It is currently 23 May 2024, 15:13

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next
Author Message
PostPosted: 23 Mar 2009, 12:16 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Nimic mai fals. Dacă e să povestim de copilăria cu cheia de gît, atunci să fim obiectiv şi cu restul. A fost frumoasă, a fost a noastră, dar nu pot să uit cum stăteam dimineaţa devreme la cozi la lapte şi la unt (pachet mic), sau cozile la orice produs cît de banal, dar care era considerat lux din cauza rarităţii (ex: banane, portocale, carne, etc). Nu pot să uit dispreţul şi trufia vînzătoarelor de la magazin în faţa cărora trebuia să te umileşti pentru orice căcat, nu pot să uit cum stăteam fără curent 12 ore pe zi, cum făceam temele la lumina lămpii pe gaz ca în "Amintiri din copilărie", cum uscam hainele la aragaz fiindcă la calorifer nu era căldură, nu pot să uit cum aveam apă caldă o dată la 3 zile 4 ore pe zi. Pot să mai înşir o mie şi unul de exemple pentru care perioada de dinainte de revoluţie nu a fost ceva frumos pentru mine, dar nu are rost. Ideea e să nu uităm niciodată ce a fost atunci, cu bune şi rele. Iar regizorii ăştia tineri şi premiaţi tocmai asta fac. Fiindcă uitarea e ceea ce se poate mai rău.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 23 Mar 2009, 22:31 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Babacu Quote:
Nimic mai fals. Dacă e să povestim de copilăria cu cheia de gît, atunci să fim obiectiv şi cu restul. A fost frumoasă, a fost a noastră, dar nu pot să uit cum stăteam dimineaţa devreme la cozi la lapte şi la unt (pachet mic), sau cozile la orice produs cît de banal, dar care era considerat lux din cauza rarităţii (ex: banane, portocale, carne, etc). Nu pot să uit dispreţul şi trufia vînzătoarelor de la magazin în faţa cărora trebuia să te umileşti pentru orice căcat, nu pot să uit cum stăteam fără curent 12 ore pe zi, cum făceam temele la lumina lămpii pe gaz ca în "Amintiri din copilărie", cum uscam hainele la aragaz fiindcă la calorifer nu era căldură, nu pot să uit cum aveam apă caldă o dată la 3 zile 4 ore pe zi. Pot să mai înşir o mie şi unul de exemple pentru care perioada de dinainte de revoluţie nu a fost ceva frumos pentru mine, dar nu are rost. Ideea e să nu uităm niciodată ce a fost atunci, cu bune şi rele. Iar regizorii ăştia tineri şi premiaţi tocmai asta fac. Fiindcă uitarea e ceea ce se poate mai rău.
Eu nu zic ca nu ai dreptate.Nu a zis nimeni sa uitam,dar eu zic ca daca o sa ne uitam tot timpul in urma...nu o sa facem nimic in viitor.Si mai grav este ca noi in momentul actual dupa 19 ani de la revolutie inca dam vina pe comunism pentru stadiul in care este tara acum.Pe aceeasi schema merg si politicienii,"Domnule de aia nu merge treaba ca aia dinaintea noastra au facut si au dres".Si ca iti dau un exemplu de tara care a plecat de la zero nu ca noi dupa revolutie cand nu mai aveam nici o datorie externa "Germania" dupa al doilea razboi mondial.Pe langa faptul ca au fost divizati,au reconstruit tot si au platit si despagubiri de razboi.Deci se poate dar nu la noi.Nu contest ca de pe urma Comunismului nu am avut de suferit dar nu trebuie acum sa ne fie rusine de ce a fost Romania inainte de revolutie.
P.S.Inca o data scuze pt offtopic

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 00:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2705
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
Germania de Vest a beneficiat de programul Marshall, Romania...nu! De aici si diferenta... :bored: Mai mult, Romania a avut datorie externa dupa Revo. De vina e romanul ca natie, n-o sa se apuce el sa fac ceva bun, daca cei din jur nu fac... Parcheaza pe spatii verzi, arunca ambalaje si mucuri pe strada. Idem la scara politica.
Cu toate cele enumerate mai sus si cu toate ca eram "rupt in dos", perioada aceea "cu cheia la gat" a fost
M I N U N A T A!

