It is currently 26 Apr 2024, 07:55

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4141 posts ]  Go to page Previous 193 94 95 96 97166 Next
Author Message
PostPosted: 18 Apr 2014, 17:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
tomi_alfa Quote:
Inca un motiv de enervare: Ma duc spre masina si ce vad pe capota? O gramada de buruieni aruncata asa... Au o minte :bash:
E perioada cand pasarile isi fac cuiburile. Unele sunt ostenite, terminate, dupa o iarna lunga, nu mai au forta sa duca crengutele dintr-un loc in altul...
Da, stiu... au curatat gradinita si au aruncat pe masina ta.
Dar poate ca la curatat a participat si pustoaica aia mica, blonda, cu parul carliontat, raraita, care fara intentie a gresit tinta...
Zic...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 17:22 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
tomi_alfa Quote:
Inca un motiv de enervare: Ma duc spre masina si ce vad pe capota? O gramada de buruieni aruncata asa... Au o minte :bash:
Probabil niste prieteni pe care i-ai atentionat si iti arata ca exista si ei. Tu ii calci cu masina sau ii injuri, ei ti-o zgarie sau iti arunca te miri ce pe ea si tot asa convietuim pana la pistoale.
Ti-am zis, e o mare nepasare fata de semeni si oricum ar fi e vina altuia ca a noastra n-are cum.

Exact cum ai zis, nu doresti rau nimanui dar cand ti se umple paharul...pazea.

Asa e si cu pietonul, pazea daca sare in fata masinii si e paharul plin...

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 17:27 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Pai nu parchez de cateva zile acolo, ci de cativa ani buni si nu numai eu. E un loc in care poate parca cine doreste.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 17:48 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
tomi_alfa Quote:
O "desteapta" care cica astepta sa treaca masinile din dreapta ei, pe o ploaie torentiala, a hotarat sa treaca fix atunci cand eu eram mai aproape de trecerea de pietoni, dar inconstienta, ca sa nu o denumesc altfel, nu s-a asigurat si din stanga si era sa o iau pe capota.
Nu vreau sa fac pe lupul moralist si imi dau seama ca poate la fata locului situatia era altfel, dar tocmai pentru ca ploua torential iar tu stateai linistit in confortul masinii tale in timp ce persoana respectiva avea de indurat torente de apa poate ar fi trebuit sa fii mai prevazator si mai ingaduitor.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 18:14 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Daca tu crezi ca ar trebui sa fiu ingaduitor ca nu s-a asigurat... Putea sa fie ploaie sau soare, dar daca nu a intors capul, asta n-o scuza. Iar mai prevazatori ar trebui as fie si ei, ca in primul rand e viata lor. Sa fi fost in locul meu fi sigur ca nu i-ai mai tine partea cand vezi ca sare si mai ai putin si o lovesti si apoi te uiti in oglinda si vezi cum se apropie cel din spate. :) Eu am incheiat ce am avut de spus pe tema pietonilor si raman la concluzia ca marea majoritate nu au habar cand si unde au prioritate si nici nu se obosesc sa ia la cunostinta, iar daca-i spui ca nu are dreptul se simt ofensati si uite asa unii o patesc, din pacate.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 18:26 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
tomi_alfa Quote:
Daca tu crezi ca ar trebui sa fiu ingaduitor ca nu s-a asigurat... Putea sa fie ploaie sau soare, dar daca nu a intors capul, asta n-o scuza. Iar mai prevazatori ar trebui as fie si ei, ca in primul rand e viata lor..
Exact cum ti-am zis, pana la pistol era doar un pas, bine ca nu ai cocosat-o cu bastonul.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 18:32 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Bun pietonii sunt intotdeauna indreptatiti sa se arunce pe trecerea de pietoni oricand doresc ei fara sa se asigure si eventual in fuga ca sa nu rateze prima masina care sa spunem ca ar rula cu 30 km pe ora, iar daca e sa ploua e si mai bine ca au poate sansele sa fie loviti si sa se imbogateasca!
A incercat careva sa reduca viteza la 30 km h in dreptul fiecarei treceri de pietoni?, macar pe o distanta de 10 km in oras?!


