It is currently 27 Apr 2024, 14:31

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
PostPosted: 20 Dec 2018, 22:51 
Offline

Joined: 20 Dec 2018, 22:04
Posts: 128
Car: mitsubishi, alfa 166
Location: Otopeni, Bucuresti
Va salut,
Am rasfoit forumul si nu am gasit nimic in sensul titlului acestui topic. Rog ceva detalii daca cineva a cumparat din Austria masina. Am gasit doua Alfa 166 in Viena, persoane particulare, pare interesant. Ambele nu mai au numere de inmatriculare (!?)
Ca paranteza, am incercat Italia, este un cosmar logistic si legislative...
Va multumesc.
PS - daca topicul nu se incadreaza in arie (mie aci mi s-a parut potrivit) rog sa fie mutat.


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2018, 00:59 
Offline
User avatar

Joined: 19 Dec 2018, 18:57
Posts: 32
Car: Alfa Romeo 156
Location: Timisoara
Salut!
Mașina mea (alfa 156 facelift) a fost adusă din Austria de un "samsar" , fiind la un preţ bun, am cumpărat-o fără prea multe verificări , a fost nevoie sa investesc încă 1500€ , ca sa fie ok. Eu am avut ghinion, nu înseamnă ca toate din Austria au probleme , dacă o cumperi de la proprietar si o verifici bine, nu cred ca o sa ai probleme.

Trimis de pe al meu HTC U Ultra folosind Tapatalk



Top
   
PostPosted: 21 Dec 2018, 01:12 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cat timp ai actele masinii poti cumpara si din Burkina Faso, nu e nimic complicat. Faci contract de vânzare cumpărare, iei actele masinii, o urci pe platforma si scoti numere rosii.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2018, 09:54 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Dupa acte, foarte important la o masina din Austria, e sa nu fie afectata foarte tare de rugina.

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2018, 10:08 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Daca vrei sa o aduci pe roti nu cred ca poti , fara sa ii faca proprietarul iar verificarea tehnica ( banuiesc ca de asta nu mai e inmatriculata ) .
Aici sunt doua variante :
- masina e un gunoi si nu mai trecea inspectia
- nu ii mai e de folos omului asa ca nu mai plateste aiurea pentru ea
Daca tu cauti un chilipir , e posibil sa te pricopsesti cu un sac fara fund in care sa bagi bani ulterior . Sfatul meu e sa cumperi una care are totusi verificarile facute , ai o siguranta totusi ca a trecut niste teste destul de riguroase , nu e ca la noi .

Daca insisti sa iei asa ceva , poti angaja o platforma si o primesti la usa .

Sfatul lui twin e binevenit , am luat o Vitara din Austria si pe dedesubt parea ca fusese tinuta pe fundul unui lac , era mancata de rugina grav .


Top
   
PostPosted: 22 Dec 2018, 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Mie mi s-au parut mai ingrijite masinile in Austria decat in UK, de exemplu. Si n-am avut senzatia ca dau pe strazi mai multa sare decat in Ro sau UK. Bine, UK e campioana la asta. Iarna zici ca ploua sare. E pe peste tot. Daca ma uit in cutia postala sigur gasesc ceva si acolo.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 29 Dec 2018, 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 22 Nov 2018, 00:23
Posts: 44
Car: 159 2.4 TI Q4
Location: București
valerica Quote:
Cat timp ai actele masinii poti cumpara si din Burkina Faso, nu e nimic complicat. Faci contract de vânzare cumpărare, iei actele masinii, o urci pe platforma si scoti numere rosii.
Și dacă vreau s-o aduc pe roți? Am google-it problema și zice ceva de un Certificat de Conformitate European și de RCA valid pe drumul de întoarcere în țară. Bineînțeles, pe lângă celelalte acte care trebuie să fie valabile.

_________________
There are good ships and wood ships, ships that sail the sea, but the best ships are friendships, may they always be!

Alfa Romeo 159 TI 2.4 JTDm Q4 aka Monica


Top
   
PostPosted: 30 Dec 2018, 00:12 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Daca ambele masini nu au numere de înmatriculare, practic sunt radiate, nu au itp, nu poti pleca cu ele pe roti.
Eu stiu ca daca masina nu are tuv, nu poti sa iei numere provizorii.
Nu cred ca gasesti 166 cu coc, certificatul de conformitate se da pentru masinile mai noi.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]