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 01:30 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
turgon Quote:
Germania de Vest a beneficiat de programul Marshall, Romania...nu! De aici si diferenta... :bored: Mai mult, Romania a avut datorie externa dupa Revo. De vina e romanul ca natie, n-o sa se apuce el sa fac ceva bun, daca cei din jur nu fac... Parcheaza pe spatii verzi, arunca ambalaje si mucuri pe strada. Idem la scara politica.
Cu toate cele enumerate mai sus si cu toate ca eram "rupt in dos", perioada aceea "cu cheia la gat" a fost
M I N U N A T A!
Imi cer scuze ca...te-am plictisit dar trebuie sa aduc anumite adaugiri la postul tau:
-Intradevar germania de vest a beneficiat de planul marshall,dar cea de est ocupata de rusi nu
-S-au platit despagubiri de razboi destul de mari
-Romania dupa revolutie nu avea nici o datorie externa.Datoria externa pe care o avea Romania inainte de revolutie se ridica la 11,2 miliarde de dolari.Datorie pe care Ceausescu avea sa o achite anticipat in vara lui 89.
Asa ca ai dreptate "De aici si diferenta...:bored:"

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 01:41 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2008, 11:01
Posts: 2705
Car: Spider & 156 SW
Location: Timisoara
Nu m-ai plictisit.
- despagubirile de razboi au fost unul din "punctele" planului Marshall
- Germania de Est a fost o tara mult mai saraca, oprimata si inchisa decat Romania
Cat despre datoria externa:
"Datoria externa a Romaniei
Indicatori 1990/ 1991/ 1992/ 1993/ 1994/ 1995.
Datoria externa-total (in mil. dol.) 1.140/ 2.131/ 3.240/ 4.249/ 5.512/ 6.645."

Sursa:Raportul anual al Bancii Nationale a Romaniei privind balanta de plati si pozitia investitionala internationala a Romaniei, 1995 in Economistul, suplimentul Economie teoretica si aplicata, nr. 51; Anuarul statistic al Romaniei 1996.

Scuze de offtopic. :ziped:

_________________
Alfa Romeo Spider 2.0T.S. Giallo Zoe - 2002
Alfa Romeo 156 SW 1.8 T.S. Nero Metallico - 2003
Fiat Panda 1.2 Rosso - 2008
Ex: Alfa Romeo 156 1.9 JTDm Nero Mate - 2004
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 T.S. Grigio Sterling - 2001


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 02:17 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
Faptul ca asa zisii regizori romani fac niste gunoaie de filme nu are nici o legatura cu ce a fost. Cu toate ca n-au nici in clin nici in maneca cu cinematografia, si-au invatat placa: "Bagam un scenariu din comunism cu multa mizerie ca asta sigur impresioneaza la festivalurile din vest."


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 02:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
turgon Quote:
Nu m-ai plictisit.
- despagubirile de razboi au fost unul din "punctele" planului Marshall
- Germania de Est a fost o tara mult mai saraca, oprimata si inchisa decat Romania
Cat despre datoria externa:
"Datoria externa a Romaniei
Indicatori 1990/ 1991/ 1992/ 1993/ 1994/ 1995.
Datoria externa-total (in mil. dol.) 1.140/ 2.131/ 3.240/ 4.249/ 5.512/ 6.645."

Sursa:Raportul anual al Bancii Nationale a Romaniei privind balanta de plati si pozitia investitionala internationala a Romaniei, 1995 in Economistul, suplimentul Economie teoretica si aplicata, nr. 51; Anuarul statistic al Romaniei 1996.

Scuze de offtopic. :ziped:
Foarte buna sursa .Dupa ce am citit am ramas un pic masca pentru ca eram sigur ca Romania nu avea datorii externe dupa revolutie.Si intradevar nu avea.Datoria aceea externa care apare in 1990 este de fapt un imprumut contractat de Romania in 1990 de la Banca Europeana pentru Investitii.Iar ca sa te convingi ca Romania nu avea datorii uite aici un link Datorie Externa
P.S.-Si gata am terminat cu offtopicul

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2009, 15:16 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Deşi off-topic revin cu nişte precizări: ăia nu sînt "aşa zişi" regizori şi e bine că fac filme cu acea perioadă fiindcă lumea a început să uite şi să plîngă după vremurile alea. Uitarea e cea mai mare problemă a unei naţiuni. Voi ziceţi că sînt mizerii, dar de femeile nenorocite atunci ce spuneţi? De decretul stupid ce părere aveţi? Dar despre cei care s-au umplut de bani pe seama acelor femei? Pentru noi, vremurile au fost frumoase fiindcă eram copii, dar alţii le-au simţit altfel. Întrebaţi-vă părinţii.
Iar răspunsul la întrebarea de ce am ajuns aşa cum am ajuns îl găsiţi uitîndu-vă la clasa politică. Vă mai amintiţi întrebarea lozincă din 1990: "Ce aţi făcut în ultimii 5 ani?" Răspunsul la întrebarea asta, dat de fruntaşii politici şi de marii afacerişti ai ţării e explicaţia şi la starea ţării de azi.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2009, 10:39 
Offline

