It is currently 10 May 2024, 17:49

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3
Author Message
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 24 Feb 2015, 23:46 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
stai linistit, pica de le ia dracu, is masini grele, motoare puternice, au toata predispozitia, mai ales cu toata complicatenia adaugata ulterior de catre standardele actuale de confort si multimedia(adica nimic serios), eu stiu sigur ca unele esuri petrec mult timp in service.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 24 Feb 2015, 23:49 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu te contrazic, tu stii mai bine. :peace:

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Last edited by Valak on 24 Feb 2015, 23:51, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 24 Feb 2015, 23:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Pe bune Coman?
Aberezi! (iar)

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 24 Feb 2015, 23:54 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
pai toata lumea stie ca metzanu nu mai e mertzan, ca e si el o treaba sinistra, s a aliniat, probabil se asteapta sa ia motoarele de la reno sa redevina ce au fost :lol:

este absolut normal ca cei care contribuie la respectivul declin tehnic prin tehnologizare sa nu inteleaga despre ce este vorba, piesele unui mecanism nu isi dau seama ca au o problema, cel ce foloseste acel mecanism realizeaza ce se petrece defapt, restu 's ingropati in proceduri.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 25 Feb 2015, 01:31 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Antonele, comparatia cu Scorpio mi se pare fortata rau. Or fi avand in comun faptul ca au inregistrat semi esecuri comerciale, dar Thesis este totusi la ani lumina de Scorpio in toate privintele. Considera doar ca aceasta din urma a fost dezvoltata in anii '80, to ce a urmat dupa aceea au fost facelifturi. Se discuta despre designul exterior, dar marea calitate a masinii asteia e felul cum se calatoreste in ea, ambianta din interior. E luxoasa in cel mai adevarat sens al cuvantului. Si totusi, cat de tare ar fi fost daca o faceau intocmai precum prototipul.

Comane, n-o avea ce comenta pe plan tehnic in fata Mercedesului doar daca nu este motorizata de un strasnic Busso 3.0. :naughty:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 25 Feb 2015, 02:45 
Offline

Joined: 22 Aug 2011, 17:44
Posts: 315
Nici Mercedes nu mai e ce era pe vremuri. Masinile au evoluat si dpdv al designului, si al tehnologiei, dar fiabilitatea din pacate a scazut mult. Imi amintesc ca pe vremuri mergeau toate cu ulei mineral si faceau km seriosi, iar in ziua de astazi numai ulei full sintetic si schimburile la pana in 10 mii. Km in schimb se fac tot mai putini :lol: Totul e vazut ca o consumabila, dar pe un termen mult mai scurt. Thesis mi se pare o masina cu un design sublim, mult peste S Klasse din acea vreme, sau chiar prezent. Calitatea materialelor si motoarele de la Merc sunt superioare...dar un merc pleaca de la...parca 70 mii ?


Top
   
 Post subject: Re: Adio Lancia Thesis ?
PostPosted: 15 Feb 2019, 12:18 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Lancia Thesis imi place ,forma caroseriei mi se pare reusita , interiorul este mult peste masinile din clasa ei , din cate stiu a fost facuta sa concureze cu BMW seria 5, Audi A6 ,Mercedes clasa E si alte modele din aceasta clasa.

Face parte din categoria masinilor care sunt usor de cumparat dar sunt mai greu de intretinut ,cu 2-3000 euro poti cumpara un Thesis ,teoretic in bani astia nu poti cumpara o alta masina nemteasca cu optiunile Thesis-ului , partea mai neplacuta este cu intretinerea , in primul rand ca nu sunt prea multi mecanici care se pricep la ea , piesele pe partea suspensie / articulatii sunt scumpe , ma uitam ca un kit de brate fata TRW din 4 brate pe o parte si alte 4 pe cealalata ajunge la 6000 lei ,amortizor spate 1600 lei bucata ,cel pe fata aproximativ 2500 lei , ca sa nu mai zic ca are foarte multa electronica pe masina,care nu tot timplu este benefica.
Este de preferat cand ai un Thesis ,banul sa fie ultima grija.
Daca ar fi avut costurile de intretinere la fel ca la 166 as fi luat un Thesis , interiorul lui Thesis il bate la fund pe cel de la 166 .
Oricum ,nu mi sau parut diferente extraordinare de pret intre ele , Thesis 2.4jtd 150 cp Executive costa 49.000 euro si 166 2.4jtd 150 cp Distinctive 43.000 euro. Cel mai scump Thesis costa 67.000 euro si avea motorul de 3.2 , la 166 cel mai scump model avea tot motor de 3.2 si costa 52.000 euro. Totusi avand in vedere cat au costat masinile noi era de asteptat ca aiba costurile de intretinere mai mari . Daca ma simt vreodata bazat sa tin un Thesis ,o sa cumpar unu, dar pana atunci raman la 166-le meu.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 57 posts ]  Go to page Previous 1 2 3

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]