It is currently 07 Jun 2024, 02:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 528 Next
Author Message
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jul 2010, 20:30 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Valerica, eu poate stiu mai bine decat tine cum sta treaba cu de acum stereotipul "nea ilie". Am fost in postura omului care a angajat, in decursul anilor, sute de astfel de oameni. Oameni care veneau cu basca in mana, oameni carora le plangeai de mila. Nu ai idee cati au fost angajati din mila, chiar daca habar nu aveau. Ii puneam necalificati pe santier, ca sa castige o paine. Dar am fost naiv, cu multi, foarte multi dintre ei. Capac mi-a pus unul care avea copil bolnav de leucemie. Il tineam pe salariu mai bun decat ceilalti, tocmai datorita acestui aspect. Ii faceam prime, ii dadeam bani imprumut. De dragul copilului lui. Iar el ce a facut? De cele mai multe ori se ducea si-si lasa banii in crasma. Daca lua banii vineri, duminica era falit. Fara sa trimita ceva acasa. Si iti spun, castiga bani buni. In 2007 media de salarizare la noi era de 1600 ron. Asta de care-ti vb era pe la 2000 ron. Cu cazare asigurata si bonuri de masa lunar. Si transport decontat. Si nu era singurul dobitoc in situatii delicate. Mai erau si altii, cu 3-4 copii acasa, iar ei pozau in milionari de weekend in fata colegilor lor, cand se vedeau cu leafa`n mana....spargeau banii pe bautura scumpa, tigari si curve.
Ai putea sa zici acum ca exista si exceptii...insa repet...din sute de oameni care au trecut prin mana noastra, putini au fost cei care au meritat respectul nostru. Restul, o apa si-un pamant.

In anul 2 de facultate am inceput un job la o firma romano-israeliana. Trimiteam forta de munca afara. Zeci sau sute chiar, lunar. Inainte de plecare erau toti niste mielusei. Dupa ce ajungeau acolo se duceau pe munca la negru, fugeau de la angajator. Jobul meu ingrat era de a face somatii familiilor. Mergeam la ei acasa, in zonele in care intorc tzantzarii. Isi scoteau taranii basca din cap cand vedeau o masina pe ulita, asta ca sa incerc o metafora. Stii ce se intampla? Oamenii aia care inainte de plecare erau atat de doritori de munca cinstita imi dadeau acum telefoane de amenintare. Ma injurau, imi luau toata familia de la A la Z, mesaje..etc. Asta dupa ce, pe multi dintre ei, i-am ajutat GRATIS cu actele care nu erau in ordine.
Asa ca, prietene, nu-mi zi mie cum sta cu saracimea din romania; e cea mai periculoasa specie. Care a vrut sa-si depaseasca conditia a reusit, trust me. Prin simplul fapt ca a depus efortul sa fie onest in ceea ce face si sa aiba bun simt in raport cu cei din jur, a reusit sa mai urce cateva trepte pe scara sociala. Restul, niste grobieni.

Antonel, sa nu-ti inchipui ca vina este doar a guvernantilor pentru ce se intampla acum in tara.

