It is currently 13 May 2024, 12:39

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
PostPosted: 10 Oct 2013, 20:38 
Offline

Joined: 10 Oct 2013, 20:09
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 159
Va salut stimati Alfisti,

La fel ca fiecare din voi am spus nu conventionalului si am ales sa imi impart viata :D cu o superba Alfa 159 (fericitul eveniment s-a petrecut in Aprilie 2013).
Avand in vedere ca masina avea toate consumabilele schimbate cand am cumparat-o, pana acum nu am pus decat motorina si m-am bucurat de fiecare clipa petrecuta la volan fara a avea ceva de reprosat italiencei mele.
Cum se apropie iarna am hotarat sa imi fac o revizie si sa schimb filtrele, uleiul si bujiile (de cateva zile plange dupa bujii noi :) ), spre ghinionul meu am ales "reparatorul" autorizat din Brasov (de unde sunt) - Auto Roma - MARE GRESALA.
Am ajuns la service conform programarii, am inregistrat masina la receptie si un mecanic a inceput treaba, cel putin asa am crezut eu. A ridicat masina pe elevator si s-a uitat la ea vreo 30 de minute fara sa ii faca absolu nimic (fara sa exagerez, chiar nimic). Dupa o lupta interioara probabil a decis sa demonteze scutul, la aceasta operatiune extrem de complicata a intampinat o mare greutate - un surub fioros care tine scutul nu vroia sa se desfaca. Am fost chemat sa imi prezinte situatia si mi-a spus ca e probabil sa nu reuseasca in timp util si ar trebui sa las masina pana a doua zi ( vorbesc aici de desfacerea unui surub care sustine scutul). Dupa vreo 15 minute a dat Dumnezeu si a desfacut scutul (pe care eu il desfacusem fara nici o problema in urma cu vreo cateva saptamani pentru a-mi schimba un proiector).
Dupa demontarea scutului a intampinat o alta mare greutate - nenorocitul de buson de la baia de ulei nu vroia nici asta sa se desfaca .... da, alt surub fioros care necesita ample cunostinte de mecanica pentru a fi desfacut. Dupa aproximativ o ora de "eforturi" din partea mecanicului si de nervi intinsi la maxim din partea mea am decis sa pun capat chinului la care era supusa italianca mea, le-am spus sa monteze scutul si sa ma lase in pace, pur si simplu nu imi venea sa cred ca la o reprezentanta autorizata in 2013 nu se poate desface un nenorocit de surub.
Pe langa incompetenta evidenta vreau sa va spun ca in tot timpul "interventiei" mecanicul s-a miscat mult mai lent decat un melc....incerca sa mai desfaca un surub, mai mergea la alta masina, mai mesterea ceva, iesea afara, etc. ....doar statea pe banii mei (cel putin asa credea el pentru ca nu am vrut sa platesc nimic).

In concluzie, daca aveti o problema cu italianca voastra EVITATI AUTO ROMA Brasov, mergeti oriunde, mai rau ca acolo nu are cum sa fie.

Cu respect,
Mircea

P.S. Poate ar fi trebuit sa il stimulez cu ceva, doar suntem in Romania :)


Top
   
PostPosted: 10 Oct 2013, 20:44 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7048
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Eu am fost foarte multumit de reprezentanta din ploiesti, este cat de cat aproape de tine, deci ai putea incerca.... daca ai drumuri prin bucuresti, auto italia din bd timisoara si sos colentina fac treaba buna si repede... de evitat din bucuresti auto perugia din sos giurgiului... sunt efectivi incompetentii si idioti oameni...

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 10 Oct 2013, 20:54 
Offline

Joined: 10 Oct 2013, 20:09
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 159
cristianmiu Quote:
Eu am fost foarte multumit de reprezentanta din ploiesti, este cat de cat aproape de tine, deci ai putea incerca.... daca ai drumuri prin bucuresti, auto italia din bd timisoara si sos colentina fac treaba buna si repede... de evitat din bucuresti auto perugia din sos giurgiului... sunt efectivi incompetentii si idioti oameni...

Multumesc mult de sfaturi, cred ca o sa merg la Ploiesti atunci.

Numai bine!!


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 09:34 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
Stiu ca, de vreo trei luni, DIP Motors (dealer Seat) a luat si service-ul Fiat Grup. Dip sunt ceva mai OK.

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 11:05 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6620
Location: Brasov... oarecum.
Offtopic: cred ca era un topic dedicat impresiilor despre serviciile AI.
Mai exista si acest topic, servind tangential aceluiasi scop.

LE. Hai ca l-am gasit si pe ala despre AutoItalia

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Last edited by yux_mm on 11 Oct 2013, 11:21, edited 3 times in total.

Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 11:16 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3174
inos Quote:
....doar statea pe banii mei
e, hai ca nu e chiar asa...