Joined: 08 Aug 2008, 20:52
Posts: 135
Location: bucuresti
mda... toate ca toate dar atunci ia luat 7 ani lui ceausescu ca sa plateasca datoriile adica 12 mld de verzisori (de retinut eram o tara producatoare , nu consumatoare ca acum) si asta prin economii mari!! acum capitalizmul vrea 19 mld E pe care trebuie sa ii dea in 4 ani din ce am inteles eu , acum eu ma intreb de unde???? fiindca santem o tara consumatoare , noroc cu taxele si impozitele astea :naughty: :naughty: :naughty: !!! parerea mea e urmatoarea comunismul a facut mult mai mult decat capitalismu ia ganditi-va ca si acum o mare parte din cei care locuiesc in orase stau in blocurile alea comuniste, asta e doar o mica parte din ce a facut regimul comunist (asa proaste cum sant ele tare as vrea sa am si eu un apartament intrun asemenea bloc) no offense, imi cer scuze pentru offtopic!!!

_________________
Alfa Romeo 156 1.8 ts "01 (TS Power)


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2009, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
ei nu eram tara consumatoare... consumam: salam de soia, lumanari, gaz lampant, nechezol. acum lasand ironia la o parte, normal ca nu eram consumatoare daca nu ne dadeau astia nimic. veneau cu glume gen "program de alimentatie rationala" sau cum naiba ii ziceau ca sa ne reduca consumul de hrana. in comunismul ala unii erau mai egali ca altii. unii aveau vile nationalizate pe chirii minuscule altii stateau in ghetou.

si ce a facut ceasca? a limitat consumul ca sa plateasca datoria nationala. sincer mi se pare exagerat, greutatile indurate de noi fiind prea mari pentru castigul realizat.
ce a mai facut? a facut blocuri. unii stateau in apartamente de peste 100 mp pe splaiul unirii sau la piata alba iulia iar altii stateau in ghetou in vitan sau militari. asta da egalitate :)
casa poporului? asta da resurse arucante irational. sigur, se vede din satelit. e o mare realizare. cu ziduri de 3 metri grosime sa nu il traga curentu

alte realizari are comunismului romanesc?
canalul dunare-marea neagra. cost de realizare 2 miliarede de americani ($). beneficiu anual realizat 3 milioane. ajunge pe profit in vreo 666 de ani. dar macar au pus la punct dizidentii politici si intelectualii....

ma scuzati ca v-am recomandat un film despre viata grea din romania ante '89. uitati-va la "Liceenii Rock'n'Roll" poate asta vi se pare film bun...

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2009, 13:44 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
De cand subiectul sau numele unui film face automat ca filmul sa fie bun, regizorul exceptional, etc? E doar forma fara fond, ca majoritatea filmelor romanesti de dupa revolutie.
Recomandarea unui asa hal de film doar pe principiul "este despre ce greu o duceam in comunism", indiferent cat de prost e realizat (regie, imagine, scenariu, etc), ma lasa rece.


Top
   
PostPosted: 25 Mar 2009, 20:22 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Faptul că ţie nu-ţi place nu înseamnă că e un film prost. Faptul că mie îmi place nu-l face automat cel mai bun film posibil. E doar o chestie de gusturi şi opinii. Iar despre gusturi nu discutăm. Eu vorbeam despre subiect. Iar subiectul în sine nu e ceva spectaculos, dar e inspirat din viaţă, viaţa unor persoane obişnuite, banale, care au avut brusc o problemă. Aşa e şi filmul cu bătrînul purtat între spitale pînă moare. E lung, e plicticos dar e o bucată de viaţă, un reportaj dacă vrei. Atît am avut de spus. Sîntem mult pe lîngă subiect. Dacă vreţi, putem continua pe PM, YM, etc. ...

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2009, 05:02 
Offline
User avatar

Joined: 28 Sep 2008, 23:54
Posts: 56
Location: Brasov
Desi ma adus barza in vara lui '86, vreau sa va zic ca imi amintesc si pot sa rezonez, cu multe din lucrurile din articolul postat de Marius.Si melodia care a propuso Vipi77 e foarte interesanta.Nu ma consider 100% din generatia voastra dar am impartasit si eu multe din experientele astea.Ma emotionat tare acest articol; l-am trimis tuturor cunoscutilor.
Chiar zilele trecute cand a fost frumos la no,i am trecut prin fata blocului in care am crescut, si vorbeam cu un prieten cum ne adunam, "in fata", o grama de de copii si cu tot felul de "personaje" din bloc si povesteam, radeam.Si cum vorbeam, am observat doi copii, care stateau pe bancile vechi, pline de amintiri.Unul se juca pe un PSP si unul vorbea la telefon(aveau cam 7-8 ani).Sincer ii compatimesc pe multi din copii astia, care nu o sa poata sa guste din adevaratele bucurii ale vietii.
Si cu guma Turbo ai perfecta dreptate Marius. :dribble:

_________________
Alfa Romeo is not JUST a CAR, is a way of LIFE.
Alfa 156 TS 120 cp


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2009, 00:31 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Una din diferentele paradoxale dintre "atunci" si "acum" este ca "atunci" lumea zambea mai mult, cu toate greutatile intalnite; oamenii se bucurau sincer ca au prins un kg in plus de portocale sau banane, sau orice altceva. Acum avem totul la discretie, insa oamenii plang pentru ca foarte multi dintre ei au si uitat ce gust are un fruct sau cum e sa porti o pereche de pantofi noi. O pereche din sutele de mii de modele existente pe piata. Pt ca da, multi nu au cu ce le plati. Si nu ma refer la noi cei de pe forumul alfa care conducem o masina pe gustul nostru si care, de bine de rau, traim o viata (spunem noi) decenta. Ma refer la cei multi, rasfirati in orase uitate de lume, orase a caror economie se baza odata pe o industrie de mult apusa. Ma refer la cei din zona rurala care tanjesc dupa colective. Ca era bine. Asa zic toti.
Deseori ma uit la oameni pe strada si ma mir de unde atata incrancenare; multi sunt bombe cu ceas, vor sa refuleze. Sunt oamenii care erau tineri poate la revolutie dar sunt batrani acum. Au imbatranit crezand in naivitatea lor intr`o doctrina a unui Iliescu sau Basescu. Cei mai altruisti se gandesc la urmasii lor, care s`ar putea sa imbatraneasca in acelasi conditii.
Din pacate ne bucuram ca niste copii ca avem 60 canale tv, posibilitatea sa ne luam masini din afara, sa ne imbracam de la nush ce firma si sa de indopam cu shaworma (sau cum s`o scrie...ca nu servesc asa ceva ). Insa dincolo de aparente am fost manipulati de la dublul asasinat din `89 al sotilor ceausescu si pana in prezent. Am crezut tot ce au vrut ei sa credem. Si acum, dupa 20 ani, suntem in continuare bulversati iar dusurile reci pe care le tot facem nu au avut nici un efect.
Si nu, Romania nu avea datorii externe dupa revolutie...
PS: eu fac parte din generatia cu cheia de gat si chiar daca aveam doar 10 ani la revolutie imi aduc aminte cu placere de concediile cu familia la mare, la munte, joaca din fata blocului, frica de a injura si a vb urat pt ca nici nu stii cine te aude, s.a.m.d. Imi aduc aminte ca existau valori sociale. Care au fost estompate in aceasi 20 ani postrevolutie.
Nu zic ca era neaparat mai bine sau mai rau. Insa am mai multe amintiri placute din perioada respectiva, decat din perioada de dupa in care tot ce am facut, eu si familia mea, am facut`o platind un pret foarte mare, cu sacrificii enorme. Si sunt sigur ca nu sunt singurul in aceasta situatie.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2009, 22:19 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Mr.D Quote:
Una din diferentele paradoxale dintre "atunci" si "acum" este ca "atunci" lumea zambea mai mult, cu toate greutatile intalnite; oamenii se bucurau sincer ca au prins un kg in plus de portocale sau banane, sau orice altceva. Acum avem totul la discretie, insa oamenii plang pentru ca foarte multi dintre ei au si uitat ce gust are un fruct sau cum e sa porti o pereche de pantofi noi. O pereche din sutele de mii de modele existente pe piata. Pt ca da, multi nu au cu ce le plati. Si nu ma refer la noi cei de pe forumul alfa care conducem o masina pe gustul nostru si care, de bine de rau, traim o viata (spunem noi) decenta. Ma refer la cei multi, rasfirati in orase uitate de lume, orase a caror economie se baza odata pe o industrie de mult apusa. Ma refer la cei din zona rurala care tanjesc dupa colective. Ca era bine. Asa zic toti.
Deseori ma uit la oameni pe strada si ma mir de unde atata incrancenare; multi sunt bombe cu ceas, vor sa refuleze. Sunt oamenii care erau tineri poate la revolutie dar sunt batrani acum. Au imbatranit crezand in naivitatea lor intr`o doctrina a unui Iliescu sau Basescu. Cei mai altruisti se gandesc la urmasii lor, care s`ar putea sa imbatraneasca in acelasi conditii.
Din pacate ne bucuram ca niste copii ca avem 60 canale tv, posibilitatea sa ne luam masini din afara, sa ne imbracam de la nush ce firma si sa de indopam cu shaworma (sau cum s`o scrie...ca nu servesc asa ceva ). Insa dincolo de aparente am fost manipulati de la dublul asasinat din `89 al sotilor ceausescu si pana in prezent. Am crezut tot ce au vrut ei sa credem. Si acum, dupa 20 ani, suntem in continuare bulversati iar dusurile reci pe care le tot facem nu au avut nici un efect.
Si nu, Romania nu avea datorii externe dupa revolutie...
PS: eu fac parte din generatia cu cheia de gat si chiar daca aveam doar 10 ani la revolutie imi aduc aminte cu placere de concediile cu familia la mare, la munte, joaca din fata blocului, frica de a injura si a vb urat pt ca nici nu stii cine te aude, s.a.m.d. Imi aduc aminte ca existau valori sociale. Care au fost estompate in aceasi 20 ani postrevolutie.
Nu zic ca era neaparat mai bine sau mai rau. Insa am mai multe amintiri placute din perioada respectiva, decat din perioada de dupa in care tot ce am facut, eu si familia mea, am facut`o platind un pret foarte mare, cu sacrificii enorme. Si sunt sigur ca nu sunt singurul in aceasta situatie.
:goodpost:

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 01 Apr 2009, 01:03 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
subrscriu, mi-a placut comentariul lui mr D..insa dumnezeule cat de departe ar putea merge discutia asta..si atatea ar mai fii de spus..mie personal mi-e lene..de fapt e altceva decat lene, e de fapt chestia aia care o simti cand vrei sa faci/spui ceva dar esti convins ca nu poti duce pana la capat, nu vei fii ascultat sau te vei lovi de un zid..e un fel de deznadejde si o furie concretizata, in mod ciudat, intr-un refuz de a mai lupta cu morile de vant si dorinta acerba de a-ti vedea propriul interes..fiindca oricum cel comun ar fii o cauza pt care ai lupta doar tu..

ciudat, zilele astea m-am gandit mai mult la joaca in fata blocului si la cati copii erau pe-afara..ma uit pe geam si e gol; locuiesc pt o perioada la ai mei si locurile sunt neschimbate -ma rog, au aparut bordurile lui Videanu -insa in rest e totul exact la fel; lipseste doar viata, in adevaratul ei sens..lumea se grabeste, incruntata catre casa..atat.

_________________
"Live fast, die young, leave behind a nice beautiful body" J.D.


Top
   
PostPosted: 04 Apr 2009, 00:58 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jul 2008, 19:48
Posts: 177
Car: 147
Location: Bucuresti
Salut uitati o scrisoare scrisa de Todor Chirila catre liceeni.Mi-a placut foarte mult

Noi am pierdut. Dar voi, voi mai aveti o sansa. Noi am fost fericiti ca am descoperit Coca-cola si bananele si am crezut ca daca noi citim, si ei vor citi. Si ca toti vom progresa si tara o sa aiba scapare. Noi ne-am inselat. Unii dintre noi au plecat de aici. Castiga bani acolo si tanjesc dupa orasul asta imputit. Voi insa, voi aveti o sansa. Voi, aveti sansa.

Nu va ganditi la furat. E calea cea mai simpla. Stiu ca ati aflat ca asa te imbogatesti. Daca ai pamant sau daca faci afaceri cu statul. Stiti voi ceva despre tva si cum ai putea sa-l furi, dar nu va e inca foarte clar. Nu asta e drumul. Cu cat se va fura mai mult, cu atat se va construi mai putin, iar copiii copiilor nostri vor mosteni un imperiu de cenusa. Sunteti tineri si totusi habar n-aveti ce inseamna un Bucuresti in care se circula normal. Daca voi habar n-aveti si daca Ei continua sa fure, ganditi-va la copiii nostri. Nu e nici o sansa.

Cititi. Cititi mult. Cititi tot ce va pica in mana. Nu-i mai ascultati doar pe profesori. Cititi orice, fara discernamant. Nimic nu e mai important ca lectura, acum. Apoi, cautati-va intre voi. Vedeti care cititi aceleasi lucruri si inhaitati-va. Numai in haita de oameni destepti o sa reusiti. Unul singur dintre voi va fi mancat. Zece insa, s-ar putea sa reusiti. Ganditi-va de pe acum sa-i inlocuiti. Timpul lor trebuie sa se termine. Trebuie sa-i dominati. Dar nu cu gandul ca veti fura mai mult ca ei. Asta e calea simpla care va va sufoca mostenitorii. Ce-o sa faceti cu milioanele intr-un oras mort? Ce-o sa cumparati, cu banii gramezi? La ce-ti foloseste un Lamborghini cand n-ai o autostrada? De ce sa ai o vila intr-un cartier sufocat de inundatii?