Tatal meu a terminat Hidrotehnica la Iasi; pana la revolutie a lucrat in imbunatatiri funciare. Tin minte ca prin anii '80 ma lua cu el pe santiere. Unul din ele mi-a ramas intiparit in minte, e vorba despre Talpa-Bargaoani, Neamt. Acolo a avut de facut lucrari de asanare a unei mlastini uriase si transformarea acesteia in teren agricol. Si s-a intamplat minunea, dupa vreo 2-3 ani de munca asidua. Imi povestea ca a vazut in taran care a ingenuncheat si a sarutat pamantul cand a vazut iesind lastarii de porumb de pe locul in care, candva, se pierdeau vitele si erau scoase doar bucati-bucati, cu tractorul, ca sa iasa la numar la CAP. Iar lucrari de acest gen au fost sute, mii,pe vremea raposatului. Lucrari care, odata cu revolutia, s-au dus de rapa. De ce? Pentru ca cetatenii gen nea Ilie au considerat ca tevile alea de pe camp le-ar putea folosi si lor in curte; sau ca dalele din beton de la canalele de aductiune n-ar stricta sa fie parte integranta din curtea proprie. Rezultatul a fost unul dezastruos; mlastinile s-au format la loc, apele nu au mai avut unde sa se duca, dealurile s-au dus la vale (ca deh, padurile au fost taiate in draci), samd.
Poate suna cinic, insa taica`miu de fiecare data cand vede toata nenorocirea care se intampla, spune ca meritam toate astea. Nu Dzeu ni le-a dat pe cap, ni le-am facut cu mana noastra.
Acum o sa vina unul ca valerica si o sa-mi spuna ceva de genul ...pai bine ba, si atunci de ce s-ar mai chinui guvernul sa faca ceva? Well, uite d`aia. Ca asa trebuie, ca asta e rolul lui si a ministerelor lu` peste. Si tot de datoria lor e sa aiba grija ca evenimente gen cele mai sus amintite sa nu se mai intample,iar daca se intampla sa foloseasca cu incredere forta coercitiva a legii.
Daca e sa trag o concluzie, plecand de la aceste aspecte, atunci cred ca problema majora a Romaniei tine in primul rand de educatie; romanii, din pacate, sunt la un nivel educational mult inferior anilor dinainte de revolutie. Din toate punctele de vedere. Cultura noastra, ca popor, se rezuma la a avea o masina tare, o vila mare si frumoasa si o colectie completa de manele (asa cum spunea valerica de oamenii care sunt plecati afara). Evident, ma refer la un procent din populatia tarii, nu vreau sa generalizez. Sunt constient ca exista inca, chiar daca intr-un mic procent, oameni care merita toata stima si respectul nostru. Insa ei reprezinta minoritatea si eu, unul, sper ca in viitor, printr-o nu stiu ce minune, aceasta minoritate va deveni majoritate.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jul 2010, 22:02 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
antonelcodreanu Quote:
Singurii romani care mai produc in tara asta sunt cei din Italia, Spania, Germania...
Nu nu nu nu ... in nici un caz. Romanii de pe afara produc in special pt ei si pt tara in care muncesc(ocazional) , iar pt noi produc (cu mici exceptii) o imagine urata. Ciudat sau nu noi astia de la privat producem grosul in tara asta, dar am tot respectul pt anumite categorii de bugetari.
@Freezer a trecut de mult vremea cand romanii nu stiau cum e pe afara. Get over it! La fel ca multi care au plecat din tara de multa vreme ai o imagine distorsionata.
Tin sa impartasesc partial parerile lui valerica doar ca incerc sa o fac pe un ton mai bland si intreb: Daca acest topic nu are ca scop desteptarea celorlalti ce scop are?
Nu cred ca te judeca nimeni D ca ai reusit sa pleci si sa-ti faci un trai mai bun, da asta cu "Romania incotro" de la 2000km departare mi se pare caracteristica poporului roman.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jul 2010, 22:06 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1306
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mr.D Quote:
Daca e sa trag o concluzie, plecand de la aceste aspecte, atunci cred ca problema majora a Romaniei tine in primul rand de educatie; romanii, din pacate, sunt la un nivel educational mult inferior anilor dinainte de revolutie. Din toate punctele de vedere. Cultura noastra, ca popor, se rezuma la a avea o masina tare, o vila mare si frumoasa si o colectie completa de manele (asa cum spunea valerica de oamenii care sunt plecati afara). Evident, ma refer la un procent din populatia tarii, nu vreau sa generalizez. Sunt constient ca exista inca, chiar daca intr-un mic procent, oameni care merita toata stima si respectul nostru. Insa ei reprezinta minoritatea si eu, unul, sper ca in viitor, printr-o nu stiu ce minune, aceasta minoritate va deveni majoritate.
Perfect de acord, politica este dezastruoasa in cele mai multe state europene (btw, probabil fiind deja in UK esti familiarizat cu celebrul buget Osborne, care contrazice tot ce te invata pe bani grei profesorii de economie din universitatile britanice). Insa gradul de 'literacy' si de educatie al populatiei compenseaza, in Olanda spre exemplu e de 95%. Romania este tara care sta cel mai groaznic la capitolul asta, mai mult de jumatate din elevii de 15 ani fiind analfabeti (54% procent de analfabeti parca, ultimul loc in Europa). Facultatile sunt dezastru, inainte se mai facea ceva carte, acum e zero barat. De MBA-uri nici nu se mai pune problema, vorbeam cu un amic din Rom. care preda intr-o vreme la o universitate britanica (cursuri de la distanta) in Buc., de cand a venit criza firmele au intrerupt sponsorizarea studentilor, iar cei ce isi plateau din buzunar studiile erau oricum intr-o proportie insignifianta. La carti citite pe cap de locuitor, Romania detine iarasi lanterna Europei fara adversar. Bucurestiul e (inca, zic eu) unul din orasele europene cu una dintre cele mai bogate oferte in materie de cultura (teatre, opera, balet, opereta) dar cati au mai calcat pragul vreunei instutitii culturale? Nu mai bine iti parchezi masina ptr. care ai facut un credit urias (in comparatie, studiul te-ar fi costat de minim 5 ori mai putin) la vreun Multiplex, iti iei punga de popcorn si urmaresti vreun film cu multe efecte speciale?
