It is currently 04 Jun 2024, 23:16

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 164 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7 Next
Author Message
 Post subject: Re: News
PostPosted: 18 Oct 2011, 20:04 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Daca asta ai inteles...Doamne ajuta! :wave:

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 18 Oct 2011, 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
Pai are dreptate, te contrazici singur :peace:

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 18 Oct 2011, 22:02 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
georgecristian Quote:
Nu, nu se poate intampla oricui, la naiba : poate oricarui iresponsabil, sau unui individ fara judecata.
Referitor la afirmatia de mai sus, am sa va povestesc o intamplare care pe mine m-a bulversat.
La inceputul verii ma intorceam de la Cluj la Oradea, cu o intarziere de cca paru ore fata de palnurile initiale. In jurul orei 19.00, la iesirea din Alesd, spre Oradea, pe o portiune de drum dreapta (peste 1 km), aveam in fata 2 tiruri. Ma asigur, semnalizez si depasesc. Cand ajung aproximativ la jumatatea celui de al doilea tir, vad brusc in fata mea un logan rosu la cca 40 m. Frana disperata si eu si el. Sansa noastra a fost ca el, a avut prezenta de spirit si nororcul sa se afle exact in dreptul refugiului pentru cantar si a reusit sa intre acolo. Era imposibil sa evitam impactul daca nu facea manevra asta.
Nici pana in ziua de azi nu imi explic cum de nu am vazut masina asta! Am intrat foarte linistit si sigur pe mine in depasire fara a avea nici cea mai mica urma de indoiala ca fac o manevra corecta si sigura.
Circumstante: soare in fata si obosela... dar totusi... era ROSIE si avea farurile aprinse.
Singurul lucru care mi-l puteam reprosa era obosela dar nu am comsiderat ca mi-ar fi putut afecta capacitatea de a conduce. De regula cand ma simt obosit, daca nu am o solutie mai buna, trag pe dreapta si dorm.
Urmari: proxima data cand a trebuit sa mai merg la Cluj am mers cu sofer iar data urmatoare cu trenul!
Nu am povestit asta pentru al apara pe Huidu ci pentru a va atentiona si pe voi ca uneori cu toate ca ne consideram resposabili si capabili suntem tentati sa ne supraevaluam.
Nu eram cu Alfa, eram cu un Logan.
Dumnezeu sa-l aiba in paza pe soferul Loganului rosu!
Va doresc drumuri bune si fara evenimente!

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 19 Oct 2011, 22:41 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
ALXege Quote:
Pai are dreptate, te contrazici singur :peace:
Pai n-are dreptate, nu ma contrazic singur. Daca nu reusiti sa intelegeti, puteti sa intrebati....nu ma supar :wave:
Bine....hai ca va ajut.

"Perfect adevarat." - Pana aici ati inteles..right?
"Imi venea sa borasc aseara..." - Presimt ca si asta ati inteles.
"...cand m-am uitat la Topeasca..." - Asta e primul personaj din interventia mea despre care spun ca apara pe Huidu...hai ca nu e greu.
"...pe Antena 3," - Aici e locul unde personajul de mai sus apara pe Huidu....sa zicem ca intr-o emisiune, ca in fata cladirii antenei nu cred sa fi fost.
"...cum incerca ea sa umanizeze pe tolomacul ala de Huidu." - Exact ce spuneam mai sus...
"Nu mai zic de toti lingaii aia de prin politie impreuna cu expertii p_lii." - Completarea seriei de aparatori....a....vedeti ca asta se intampla in acelasi context...adica la Antena 3 in emisiune.
"...El este (Huidu adica) unul care loveste consecvent in inamicul "statului", voiculescu/antene/badea & CO." - Ceva neclar aici?

Ibiza...asta ai reusit tu sa intelegi din ce este mai sus? "Huidu e aparat de Topeasaca pe Antena3 pentru ca ii ataca pe voiculescu/antene/badea?"

Cum spuneam...Doamne ajuta!

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 20 Oct 2011, 02:37 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
care_este Quote:
Imi venea sa borasc aseara cand m-am uitat la Topeasca pe Antena 3, cum incerca ea sa umanizeze pe tolomacul ala de Huidu
care_este Quote:
Huidu este aparat in acest moment inclusiv de reprezentanti ai institutiilor statului si asta se intampla dintr-un singur motiv. El este unul care loveste consecvent in inamicul "statului", voiculescu/antene/badea & CO.
Da, total neclar!
Doamne ajuta!


