor iar mașina aia (Iveco Eurotrakker 8x4 cu lamă și sărăriță) chiar a funcționat fără probleme toată iarna (și funcționează și acum). Ce am vrut să spun e că s-a muncit în zadar, a fost consumată o grămadă de motorină, oamenii au fost suprasolicitați iar drumul a fost curățat în cîteva ore, dar doar după ce s-a oprit vîntul.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 10 Feb 2010, 22:09 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Babacu Quote:
Ideea e că toți s-au obișnuit să strige și să arate cu degetul înspre autorități că nu fac nimic, dar cînd autoritățile încearcă să impună un lucru de bun simț aceeași oameni sar de fund în sus și încep cu lozinci. Toți se cred deștepți, toți se pricep și fiecare din el e cel mai important.
Cu parere de rau situatia in RO e exact pe dos decat spui. Romanul tace si nu face. Poate ar trebui sa invatam de la francezi, greci etc, sa ne cerem drepturile. Vezi in tarile civilizate ce inseamna sa te duci cu jalba-n protap cand politicienii calca stramb.
Babacu Quote:
Un exemplu: prin anii 90 la Tgv. s-a hotărît să se scoată armata pentru a ajuta la deszăpezire deoarece cei în drept (cică) nu mai făceau față. Zis și făcut. Au fost scoase cîteva tancuri și puse pe drum să facă cîteceva, nu prea se știa ce, dar să fie acolo, glorioasa armată, ultima speranță a poporului aflat la greu. În afară că au stricat drumul, tancurile alea s-au stricat și ele (unul chiar a luat foc) și a trebuit să fie trase și ele de pe carosabil pentru a putea curăța drumul.
Imi scapa logica in context a povestirilor de genul celei de mai sus. Adica nu vad ce vrea sa exemplifice din tot ce ai spus pana acum.


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 11 Feb 2010, 16:00 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Quote:
Cu parere de rau situatia in RO e exact pe dos decat spui. Romanul tace si nu face. Poate ar trebui sa invatam de la francezi, greci etc, sa ne cerem drepturile. Vezi in tarile civilizate ce inseamna sa te duci cu jalba-n protap cand politicienii calca stramb.
Nu e vorba de cerut drepturi sau de tras pe țeapă politicieni. E vorba să asculți și să respecți. Toți sînt zmei, toți se dau rotunzi și pleacă pe drum fără să ia în seamă avertismentele, fără să fie pregătiți pentru condițiile de trafic și timp iar cînd rămîn înzăpeziți încep să înroșească telefoanele și să înjure pe „ăia de la drumuri care nu fac nimic”. Mass-media preia și ea mesajul și îl amplifică prin exagerări și așa încep presiunile.
D-aia am și dat exemplul cu armata. Tot într-o situație d-asta au scos și ăia tancurile. Cică să rezolve ei ce nu pot face drumarii.
Morala e mereu aceeași: cei care greșesc pozează în victime, iar cei de la drumuri sînt mereu arătați cu degetul și demonizați.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 11 Feb 2010, 22:18 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2006, 15:34
Posts: 623
Car: 159TI
Location: Bucuresti/Bruxelles
Apropo de conditii meteo si reactia autoritatilor / participantilor la trafic.

Miercuri dimineata a nins vreo 3 ore in toata Belgia.
In Bruxelles, stratul de zapada avea o grosime de 5-7cm.
Pana aici, totul oarecum normal - numai ca, drumurile toate albe
si nici o masina care sa arunce antiderapant pe strazi.
Am plecat spre birou si, in afara ca toata lumea circula mai prudent decat de obicei
nu am observat nici o diferenta.
La radio vorbeau insa de 940 km de "files" ( a se citi cozi de masini) pe reteaua de autostrazi din Belgia.
Am colegi care nu au reusit sa ajunga la birou din cauza blocajelor de circulatie,
in conditiile in care veneau de la 40km departare.
Mentionez ca, in Bruxelles nu am vazut nici in decursul zilei de azi
vreo masina care sa imprastie antiderapant sau sa curete strazile.
Arterele principale s-au curatat de la sine, iar pe cele secundare e patinoar.
Pana aici, gasim usor asemanari.