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 18:40 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
@Stefan155, mai devreme ai scris ceva de gradinita, acolo ne invata sa ii ocrotim si protejam pe cei mici. In trafic masina este mai dura ca pietonul si ar fi normal ca cel care are fraiele, comenzile si nu instinctele primare, sa fie mult mai atent ca cel care e pe jos fara protectie.
Nu stiu daca ai observat dar cainii mari nu-i musca pe cei mici, noi o facem cu toata ura si ne consideram indreptatiti.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 20:00 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
valerica Quote:
@Stefan155, mai devreme ai scris ceva de gradinita, acolo ne invata sa ii ocrotim si protejam pe cei mici. In trafic masina este mai dura ca pietonul si ar fi normal ca cel care are fraiele, comenzile si nu instinctele primare, sa fie mult mai atent ca cel care e pe jos fara protectie.
Nu stiu daca ai observat dar cainii mari nu-i musca pe cei mici, noi o facem cu toata ura si ne consideram indreptatiti.
Nu ma intelege gresit, am toata bunavointa sa ii protezej pe pietoni indifernt daca sunt pe trecere sau nu, dar sunt situatii in care pietonul greseste iar atunci sa te tii bine sa vezi ce te musca cinele mic de nu te vezi (permis suspendat, tribunal, bani cheltuiti)


Top
   
PostPosted: 18 Apr 2014, 23:30 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
am prieteni care au vazut creieri imprastiati pe asfalt sub masina lor, cautati sa evitati astfel de nenorociri pentru ca, chiar daca "scapati" dpdv penal, sant lucruri care va vor marca pe viata si uneori nu se poate adormi din cauza lor ani la rand.

cum sa faceti asta: o masina pusa la punct si atentie mare.

nu in ultimul rand, orice om are nevoie de un dram de noroc in viata, ca sa nu l calce tramvaiul sau sa nu i cada ceva in cap.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 20 Apr 2014, 01:16 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
-Care au fost ultimele cuvinte ale lui Bula?
-Dreapta liber!

Sa traversezi fara sa te asiguri, trebuie sa fie o neatentie imensa sau o prostie de o anvergura similara. De mici copii suntem invatati ca indiferent daca ai sau nu prioritate, se poate intampla sa fii lovit de o masina, si este cel putin neplacut. Te opresti pe trotuar in dreptul trecerii, te asiguri ca nu vin masini, sau daca vin masini te asiguri ca te-au vazut si dau semne ca vor opri la timp. Apoi traversezi. Orice altceva implica riscuri. Din pacate, de multe ori, in Romania, vei astepta degeaba sa opreasca masinile sa te lase sa traversezi.

Ca fapt divers, ce am observat in Cehia, o tara in care soferii acorda o mare atentie atat pietonilor cat si biciclistilor, daca ma opresc in dreptul unei treceri, fara sa dau semne ca as intentiona sa traversez (de ex. citesc ceva pe tel.), de multe ori se va intampla sa se opreasca masinile sa astepte sa traversez. E putin enervant, asa ca aleg sa stau cu spatele la trecere :D sa fie treaba clara. Alta observatie, e ca uneori, cand conduc si un pieton doreste sa traverseze, lui fiindu-i mult mai greu sa estimeze viteza mea de deplasare, prefer sa incetinesc mult de la departare (25-40m) pentru a-i arata ca am de gand sa opresc sa il las sa treaca. Altfel ar fi traversat doar dupa ce as fi oprit de tot in fata trecerii. Chiar nu imi doresc sa fac plecari de pe loc degeaba :wink:

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 20 Apr 2014, 03:02 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
@ibiza :goodpost: Daca s-ar intampla si la noi la fel ar scade mult numarul accidentelor de genul, dar cehii sunt inaintea noastra cu mult. Gindirea pietonului roman e ceva de genul: "ce bah, n-are frane? sa opreasca, ca doar de aia sunt pe trecere"