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 20 Oct 2011, 22:49 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
"De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere" :uhuh:

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 01:56 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
mai incercam o data:
care_este Quote:
Perfect adevarat. Imi venea sa borasc aseara cand m-am uitat la Topeasca pe Antena 3, cum incerca ea sa umanizeze pe tolomacul ala de Huidu. Nu mai zic de toti lingaii aia de prin politie impreuna cu expertii p_lii. Pentru mine lucrurile sunt foarte clare. Huidu este aparat in acest moment inclusiv de reprezentanti ai institutiilor statului si asta se intampla dintr-un singur motiv. El este unul care loveste consecvent in inamicul "statului", voiculescu/antene/badea & CO.
Deci... pe scurt tu spui ca Topeasca pe Antena3 il umaniza pe Huidu, cel care da in voiculescu/badea/antene? Incearca sa il pedepseasca (pe Huidu) cu siguranta. Foarte scarbos din partea lor! Inteleg perfect ca vrei sa borasti.
Ce urmeaza maine? Basescu il apara pe Badea? Unde s-a ajuns!

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 08:58 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
ibiza Quote:
Basescu il apara pe Badea? Unde s-a ajuns!
:clapping: :clapping: :clapping:
:popa: :popa: :popa:


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 10:01 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
@care_este: avand in vedere comentariile tale care il implica pe Dumnezeu, dar care totusi sunt usor tendentioase, eu ca un nevrednic si umil agnostic (nu neaparat in acceptiunea religioasa cat mai degraba in cea filozofica), ti-as raspunde, dar pe cuvant ca nu stiu ce. Serios, mai citeste o data ce ai scris, oamenii inteligenti se remarca si prin faptul ca pot explica pe intelesul celor multi si prosti ceva ce ei nu inteleg, dar si prin faptul ca-si recunosc propriile erori si le corecteaza sau evita de a continua pe un drum gresit.
Pace tie. Si iti marturisesc aici, in fata lui Dumnezeu si a colegilor forumisti (nu neaparat in ordinea asta), ca sunt dispus sa ma caiesc daca tu explici ca ceea ce ai scris are sens si este atat de clar precum pretinzi.

Revenind, Huidu a avut atitudinea potrivita, in cele din urma. Una din declaratiile sale, pusa cap la cap cu alte declaratii ale apropiatilor sai, sugereaza faptul ca omul este constient de gravitatea situatiei, vrea sa plateasca, vrea sa se faca dreptate si nu tine sub nici o forma sa se ascunda sau sa se eschiveze in vreun fel. Pana la urma, atitudinea asta este cea corecta si arata o tarie de caracter remarcabila, data fiind situatia de criza prin care trece. Oricum ar fi, a fost un accident. Si chiar daca s-a vorbit mult prea mult despre asta, mai este ceva ce eu personal am apreciat: atitudinea prietenilor si rudelor victimelor si declaratiile lor cumpatate, aprecierea situatiei exact asa cum este ea, fara ura si dorinta gratuita de razbunare. Adica o atitudine perfect normale, dar de remarcat in contextul vremurilor in care traim, vremuri in care normalul si bunul simt au ramas caracteristici de-a dreptul extraordinare.


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 13:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Jaggguar Quote:
Revenind, Huidu a avut atitudinea potrivita, in cele din urma. Una din declaratiile sale, pusa cap la cap cu alte declaratii ale apropiatilor sai, sugereaza faptul ca omul este constient de gravitatea situatiei, vrea sa plateasca, vrea sa se faca dreptate si nu tine sub nici o forma sa se ascunda sau sa se eschiveze in vreun fel. Pana la urma, atitudinea asta este cea corecta si arata o tarie de caracter remarcabila, data fiind situatia de criza prin care trece. Oricum ar fi, a fost un accident. Si chiar daca s-a vorbit mult prea mult despre asta, mai este ceva ce eu personal am apreciat: atitudinea prietenilor si rudelor victimelor si declaratiile lor cumpatate, aprecierea situatiei exact asa cum este ea, fara ura si dorinta gratuita de razbunare. Adica o atitudine perfect normale, dar de remarcat in contextul vremurilor in care traim, vremuri in care normalul si bunul simt au ramas caracteristici de-a dreptul extraordinare.
Foarte bine spus.
:goodpost:


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 13:48 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
Jaggguar Quote:
@care_este: avand in vedere comentariile tale care il implica pe Dumnezeu, dar care totusi sunt usor tendentioase, eu ca un nevrednic si umil agnostic (nu neaparat in acceptiunea religioasa cat mai degraba in cea filozofica), ti-as raspunde, dar pe cuvant ca nu stiu ce. Serios, mai citeste o data ce ai scris, oamenii inteligenti se remarca si prin faptul ca pot explica pe intelesul celor multi si prosti ceva ce ei nu inteleg, dar si prin faptul ca-si recunosc propriile erori si le corecteaza sau evita de a continua pe un drum gresit.
Pace tie. Si iti marturisesc aici, in fata lui Dumnezeu si a colegilor forumisti (nu neaparat in ordinea asta), ca sunt dispus sa ma caiesc daca tu explici ca ceea ce ai scris are sens si este atat de clar precum pretinzi.