Apropo de cei fara diploma dar care se specializeaza pe parcurs, toate tarile civilizate ofera si aceasta posibilitate asa ca celebrul shto mioritic nu-si prea are sensul. Sistemele de invatamant din Vest (cel putin din Germania, Elvetia, UK) ofera celor care nu au vrut/nu au putut/nu au fost dispusi/nu au fost interesati de universitate, posibilitatea de a se specializa pe un domeniu anume si de a deveni profesionisti foarte buni.
Ca raspuns la intrebarea lui Mr.D, ce sanse poate avea o tara care si-a cam taiat de multa vreme orice viitor?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Jul 2010, 23:26 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Allexx, ce ti se pare atat de caracteristic in legatura cu romanii de la 2000 km distanta? Poate vrei sa fii mai explicit. Consideri cumva ca am asteptat sa ajung la Londra pentru a putea sa ma exprim? Gresit. A fost o intamplare faptul ca m-am exprimat in acest moment.
Chestia asta cu romanii din afara care produc imagine de kkt Romaniei iarasi ma lasa rece; cine are mai mult decat o sinapsa disponibila, poate sa faca distinctia intre niste dobitoci, indiferent de natie si niste oameni de calitate. Eu prefer sa cred ca imaginea Romaniei a fost distorsionata la un moment dat dar ca, acum, sunt tot mai multi oameni care fac o imagine pozitiva tarii noastre. O Corina Tarnita, care a obtinut Summa cum Laudae pentru cea mai buna teza de doctorat la Harvard, in matematica, sau, la polul opus, in lumea sportului, un Lucian Bute care,sper eu, stim cu totii ce rezultate mondiale a obtinut.
Scopul thread-ului? Sincer, nu sunt sigur, dar cred ca la un moment dat unii dintre cei care-l urmaresc pot sa-si raspunda la niste intrebari pe care si le-au pus de mult sau pur si simplu pot sa-si ia niste puncte de reper.
Si inca ceva...apropo de romanii de kkt care fac imagine si mai de kkt tarii noastre. Cu riscul de a ma repeta, o spun din nou...de cate ori am ocazia sa ma intalnesc cu un british si nu numai si ii vad ca sunt confuzi cu privire la originea mea si ma asimileaza ca fiind tot una cu tiganii caldarari, le tin o scurta lectie de istorie explicandu-le care sunt diferentele majore dintre ...x si y.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 07:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2929
Location: Bucuresti
Mr.D: Vina nu e numai a guvernantilor! Daca tot vorbim de irigatii... in judetul Galati a fost candva un mare sistem de irigatii, care-si lua apa din Siret si Prut... doar ca probabil a mai ramas 5% din ce a fost! Culturile, putinele care mai sunt si imprastiate sunt udate de ploi. Acum cand apele au venit cu un debit marit, daca respectivul sistem ar mai fi fost functional s-ar fi facut irigatii si debitele ar mai fi scazut! Cercul e vicios, dupa '90 toti si-au vrut pamantul inapoi, o parte din ei inca il mai muncesc, o alta parta l-au instrainat si o alta l-au abandonat, cei din urma au vrut sa devina saraci! Moldova e plina de pamant nemuncit! Irigatiile nu si-au mai avut rostul si uite asa unii au devenit fara voia lor saraci!
Allex: cei plecati fac sau nu fac o imagine buna Romaniei, dar toti produc bani: furand, muncind, gandind, o parte din bani sau chiar toti se cheltuiesc in Romania!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 12:27 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7821
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Unii gandesc pe termen atat de scurt .... si totusi daca s-ar gandi un pic la ce va urma si nu s-ar vedea doar pe ei in pesisaj ci si pe copiii lor poate ca ar judeca altfel . Poti sa zici ca e de kkt ca pleci din tara , ca judeci din afara ce se intampla in Romania , ca esti las , ca daca te ducea capul puteai sa te descurci si aici , dar ce sansa au frate copiii nostrii cand mai ieri am vazut la stiri ca intr-un liceu nu a reusit niciun copil sa ia BAC-ul ... Sunt sigur ca nici ei nu au preferat sa invete in loc sa joace fotbal , sa stea prin baruri , sa o arda prin discoteci si sa faca filmulete de pus pe Youtube cu sfarcurile colegei , cum ii dau pantalonii jos profului care scrie la tabla , cum o scuipa pe diriga etc etc dar si mai sigur sunt ca profesorii sunt de cel mai jenant nivel ... Pai cum au ajuns frate copiii aia sa dea BAC-ul ? De ce au trecut examenele trimestriale pana in prag de BAC ? Ca sa ajunga acolo si sa ia note de 1.5 - 2 ???
Si oricum media de promovare a BAC-ului predominanta prin tara e de 50 - 60% ... Te cred si eu frate , lumea s-a desteptat ( parerea mea ) asa ca profesori , doctori , ingineri si nu in ultimul rand muncitorii de rand si-au luat inima in dinti si au plecat din mocirla asta .
Si sincer nu imi vine sa cred ca lumea te judeca daca faci asta ....
Eu unul va apreciez . Mr.D , ai facut exact ceea ce trebuia sa faci . Si indiferent daca vei reusi sau nu , macar ai incercat . :clapping:


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
@ Mr D. nu am zis ca ai asteptat, am zis si mai sus ca nu are relevanta din punctul meu de vedere si ca ne sta in fire sa ne punem "intrebari publice" dupa ce am ajuns mai sus ca unii.
Eu pe toti care ii stiu plecati pe afara mereu ii aud ca vai ce marfa e, ca nu se compara...ca etc si poate ca eram putin frustrat cand ii auzeam , pana am ajuns pe acolo si am vazut in ce conditii muncesc o parte din ei si ce trebuie sa faca pt mia aia de euro. Altfel pe un job similar cu cel din Ro si platit mult mai bine evident ca as pleca si eu.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 15:56 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Am si eu prieteni si neamuri in mai multe tari si toti o duc mult mai bine decat ar fi dus-o in Romania. Si-au luat casa, masina si isi fac concedii, concedii pe care, traind in Romania, mai mult ca sigur nu si le-ar fi permis. Sa lucrezi in Romania, ca inginer, pe 500 euro e jalnic si, astia 500 euro daca ii primesti, trebuie sa te bucuri ca ai fost angajat si nu esti in randul muritorilor de foame. Si eu as pleca acum, doar ca n-am experienta si-mi este mai greu sa incep, deci mai trebuie sa astept putin :bored: .
Foarte bine faci, Mr.D. Numai bine.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 19:28 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Allex, mitul romanului traind printre cartoane pentru a strange acea mie de euro nu prea mai are relevanta pentru mine; eu aici nu am vazut astfel de exemplare. Nu zic ca nu ar exista, dar eu unul nu am vazut.

