It is currently 05 Jun 2024, 05:46

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous 1 2
Author Message
PostPosted: 23 Jan 2010, 23:29 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Jocuri, Windows 7 ? Unde e legatura ?
Se vede ca nu prea ai tangente cu domeniul.
Pentru a fi adoptate mai repede Win Vista si Win7, MS a facut magarii, gen DX10 si DX11 doar pe respectivele sisteme. Oricine se joaca cat de cat serios, sta departe de Vista si 7.


Top
   
PostPosted: 24 Jan 2010, 01:09 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Deci asta e domeniul unde profesionistii folosesc XP? :lol:
Man, nsuh ce sa zic, de cand am win 7 64 bit am instalat vreo 3 jocuri si ... merg. Da intradevar nu mai sunt serios in domeniul asta de ceva vreme... :(
Btw de vista am zis si mai sus, worst crap ever, chiar si pt Microsoft care ne-a obisnuit cu ratarile.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 24 Jan 2010, 01:41 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Vista e crap si 7, core de vista, e bun, deci ?
Cat despre jocuri, bun asa, daca merg atunci e clar ca e bun Win 7.


Top
   
PostPosted: 24 Jan 2010, 21:30 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
core? :? Hai sa-ti dezleg misterul:
2000, xp, vista, 7, atentie!!! sunt bazate pe acelasi kernel (sau core cum vrei tu sa-i zici) si anume NT-New Technology. :blink:
S-au grabit si au optimizat versiunea de kernel pe care o folosea vista si au scos 7-le tocmai pt ca pierdeau foarte multi bani cu vista.
Cat despre jocuri, pt nivelul la care ma joc eu merg acceptabil luand in calcul si hardware-ul care nu e chiar de ultima generatie. Eu sunt foarte placut surprins de cum poate merge un SO de la Microsoft pe 64 bit, si compatibilitatea ridicata de care se bucura softurile pe 32 bit.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 24 Jan 2010, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Esti foarte departe de a stii ce se intampla.
NT e tehnologie de acum...haaaat, 1993. http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_NT" onclick="window.open(this.href);return false;
NT populare au fost si NT3.1, NT3.5, NT4, in caz ca nu stii(eram tinar si foloseam NT 3.1, apoi 3.5 pe un server al liceului, foarte frumoase vremuri, NT4 a fost o revolutie), 2000 e NT5, XP este NT5.1, Vista e NT6, 7 e NT6.1. Iar kernelul nu e nici pe departe acelasi, doar nucleul de baza al kernelului e acelasi, dar la 7 e mult redus pe linga acel nucleu de baza.
Si ca sa intelegi si mai bine de ce anumite persoane prefera XP, ei bine, XP foloseste accelerare hardware pentru GDI/GDI+(orice afisare 2D). Vista nu foloseste ca are DWM(WDDM), vax albina, orice instructiune de afisare 2D e procesata de CPU. 7 foloseste partial accelerare hardware GDI/GDI+ doar pentru cele mai comune instructiuni. Sunt diferente majore de consum memorie, CPU time si viteza de afisare intre XP si restul. Asta daca vrei doar 2D, ca in 3D orice joc la nivel profesionist sau semi-profesionist nu are nevoie de DX10 sau DX11.
Anyway, discutie lunga, poate Windows 7 o fi bun daca vrei ceva preinstalat, cu toate cele necesare si inca de 5 ori pe atita chestii inutile, sa arate cool si sa mearga decent, adica ... consumer level.


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 00:15 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Alexandrus Quote:
Iar kernelul nu e nici pe departe acelasi, doar nucleul de baza al kernelului e acelasi, dar la 7 e mult redus pe linga acel nucleu de baza.
Am zis undeva ca e acelasi kernel? :shock: Am si scris cu rosu: Atentie 8) Practic ai zis ce am zis si eu cu mai multe cuvinte si explicatii.
Alexandrus Quote:
Anyway, discutie lunga, poate Windows 7 o fi bun daca vrei ceva preinstalat, cu toate cele necesare si inca de 5 ori pe atita chestii inutile, sa arate cool si sa mearga decent, adica ... consumer level.
Daca esti pasionat si priceput ti-l customizezi cum vrei tu ca sa scoti chestiile inutile, daca nu poti astepta si se va gasi cineva care o va face pt tine. XP-ul a fost ok la vremea lui, s-a incadrat in media bug-urilor sistemelor Microsoft, imi place mai mult 7 si nu pt ca e shiny, ci pt ca e mult mai rapid pe acelasi hardware.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 00:23 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Eu tocmai ti-am explicat(rapid si pe scurt) DE CE nu e mai rapid pe acelasi hardware, tu o tii pe a ta. In fine, este clar ca n-are rost discutia.
Trist mi se pare ca tu te consideri profesionist in IT si nu vezi ca singura chestie pe care se bazeaza orice Windows nou este ca MS taie suportul pentru versiunea anterioara(in cazul de fata, DX10+, orice hardware nou, gen TRIM pentru SSD, in curand lipsa de suport pentru USB3, SATA 6Gbps, etc, etc).