Revenind, Huidu a avut atitudinea potrivita, in cele din urma. Una din declaratiile sale, pusa cap la cap cu alte declaratii ale apropiatilor sai, sugereaza faptul ca omul este constient de gravitatea situatiei, vrea sa plateasca, vrea sa se faca dreptate si nu tine sub nici o forma sa se ascunda sau sa se eschiveze in vreun fel. Pana la urma, atitudinea asta este cea corecta si arata o tarie de caracter remarcabila, data fiind situatia de criza prin care trece. Oricum ar fi, a fost un accident. Si chiar daca s-a vorbit mult prea mult despre asta, mai este ceva ce eu personal am apreciat: atitudinea prietenilor si rudelor victimelor si declaratiile lor cumpatate, aprecierea situatiei exact asa cum este ea, fara ura si dorinta gratuita de razbunare. Adica o atitudine perfect normale, dar de remarcat in contextul vremurilor in care traim, vremuri in care normalul si bunul simt au ramas caracteristici de-a dreptul extraordinare.
Sa stii ca nu mi-am facut un scop in viata in a fi inteligent in acceptiunea unora ca tine, si a explica propozitii sau fraze care nu au nevoie de explicatii. Daca tu si altii nu ati inteles ca Topeasca, impreuna cu niste unii de prin politie plus o mana de asa-zisi experti, il aparau pe Huidu in cadrul unei emisiuni de pe Antena 3, inseamna ca aia "multi si prosti" poate chiar isi merita titulatura.

"Revenind", Huidu a avut atitudinea corecta, pentru ca nu prea a avut de ales. Este o figura publica iar implicatiile unei altfel de atitudini ar fi fost mult prea grave. Chiar si asa provoaca sila la milioane de oameni.
Atitudinea corecta ar fi fost daca ar fi stat dracu' in coloana si nu se dadea mare racer cu o namila de doua tone sau mai mult. A bagat 3 oameni in sicriu, dar acum il laudam care are atitudini corecte. Imi dau lacrimile.

_________________
~tzili~


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 15:31 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Ai dreptate, nici nu cred ca te contrazice cineva ca acum daca are atitudinea corecta - vai saracul. Nici gand! A omorat 3 oameni, asta conteaza cel mai mult. Si da, normal ca alta atitudine nu putea avea, e chestie de bun simt si ... a inceput construirea apararii (am derapat, nu imi aduc aminte ce viteza aveam, declaratii de bun simt, etc, etc). Doar nu crede cineva ca vorbele acelea cu "trebuie sa platesc" se traduc in "trebuie sa fac puscarie", nu? ;).


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 15:56 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10 ... e-drum.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

si una de la moguli

http://www.antena3.ro/romania/serban-hu ... 40948.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 17:32 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Prima e de la basisti, iar cu deraparea aia castiga campionatul de drift din jurul casei poporului.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 21 Oct 2011, 23:06 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
@care_este: Da, sunt de acord. SA FIE TRAS IN TEAPA!.
P.S.: Sunteti multi, nene, multi...


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 11:18 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1603
http://www.zf.ro/auto/taxa-auto-in-noua ... ul-8922390" onclick="window.open(this.href);return false;

Senatorii au adoptat luni un proiect de lege privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, prin care se modifică taxa de primă înmatriculare, criticată de Curtea de Justiţie a Uniunii Europene.

Proiectul propus de Executiv a fost adoptat cu 57 de voturi "pentru", 51 de voturi "împotrivă" şi patru "abţineri".

Ei şi-au însuşit, astfel, raportul favorabil propus plenului de Comisia pentru administraţie, informează Mediafax.

Potrivit raportului, taxa pentru emisii poluante este calculată, în noua formă, pe baza unor "criterii obiective" - tipul monitorizării, capacitatea cilindrică, emisia de dioxid de carbon, norma de poluare, luându-se în considerare şi deprecierea autoturismului, potrivit unor coeficienţi propuşi de Executiv, şi permite taxarea corectă şi reală a poluatorilor bazată pe cantitatea de emisii cu impact asupra mediului produsă de aceştia.

Actul normativ votat luni de Senat modifică taxa pe poluare pentru autovehicule prevăzută de Ordonanţa de urgenţă 50-2008, taxă criticată de Curtea de Justiţie a Uniunii Europene.

