It is currently 23 May 2024, 12:07

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 88 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 03 Oct 2007, 15:02 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Alexx, daca vrei o bomba de laptop, intr-adevar, cred ca varianta mai buna decat Alienware (si ti-l poti face si asa cum doresti tu) nu prea e. Dell-ul ala de care am vorbit noi atunci e foarte bun, te ajuta si el, dar e chiar slab in comparatie cu alienware dasta dopat :), insa si pretul este cu totul altul.
Soso, Dell nu sunt rele, dar uite ca Dany stie el ce stie ;): IBM rulez! Pentru un laptop si ce as intelege eu la unul (portabil adica, usor adica, slim, f fiabil), eu nu am intalnit un laptop care sa aiba feelingul unui IBM, pur si simplu nu exista comparatie. Din pacate insa, nu exceleaza la capitolul top performance sau gadget-uri prea multe pe el. Lenovo sunt ok si ele, dar un T43p de exemplu....e tatic :). Doar ca Alexx are nevoie de forta bruta :) si stiu sigur ca imi spunea de atunci ca el vrea unul foarte performant, capitol la care IBM/Lenovo iese din discutie. Pt mine, in networking, IBM e tatic, pt el in randari....Alienware alea sunt state of the art :).
Sfatul meu: daca ai buget si vrei - go 4 Alienware (dar e de 17"...asta e singura chestie un pic mai aiurea, si nu stiu greutatea cum va fi la top dotari...)! Altfel, mergi pe Dell sau altceva care sa te satisfaca.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 11:46 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
@soso si la mine la munca erau pline birourile de Dell-uri... Nu e vorba ca sunt proaste (nefiabile) ci ca sunt concepute prost. Ai incercat sa instalezi ceva pe un Dell? fr'un driver? un windoze? Daca da, atunci stii despre ce vorbesc, daca nu atunci iti spun io ca iti vine sa il arunci pe fereastra.
Marea diferenta intre diferitele marci de laptop-uri nu sta in hardware pt ca mai toti doar le asambleaza, ci consta in soft-ul pe care il ofera, cat de bune sunt driverele etc. capitol la care IBM e cel mai bun.
Despre Alienware am mai auzit dar n-am pus mana pe unu cat sa imi dau cu presupusu.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 12:12 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Alexx, cu placa grafica nu ai ce face, nu exista pe laptop de 15.4" placa grafica puternica, exista pe alea de 17", insa oricum ai da-o, nu e ceva profesional. Ca se numesc Quadro sau GeForce tot dracul ala, diferentele sunt de nume si de ID, in rest aceeasi marie cu alta palarie. Tocmai de aia te-as sfatui sa nu dai banii aiurea pe cine stie ce nume pompos, cind poti cumpara ceva care sa iti fie util.
Procesorul, un Merom(Core2Duo) pe un chipset Intel P965M, memorie 2GB, iar la placa video nu te arunca mai sus de GeForce 8600M, cu memorie proprie 256MB pentru ca, dupa cum am zis, dai banii aiurea si nu merita. Iarasi, nu te arunca la monitor sa aiba rezolutie imensa, pentru ca nu mai pricepi nimic din scris decit cu un DPI mare, si iti omoara resursele, in special placa grafica, dat fiind ca nu prea poti folosi decit rezolutia nativa. 1280x800 sau 1440x900 sunt sufieciente pentru orice.
Restul, gen camera web integrata, BT, si alte nebunii sunt dupa gusturi, si dupa ce gasesti :)
A, si cel mai important, nu da bani aiurea pe Windows Vista Ultimate Supreme Mega edition 64bit etc, daca poti ia-l cu Linu, DOS, ceva, nu ca as incuraja pirateria, insa mai mult decit Windows XP nu iti trebuie, ba chiar iti dauneaza, si sunt sigur ca ai deja o licenta de Windows XP ;)

Dany, ce driver, daca nu difera hardware-ul ? Driverii vin de la producatorii de hardware, adica Intel, Intel, nVIDIA, Synaptics, si cam atit. Ce ofera producatorii de laptop-uri pe site-urile lor sunt OEM, in cel mai bun caz versiuni de drivere personalizate, putin, adica o sigla schimbata pe ici pe acolo, dar in general sunt doar driverele OEM oferite de producatorul hardware-ului, numai ca versiuni mai vechi decit ultima oferita de producatorul de hardware.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 12:30 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
Ma refer la un upgrade, update etc. Daca nu schimbi nimic evident o sa mearga.

