It is currently 11 May 2024, 17:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 18:13 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 12:04
Posts: 71
Location: Bucuresti
Salutare, ma gandesc ca in contextul crizei financiare posibilitatea de vanzare a masinii posedate (care te poseda) a scazut considerabil. Acest lucru, evident, pericliteaza visul doritorului de achizitie a unei Alfe noi.
Un astfel de visator, trebuie sa marturisesc, sunt si eu.
Bun, acum vine si problema:
Aveti cunostinta de vreo firma in Romania care preia Alfa veche si ofera una noua la schimb cu diferenta ?
Presupun ca AutoItalia nu are inca acest sistem implementat dar am auzit ca e in curs de pregatire.
P.S. Nu stiu nimic despre lcg, ei practica genul asta de afaceri in contextul actual ?
Multumesc.

_________________
Alfa Romeo 147 FL 1.6 T-Spark 2006 (My Beloved)
Subaru Forester 2.0 XQ 2008 (Off Road Vehicle)
Fiat Grande Punto 1.3 Mjet 90cp 2007 (City Ride)


Last edited by alfayky on 26 Feb 2009, 18:31, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 18:15 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
AI pregateste de vreo 10 ani schema de buy back! De fapt nu i-a interesat , mai degraba.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 18:44 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6618
Location: Brasov... oarecum.
M-am interesat si eu de aceasta varianta, si de la un coleg forumist care am inteles ca lucreaza la AI am primit acelasi raspuns: este in pregatire acest program si ca in urmatoarele luni va fi operativ. Ramane de asteptat si de vazut.

Daca afli ceva inaintea mea, da-mi si mie de veste.
Sanatate. :D

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 19:15 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4237
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Sincer era bine daca apucau sa dea drumu la buyback inainte de a incepe criza ast...acum nu prea cred ca mai e cineva interesat sa blocheze bani in masini second...momentan preocuparea este mai mult legata de vanzarea celor din parcul propriu AI.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 19:42 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Si dupa ce se vinde parcul actual ?
Eu cred ca buy-back-ul este o solutie cand scad vanzarile, fie din cauza de criza, fie din cauza de concurenta. Incet, incet vor intelege si ai nostri cheia buy-back-ului si vanzarile second hand. Casele auto germane nu fac asta de placere, ci de nevoie.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 19:54 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4237
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Foarte corect ce ai postat tu GC, insa pe termen scurt ei vor sa nu blocheze bani ci din contra sa faca rost de cat mai multe lichiditati.

Deja pot spune ca sunt din ce in ce mai multi clienti care vin cu masini care au fost luate chiar din reteaua nationala de concesionari si vin ca vor sa dea masinile si sa ia alta noua in schimb.Daca ar fi posibil as fi super fericit,am cel putin 10 clienti care vor alfe noi si nu pot sa le ia din cauza ca nu le pot da pe cele vechi.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 26 Feb 2009, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2009, 20:13
Posts: 384
Car: AR 156
Location: Bucuresti
alfayky Quote:
Salutare, ma gandesc ca in contextul crizei financiare posibilitatea de vanzare a masinii posedate (care te poseda) a scazut considerabil. Acest lucru, evident, pericliteaza visul doritorului de achizitie a unei Alfe noi.
Un astfel de visator, trebuie sa marturisesc, sunt si eu.
Bun, acum vine si problema:
Aveti cunostinta de vreo firma in Romania care preia Alfa veche si ofera una noua la schimb cu diferenta ?
Presupun ca AutoItalia nu are inca acest sistem implementat dar am auzit ca e in curs de pregatire.
P.S. Nu stiu nimic despre lcg, ei practica genul asta de afaceri in contextul actual ?
Multumesc.

AAAuto sau Targul :lol: GLUMESC FIRESTE

Am intrebar si eu de curiozitate pe un prieten de la AI ... mi-a spus ca se zvoneste de o gramade de timp dar nimic sigur.

Si buyback ...se intampla doar la firma de unde ti-ai achizitionat masina:( din pacate


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 03 Mar 2009, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
cam offtopic:Apropos de Targ..de 3 ori am fost in viata mea in vitan si n-am vazut decat o Alfa-MANDRA.Nu pot sa va descriu cat de bine m-am simtit!!!!! in rest numai nemtesti..pute targul de ele...personal nu le mai sufar.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 03 Mar 2009, 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2009, 20:13
Posts: 384
Car: AR 156
Location: Bucuresti
cristialex80 Quote:
cam offtopic:Apropos de Targ..de 3 ori am fost in viata mea in vitan si n-am vazut decat o Alfa-MANDRA.Nu pot sa va descriu cat de bine m-am simtit!!!!! in rest numai nemtesti..pute targul de ele...personal nu le mai sufar.

eu de la nemti imi place la nebunie seria 3 coupe (M3).. ATAT ... si nu pentru cum arate neaparat..ci pentru calitatile tehnice....si sunetul de otel pe care il are la turatii mari(benzina).