Senatul a adoptat proiectul în calitate de primă Cameră sesizată.

Proiectul adoptat de Senat prevede reducerea taxei cu până la 25 la sută, dar şi plata acesteia pentru maşinile înmatriculate înainte de 2007, pentru care nu a fost achitată o astfel de taxă.

Taxa de poluare va fi plătită o singură dată atât pentru autovehiculele noi sau second-hand înmatriculate pentru prima dată în România, indiferent dacă autovehiculul este produs în ţară sau străinătate, cât şi pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007 pentru care nu a fost plătită o astfel de taxă.

Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, în cazul înstrăinării acestora, după ce intră în vigoare noua lege, potrivit Ministerului Mediului.

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, declara că restituirea către proprietarii de maşini a diferenţei dintre suma plătită de către aceştia şi noul nivelul al taxei va necesita, în acest an, fonduri de 240 de milioane de lei. Banii vor fi restituiţi prin direcţiile judeţene de finanţe, din bugetul Fondului de Mediu, a spus Borbely.

În privinţa veniturilor aduse la buget de noua taxă, Borbely a spus că circa 110.000 de autovehicule înmatriculate înainte de 1 ianuarie 2007 şi pentru care nu s-a achitat taxă de primă înmatriculare, în general maşini cu norma de poluare Euro 3 şi 4, şi-au schimbat proprietarii, astfel că venitul anual suplimentar la Fondul de Mediu s-ar ridica la circa 331 milioane lei.

"Acest proiect de lege soluţionează şi discriminarea indirectă menţionată în hotărârile Curţii Europene de Justiţie, în cele două cauze care au avut ca obiect interpretarea art. 110 din Tratatul de Funcţionare al Uniunii Europene. În aceste hotărâri, este precizat că regimul de impozitare prevăzut prin OUG 50/2008 nu instituie o discriminare directă, dar poate genera o discriminare indirectă din cauza efectelor sale, descurajând importurile de autovehicule", preciza Ministerul Mediului într-un comunicat.

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 11:42 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
Sa se duca in p... :censored: a cu tot cu taxa lor.

Astia nu mai stiu din ce scoata bani in tara asta - NESIMTITITIIIIIIIIIIIIII

Mai au sa puna taxa pe praful pe care il inhalam in fiecare zi.

:rant: :rant: :rant: :rant:


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 15:16 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
De cand s-ar aplica taxa asta?

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 15:39 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1603
seth Quote:
De cand s-ar aplica taxa asta?
ionutp Quote:

Taxa de poluare va fi plătită o singură dată atât pentru autovehiculele noi sau second-hand înmatriculate pentru prima dată în România, indiferent dacă autovehiculul este produs în ţară sau străinătate, cât şi pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007 pentru care nu a fost plătită o astfel de taxă.

Pentru autovehiculele înmatriculate înainte de anul 2007, taxa de poluare va fi achitată la momentul primei transcrieri a dreptului de proprietate a autovehiculelor, în cazul înstrăinării acestora, după ce intră în vigoare noua lege, potrivit Ministerului Mediului.
Legea e pe undeva pe la aprobat...asa ca grabeste-te cu inmatricularea.

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 15:45 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
:lol:
Ok, thanks!

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 16:14 
Offline

Joined: 20 Feb 2009, 18:28
Posts: 1711
Location: Galati
seth Quote:
De cand s-ar aplica taxa asta?
"Senatul a adoptat proiectul în calitate de primă Cameră sesizată."
Asadar trebuie sa treaca de Camera Derutatilor, apoi sa fie promulgata de catre presedinte iar in final sa fie publicata in Monitorul Oficial, deci timp ar mai fi...

_________________
ex 159 SW 1750 TBI ti


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 16:19 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
Sa inceapa hartoagele atunci! :disgust1:

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 17:20 
Offline

Joined: 16 Feb 2010, 17:14
Posts: 448
Car: Alfa Romeo 145
Location: Timisoara
http://www.aradon.ro/motociclist-prins- ... ni/1005124" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta este ca faza aia: Ori suntem golani ori nu mai suntem :popa: :popa: :popa: :popa:

Cu viteza aia chiar ca nu as merge niciodata :popa: :popa:


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 17:27 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Pe mine mai tare ma deranjeaza ca nu avea inspectia tehnica si RCA.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: News
PostPosted: 01 Nov 2011, 19:13 
Online
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7820
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Mie mai grav mi se pare ca avea si pasager ( asa se vede in poza ) ... Si eu merg tare dar daca am pe cineva cu mine ma duce capul sa ma abtin ca nu vreau sa sufere vreun nevinovat din cauza idioteniei mele .


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 164 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]