It is currently 23 May 2024, 11:29

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 28 Jan 2011, 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 19 Feb 2010, 11:37
Posts: 143
Location: Bucuresti
1.Vezi ca probabil ai jignit jumatate din populatia Romaniei cu afirmatia asta: "Daca nu ai bani sa o intretii ,nu o cumpara". In Romania masina nu inseamna doar mijloc de transport,util,in Romania inseamna fitze,pitzi,bagat benzina cu pipeta.
Ca exemplu ultima data cand am fost in Italia am avut surpriza sa constat ca italienii in general gandesc mult mai realist decat noi,folosesc zilnic masini care nu consuma mult,sunt economice si nu pun mare pret pe design. Alfa romeo este o masina pretentioasa ,trebuie sa recunoastem asta,nu e o masina pe care o iei ,o repari in spatele blocului,ii faci casco si apoi te numesti pasionat! Pasionati investesc bani!
2. Nu-ti faci casco la o masina care are "n" multe alte probleme.
3. Vorbim de siguranta,cand iti lasi masina cu articulatii,buscaraie distrusa ..si totusi circuli cu ea ..vorbim tot de siguranta (siguranta celor din jurul tau)
4. Le faci pe rand ,rezolvi masina,o faci sa arate decent,sa functioneze corect - apoi ii faci casco.
5. Brokeri de asigurari sunt ..si sunt multi..ofertele sunt aceleasi,nu inteleg de unde aluzia cu firme multe si servicii de 2 bani,care servicii ? nu te privilegiaza nimeni doar pt ca ai alfa romeo.
6. Se presupune ca respectivii 600 euro te pot ajuta sa-ti repari o buna parte din problemele masinutei tale,doar daca ii folosesti cand trebuie ci nu cand e prea tarziu,(ex cand iti sare distributia)

_________________
SMART 450 (for two) , 50 cp
Alfa Romeo 156 Veloce 1.8TS 140 CP


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2011, 19:39 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
topicul se refera la firmele ce se recomanda/sunt contractate. nu daca merita sau nu.

la urmatoarea abatere ai warn, deasemenea si altii care vor mai fi offtopic!!!

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 28 Jan 2011, 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7049
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
da corect, nu se refera daca ai bani sau nu... din moment ce platesti impozit la stat, rca si bagi banii intr-un hobby si esti resemnat cu pretul combustibilului...te poti resemna si cu 5-600 euro pt un CASCO, insa cum am mai spus de 3x , am deschis acest topic pentru a primi feedback-uri din partea celor care au polite CASCO , cat multumiti sunt sau nu de firma contractata...nu cat costa...daca vroiam sa stiu cat costa era simplu, dadeam telefon la fiecare firma de asigurari in parte si ii intrebam, big deal...eventual ii alegeam pe aia cei mai ieftini si dormeam linistit ca am casco ... iar daca aveam ghinionul sa patesc ceva, imi cresteau fire albe in cap pana plateau cei de la asigurari catre service-ul ce a reparat masina.

Mai repet inca odata , nu este vorba de bani , ci doar de seriozitatea companiilor de asigurari.

Spre exemplu eu am fost destul de multumit de cei de la ASIROM in trecut, poate au costat ceva mai mult, insa si-au facut treaba.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 12 Apr 2011, 09:14 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 01:12
Posts: 1567
Car: Brera
Location: Iasi / Fortezza di prato :)
Am primit o oferta de la ASTRA : masina evaluata la 16000 euro, prima de asigurare 670 euro in 4 rate semestriale, scos doar furtul (-20%) si fiind eu unicul conducator pentru despagubire si fara franshiza pe eveniment.Am inteles de la vreo 2 prieteni care au avut evenimante ca i-au despagubit destul de repede si fara probleme, suna mai mult decat decent.

_________________
My world:
Image
Nu port bijuterii - Le conduc :
Brera 2,4 - Fiara my precious
156 1,9 - ALFred first love


Top
   
PostPosted: 12 Apr 2011, 09:25 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
am avut CASCO la ASTRA, am avut chiar si un incident in acea perioada. S-au miscat greoi din toate punctele de vedere:
- au intarziat constatarea
- au intarziat accordul de intrare in service (de fapt au refuzat sa il dea, a trebuit sa semnez o declaratie pe propria raspundere ca voi face plata eu in cazul in care nu va plati ASTRA)
- au intarziat plata
- nu raspundeau la telefon/email.