Marea diferenta vine insa din comportamentul oamenilor.
Au inteles situatia si, in a doua parte a zilei majoritatea au lasat masinile acasa.
Folosesc mijloacele de transport in comun.
Nu ca ei nu ar putea sa conduca in conditii de iarna,
ci pentru simplul fapt ca e mai prudent si mult mai rapid asa.
Tot ieri, trebuia sa merg pana la aeroport in jurul orei 18:00.
In mod normal, la ora aceea e destul de mare aglomeratie la iesirile din Bruxelles.
Ieri am facut doar 15 min pana la Zaventem. Pur si simplu nu erau masini pe strada...

Concluziile le trageti voi....

PS: Azi la fel. Era avertizare ca e Consiliu European si ca e posibil sa se circule greu in Bruxelles.
Acelasi rezultat - s-a circulat ceva mai bine decat in zilele normale.

_________________
Image
1 5 9 T I
There are many things in life that attract the eyes but very few capture the heart


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 11 Feb 2010, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Tot din capitolul dulce Romanie:
Acum vreo 2 luni am scris un mail catre primaria sectorului 3 in legatura cu niste caini (vreo 20 la numar) care isi fac veacul in spatele blocului meu si prin imprejurimi si care devin pe zi ce trece din ce in ce mai agresivi. Am fost sfatuit sa ma adresez unei asociatii, sau ce mama ei o fi, numita asa-bucuresti (sau ceva in genul asta). Bun. Ma conformez si le scriu si alora. Primesc raspuns de la ei: ca s-a facut vizita in locatia precizata si ca s-a constatat ca acei caini au fost luati anterior in evidenta si ca au fost deparazitati si sterilizati. Mda,...ma rog,...din mailul ala reazbea un puternic iz de om care sta la un birou amarat si care compune astfel de scrisori. Sincer, nu cred ca au facut acea vizita. Si va spun si de ce: din momentul in care ei au pretins ca au luat in evidenta potaile, s-au mai nascut vreo 2-3 generatii.

Bun.

Acum vreo 2 zile pe la 11 seara, ma intorceam de la metrou, pe jos. Intru pe alee si inaintez vreo 150m. Precizez ca nu este un drum dosit sau mai stiu eu ce, este o alee pe care au acces masinile, acre de altfel sunt si parcate de o parte si de alta a ei, luminata si toate alea. In aceasta alee dau iesirile principale din blocurile ce o marginesc.
Deodata, de pe o alee secundare porneste spre mine in mare graba si latrand de mama focului o haita de vreo 12-15 caini. Si ce sa vezi, m-au inconjurat si au inceput sa latre din ce in ce mai primejdios si mai aproape de mine. Deodata simt ca ceva ma trage ceva de piciorul stang, si cand ma uit ce sa vad: o potaie infipta in piciorul meu tragea de zor de el. Intr-un final reusesc sa ma dau cu spatele la o masina ca sa micsorez orizontul ce trebuia supravegheat. Dupa alte vreo 5 minute tintuit acolo cu spatele la masina reusesc cumva sa indepartez potaile de mine si sa ma duc tinta la spital.

Va dati seama ca am scris iar un mail catre aceeasi asociatie, sau ce mama ei este. Dar am o mare presimtire ca o sa-si bata p....a de mine.

Concluzie: daca as putea sa cumpar si sa folosesc o arma in conditii legale, acum nu mai scriam aceste randuri ci ma vedeati la vanatoare de caini in cartier :bandit: Pana acum aveam o oarecare mila pentru cainii vagabonzi, insa de la intamplarea asta m-am inrait in asa hal incat daca intalnesc un caine in cale ii voi da un picior asa de tare incat sa ma doara piciorul, iar daca iese in fata masinii o sa accelerez, o sa devin client fidel la autoitalia sa imi schimbe bara pe asigurare. Stiu ca acesti caini au doar o parte din vina, cealalta parte o au, cine altii decat AUTORITATILE, care ne ignora cumplit pe noi, CONTRIBUABILII.