PS. Cum faci tu sa adaugi ceva in Windows, oricare versiune ? Gen accelerare hardware pentru GDI in Win7 ? Sau astepti sa iti faca asta cineva care se pricepe si este pasionat ?


Last edited by Alexandrus on 25 Jan 2010, 00:36, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 00:31 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Alexandrus...amice, e bine si cu explicatiile si teoriile, da nu crezi ca pot decide asta si eu . Crezi ca pot sa-mi dau si eu cu parerea despre un produs pe care il folosesc zilnic de vreo 6 luni , comparandu-l cu un alt produs pe care l-am folosit vreo 5 ani sau cat or fi (si inca il mai folosesc ocazional)?

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 00:37 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Amice, ca sa zic asa, nu e vorba de PARERE, sunt realitati batute in cuie, masurabile si demonstrabile. E ca si cum mi-ai spune ca tu esti de parere ca 2>3, asa consideri tu. WTF ?


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 01:03 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Nu am zis ca ma consider un profesionist IT... Dar sincer nu imi pasa ce face Microsoft, nu sunt un nostalgic care tine neaparata sa aiba nush ce SO pe pc-ul lui. Imi instalez ce SO am nevoie la momentul respectiv(vb aia , sunt cam bogat si imi permit sa le cumpar pe toate :peace: ). Parerea mea este bazata pe real life , adica interactiunea directa, realitatea ta e bazata pe nush ce benchmark-uri si teorii studiate care in anumite situatii probabil ca sunt adevarate, eu unu nu am fost atat de interesat ca sa ma documentez despre aceste diferente, dar poate ar trebui sa o fac, oricum nu e ca-mi folosesc timpul in mod util pe acest topic :peace:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2010, 09:41 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Puteai spune de la bun inceput ca tie iti place, si gata, nu sa sustii fara niciun argument ca e cel mai bun, ba chiar sa mai faci si bascalie cand iti spuneam ca e folosit de anumiti profesionisti.


Top
   
PostPosted: 22 Feb 2010, 01:35 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
Foarte "interesanta" vesnica batalie pe tema care OS e mai bun, dar intrebarea era: "Windows 7 Ultimate - a must?"
Raspunsul evindent este: in momentul de fata nu.

Pentru cei care se intreaba "de ce?" pentru simplul motiv ca daca nu ai hardware-rul corespunzator nu ai ce face cu 7-le.
Recunosc ca este superior Vista-ului, ca (ocazional) pe hardware nou se misca mai bine decat XP-ul (sa fie pentru faptul ca M$ a taiat suportul? :) ), ca arata mai "glossy" si mai "clean" pe ici pe colo, dar inca nu este un must.
Galagia cu Dx10/11 e doar zgomot de fundal, pentru ca toate jocurile sunt inca facute pentru Dx0.9c, avand in vedere ca inca sunt mai multi utilizatori de XP decat Vista si 7 impreuna.
Suportul pentru software care nu prea stie sa ruleze pe altceva decat maxim XP este decent, desi 7-le ca si Vista are tendinta de a nu inregistra corect anumite dll-uri.
Pe partea de drivere, cel putin pentru hardware-ul mai nou sta bine, pentru lucruri mai vechiute, nu prea (driverele vechi care au fost scrise pentru 98-XP, trebuiesc instalate in mare parte in compatibilitate cu XP SP2! nu SP3, la SP3 nu se inregistreaza tot timpul dll-urile corect, nu uitati de "Run as administrator").

In concluzie, 7-le este ok (dar nu un must) daca vine insotit (este instalat) de (pe) un echipament mai nou, cu minim 2GB ram si un dual core.
Pentru lucrurile mai vechi, tot XP e tatic, sau daca simte cineva nevoia de ceva nou, un Kubuntu/Suse/Fedora/Mint cu KDE ca "interfata" (nu uitati ca o particica destul de mare din programele care ruleaza pe XP ruleaza si pe Linux sub WINE).