Platesti manopera pentru fiecare operatiune. de exemplu, daca pentru schimbarea unui bec se taxeaza o jumatate de ora de manopera, atata platesti. Mecanicul poate sa stea la el si 3h, tu nu vei plati 3h de manopera. Orice (alta) operatiune (daca intampina probleme la schimbarea becului) care ar putea duce la o marire a costului trebuie aprobata de catre client.

Te-ai cam suparat degeaba, zic eu. Nu ii laud, nu am auzit de baietii astia in viata mea, dar pe la alte service-uri s-au intamplat lucruri mult mai rele de atat. :evil:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 12:14 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Cristian_Nita Quote:
inos Quote:
....doar statea pe banii mei
e, hai ca nu e chiar asa...

Platesti manopera pentru fiecare operatiune. de exemplu, daca pentru schimbarea unui bec se taxeaza o jumatate de ora de manopera, atata platesti. Mecanicul poate sa stea la el si 3h, tu nu vei plati 3h de manopera. Orice (alta) operatiune (daca intampina probleme la schimbarea becului) care ar putea duce la o marire a costului trebuie aprobata de catre client.

Te-ai cam suparat degeaba, zic eu. Nu ii laud, nu am auzit de baietii astia in viata mea, dar pe la alte service-uri s-au intamplat lucruri mult mai rele de atat. :evil:
De fapt, nu e chiar asa. Adica daca ma duc la superprofesionisti si ei se lovesc de doua suruburi, cu cata incredere ma duc eu sa-mi faca distributia? E o chestie care se leaga strict de profesionalism. Si astea cu mai frec menta putin, ma mai uit la alta masina, mai ies la o tigara.. merg la service-urile de cartier, unde toata lumea e prietena cu toata lumea. Cand te duci intr-un service care arata ca o farmacie, te astepti sa se miste aia spirt. Poate d-aia nu te lasa sa stai langa masina in multe service-uri de reprezentanta...


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 12:33 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
parca vad ca il astepta si Nelu, electricianul , la o partida de table in cabina de vopsit .


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
inos, nu am nici o legatura cu ei, dar Kampur/Auto Roma e cel mai bun service "autorizat AI" pe care l-am gasit pana acum. Probabil ca habar nu ai cum a fost Auto Brescia si nu stii cat de pretentios sunt eu, dar ai face bine sa ma crezi.

Tu vorbesti despre niste suruburi care sunt expuse si e foarte posibil sa fie atacate de rugina si alte mizerii de pe drum, chestie similara cu prezoanele de la roti - unde poti sa dai si de mama vulcanizarilor si tot nu vor reusi sa scoata un prezon blocat mai repede decat cei de la o vulcanizarea din spatele blocului.

Mie mi-au facut niste lucruri FOARTE importante si delicate la masina, si in afara de praful care a intrat in interior pentru ca au uitat geamurile coborate pentru luna aia in care masina a stat la ei pe elevator, am fost foarte multumit. Au lucrat curat, repede si (relativ) ieftin. Ba mai mult, mi-au reglat si suspensia, chestie la care o sa strambe din nas orice service, chiar daca ii platesti.

Ce am de reprosat, cu toate ca nu tine de ei, e locatia si bucata aia de offroad pe care trebuie s-o faci peste podul/ocoliotoarea aia la care nu vor termina niciodata constructia.


Top
   
PostPosted: 11 Oct 2013, 17:43 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
O stramba pentru unu poate fi o papusa pentru altul si invers, totu e relativ, asta e frumusetea vietii. :drunksinging:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 12 Oct 2013, 02:51 
Offline

Joined: 10 Oct 2013, 20:09
Posts: 3
Car: Alfa Romeo 159
Va multumesc tuturor pentru reactie :clapping: . Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am nimic cu nimeni, nu vreau sa denigrez sau sa fac reclama negativa celor de la Auto Roma :thumbdown: . Am vrut sa va impartasesc experienta mea total neplacuta in ideea de a nu trece si voi prin ce am trecut eu...acum fiecare face cum crede ca e mai bine :)

Respect,
Mircea.

P.S. Astazi am reusit sa desfac singur suruburile naravase in maxim 20 de minute :)


Top
   
PostPosted: 12 Oct 2013, 02:55 
Offline

Joined: 02 Apr 2013, 01:14
Posts: 103
Car: Alfa Romeo 156 SW
toshy Quote:
Ba mai mult, mi-au reglat si suspensia, chestie la care o sa strambe din nas orice service, chiar daca ii platesti.
Cum adica reglat suspensia? Poti da detalii?

_________________
Alfa Romeo 156 1,9 JTD
Ex: VW Golf 3 1,8


Top
   
PostPosted: 12 Oct 2013, 17:43 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
Suspensie KW reglabila. Detalii gasesti pe topicul masinii mele.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]