Nu va dusmaniti profesorii. Sunt oameni amarati, din ale caror drame puteti invata. Isi dau priceperea pe un salariu de nimic si va invata carte. Nu va bateti joc de ei. Au muncit, si nu e vina lor ca parintii vostri s-au descurcat mai bine. N-aveti nici un drept sa-i dispretuiti. Nu le sunteti superiori. Banii parintilor vostri nu va reprezinta. Va reprezinta doar ceea ce puteti scoate pe gura. Aveti grija ce scoateti pe gura. Vremea pumnului si a bodiguarzilor a trecut. O sa calatoriti, iar copiii francezi invata carte, englezii la fel. Va confruntati cu o lume care acum e mai deschisa decat oricand. Hotii de la putere nu sunt in stare sa va spuna cine este Delacroix sau Chagall. Nici Duchamp. Nu va pot spune care e influenta lui Schopenhauer in Sarmanul Dionis si nici de ce este Eminescu un romantic intarziat. Foarte putini o sa va spuna cine a pictat Cina cea de taina si de ce Visconti a ales romanul lui Thomas Mann ca sa faca un mare film. Ei vor sti doar sa va invete sa furati. Iar calea asta, mai devreme sau mai tarziu, se va infunda si ne va asfixia copiii.

Nu va mai luati dupa ziare. Nu dau doi bani pe generatia voastra, nu va dati seama? Pentru ei, cu cat sunteti mai prosti, cu atat le va fi mai usor sa va vanda orice cacat. Iar cacatul pe care il veti cumpara va fi obtinut de la prosti, platiti pe masura. Adica prost. Eleva porno este un exemplu. Nu cititi ziarele. Cititi cateva, cele care va informeaza. Nu marsati la orice promotie. Fiti mai selectivi.

Nu fumati iarba si nu va dati in cap cu alcool, cu orice pret. O sa le dati apa la moara incultilor si hotilor de la putere. Le va fi mai simplu sa va catalogheze drept o generatie de distrusi, iar banii destinati salvarii voastre, ii vor fura. E timp si pentru iarba, e timp si pentru tequilla. Acum insa trebuie sa invatati, pentru ca in curand nu va mai fi timp pentru asta, caci veti intra in viata adanc de tot, si e mai rau ca in jungla. Animalele au reguli nescrise. Oamenii au legi scrise.

Nu alergati dupa bani cu orice pret. Banii trebuie sa va fie doar mijloc, nu scop. Scopul vostru trebuie sa fie cunoasterea. Cu cat veti sti mai multe, cu atat veti fi mai inalti. Orice carte citita, orice lectie invatata, se vor aseza sub voi si va vor ridica deasupra celorlalti. Veti domina cu mintea. Nu e nimic mai frumos decat asta. Europa cumpara inteligenta. Romania nu cumpara nimic pentru ca hotii nu construiesc, hotii fura. Nu uitati ca va fura pe voi si asta trebuie sa va opreasca. O sa auziti toata viata de Napoleon si de Nicolae Titulescu, dar sigur copiii vostri nu vor sti cine a fost Emil Boc. Istoria o scriu cei care construiesc.

Sunteti tineri. Nu va ganditi ca sunteti slabi. Puterea voastra sta in curatenie. Sunteti curati, n-au apucat sa va manjeasca, dar daca dintre voi nu se vor ridica luptatorii, o sa va improaste cu noroiul strazilor pe care nu le-au reparat. Fiecare picatura de noroi sunt banii care n-au ajuns pe strada aia. Trebuie sa schimbati asta. Care e calea? Sa cititi. Literatura universala o sa va invete sa deosebiti Binele de Rau. Balzac, Stendhal, Dumas, Dostoievski, Dickens, Tolstoi, Goethe, toti deosebesc Binele de Rau. Din prezentul amaratei asteia de tari nu puteti invata Binele. Binele puteti fi voi. Si cu cat veti fi mai multi buni, cu atat veti sufoca raul. Nu e imposibil. Dati scrisoarea asta mai departe. Deveniti buni, mai buni, cei mai buni si raspanditi-va precum lacustele.

Nu-i invidiati pe oamenii cu bani. Nu va faceti modele din baietii de bani gata, din baietii de oras. Dupa treizeci si noua de ani le va ramane doar o lista lunga de femei. Or trofeele astea sunt trecatoare. Cand imbatranesti si trofeul tau va fi o baba. Dupa asta vine singuratatea. Voi aveti sansa sa lasati ceva in urma voastra. Banii nu sunt Calea. Priviti unde ne-a adus setea de bani.