Personal, folosesc 7-le pe laptopul de servici (Dell Vostro, 3GB Ram, Dual Core 2Ghz), Vista pe PC-ul folosit pe post de server de contabilitate + backup (4GB Ram, Dual Core 2,4Ghz), tot 7 pe PC-ul de acasa (2GB Ram, Athlon XP 64 tinut in 2,8Ghz) si nu in ultimul rand Kubuntu pe laptopul personal (HP Compaq V5102 - 1280 MB Ram, adica 1GB+256MB, Sempron la 1,8Ghz).

Ca variante de 7 si Vista nu am avut decat Ultimate, iar XP doar Profesional.
Distro-uri de Linux am avut/folosit/testat: (K)Ubuntu/Suse/Fedora/Mint/Puppy/DSL/Debian/Slackware/Gentoo/Knoppix/Arch/Ultimate.

PS. cel mai rapid boot/shutdown il am pe Compaq: 15s/6s, cand avea XP-ul aveam 25s/15s. Pe 7 am cam 30s/20s pe ambele sisteme, Vista e groaznic de lenes, nu m-am obosit sa il cronometrez.
PSS. Sper ca am reusit sa expun cat mai bine parerea mea despre necesitatea 7-lui, in termeni cat mai putin tehnici :D
PSSS. Nu uitati ca fabulosul "Aero" este copie a KDE-ului.
PSSSS. Alexandrus are dreptate doar ca se aprinde cam repede.


Attachments:
File comment: Consum Kubuntu - pt curiosi.
kdemonitor.png
kdemonitor.png [ 134.58 KiB | Viewed 2015 times ]

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP
Top
   
PostPosted: 13 Mar 2010, 23:07 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2006, 08:22
Posts: 344
Car: 159 2.4
Location: Tomis
Eu folosesc Windows 7 Home Professional / Ultimate inca de cand era in faza Release Candidate si sunt foarte incantat de el. L-am testat pe cel putin 10 configuratii si nu am intalnit absolut nicio problema de drivere / compatibilitate cu componentele existente, indiferent daca l-am instalat pe 32 sau pe 64 biti.

Unul dintre motivele serioase pentru care recomand trecerea la el ar fi si Virtual Wi-Fi (VWi-Fi), nativ!

Pentru cei care nu au aflat inca, VWi-Fi permite unui singur adaptor hardware Wi-Fi (placa integrata, placa PCI, sau USB stick / dongle) sa actioneze ca mai multe adaptoare Wi-Fi, oferind astfel posibilitatea calculatorului de a se conecta la mai multe hotspot-uri simultan. Mai mult, este oferita si posibilitatea de partajare a conexiunii Wi-Fi cu alte calculatoare. Lucrul acesta este foarte interesant in cazul hotspot-urilor cu plata. Eu il folosesc mai ales pentru accesul telefonului prin Wi-Fi la internet rapid folosind conexiunea 3G de la RDS cand nu sunt acasa sau in raza de acoperire a vreunui hotspot gratuit.

Functionalitatea a fost tinuta ascunsa pana acum din cauza lipsei driverelor compatibile. Compatibilitatea driverelor WiFi cu Windows 7 este dependenta de existenta suportului pentru virtualizare (VWiFi). Imediat ce astfel de drivere isi vor face aparitia, aceasta functionalitate ar trebui sa fie activata automat. Pentru cei cu adaptoare Wi-Fi Intel, gasiti aici driverele compatibile pentru 32 bit / 64 bit

Mentionez si sursa ideii acestor randuri, ce contine si un tutorial de activare a acestei functii prin introducerea de cod intr-o fereastra de terminal sau mai usor, prin folosirea unui utilitar tert open-source (Virtual Router) ce ofera o interfata vizuala pentru pasii descrisi in tutorial.