PS rog iubitorii de animale sa se abtina de la comentarii gen: "sunt si ele dinste biete sufletele...". Risca sa intre in vizorul pustii mele o data cu potaile pe care le apara.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 01:24 
Offline

Joined: 10 Feb 2010, 16:45
Posts: 3
Location: Moinesti/Pitesti/Bucuresti/Praga/Liverpool
@yux: am observat ca s-au inmultit cainii in zona. Vezi ca exista niste dispozitive cu ultrasunete care indeparteaza fomistii cu 4 picioare. E mai simplu decat sa te consumi cu nataraii de la S3.

Despre eterna si fascinanta ... vineri am scos alfitza la o tura mai lunga (saptamana trecuta am cumparat o Alfa 147 1.6 benzinar din 2003 pentru nevasta-mea) dupa ce in prealabil lasasem cealalta masina in parcare la munca.
La mai bine de 300 km de Bucuresti, intr-un orasel de 100x mai mic, dotat cu una bucata plug, nici nu s-a simtit ca a nins 5 zile consecutiv (j-v-s-d-l) pentru ca plugul a batut non-stop strazile principale si cozile de iesire catre DN iar cativa angajati/amici ai primariei au lopatat intens.
Marti am pornit spre capitala si pana la Buzau am avut senzatia ca baietii si fetele de la CNADR si altele prezinta o agravare a scenaritei uzuale.

De la Buzau incoace parca s-au terminat banii de pluguri, copacii de pe marginea drumului si bunul simt ... cu exceptia unor sicane de la un mamaligar cu 4x2 proiectoare pe un SUV am reusit sa mergem in coloana cu 100km/h cu alfitza mentionata mai sus pe post de cap de coloana.
Si recunosc ca s-a comportat mult peste asteptari (motiv pentru care abia astept s-o mai scot la o tura sambata :evilook: ).

Pana atunci mai adaug ca m-am bucurat sa constat ca cei doi tarani care mi-au ocupat locul de parcare din spatele blocului au o mica problema: cca 8 mc de zapada impinsa de baietii de la dezapezire din Bucuresti. :evilook: :shithappens:

_________________
Lead, follow or get out of the way!

Alfa 147 1.6 105 CP


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 02:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Yuxmm, te cred ca esti suparat, dar nu vei rezolva nimic daca impusti sau calci cu masina animalele alea.Cel mai probabil vei plati si amenzi. Cat despre partea cu amenintarile pentru iubitorii de animale, sper ca ai vorbit la suparare si nervi.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 02:13 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 21:56
Posts: 229
Car: Stelvio 2.0 280hp Q4
Location: Bucuresti
SandMan Quote:
@yux: am observat ca s-au inmultit cainii in zona. Vezi ca exista niste dispozitive cu ultrasunete care indeparteaza fomistii cu 4 picioare. E mai simplu decat sa te consumi cu nataraii de la S3.
He-he...sunt foarte bune dispozitivele cu ultrasunete pentru caini. Dar o mare problema a lor este ca unii caini "comunitari" sunt surzi.

_________________
Stelvio 2.0 280hp Q4
ex:156 1.9Jtd-M 2004


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 02:25 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Soul_assassin Quote:
Yuxmm, te cred ca esti suparat, dar nu vei rezolva nimic daca impusti sau calci cu masina animalele alea.Cel mai probabil vei plati si amenzi. Cat despre partea cu amenintarile pentru iubitorii de animale, sper ca ai vorbit la suparare si nervi.
nervi, nenervi,...ideea e ca daca ai fi acum in locul meu cred ca ai gandi altfel. dar evident ca nu esti... in plus, probabil ca la baia mare, ca si la brasov de altfel, nu sunt asa multi caini vagabonzi, de unde si aceasta toleranta mai mare fata de ei. stau de 2 ani in blocul asta, si credema ca de atunci am vazut 3 noi generatii de caini nascandu-se in fata blocului,...sunt satul de ei pana peste cap.

si ca sa nu iti mai zic: isi fac veacul pe capotele masinilor, drept urmare masina mea e plina de zgarieturi de la ghiarele lor. cam cat de tolerant crezi ca mai sunt cu ei? cam cat de tolerant ai putea fi tu, daca ai fi in locul meu?

