It is currently 28 Apr 2024, 01:41

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
PostPosted: 30 Apr 2018, 21:16 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
De cand am cumparat masina am tot amanat sa vopsesc unele locuri in interior ,acum sunt ceva mai hotărât pe treaba asta si vroiam să caut o vopsea ceva mai rasarită pentru plasticele si pielea sau ce o fi de la cotierele usilor din fata.

Nu stiu daca au fost revopsite plasticele ,dar la inceput erau lipicioase si se lua culoarea crem pe orice atingea plasicele ,de parca era proaspat vopsita si nu apucase se se usuce. Dupa ce am curatat mai bine plasticele vopsite in crem ,nu mai erau asa de lipicioase .

Acum as dori sa vopsesc unele locuri in interior , dar nu stiu daca exista vre-o vopsea care sa reziste in timp ,fara a exista riscul sa se ia pe maini si haine dupa o perioada sau sa devina lipicioasă

Doresc sa vopsesc urmatoarele ,in aceiasi culoare :

1.Consola centrala ,cea cu frana de mână.
2.Usita de sub volan
3,Usa torpedoului
4.Rama din plasitic care vine in jurul ICS-ului
5.Usita din plastic dintre bancheta spate si luneta
6.Ornamentele din piele care sunt pe fata de usa in dreptul cotierelor.

Am fost la un magazin care face vopsea la comanda , a zis ca poate fi aplicata pe piele si plastic si este disponibila in 2 variante , spray -45 lei si varsat pentru pistol de vopsit ,100 grame- 25 lei .

Vroiam sa cer o parere despre ce vopsea este mai potrivită si eventual ce mai trebuie pe langa vopsea sa reziste ceva timp, in asa fel incat ca sa nu se steargă , sau se ia pe maini sau sa devina lipicioasa.


Top
   
PostPosted: 05 May 2018, 22:52 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am cumparat pana la urma un spray cu vopsea de 400 ml cu 45 lei , acesta este facut dupa culoarea interiorului .
Cu plasticele din interior ,vopseaua se comporta bine si sunt multumit de rezultate , dar referitor la pielea din zona cotierelor usilor fata am vazut ca persista unele mici crapaturi , sa acoperit uzura pileii (zona tocita) dar tot au ramas unele crapaturi , pe viitor mai fac comanda de un spray (nu a ajuns chiar la tot ) ,dar de data asta dau jos fetele de usi din fata ca sa scot ornamentele din piele dupa usi , sa fie treaba mai buna.


Top
   
PostPosted: 05 May 2018, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Poze?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 07 May 2018, 19:24 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am pus mai jos niste fotografii , pe mine ma interesa sa nu se mai cunoasca urmele care erau pe plasticele crem ale masinii , am incercat sa le curat la un moment dat dar am vazut ca se decolora vopseaua si nu am insistat .
La consola centrala nu a ajuns vopseaua pentru capacele rotunde de la cotiera si cele de la suruburile de prindere.
Data viitoare dau mai bine pe marginile torpedoului si sub volan , pe carcasa in care este frana de la luneta , este un plastic asa de prost de a crapat singura fara sa ma ating de ea .

La usa am dat strat subtire la inceput , am dat si al doilea si al treilea ,cu pauze intre mainii ca sa se usuce vopseaua ,vazand ca nu se acopera crapaturile , am dat cu sprayul mai aproape ,sau acoperit unele crapaturi dar dupa ce sa uscat vopseaua cand apasam pe oranmentul din piele incepea sa crape .

Cand o sa mai cumpar vopsea , o sa dau obligatoriu fetele de usi sa scot ornamentul de la cotiera ,si incerc atunci mai bine ,am vazut ca daca se usuca vopseaua se scot mai greu bucatile de ziar care raman lipite de usa .

Deocamdata sunt multumit de vopsea ,dar pentru plastic , pentru piele poate gasesc pareri mai avizate.


Attachments:
1.jpg
1.jpg [ 3.39 MiB | Viewed 1763 times ]
2.jpg
2.jpg [ 3.48 MiB | Viewed 1763 times ]
3.jpg
3.jpg [ 3.49 MiB | Viewed 1763 times ]
5.jpg
5.jpg [ 4.05 MiB | Viewed 1763 times ]
Top
   
PostPosted: 07 May 2018, 22:22 
Offline

Joined: 03 Jan 2012, 16:33
Posts: 58
Cred ca este un chit pentru vopsea, daca e crapatura mai mare. Se da cu ala, se netezeste suprafata, apoi se vopseste. Acelasi principiu ca la vopsirea elementelor de caroserie.


Top
   
PostPosted: 10 May 2018, 07:38 
Offline

Joined: 09 Nov 2016, 09:45
Posts: 20
Car: ALFA159 1.9 16V 2007
Location: GALATI
de unde ai comandat spray cu vopsea ....arata ok....se poate gasi la astea cu vopsea auto?mersi


Top
   
PostPosted: 12 May 2018, 19:54 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Cand ma hotarasc sa mai cumpar un spray cu vopsea o sa ma interesez mai bine daca gasesc in Constanta o firma care stie cum se procedeaza cu pielea , la repezeala vorbesc cu un vopsitor auto , poate este in masura sa imi zica si ce trebuie sa caut mai exact.

In Constanta , pe strada Poporului sunt cateva firme care comercializeaza vopsea auto la spray sau varsat (cel putin 100 grame) , se face dupa culoarea dorita de client , printre aceste magazine este unul care face si vopsea pentru interior , probabil si in alte orase este la fel , printre magazinele care vand vopsea auto pentru caroserie, mai sunt si care fac vopsea pentru interior.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]