O intrebare: cum iti explici diferentele de pret intre diverse laptopuri cu aceeasi configuratie pe hartie?

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 12:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
Dany Quote:
Ai incercat sa instalezi ceva pe un Dell? fr'un driver? un windoze? Daca da, atunci stii despre ce vorbesc, daca nu atunci iti spun io ca iti vine sa il arunci pe fereastra.
Am instalat si drivere si Windows si n-am avut niciodata probleme. Doar driverul pt Zapp n-a vrut sa se instaleze dar si pe asta l-am rezolvat dupa ce am primit un update de la Zapp. Activez in bransa (software development) asa ca hardware-ul e exploatat la maxim, de asta zic ca sunt fiabile. Mi-a trecut si un IBM prin mina, dar doar l-am folosit, n-am instalat drivere/windows ca sa stiu cum merge treaba. Ce mi-a placut la el a fost tastatura, mi s-a parut cea mai buna tastatura de laptop ce mi-a trecut prin mina. Cit despre Alienware, n-am vazut unul real, insa modelele performante de pe site sunt "desktop replacement". Placi grafice in configuratie SLI, hardidsk-uri multiple, cit credeti ca tine o baterie la asa ceva? Plus ca nu sunt usoare deloc.
Dar din discutie lipseste un element: bugetul lui Alexx. Sa ne zica cit este dispus sa cheltuie maxim pe un laptop si atunci recomandarile noastre vor fi mult mai reale si la obiect.

Soso


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 12:41 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
Dany Quote:
Ma refer la un upgrade, update etc. Daca nu schimbi nimic evident o sa mearga.
O intrebare: cum iti explici diferentele de pret intre diverse laptopuri cu aceeasi configuratie pe hartie?
La laptop-uri ce upgrade sa mai faci, ca in afara de memorie si harddisk nu prea ai ce upgrada din pacate.
Iar preturile difera din mai multe motive, chiar daca hardware-ul pare acelasi. Sunt mai multe costuri implicate in dezvoltarea unui laptop, costuri ce difera intre producatori:
1. Costuri de cercetare si proiectare.
2. Costuri pentru componentele din laptop. Credeti ca HP si Dell cumpara procesoarele de la Intel la acelasi pret?
3. Pretul negociat cu "asamblatorul" laptop-ului. Multe firme fac outsourcing la partea de asamblare.
4. Costuri de marketing.
Ma sunt multe alte aspecte ce influenteaza pretul unui produs, din acest motiv doua laptop-uri aparent identice ca si configuratie costa diferit.

Soso


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Oct 2007, 12:56 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pretul difera in functie de brand(una e sa ai Sony Vaio, alta e Acer nu ?), etc. Probabil ca fiind firme mari, toti cumpara cam la aceleasi preturi, diferenta per chip/componenta fiind minora oricum, numai ca unii iti baga pe git la super pret sistem de boxe(lolololol ca sa zic asa) Bose, finisaje de nu stiu de care, si asa mai departe. Plus ca placa de baza, practic, o produce(ma rog, la fabrici din China that is) fiecare producator de laptop-uri in parte, nu sunt toate la fel. Asa si cu tastatura, etc. Plus ca apoi difera costul monitorului, unii iau ecranul TFT de la Samsung, altii produc ei, unii ofera o calitate mai buna a lui, altii....nu, si asa mai departe. Au de unde sa fie acele diferente de preturi, nu asta e problema.
Ideea e sa iti algei ceva ce iti este util, pentru ca, de exemplu, sistem audio Bose nu iti va fi ever util, dat fiind ca jegul de AC'97 integrat nu suna bine nici pe casti de 50RON bucata.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 21:24 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Sunteti rai , ma bagati in prea mult in detalii :roll:
Banii ar fi cam 2000 euro, si deja sunt foarte tentat de Alienware, dar nu stiu de unde l-as putea cumpara/vedea...
NB: am nevoie de factura, asa ca prietenii din state/japonia nu isi au locul aici