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 04 Mar 2009, 13:53 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
Eu am dat fostele Alfe la buy-back (Autobrescia). De fiecare data pretul primit a fost unul destul de bun, insa amandoua erau si anul trecut la ei in curte. O masina mai era la vanzare, iar prima a ajuns masina de firma.

Din pacate la noi in tara Alfa e o masina greu de vandut, mai ales daca ai luat-o de noua si nu prea iti convine sa lasi din pret. Glumind putem spune ca e masina pe viata.

De curand am incercat si pe la alti dealeri care au implementate sisteme de buyback. In contextul crizei financiare + Alfa raspunsul a fost nu.
Cum criza mare este de cash, in momentul asta toti dealeri incearca sa scape de stocuri insa fara sa isi creeze altele.

Insa sa fim optimisti, criza va oferi o solutie si pentru buy-back... Masinile vor ajunge la jumatate de pret si astfel putem sa luam masini noi fara sa vindem Alfele :).

_________________
AR156MY2002 - Ex ex ride
AR156FL - Ex ride

AR159 2.2 JTS
Subaru Forester 2.0x - Mountain ride
TLC KDJ120 - Ultimate ride


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 23 Mar 2009, 16:49 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2009, 15:39
Posts: 3
radu Quote:
Eu am dat fostele Alfe la buy-back (Autobrescia). De fiecare data pretul primit a fost unul destul de bun
Glumesti? Ai o pila acolo? Mie Autobrescia mi-au oferit urmatoarea solutie: Repar la masina tot ce zic ei in serviceul lor slab si cu preturi aberante dupa care ei imi ofera un pret cu 200 eur sub pretul de piata si pot cumpara alta masina tot de la ei. Masina a ajuns intr-o stare tehnica proasta din cauza ca ei n-au fost niciodata in stare sa o repare cum trebe.

Am gasit alta solutie. De craciun nevasta-mea mi-a luat masina "cadou" si s-a rezolvat problema. Oricum nu ma prea lasa inima sa o dau. Cred ca muream cand il vedeam pe altu' ca mi-o conduce prin oras. Intre timp am schimbat serviceul si mi-am adus masina la o stare acceptabila.

_________________
Angajez clown. Rog seriozitate!


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 23 Mar 2009, 18:29 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
AlexBV Quote:
radu Quote:
Eu am dat fostele Alfe la buy-back (Autobrescia). De fiecare data pretul primit a fost unul destul de bun
Glumesti? Ai o pila acolo? Mie Autobrescia mi-au oferit urmatoarea solutie: Repar la masina tot ce zic ei in serviceul lor slab si cu preturi aberante dupa care ei imi ofera un pret cu 200 eur sub pretul de piata si pot cumpara alta masina tot de la ei. Masina a ajuns intr-o stare tehnica proasta din cauza ca ei n-au fost niciodata in stare sa o repare cum trebe.

Am gasit alta solutie. De craciun nevasta-mea mi-a luat masina "cadou" si s-a rezolvat problema. Oricum nu ma prea lasa inima sa o dau. Cred ca muream cand il vedeam pe altu' ca mi-o conduce prin oras. Intre timp am schimbat serviceul si mi-am adus masina la o stare acceptabila.
Si eu am avut destule probleme cu ei.
Masinile le-am dat cat mai aveau putina garantie, asa ca la mecanica nu au avut ce sa comenteze. Cat despre zgarieturi si ciobituri traiasca CASCO.

_________________
AR156MY2002 - Ex ex ride
AR156FL - Ex ride

AR159 2.2 JTS
Subaru Forester 2.0x - Mountain ride
TLC KDJ120 - Ultimate ride


Top
   
 Post subject: Re: Posibilitati Buyback
PostPosted: 27 Jul 2009, 11:57 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 12:04
Posts: 71
Location: Bucuresti
Hey, acum am vazut ca AI a introdus sitemul de buy-back pentru FIAT. Presupun ca e valabil la toate marcile grupului, inclusiv Alfa Romeo. Stiti sa-mi spuneti mai multe detalii, merita ? Oricum nu prea e momentul pentru astfel de miscari acum (perioada pentru masini second este cel putin descurajanta din perspectiva vanzatorului) dar daca vrei ceva nou, poate cine stie ?

_________________
Alfa Romeo 147 FL 1.6 T-Spark 2006 (My Beloved)
Subaru Forester 2.0 XQ 2008 (Off Road Vehicle)
Fiat Grande Punto 1.3 Mjet 90cp 2007 (City Ride)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]