Andrei, asa este. Eu unul si cand aveam propria-mi afacere si produceam destul de bine cu ea, tot nu-mi permiteam sa-mi fac un concediu calumea. Din x motive. Nu mai spun ca tot timpul gaseam ceva "mai bun" de facut cu banii care s-ar fi putut duce intr-un concediu. Din acest punct de vedere iarasi exista o mare diferenta in alte tari europene. Oamenii isi fac calculele foarte simplu...10 - 14 zile de concediu in tenerife pentru ei inseamna 1500 lire la un hotel de 3-4 stele all inclusive. Banii astia poate ca-i economisesc intr-o luna. 1500 lire inseamna aprox 7500 ron. Hai sa vedem o familie din patura de mijloc (stiu, nu exista, dar vb ipotetic) din Romania in cat timp economiseste banii astia. Poate ca o face, dar e un adevarat sacrificiu.
Acum, ca se vorbea la un moment dat de faptul ca romanii alearga dupa casa, masina...etc. as vrea sa intreb, oarecum retoric: pai pentru ce altceva? Asta e confortul dupa care alergam toti...altfel ne-am sapa chilii in stancile Carpatilor, am merge desculti pe carari de munte si in am vana veverite pentru masa de zi cu zi.

PS: mi-am adus aminte de un exemplu din familie, respectiv cumnatul meu. Este plecat de 2 ani in Italia, ca asistent medical, intr-un spital de recuperare. Inainte lucra la SMURD Piatra Neamt (serviciul special de urgenta). Diferenta intre viata de atunci si acum este enorma. Atunci castiga niste bani de care nu mai stia cum sa traga; acum, dupa doi ani, a reusit sa-si ia o casa impreuna cu sotia (si ea tot asistenta), o masina noua, sa-si faca concedii ....per total sa-si asigure un confort decent. Poate fi acuzat ca a renuntat la a ajuta tarancile sa nasca pe camp in miezul iernii, sau ca a renuntat la a merge la accidente grave, sa le stranga amaratilor ciolanele de printre fiare, sau mai stiu eu ce? Ca in general de d-astea avea parte la SMURD. Si pe bani putini, dupa cum am mai spus. Eu zic ca nu.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 19:36 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Nu m-am referit doar la munca de jos, conditii in general pt un roman capabil. Cel putin ce am vazut in Italia-Spania. Altfel sunt sigur ca se cauta ingineri cu experienta facuta in Romania ... :lol: ca doar pt asta suntem cunoscuti. :bored:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 21:25 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3159
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Pai vezi D, varul tau a facut exact cum a zis Allex mai sus, mai toti am pleca in alta tara pe bani mai multi dar sa facem acelasi lucru, putini s-ar duce caine sur la vanatoare.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Jul 2010, 22:35 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
valerica Quote:
Pai vezi D, varul tau a facut exact cum a zis Allex mai sus, mai toti am pleca in alta tara pe bani mai multi dar sa facem acelasi lucru, putini s-ar duce caine sur la vanatoare.
Nu varul, cumnatul :)
Pai daca cineva are sansa asta, de a pleca afara pe bani mult mai frumosi facand acelasi lucru ca in tara, nu vad de ce n-ar profita de ea. Daca insa nu exista aceasta posibilitate...well, atunci intervin alte aspecte...cat de departe esti dispus sa mergi si cat de mult esti dispus sa risti. Eu cand am venit aici nu eram 100% sigur de job. A fost cheltuiala multa si ceva risc, dar pana la urma se pare ca a mers. Evident ca este stupid sa iti iei rucsacul in spinare si sa pleci la intamplare, eventual si fara bani....asa se nasc boschetii de care vorbeai mai devreme.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 08 Jul 2010, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Hai sa revin cu o parte buna a Romaniei, daca tot e sa fiu obiectiv.

Sistemul de sanatate, in mare, e mult mai "serviabil" fata de cetatenii tarii in comparatie cu UK, de ex. Aici, pt a putea beneficia de serviciile medicale acoperite gratuit de stat, trebuie sa te culeaga ambulanta de pe strada ... altfel, no chance (sau optezi pt asigurari private de sanatate ....evident, daca ai un salariu anual cu un minim de 5 zerouri :) ).

Bine...nu stiu cat va mai tine si asta....de vreme ce pacientii sunt trimisi la farmacie de catre medici pentru a-si lua perfuzii si altele necesare unei bune desfasurari a interventiei chirurgicale :))

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Jul 2010, 21:44 
Offline
User avatar

Joined: 30 Oct 2005, 23:08
Posts: 568
Location: Berghem
Mr.D Quote:
... Evident ca este stupid sa iti iei rucsacul in spinare si sa pleci la intamplare, eventual si fara bani....asa se nasc boschetii de care vorbeai mai devreme.
aiaiaia!!!!!
sa nu-i vorbim de rau pe cei ce au emigrat in acest mod pe timpul comunismului(mare parte din ei)!
:uhuh:

cat priveste sanatatea , tarile mediterane stau destul de bine , poate chiar excelent ; ma refer la buzunarul cetateanului de rand, fara asigurare privata, care e destul de rara...!

_________________
Tu chiamale se vuoi, emozioni...
1971 e dintorni...


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 09 Jul 2010, 23:30 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
max, cu scuzele de rigoare, nu ma refeream la cei mentionati de tine, ci strict la acea specie care au intoxicat europa, cei care se duc la cu totul altceva decat la munca cinstita.

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 00:00 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
Brand de tara de 850.000 euro.
Sosele a caror asfaltare s-a terminat acum un an si a caror reasfaltare tocmai a inceput.
Un nou imprumut de la UE.
Niste zeci de mii de tigani care urmeaza a fi trimisi in Romania, nu dupa ce vor fi amprentati pentru a li se limita posibilitatile de intoarcere in statele care-i expulzeaza.

Dar care ar fi problema atata timp cat in brandul de tara Romania apare scrisa ROMania? :lol:

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 09:22 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Tot in legatura cu "brand-ul" de relansare turistica. Weekend-ul trecut am cunoscut 2 italieni veniti sa viziteze Bucurestiul. Primele impresii despre centru, excelente. Au vazut evident Casa Poporului care i-a dat pe spate de admiratie, Centrul Vechi, Calea Victoriei and stuff, Cismigiu (adorabil parc, citez), Ateneul, Muzeul Taranul;ui Roman, etc. Pana aici perfect, mult peste asteptarile lor. In ultima zi ii duc la Carul cu Bere pentru cina, moment in care acestia imi povestesc o experienta sinistra petrecuta dimineata. Aflandu-se in plimbare de voie langa Palatul Regal, au fost acostati de un tip intr-o masina cu girofar care s-a prezentat ca fiind de la politie. Acesta le-a fluturat o legitimatie si le-a cerut pasapoartele. A urmat repede intrebarea despre cati Euro au la ei (probabil presat de timp :D ) , faza la care italienii si-au adus aminte de avertismentul continut intr-un ghid special cumparat despre Romania referitor la falsi politisti. In concluzie, baietii nu "au colaborat", moment in care dialogul s-a terminat, tipul din masina le-a facut un gest plictisit gen "circulati, circulati" si a disparut. NU mai spun de agresivitatea parcagiilor de langa Ateneu si nu numai, care fac un lobby exceptional pentru Romania.
Ce ziceti, care va fi prima poveste a italienilor intorsi in Italia despre Romania? Palatul Regal, calusarii de la Carul cu Bere ?
Las' ca vegheaza dna Udrea relanseze turismul cu logo-uri noi. NU am nicio grija.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6638
Location: Brasov... oarecum.
Eu cred ca parerea lui D nu vine in momentul nepotrivit. E oarecum normal ca in momentul in care iti merge bine sa cugeti si la alte chestii decat ziua de maine. E oarecum normal ca de acolo, acum sa priveasca tara si sa spuna ce spune. Cred ca este opinia omului care nu mai are grija zilei de maine. Genul asta de opinie o au si oamenii carora le merge de la bine in sus in tara asta, dar pe care nu o impartasesc din diverse motive. Poate din cauza ca s-au plictisit sa o tot spuna.
Personal impartasesc opiniile lui D si nu mi se par deplasate. Cel putin cea mai mare parte dintre ele. In legatura cu sistemul de sanatate din UK am auzit altceva, si anume ca ai parte de servicii medicale gratuit (vorba vine gratuit, ca nimic nu e gratuit) atata timp cat esti rezident (ai o casa in care locuiesti cu acte in regula, inchiriata, cumparata; adica practic locuiesti si cheltuiesti bani in UK, si indirect platesti taxe la stat-TVAul pe produsele si serviciile cumparate).

Inca un aspect care ma roade pe mine este mandria fara margini a unora dintre romani: "ce domle, eu nu ma duc acolo sa spal vase...". Si stau acum si ma gandesc: eu ca inginer in constructii, in proiectare, pot castiga ca angajat undeva in jur de 500-700euro. Asta in conditiile in care raspund penal pentru ceea ce proiectez (adica, pentru cine nu stie: cade casa si exista victime=>eu merg la zdup daca se demonstreaza ca eu am fost de vina). Si sa ne gandim un pic la foamea de bani care domneste perpetuum printre investitori si care te preseaza continuu sa faci economii la materiale si mana de lucru si tehnologii, in conditiile in care pe de alta parte trebuie sa respecti si prevederile in rigoare. Si uite asa traiesti intr-un stres continuu si si fara lovele in buzunar. Pe de alta parte mergi intr-o tara cu apa calda si speli vase la restaurantul din colt unde poti castiga linistit 500euro. Si sa nu uitam de nivelul de responsabilitate. Daca te mai duce un pic capul poti evolua la ceva mai bun, 1000-1200euro, cu care traiesti cel putin la acelasi nivel ca aici insa mult mai linistit, fara stres fara griji inutile.

Sa dau si eu un exemplu: parintii unei amice au plecat acu vreo cativa ani in Italia. Mama fetei are grija de o batrana, tatal fetei e gradinar. Au plecat din Romania cand au fost dati afara de la marile uzine din Bv o data cu restructurarile masive. Erau oameni simpli, doar cu liceu si la o varsta destul de inaintata ca sa mai poata face orice. Acum au strans ceva banuti si ar cam vrea sa se intoarca, dar ce pot face aici? unde se pot angaja? Daca pentru un tanar cu 3-4ani de experienta, cu facultate si mult mai bine pus la punct cu tehnologiile IT, mult mai usor adaptabil la mediu, este foate greu sa se angajeze, ce poate face un om pe la 50 ani?

Revenind la Romania unde te duci? : copii, puneti mana sa colectati bonuri ca statul va da bani pe ele. Sunt curios de un lucru, daca valoarea returnata de catre stat pentru bonurile respective este mai mare sau mai mica decat pretul pe care l-as lua la un centru de reciclare hartie?
Si sa nu uitam, ca va trebui infiintata o noua agentie care sa se ocupe cu numaratul, catalogatul, impartitul acestor bonuri, ca de, oamenii angrenati deja in aparatul administrativ au deja mult de lucru si nu mai pot absorbi si aceasta activitate. Deci, alti bugetari, alti bani aruncati aiurea.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7821
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
ai zis-o foarte bine .... sunt curios ce zic cei care mai cred in faze de genul ``mandria de a fii roman`` . mandrie ca ce ? ca suntem batjocoriti non stop de straini dar mai ales de ai nostrii ? ca romanii sunt confundati cu violatorii, talharii si cersetorii din Italia , Spania sau Franta ? ca halim de ani de zile gogosi de la tot felul de hahalere puse in functii inalte fara sa protestam ? pentru asta sa fim mandrii ?