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 22:43 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Alienware la noi ... vax albina. Nu te lasa incintat de look, cam atit e de produsele Alienware, calitatea fiind cam precara din pacate.
Ca sa fie mai simpla alegerea, eu as alege ceva intre astea 3 :

http://www.emag.ro/notebook/notebook-to ... E-01800VG3

http://www.emag.ro/notebook/notebook-ac ... .AKR0U.069

http://www.emag.ro/notebook/notebook-f3 ... F3SV-AP107

Acer-ul sta cel mai bine la dotari, sta bine la pret, depinde daca te coafeaza marca, dupa cum spuneam, platesti mult doar firma la Dell si restul.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 22:50 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
Pentru ochiul meu cel neavizat frapeaza urmatoarele (toshiba):

Capacitate memorie video (MB):
256 (pana la 2.047 MB folosind tehnologia TurboCache si 4 GB RAM)

Ok, ii fac upgrade de 4gb RAM, nu m-ar deranja , insa chiar functioneaza tehnologia respectiva cu placa grafica? cei 2Giga de video isi vor face simtita prezenta????

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 23:38 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Functioneaza, dar in afara de faptul ca iti fura RAM, nu face nimic sensibil.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 05 Oct 2007, 23:47 
Offline
User avatar

Joined: 24 Nov 2006, 22:42
Posts: 216
Location: Timisoara
Si va functiona la parametrii northbridge-ului. Adica mult mai incet decat memoria de pe magistrala dedicata placii grafice. Probabil nu vei avea nevoie de mai mult de 256 megs memorie grafica decat la nu stiu ce jocuri noi rulate la rezolutii extreme (peste 1600x ) si 32 de biti. Altceva care ar putea avea texturi care sa ocupe atat nu prea stiu.
L.E. Eu am un IBM (Lenovo) T-series, de 14 inch de care sunt extrem de multumit deocamdata. Finisaj perfect, autonomie de 6 ore la folosit normal cu baterie standard, greutate de doar 2.01 kg cu baterie cu tot, etc. Drept e ca la pret e cam dublu de o configuratie asemanatoare dell, acer,hp etc.

_________________
156 Mk2 1.9 Jtd Multijet
147 Mk1 1.6 ECO


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Oct 2007, 13:52 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
@alexx pentru ce iti trebuie tie incearca sa gasesti un model cu placa video cu memorie proprie, nu share din RAM.
Laptopuri performante fac si cei de la Samsung si macar stii ca LCD-ul e de-al lor. Mai exact seria M

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 06 Oct 2007, 14:20 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Samsung nu se gasesc pe la noi, din pacate. Iar placa aia are RAM prpriu, doar ca poate "fura" si din RAM-ul laptop-ului cind e nevoie, dar mai bine sa nu.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Oct 2007, 15:42 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Cu alienware te ajutam eu cumva, dar daca zici ca-i musai factura, nu are rost sa apelez la prietenii de dincolo.In schimb ai putea sa te interesezi la ceva distribuitor autorizat Dell (alienware e divizia de shock a dell computers :lol: ). Eu am avut 2 alienware pina acum deci vorbesc din experienta.Daca crezi ca ai nevoie de detalii suplimentare apropos de alienware, software, comportament IT related, etc.., da-i cu PM.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Oct 2007, 18:59 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Actually, DELL a cumparat acum ceva vreme Alienware, dar chiar si la acea vreme Dell avea o serie dedicata care concura destul de serios cam orice laptop Alienware.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2007, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
DELL mai are si acum seria XPS dedicata gamerilor, atit laptop-uri cit si desktop-uri. La laptop-uri exista XPS 1720 si recent a aparut XPS 1730. XPS 1720 exista pe EMag, probabil o sa apara si XPS 1730.