_________________
Fița - Alfa 159/2.4 JTDm, 200CP
GiPi - Fiat Grande Punto/1.4 StarJet, 95CP

"The man who does not take pride in his own performance performs nothing in which to take pride" - Thomas J. Watson (1874-1956) - Founder of IBM


Top
   
PostPosted: 13 Mar 2010, 23:41 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
No offence @spinner dar 2Gb ram si dualcore exista cam de acum... 3,4 ani? Evident ca daca ai un 686 e indicat win95. Pe e7200 cu 4 Gb ram am avut xp (vista nu intra in discutie pt ca e o gluma proasta, am pe laptopu de la munca si imi blestem zilele) si win7. Dupa umila mea parere fara sa cronometrez (asta mai lipsea sa fac) win7 e mai rapid ca xp-ul, chiar daca asta e imposibil datorita axiomelor insirate mai sus. Pe un laptop centrino 1.5 si 1 Gb de ram sunt multumit de xp si nu am incercat 7 pt ca banuiesc rezultatul. Parerea mea e ca daca ai un pc cat de cat win 7 e clar un must(asta daca nu esti Linux freak si iti place sa te agiti ca sa-ti mearga softurile de win in el.) :evilook:

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2010, 09:32 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
La voi in Windows 7 o ia razna cursorul ? Al meu se pare ca are o personalitate proprie, mai pleca de pe locul in care l-am lasat pe ecran.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2010, 11:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Sep 2006, 08:22
Posts: 344
Car: 159 2.4
Location: Tomis
Nu mi s-a intamplat sa o ia razna cursorul. Am intalnit fenomenul cu anumiti mousi optici (sub XP) si sunt convins ca e o problema hardware (senzor optic de slaba calitate).

_________________
Fița - Alfa 159/2.4 JTDm, 200CP
GiPi - Fiat Grande Punto/1.4 StarJet, 95CP

"The man who does not take pride in his own performance performs nothing in which to take pride" - Thomas J. Watson (1874-1956) - Founder of IBM


Top
   
PostPosted: 14 Mar 2010, 12:28 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2006, 09:24
Posts: 914
Location: Bucuresti
marius Quote:
La voi in Windows 7 o ia razna cursorul ? Al meu se pare ca are o personalitate proprie, mai pleca de pe locul in care l-am lasat pe ecran.
Probabil e din cauza unor drivere dubioase de la diferite device-uri pe usb. Am patit si eu sa imi fuga mouse-ul sau sa imi mute cursorul pt ca dadea din cand in cand click-uri singur. Insa e cam greu sa identifici driverul care face pb.


Top
   
PostPosted: 04 Oct 2012, 11:46 
Offline

Joined: 04 Oct 2012, 10:41
Posts: 4
Car: bmw
ii ok, numai ca trebuie resurse hardware medii ca sati ruleze decent

_________________
Reparatii radiatoare auto Bucuresti


Top
   
PostPosted: 04 Oct 2012, 12:47 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Lol. Imediat vorbim de win 8, dar win 7 e ok. E ok, dupa 3 ani e chiar bestial.


Top
   
PostPosted: 04 Oct 2012, 12:53 
Offline
User avatar

Joined: 01 Sep 2012, 22:14
Posts: 447
Car: Alfa 159
Mie la win 7 mi se intampla din cand in cand sa se tranforme sagetica de la cursor in lupa. Isi revine dupa un restart.

_________________
NOW: Alfa Romeo 159 1.9 JTDM 120 CP + ; Mitsubishi Lancer Sedan - 2.0 DID - 10.2009 - 140 CP/330 NM
Ex: BMW 325 - 2004 - ///M pack - 192 CP
BMW 320 - 2000 - 150 CP
Fiat Stilo Coupe - 2002 - Sport pack - 1.8 16 V - 133 CP - giallo ginestro
BMW 316 - 1996 - ///M pack - 105 CP


Top
   
PostPosted: 04 Oct 2012, 13:03 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
Heh, uitasem ca exista topicul asta. Urmatorul probabil va fi win 7 vs win 8 (vs xp?).
Ca idee, desi am mai schimbat hardware-ul (am ramas doar cu un laptop Fujistu AH530), inca am dual-boot, Win 7 si Ubuntu (GLX-ul ca DE), la win 8 nu voi trece (pe laptop) pentru ca nu imi place absolut deloc, nu simt nevoia sa vad pe monitorul laptopului fabuloasa interfata Metro, conceputa pt tablete si smartphone-uri (sau orice altceva cu touchscreen).

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Last edited by spinner on 04 Oct 2012, 13:05, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 04 Oct 2012, 13:04 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7821
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Jaggguar Quote:
Lol. Imediat vorbim de win 8, dar win 7 e ok. E ok, dupa 3 ani e chiar bestial.
lasa ca la topicul celalalt au trecut doar 5 ani ... dar a intervenit decisiv cand a promulgat ca placa de baza se numeste asa pentru ca e de baza :)))))))))))


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 47 posts ]  Go to page Previous 1 2

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]