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 12:18 
Offline
User avatar

Joined: 03 Feb 2008, 00:10
Posts: 714
Location: Cluj-Napoca
Nunu. In schimb putem fi mandri ca stim sa scriem corect :) (a fi roman, ai nostri, sa fim mandri)

_________________
Alfa 156 1.9 JTD M-Jet 16v, 140+ CP
------
When the fast car picks you up, you will weep and smile,
And see Heaven in the headlights,
Mile after mile, after mile, after mile..


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 12:36 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
singurii carora le pasa cu adevarat incotro merge romania sunt aia de la FMI si de la BERD care au bani de recuperat d-aici. Ceilalti, ai nostri, sunt doar niste catei cuminti care mai fura de pe masa atunci cand stapanii nu-s foarte vigilenti. In cazul asta, why should I care? Really.


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 05 Aug 2010, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7821
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
istv4n Quote:
Nunu. In schimb putem fi mandri ca stim sa scriem corect :) (a fi roman, ai nostri, sa fim mandri)
ok ... multumesc pentru vigilenta . ti-ai castigat dreptul de a fi cetatean de onoare in Romania .


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Aug 2010, 01:51 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Romania incotro? Simplu...nicaieri. La cum arata lucrurile, in 20-30 ani ardelenii vor cere singuri alipirea de Ungaria. Anul asta am fost o saptamana in Ungaria...te caci pe tine. Stiu ca nu sunt cine stie ce, dar daca ei stau pe loc si noi "crestem" in ritmul asta, ii vom ajunge in 30-40 ani. De tari precum Germania sau UK nici nu are rost sa mai vorbim. Sunt la multi ani lumina de noi.
valerica Quote:
Pai vezi D, varul tau a facut exact cum a zis Allex mai sus, mai toti am pleca in alta tara pe bani mai multi dar sa facem acelasi lucru, putini s-ar duce caine sur la vanatoare.
Valerica, sa stii ca nu sunt putini cei care fac munca sub calificarea lor pe dincolo. Tatal meu in tara a fost maistru in industria chimica cu mai mult de 20 ani experienta in spate (in grupa I - mediu toxic/potential de toxicitate foarte mare) si cu functie de director de sectie. Nu vrei sa stii ce responsabilitati exista in domeniul asta. Stii ce a lucrat in Italia timp de 4-5 ani? Santier, gradinarit, iar santier, cot la cot cu toti oligofrenii. A fost nevoie de toti ani astia pentru a se putea ridica la fabulosul rang de muncitor intr-o fabrica de tratamente termice. Si nu-i rau. Imi povestea ce ochi mari faceau italienii cand le descria formulele chimice si modul cum sa prepare anumite substante, in timp ce ei isi traiau drama ca trebuie sa cheme firma externa pentru a face toate astea.
Din pacate, foarte greu un roman in strainatate, va fi apreciat la adevarata lui valoare. In cazul de mai sus, batranu le facea la aia cost reduction de mii sau chiar zeci de mii de euro, si stiti ce? La salariu nu se vedea nici macar 1 euro in plus.

Din pacate asa sta treaba. Suntem un popor de sclavi pentru ca tortul s-a impartit deja intre marile puteri, inainte ca noi sa fim constienti de asta.
Ma uit si in tara. Tot sclavi suntem, si culmea, tot pentru cei din vest. De fiecare data se anunta cu surle si trambite orice cacat de fabrica nou deschisa in care s-au investit sume "fabuloase" (sa fim seriosi...de cele mai multe ori, 10-20-30 mil euro sunt nimic pentru gigantii care vin aici). Dar uita sa mentioneze cate facilitati primesc, uita sa mentioneze ca salariul unui muncitor la ei acasa, acopera 6-7 salarii de muncitori la noi, uita sa mentioneze ca inginerii romani sunt angajati pe post de tehnicieni cu denumirea pompoasa de "inginer", s.a.m.d.).