Soso


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2007, 11:13 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
XPS e mai mult desktop replacement, numai laptop nu este, probabil tine bateria undeva la o ora fara a te juca :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2007, 11:35 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
Toate laptop-urile high performance sunt desktop replacement in opinia mea. Nu poti sa ai display-uri gigantice, placi video cu sute de mega memorie, hardiskuri multiple si sa te tina si bateria vreo 5 ore.
Acum depinde unde lucrezi: daca esti toata ziua in locuri fara curent, atunci bateria conteaza, dar daca lucrezi doar in birou si acasa si ai priza la dispozitie, atunci poti sa mai sacrifici din baterie in favoarea performantelor.

Soso


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Oct 2007, 12:48 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Nu e chiar asa, sunt destule notebook-uri de 17" care functioneaza totusi 2 ore sau mai mult pe baterie, si nu configuratii vai de capul lor, ci recente. Ideea e ca la 17" pierzi portabilitatea, chiar daca or fi ele slim si usoare, sunt mari in rest.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Nov 2007, 11:47 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2006, 12:33
Posts: 152
Location: Campia Turzii
Cum se apropie sarbatorile de iarna ma gandesc sa achizitionea un laptop pt. nevasta (isi doreste foarte mult), insa nu prea stiu ce sa aleg. :scratch: Ideea e ca nu doresc ceva foarte performant, urmand a fi folosit in special pt. aplicatii office sau navigare internet.
Eu am gasit acest model. Imi poate spune cineva daca e ceva de capul lui?
Astept si propuneri cu alte modele. Suma maxima ar fi in jur de 1700-1800 lei.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Nov 2007, 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 10 Nov 2006, 12:44
Posts: 1212
Car: '04 147 1,6 TI
Location: Villach
@frantic pentru ce iti trebuie tie modelul ala pare destul de ok. Are cam putin RAM totusi. Nu stiu nimic despre fiabilitatea laptopurilor Fujitsu-Siemens.
Ar fi bine sa ai mai multe modele in vedere si sa faci o comparatie. Din cate stiu mai e un model ieftin de la Toshiba la care ma uitam si eu fix din acelasi motiv ca si tine.

_________________
ex. Alfa 156 1.8 TS
ex. Alfa 147 1.9 JTD
ex. Alfa Spider 3.0 V6
Alfa 147 1.6 TI


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Nov 2007, 12:14 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
Configuratia e ok, RAM-ul e intradevar prea putin. Incearca sa iei un laptop cu 1GB RAM. Sau sa ii faci un upgrade ulterior.

Soso


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Nov 2007, 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2006, 12:33
Posts: 152
Location: Campia Turzii
Si eu cred ca 512 RAM sunt putin, mai ales ca sunt impartiti si cu placa video, dar ma gandesc sa achizitionez ulterior inca 512.
Ce m-a facut sa inclin spre acest model e faptul ca are procesor dual core, desi nu stiu de ce este mai ieftin ca unul cu procesor Celeron M.
Oricum pana la Craciun mai am timp sa caut, poate mai apar si ceva oferte.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 19 Nov 2007, 12:29 
Offline
User avatar

Joined: 06 Aug 2007, 15:02
Posts: 354
Location: Cluj-Napoca
Celeron M e o versiune veche de procesor, nu are rost sa il iei in consideratie. Era o varianta redusa de Pentium M, dar de atunci au aparut Core Solo, Core Duo si Core 2 Duo. Daca faci upgrade la memorie ulterior trebuie sa ai in vedere urmatorul lucru: majoritatea laptop-urilor au 2 sloturi de memorie si sunt ambele ocupate, in cazul tau 2*256MB. Cand o sa faci upgrade la 1GB, va trebui sa cumperi 2*512GB si vei ramine cu doua module de memorie de 256MB.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 88 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]