:wallbash:
Overall, un gust amar rau mi-au lasat mie. Nu contest ca au si oameni profesionalisti dar eu nu i-am gasit. Nu as recomanda ASTRA nici macar in gluma. Prima e mica dar serviciile sunt pe masura.

PS. companie de care am fost multumit: Groupama

L.E.

Sa nu mai spun ca au incercat sa ma forteze sa repar masina la un service de cartier, nu au fost de accord sa o duc la AutoItalia, ceea ce e ilegal. Bineinteles masina am reparat-o tot la AutoItalia, acesta fiind motivul pentru care s-au suparat grav si nu mai raspundeau la telefon /email.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 12 Apr 2011, 09:59 
Offline
User avatar

Joined: 20 Apr 2010, 14:54
Posts: 1465
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Cristian_Nita Quote:
am avut CASCO la ASTRA, am avut chiar si un incident in acea perioada. S-au miscat greoi din toate punctele de vedere:
- au intarziat constatarea
- au intarziat accordul de intrare in service (de fapt au refuzat sa il dea, a trebuit sa semnez o declaratie pe propria raspundere ca voi face plata eu in cazul in care nu va plati ASTRA)
- au intarziat plata
- nu raspundeau la telefon/email.

:wallbash:
Overall, un gust amar rau mi-au lasat mie. Nu contest ca au si oameni profesionalisti dar eu nu i-am gasit. Nu as recomanda ASTRA nici macar in gluma. Prima e mica dar serviciile sunt pe masura.

PS. companie de care am fost multumit: Groupama

L.E.

Sa nu mai spun ca au incercat sa ma forteze sa repar masina la un service de cartier, nu au fost de accord sa o duc la AutoItalia, ceea ce e ilegal. Bineinteles masina am reparat-o tot la AutoItalia, acesta fiind motivul pentru care s-au suparat grav si nu mai raspundeau la telefon /email.

Nu contest parerea ta despre ei ,dar aceeasi problema am avut-o si eu cand am dus masina la AI ,nu au fost de acord pentru ca nu au decontare directa.Intr-un fel le dau dreptate pentru ca devizul facut de AI pentru o aeroterma a fost de 12500ron :thumbdown: .Tinand cont ca eu platesc 2000ron pe an e un pic normal sa strambe din bot la o asa suma,dar intr-un final s-a rezolvat.Sunt multe service-uri mari care lucreaza cu ei si foarte prompti,trebuie doar cautate.

Numai bine :peace:

_________________
-Alfa Romeo Brera-
EX: Ducati Monster
EX: Alfa Romeo 159 TI 2.4 Nero'Etna
EX: Alfa Romeo 159 my09 2.0JTDm TI
EX: Renault Twingo 1.2
EX: Fiat Barchetta 1.8
EX: Alfa Romeo 159 my08 1.9JTDm
EX: Alfa Romeo 147 1.9JTD 140cp(soft Tibi)
Ex: Skoda Fabia 1.2 54cp


Top
   
PostPosted: 12 Apr 2011, 10:14 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
Pablo, daca legea imi permite sa imi repar masina la orice service vreau eu, de ce sa caut alt service ? Cred si eu ca le-ar fii convenit sa ma duc la un service de 2 lei sa poate impune piese after-market, chinezarii, turcisme de o calitate indoielnica.

Stiu cum merg lucrurile astea, crede-ma ca la un moment dat vroiam sa repar masina intr-un service recomandat de ei, Renault-Nissan. (varianta parfum pentru mine). Cum managerul de service imi era prieten mi-a zis clar, ti-o fac la jumatate din suma devizului AutoItalia. :blink:
La intrebarea mea: cum este posibil asa ceva ? a raspuns clar: simplu, piese after-market. Cred ca stim cu totii calitatea acestor piese, gen capota din tabla de cutii de cico care se infunda daca se lasa o fatuca pe ea..etc)