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
PostPosted: 20 Apr 2014, 07:42 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
La noi toata lumea se grabeste sa ajunga din punctul x in punctul y fie ca e pieton sau sofer, a te grabi e sport national in Romania, problema apare atunci cand nu sunt respectate regulile minime de siguranta si bun simt!
Pe o ploaie torentiala am vazut o proasta care a trecut pe trecerea de pietoni pe culoarea rosie si sa izbit de portiera din spate dreapta a unei masini care circula regulamentar, a cazut jos si era sa treaca o alta masina peste ea dupa care sa ridicat si a continuat tramversarea in loc sa se intoarca inapoi pe trotuar, deci la asemenea intaplari imi da creierul eroare ca nu gasesc logica! ce era in capul ei? la ce se gandea?, credea oare ca trecerea de pietoni e sfanta si in momentul in care pune piciorul pe ea apare un zid din beton armat cu ramfortari de otel care sa o protejeze de masini?.
La noi conduita rutiera ar trebui sa fie predata pe ritm de manele de Guta, Salam, Parizer si in felul asta toata lumea ar cunoaste regulile de tramversare a strazii! :lol:


Top
   
PostPosted: 20 Apr 2014, 20:09 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3502
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Orasul București. E asa de gol ca am impresia ca a dat Putin cu atomica... E ... Anormal , au plecat toti ? Va rog veniti inapoi , nu mai consuma Brera 15 , parca merg la drum lung :)
Hai Pasti Fericit tuturor !

Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk

_________________
no sleep at night , waiting to drive again ALFA ROMEO
piese Alfa Romeo tuning & styling;piese Alfa Romeo din dezmembrari;piese aftermarket si originale
Vodafone 0732557732 Cosmote 0785184245 Orange 0751314197
gabriel@alfisti.ro http://www.alfisti.ro/shop" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 10:32 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
un om care nu avea bani sa vine acasa de la spital din braila la insuratei a fost mancat de caini pe un camp langa braila/albina. :uhuh:

asta nu are legatura ca faptul ca ar trebui sa omoram toti cainii azi sau maine sau mama masii, problema e mai grea, mult mai grea...

http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora- ... i-camp.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 10:51 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
E FOARTE GRAV!!!, personal imi plac cainii dar maidanezii ar trebui impuscati pe loc, un animal carnivor care a ucis si mancat o data carne de om va mai incerca si a2a oara, si a3a oara
In Austria cand sa dat legea pentru caini acolo unde erau gasiti ii impusca pe loc si nu sa mai dat in presa!
In Italia personal am vazut cum un caine fara stapan a fost impuscat in cap in mijlocul strazii si nu sa mai dat in presa
In Romania daca sunt atacat de un caine si dau cu o piatra in el apare in toate ziarele ca nu sunt educat si ca am ranit saracul animal
Dar "nu intreba ce poate face patria pentru tine, intreaba-te ce poti face tu pentru patrie"


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 11:11 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
comanr Quote:
un om care nu avea bani sa vine acasa de la spital din braila la insuratei a fost mancat de caini pe un camp langa braila/albina. :uhuh:
asta nu are legatura ca faptul ca ar trebui sa omoram toti cainii azi sau maine sau mama masii, problema e mai grea, mult mai grea...
http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora- ... i-camp.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
parca si anul trecut fusese omorat un copil de caini vagabonzi, pentru ca apoi sa se descopere ca de fapt a fost omorat de cani de atac
Stefan155 Quote:
E FOARTE GRAV!!!, personal imi plac cainii dar maidanezii ar trebui impuscati pe loc, un animal carnivor care a ucis si mancat o data carne de om va mai incerca si a2a oara, si a3a oara
In Austria cand sa dat legea pentru caini acolo unde erau gasiti ii impusca pe loc si nu sa mai dat in presa!
In Italia personal am vazut cum un caine fara stapan a fost impuscat in cap in mijlocul strazii si nu sa mai dat in presa
In Romania daca sunt atacat de un caine si dau cu o piatra in el apare in toate ziarele ca nu sunt educat si ca am ranit saracul animal
Dar "nu intreba ce poate face patria pentru tine, intreaba-te ce poti face tu pentru patrie"
impuscati pe loc pe strada? de fata cu oameni, cu copii? in austria si italia? si nu a iesit cu cantec? sunt impresionat, sau poate ai vrut sa zici kazahstan si somalia, caz in care pare mai plauzibil

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 11:40 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
Fapt: Copilul a fost omorat de maidanezi.
Aia cu cainii de atac a fost o perdea de fum, care a tinut cateva zile, pana s-au analizat plagile muscate si a inaintat ancheta.

P.S. Dupa acel caz, cu copilul, la cateva zile, nu mai era picior de maidanez in parcul Tei si asa a ramas. Deci se poate...