Nu va resemnati, asta nu duce nicaieri. Capul plecat, sabia il taie. Protestati, luptati, protestati. Cu scop, insa. Nu degeaba, ca altfel se transforma in latrat. Invatati legile. Invatati-va drepturile. Atunci veti sti cand are cineva voie sa va legitimeze. Veti sti cum sa luptati, daca veti sti legile. Apoi o sa vedeti ca legile sunt proaste. Si veti intelege ca trebuie sa le schimbati. Pare greu si cere timp. Dar, Doamne, voi aveti timp si pentru voi nimic nu e greu. Voi nu intelegeti ca SUNTETI SCHIMBAREA? Daca voi lasati tara asta pe mana hotilor, atunci, de-abia copii vostri vor mai avea o sansa! Caci sansa vine o data la o generatie. Noi am pierdut. Cativa dintre noi, si nu suntem putini, va putem ajuta. Noi suntem Fomila si Setila, dar voi sunteti Harap-Alb. Alegeti dintre voi pe adevaratii lideri. Sa-i alegeti si sa nu-i invidiati. Lor le va fi cel mai greu. Vor avea gloria, dar si cosmarul. Vor fi salvatorii vostri, dar se vor pierde pe ei insisi. Liderii trebuie sa fie dintre voi. Si trebuie sa-i cautati de pe acum. Uitati-va unii la altii in fiecare zi si cautati-va capitanii. Altfel veti pieri o data cu noi. Si atunci portile libertatii ne vor fi inchise si EI vor castiga. Cine sunt ei? Stiti foarte bine. Ii vedeti in ziare, in fiecare zi.

Salvati-va! Salvati-ne! Este o singura cale! Lupta cunoasterii!! Si cand veti fi castigat lupta cunoasterii, de-abia atunci veti cunoaste sa luptati cu adevarat!!!

Nu va amagiti cu prezentul... Salvati-va in viitor. Noi am pierdut. Voi? Ce faceti?

_________________
Alfa 147 TS 16V 105CP.
Una vittoria al giorno con la macchina di tutti i giorni!!!


Top
   
PostPosted: 04 Apr 2009, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Nov 2007, 23:28
Posts: 510
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Nu condamn scrisoarea lui Tudor Chirila dar sincer e cam tarziu pentru asemenea masuri.Sincer mie unu aceasta scrisoare nu mi-a "spus" absolut nimic.Vrem ca liceenii din ziua de azi sa schimbe ce nu am reusit sa scimbam noi in 20 de ani.

_________________
Alfa Romeo 156 1.9 JTD
Ex Alfa Romeo 147 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2009, 22:46 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Era cat pe ce sa fac un nou topic despre ceea ce urmeaza sa spun, dar mi-am dat seama ca ar fi mai bine sa fie aici, ca o "completare":
Umbland prin boxa la parinti, am dat peste o cutie in care se afla vechiul meu HC-85 + cateva casete cu joace... Oh my fuckin' God, instant m-au trecut fiorii! Prin minte au inceput sa se deruleze amintirile din copilaria mea, ele reusind sa imi umezeasca ochii... NU AM CUM SA UIT caraiala pe care o scotea casetofonul cand incarca jocul... Si stateam cu surubelnita in mana sa reglez capul de citire, ajunsesem sa fiu expert in reglaje d-astea numai dupa "timbrul" caraielii... Si odata la 4-5 casete stergeam capul cu vata si spirt... Nu existau doua casete la fel, fiecare casetofon dupa care era inregistrata respectiva caseta avea alt offset...
Si ce mai nenoroceam butoanele cu jocuri precum:
Tanks (pfaraaaamamaaaa ce meciuri la dublu faceam cu prietenii...)
Saboteur (criminal jocul)
Dizzy
Elite - criminal jocul
1943 - cu avionul ala cu care te dadeai si aruncai bombe pana ti se termina benzina si cadeai in ocean :shock: :lol:
Incredibile vremuri!!! Si era anul 1986...
Renegade
Bruce Lee
Hehe... Si cand ceream de la ai mei bani de inghetata, ii economiseam si cu ei ne luam jocuri de la diversi dubiosi. Pe carcasa erau niste poze cu jocuri, erau listate 5-10 jocuri si de multe ori in realitate erau doar 3-4 jocuri, si toate fara nici o legatura cu ce era pe poze. :shock: :lol:
Acum vreo 3 ani am dat pe net peste un emulator de ZX Spectrum, am avut parte de ceva retrairel a ceea ce a fost pe vremuri, dar NICIODATA NICI MAMA EMULATOARELOR nu o sa poata reda feelingul dat de tot, imperfectiunile acelea gen taste "loose" si care nu prea faceau contact cum trebuie, derulat caseta si asteptat cu infrigurare incarcarea jocului timp de minute bune, nu inainte de a regla capul de redare cu surubelnita, si cand dadea "TAPE LOAD ERROR" fix la sfarsit, dadeam o palma la cas :lol:
Am ajuns sa imprumut casetofoane de la vecinii din scara si pana nu le-am nenorocit pe toate nu m-am lasat! :lol:
Jocurile le jucam pe vechiul televizor alb-negru "Sport".
Ce vremuri...