Ce sa zic, Mr. D ai facut foarte bine. Pana la urma, cand vine vorba de nevoi, toti oamenii sunt la fel indiferent de natie; si sincer ma cam doare undeva de ce se va alege de tara asta. Este doar un teritoriu..o bucata de pamant. In decursul istoriei, au disparut si aparut popoare cu zecile. Nu-i nimic nou.

Am 29 ani si am inceput sa muncesc in urma cu 5 ani. Sunt la a patra companie si castig "enorma" suma de 3000 lei cu care ma descurc aproape deloc (vorbim aici de chirii, rate, taxe, etc). Mi-am promis ca voi mai sta aici pentru inca un job, adica maxim 2-3 ani, cat sa mai acumulez ceva experienta, pentru ca din pacate scoala in tara asta nu are nicio tangenta cu realitatea de pe piata muncii. Dupa? Voi vedea...Anglia/Irlanda/Scotia/Suedia/Danemarca/Belgia...Doamne ajuta!

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Aug 2010, 21:46 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
yux_mm - un inginer , pseudoinginer, la firma la care lucrez eu, se poate duce pana-n 1000 lire la saptamana. Nu vreau sa-ti fac sange rau, dar poate te ajut sa-ti formezi niste repere. Romanii trebuie sa invete sa-si vanda pielea scump.

Din pacate am ajuns sa ne comportam ca niste catzelusi comunitari care, atunci cand simt pericolul baga coada intre picioare si incearca sa se ascunda care pe unde, iar atunci cand li se da un covrig incep sa se gudure si sa dea din coada. Asta-i adevarul si n-are rost sa ne ascundem dupa deget. Probabil va veni un moment in care ceva se va schimba, romanii vor incepe sa aiba cojones si sa se puna stop la toata tampenia asta. Cum? Nu stiu. Dar trebuie sa existe o cale.
mugurel Quote:
ai zis-o foarte bine .... sunt curios ce zic cei care mai cred in faze de genul ``mandria de a fii roman`` . mandrie ca ce ? ca suntem batjocoriti non stop de straini dar mai ales de ai nostrii ? ca romanii sunt confundati cu violatorii, talharii si cersetorii din Italia , Spania sau Franta ? ca halim de ani de zile gogosi de la tot felul de hahalere puse in functii inalte fara sa protestam ? pentru asta sa fim mandrii ?
Eu sunt mandru ca sunt roman; sunt mandru ca ma trag dintr-un popor dacic care a avut multe de spus la vremea lui. Sunt mandru ca am fost educat si crescut intr-un anumit spirit. Indiferent de unde o sa-mi putrezeasca oasele in lumea asta, Romania va fi pt mine nr.1 . Pt ca eu nu fac greseala monumentala de a-mi confunda patria cu o ceata de curve de la cotroceni.

REPET: este datoria noastra, a celor care traim in afara granitelor tarii, sa prezentam Romania si poporul roman asa cum este, si nu cum a fost asimilat pana acum. Eu fac frecvent lectii de istorie si geografie cu astia de pe aici. Daca ar face ca mine cel putin 50% din cei aflati in afara tarii, am face treaba cat 10 ministere a vitei de udrea. de fapt 10 e o cifra simbolica....zdreanta aia ar putea sa aiba si 10000 ministere ca tot un kkt ar face :disgust: .
georgecristian Quote:
.....Ce ziceti, care va fi prima poveste a italienilor intorsi in Italia despre Romania? Palatul Regal, calusarii de la Carul cu Bere ? ......
Prima poveste va depinde de cat de fiinte inteligente sau primate erau macaronarii :) Daca intr-adevar au fost impresionati de Romania intr-un mod placut, fii sigur ca prima lor poveste va fi una admirativa, iar incidentul cu pricina va fi doar o chestie de genu` "nu e o tara perfecta....ni s-a intamplat si ceva dubios si funny in acelasi timp".

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject: Re: ROMANIA - incotro?
PostPosted: 06 Aug 2010, 22:38 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1224
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Legat de cum suntem priviti afara, noi romanii : Astazi in Germania am oprit intr-un peco sa ma pot duce la toaleta si la intrare un domn care se ocupa de intretinerea spatiului respectiv si vazandu-ma cu tricu pe care era imprimat Italy ma abordeaza in italiana si intrebandu-ma daca sunt italian. Cu italiana mea de balta( culmea, nu stiu italiana!), i-am spus ca nu sunt si ca sunt roman. Stiti care a fost reactia lui? : Aaaa, Ceausescu, ce faci, Taraf, salam florin. :ohmy: Am ramas masca si credeti-ma ca nu era roman ca sa fi stiut chestiile astea. M-a bufnit rasul si am iesit pe usa umilit ! q.e.d.

_________________
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 690 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 528 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]