mama lor de hoti... :censored: le dai o galagie de bani si te prostesc pe fata, asta daca reusesc...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 12 Apr 2011, 15:19 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 01:12
Posts: 1567
Car: Brera
Location: Iasi / Fortezza di prato :)
Belelele apar la aproape toate marile sau micile companii de asigurari imprtant e sa fii tare ca nu au cum sa se joace cu legea (mai putin carpatica, astia nu stiu cum naiba reusesc) in rest apropape totul tine de tine. Dupa lupta stransa pe care am avut-o cu OMNIASUG-ul am ajuns la concluzia ca toti is o apa si-un pamant si trebuie sa te lupti cu ei, ii ameninti cu CSA-ul cu judecata cu penalizari si pana la urma tot cedeaza fiindca nu au incotro. Mie vroiau sa-mi trimita masina in Ungaria sau la Tecuci la reparat in alta parte nu se mai putea repara, atat de ipocriti pot fi, sau chiar mai mult!

_________________
My world:
Image
Nu port bijuterii - Le conduc :
Brera 2,4 - Fiara my precious
156 1,9 - ALFred first love


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2011, 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
are cineva o lista a societatilor de asigurare facultativa (CASCO) care au decontare directa cu AutoItalia * ?

Pana acum am gasit doar 2 companii:
-generali
-Allianz Tiriac


(* Bd timisoara sau Colentina, oricare din ele, nu conteaza)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 27 Apr 2011, 19:43 
Offline

Joined: 04 Jan 2011, 19:14
Posts: 7
nu recomand euroins si carpatica am avut proces cu fiecare in 2009 si in 2010 pentru ca au zis ca e frauda ceea ce s a intamplat
in prezent am mai multe masini si camioane recomand OMNIASIG si UNIQA


Top
   
PostPosted: 27 Apr 2011, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
@Cristian_Nita Am fost si eu la Perugia cu casco la Omniasig pt tinichigerie & stuff. A durat cam 2 luni reparatia desi fusesem trimis de un amic cu relatii pe la ei. Probabil bara fata de 147 era la fel de rara ca cea de Maserati. Cand am luat masina lacul era curs pe capota si aveam puncte de praf in bara . Dupa scandal si interventia sefului de service au fost de acord sa mai incerce o data. A2a oara a iesit acceptabil.
Niste mizerii , oarecum la fel ca si Omniasig care m-au pus sa le aduc bara veche.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 12:48 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7049
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Nu stiu daca este topicul potrivit, insa pentru cei interesati in incheierea unei polite casco, cei de la BCR au o oferta foarte tentanta! mai exact 25% reducere la orice polita casco incheiata pana la data de 12mai2012 ! Daca este cineva interesat as putea lasa adresa de e-mail si/sau numarul de telefon agentului care mi-a facut aceasta oferta.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 12:52 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
Si Mugurel se ocupa cu d-astea...
Vi-l recomand :lol:

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 13:07 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Eu tocmai mi-am refacut Casco la Polo si am ales sa fac tot la Alliantz, dupa ce am analizat si alte oferte.
Cu aceasta ocazie am observat ca la conditii asemanatoare, diferentele la bani nu mai sunt atat de mari ca in anii trecuti. Gasisem si mai ieftin, dar trebuie sa accept tot felul de clauze tampite si nesimtite (gen la a 3-a dauna intr-un an polita se suspenda automat - wtf?!, de ce mai fac Casco atunci?? )


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7049
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
aia este chiar aberanta :))

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 17:33 
Offline
User avatar

Joined: 03 Dec 2011, 19:11
Posts: 213
Car: 147 1.9 JTDM-Jet 16V
Location: Bucuresti
Si a 3-a sa fie chiar domne fereste o totala, te apuca dementa :lol:

_________________
----------------------------------------------------------------
Alfa Romeo 147 1.9 Jtdm 150cp++

ex: Peugeot 307 1.6HDI 110cp++


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
am avut CASCO la Unita/Uniqa si 2 evenimente. nici o problema de fiecare data.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 17:47 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Chestia cu 3 evenimente era la Astra si era conform celor spuse de un broker.


Top
   
PostPosted: 26 Apr 2012, 20:48 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Nu stiu ce sa zic daca ramane asa dar ma bucur ... Seriful tzepei Carpatica ( banca si asigurari ) precum si Atlassib a ajuns la parnaie . Oare chiar o face sau sta cazat undeva cateva luni si toata lumea crede ca justitia isi face treaba ???
http://m.hotnews.ro/stire/12097019" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]