...si uite asa ne inraim...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 03:08 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Yux_mm, imi pare rau pentru ce ai patit. Nu stiu ce as face in locul tau, pentru ca nu sunt. Ai dreptate, in Baia Mare cainii comunitari nu sunt o problema. Sper din tot sufletul sa gasesti o solutie cat mai buna , care sa nu implice pierderi de vieti. Autoritatile din Romania fac cea mai de rahat treaba, pe de o parte nu se ocupa de cainii comunitari, pe de alta parte ii lasa sa moara de foame sau ii chinuie groaznic pe cei pe care ii colecteaza ecarisajul.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 03:39 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
cu ceva ani in urma la unchiul meu din Baile Olanesti mai aveam un pic si eram sfasiat de niste caini de turma , la nici 100 metri de unde stateam, ciobanesti cu minte putina si colti mari si sanatosi erau, nu detaliez povestea prea mult decat ca am inceput sa stig - Ursuuu , Ursuuu , acesta fiind cainele unchiului meu pe care l indopam in vacante de mic copil si l caram dupa mine prin paduri , era umbra mea. binenteles ca au iesit vecinii , care cu paru , toporu sau ce mai aveau sa vaza minunea in toiu verii cum coborase ursu in sat :lol: , norocul meu a fost ca m-am lipit de un gard la fel cum colegul Yux de masina si m am lasat pe vine , cand am simtit respiratia unuia dintre ei aproape pe nas am crezut ca asta a fost si m-aduna a doua zi cu lopetile , tot ce va spun s-a intamplat extrem de repede si daca nu am facut infarct atunci cred ca nu mai fac niciodata . a venit si Ursu meu , a tavalit vreo doi care erau mai in fata , si-a furat si el portia de colti dar eu am ajuns in curte in timpul asta mai repede ca Jordan la cos . as vrea sa spun ca as calca cu masina cainii aia , dar NU pot , atunci pe loc instinctul de aparare probabil ca m-ar fi facut sa musc si eu din ei ,insa a doua zi trece . probabil ca asa se intampla cand luam animale salbatice si le corcim , cand vrem caini de paza si vrem sa i facem rai fara sa ne gandim cu cine vor fi rai, cand dam cu piciorul unui caine pentru ca ne-a muscat altul candva , cand mai lovim cu masina cate un caine din neatentie sau ca pe noi nu ne doare tabla si pot continua ....

p.s. YUX , imi pare rau de patania ta si iti spun cu mana pe inima ca am fost in situatia asta frustranta de multe ori , insa varianta de razbunare pe niste animale cu un IQ de zece ori mai mic decat al tau si care pe deasupra nici nu sunt bune de mancat decat in anumite zone de pe glob nu iti va aduce nici un beneficiu , ci numai pareri de rau .
daca vrei merg cu tine odata unde stai si incercam sa facem pace cu ei , am metodele mele si iti promit ca te vor escorta pana si de la bloc sa nu patesti ceva :D

_________________
0751314197


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 10:22 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Cred ca nu-i momentul sa va propun sa directionati cei 2% din impozit spre Asociatia Arca lui Noe :roll2:

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 10:39 
Offline

Joined: 20 Feb 2009, 18:28
Posts: 1711
Location: Galati
Offtopic :
Nu stiu daca e sau nu momentul, dar, chiar daca printre noi sunt si iubitori ai animalelor, cei 2% ar trebui sa se duca AICI.
Peste ceva timp s-ar putea sa ne dam seama ca merita :wink: ...

_________________
ex 159 SW 1750 TBI ti


Top
   
 Post subject: Re: "Dulce Romanie"
PostPosted: 12 Feb 2010, 10:55 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Evident. Nu pot sa-mi editez postul, scuze. Rog un moderator sa-l stearga.

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 185 posts ]  Go to page 1 2 3 4 58 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]