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:41 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
http://www.ziare.com/social/caini-vagab ... pa-1289079" onclick="window.open(this.href);return false;
confirm filmuletului, copii nu au fost atacati in parc, ci pe terenul unei firme, aflat langa parc, pazit de 7 caini ai acelei firme... nu prea inteleg eu cum un caine poate pazi un teren, poate apartine unei firme si in acelasi timp poate fi si maidanez

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 12:50 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
ibiza Quote:
http://www.ziare.com/social/caini-vagab ... pa-1289079
confirm filmuletului, copii nu au fost atacati in parc, ci pe terenul unei firme, aflat langa parc, pazit de 7 caini ai acelei firme... nu prea inteleg eu cum un caine poate pazi un teren, poate apartine unei firme si in acelasi timp poate fi si maidanez
Situatia reala este: langa parc este un teren imprejmuit acum vreo 7 ani, in perioada de boom imobiliar, de o firma care il cumparase. Dupa aceea a stopat orice investitie si terenul a ramas de izbeliste, pseudo-pazit de vreo doi ametiti, care nu ajung niciodata prin fundul proprietatii. Gardul din panouri metalice a fost furat in mare parte, mai ales in partea dinspre lac, si pe teren s-au aciuat min. 20 de maidanezi. Eu ma plimb cu cateaua mea pe acolo, prin parc, cam de cand s-a imprejmuit terenul si, de cativa ani, nu aveam tupeu sa calc dincolo de fostul gard, fiindca ne-ar fi mancat pe amandoi. Nu erau cainii firmei respective, doar ca paznicii, care aveau o ghereta langa poarta, si cand nu dorm, beau, tin cativa sa tina de sase pe langa ghereta.

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 14:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Acelasi cacat mancat de presa si raspandit cu mult talent de "oameni" .
Cand o sa va vad ca luati atitudine cand treceti pe langa niste cocalari care bat / omoara / jefuiesc / scuipa un seaman de-al vostru ( copil , adult sau batran ) si nu treceti mai departe nepasatori asa cum se intampla acum , atunci veti avea dreptul sa va rasculati impotriva unor biete suflete care nu fac decat sa raspunda la provocari .
Pana atunci va consider doar niste lasi care ati gasit niste fiinte slabe pe care sa va razbunati si va aratati superioritatea . Nu zic asta vizand in mod expres pe cineva de aici , vorbesc la modul general despre romani .

P.S ... Propun sa facem si topic cu "cine m-a scarbit azi"


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 14:23 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
mugurel, e fix ca in filmuletul asta: Fuck The Poor?

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 14:59 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Exact :(


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 15:08 
Offline

Joined: 22 Aug 2011, 17:44
Posts: 315
Mugurel, nu cred ca doreste nimeni sa se "razbune" pe cainii maidanezi sau sa isi arate superioritatea. Ma refer aici la oamenii normali dpdv psihic. Dar in momentul cand mergi pe strada si te ataca din senin, atunci acesti caini devin o problema. Eu eram prin Grozavesti acum 2 ani intr-o seara cand m-au incercuit, si daca nu ma suiam pe o masina, nu mai scriam acum pe forum. Nu i-am instigat, nici macar nu m-am uitat la ei. Mie imi plac animalele, dar in momentul in care ataca omul, devin o problema.


Top
   
PostPosted: 23 Apr 2014, 15:22 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Eu nu imi doresc sa omoare nimeni niciun caine, niciun act de violenta, insa nu vreau caini liberi de stapani pe strazi, pe nu stiu ce maidane sau terenuri abandonate, in oras. Nimic original, doar acelasi bun simt asumat de catre toate marile civilizatii urbane. Acele civilizatii unde se poate convietui minunat cu animalele, respectand comunitatea. Vreau sa traiesc in curatenie morala si nu numai, intr-o comunitate moderna, nu o favela braziliana. Sigur, ne-am obisnuit sa ne complacem, dar..
Toate celelalte argumente , desi interesante fiecare in felul lor, sunt doar diversiuni, discutii de cafea, divagatii fara legatura cu tema cainilor liberi din orase, gen ale cui erau gardul si fiarele vechi, despre violenta , cat de rai sunt ei si buni suntem noi, etc. Cu respect, dragilor!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4141 posts ]  Go to page Previous 193 94 95 96 97166 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]