Dupa acel HC-85 am luat un HC-2000 (care e la fel ca 85-ul, doar ca avea FDD - useless, ca nu l-am folosit never ever) - il mai am, si merge brici, e in colectia mea de calculatoare!!!

Apoi am avut timp de vro doi ani de zile extraordinarul Commodore Amiga 500, achizitionat din UK imediat dupa Revolutie... avea o grafica si sunet la care PC-urile si MAC-urile visau pe vremea aia!!! Jocurile preferate erau F-29 Retaliator, Escape si extraordinarul Rainbow Islands, jocul care a reusit sa distruga 5 joystick-uri de firma. :lol:

Ulterior a aparut PC-ul in 1992... un 386... Si el cu niscaiva jocuri extraordinare, din care amintesc cu ranjetul pana la urechi:
Prince of Persia
Sharkey's 3D Pool
F1 GP
Trilogia Indiana Jones, DOTT.

Dupa 1995 a inceput declinul... doar cateva jocuri au reusit sa ma captiveze, insa NICIODATA NICI UN JOC nu a reusit sa ma captiveze precum vechile Saboteur, Dizzy... Ma uit la pustii din ziua de azi si ii compatimesc... iau un joc de parca iau o ciunga... De multe ori sar peste intro, joaca 3 minute, zic noah, naspa si dau EXIT... Trist... Noi pe vremea noastra cand faceam rost de un joc era fascinatie maxima!!! Cu cata truda si sacrificii faceam noi rost de jocuri...

Continuati si voi, cei care ati apucat vremurile acelea de glorie!!!

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2009, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
click! :naughty:


Top
   
PostPosted: 23 Aug 2009, 23:16 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Sar'na nea Toacse, ai reusit sa ma faci sa ranjesc nostalgic...

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
PostPosted: 24 Aug 2009, 00:06 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Super tare,
desi sunt mai tanar decat Mirica ma recunosc in povestirea lui, si am jucat jocurile acelea + Mask 3, Dan Dare, ikary Wariors si muulte altele pe care nu mi le mai amintesc. Si nici macar nu le jucam pe HC, initial am avut CIP Spectrum care nu avea Basicu instalat, trebuia sa-l instalez si pe ala, alte caraieli , alta distractie. :naughty: Dar odata ajuns in joc sentimentul era priceless. nici nu se compara cu ce jocuri am mai jucat prin liceu/facultate pe PC.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 24 Aug 2009, 00:24 
Offline
User avatar

Joined: 05 Dec 2006, 11:27
Posts: 485
Location: Bucuresti
toshy Quote:
:goodpost:

...ia vedeti acilea .. si asta pentru ca va cunosc :D

http://www.zzspectrum.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gameszoo.net/jxspeccy/?mn=examples" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfeo / Alfa Romeo 159 2,4Jtdm 200Hp & ElNino / Alfa Romeo 147 TS 1,6 105 Hp
ImageImage


Top
   
PostPosted: 24 Aug 2009, 15:27 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
alexmirica Quote:
..
Tanks (pfaraaaamamaaaa ce meciuri la dublu faceam cu prietenii...)
Saboteur (criminal jocul)
Dizzy
Elite - criminal jocul
1943 - cu avionul ala cu care te dadeai si aruncai bombe pana ti se termina benzina si cadeai in ocean :shock: :lol:
Incredibile vremuri!!! Si era anul 1986...
Renegade
Bruce Lee
Si n-ai dat peste nici un joc cu meniu de crack facut de mine? (vieti, timp, alea-alea) :wave:
hmm, trebuie sa mi-aduc aminte cum ma semnam pe ele.

U geek :clapping:


Top
   
PostPosted: 24 Aug 2009, 18:35 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
De pe HC nu-mi prea aduc aminte multe jocuri, BombJack, Barbarien (se putea juca la dublu, un fel de Mortal Kombat intr-o faza foarte incipienta), BettyBall.. si da, Saboteur, Dizzy..
Pe 286, Lemmings, SupaPlex, Lotus, Crazy Cars 3 (alias Lamborghini later, un fel de NFS intr-o forma incipienta, curse alese pe o harta, pariuri inainte de inceputul fiecarei curse, un Turbo similar cu NOS pe care il foloseai odata pe cursa dupa care trebuia sa il cumperi din nou), Stunts..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 90 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]