It is currently 27 Apr 2024, 19:44

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 619 posts ]  Go to page 1 2 3 4 525 Next
Author Message
PostPosted: 11 Jan 2013, 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 19 Aug 2012, 01:05
Posts: 182
Car: 147 1.6
Location: Cluj/Turda
Sunt curios daca a inscris careva, recent, vre-o Alfa.Care a fost taxa de inmatriculare (care mai nou se numeste 'Timbru de mediu' :thumbdown: ) taxa pt R.A.R si ce taxe au mai fost nevoie. Ma intereseaza mai mult pt. modelul 1.6 105cp de prin '01-'02.


Top
   
PostPosted: 11 Jan 2013, 17:36 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Noua taxa de inmatriculare nu a intrat inca in vigoare sau cel putin asa stiu eu. Calculatia se face dupa vechea taxa de inmatriculare si regulile sunt accelasi, singura exceptie facand persoanele care au cumparat o masina inmatriculata in RO inainte de 2007. Acestia trebuie sa achite taxa de prima inmatriculare.

Motorul 1.6ts 105cp din 2001-2002, este euro3 , deci taxa este in jurul a 1000 euro .Daca masina este euro4, atunci taxa este unedva la 5-600euro.

La RAR ( poate chiar si pe site-ul RAR ) se gaseste un tabel cu motoarele ale caror norma de poluare este euro3. Vezi daca te afli in lista ;).

Apoi cand faci RAR-ul pentru prima inmatriculare, iti masoara noxele, apoi iti stabilesc cat ai de plata.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 16 Jan 2013, 15:21 
Offline
User avatar

Joined: 19 Aug 2012, 01:05
Posts: 182
Car: 147 1.6
Location: Cluj/Turda
Ar fi bine sa faca testele pt noxe,dar la noi mai mult se iau dupa tabel.Poti sa ai noxe care se incadreaza la euro 4 daca pt ei masina aceea tre' sa iasa euro 3...Romanica :fuck: Pe calculatoarele de pe net imi iasa undeva la 870 euro taxa.Cu alte taxe (RAR,asigurare,impozit,s.a) ajungi cu inmatricularea la 1000 si ceva de euro. Pana la urma tot Bulgaria e sfanta :thumbdown: desi nu ma prea incanta,dar decat sa platesc atatea taxe la hoti mai bine o bag la vecini.


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 16 Jan 2013, 15:26 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Asteapta sa vezi ce se hotaraste in final


Sent from my iPhone

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 16 Jan 2013, 16:27 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Virgil Quote:
Ar fi bine sa faca testele pt noxe,dar la noi mai mult se iau dupa tabel.Poti sa ai noxe care se incadreaza la euro 4 daca pt ei masina aceea tre' sa iasa euro 3...Romanica :fuck: Pe calculatoarele de pe net imi iasa undeva la 870 euro taxa.Cu alte taxe (RAR,asigurare,impozit,s.a) ajungi cu inmatricularea la 1000 si ceva de euro. Pana la urma tot Bulgaria e sfanta :thumbdown: desi nu ma prea incanta,dar decat sa platesc atatea taxe la hoti mai bine o bag la vecini.
De ce sa fie sfanta Bulgaria? Daca ai avea un 2.5, un 3.2 as mai zice, dar la 1.6...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 19 Aug 2012, 01:05
Posts: 182
Car: 147 1.6
Location: Cluj/Turda
Si la 1.6 e de ajuns,pt ca nu mi se pare corect sa platesc taxa asta care nu e deloc normala ! Poate tie ti se pare normala taxa...Bulgaria e sfanta pt ca, cu 320e, cel mult, o scoti la capat cu inmatriculatul.Iar de la Cj pana la Ruse mai cheltui sa zic inca 100-150euro drumul,deci cu jumatate din banii pe care i-as da sa o inscriu in tara,500-550e, o inscriu linistit in Bg.Nu oricine e dispus sa arunce bani aiurea pe fereastra.


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 10:14 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Nu e valabila legea prin care se circula maxim 90 de zile pe an?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 10:24 
Offline
User avatar

Joined: 02 Oct 2009, 15:47
Posts: 280
Location: Bucuresti
Ba da, este valabila. Dar din pacate nu a ajuns la urechea celor care isi cumpara masina cu 1000 de euro.


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 11:29 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
Esti sigur ca este valabila ? totusi, nu am auzit de punerea ei in aplicare, nicidecum careva amendat pentru asta...si sunt destui bulgarasi..

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2012, 13:22
Posts: 112
Car: Mazda MX-5
Location: Munchen
http://www.rca-ieftin.ro/blog/stiri-aut ... m-8-locuri" onclick="window.open(this.href);return false;

Din pacate nu scrie nimic legat de data cand va fi/a fost adoptata legea . Oricum suna destul de bine deocamdata insa sper sa fie adevarat , dat fiind ca e singura sursa care am gasit-o momentan.

_________________
Mazda MX-5
My Alfa Romeo 156 2.5 v6 Sportwagon

"You cannot be a true petrolhead until you’ve owned an Alfa Romeo – it’s like having really great sex which leaves you with an embarrassing itch" by Jeremy Clarkson.

"Owning an Alfa is like being married to a stripper , everyone mocks you , bur everyone wants to be in your shoes"


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 15:03 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jan 2006, 03:49
Posts: 872
Am fost eu azi la inmatriculari sa scot niste numere rosii si am stat un pic de vorba cu politistul de la ghiseu. Dupa parerea lui, cel putin 2 luni o sa mai dureze pana sa intre in vigoare noua lege. Parerea lui mi se pare avizata, avand in vedere ca a trecut si prin alte modificari de lege si stie cum sunt procedurile. Zicea ca oricum 30 de zile o sa dureze de la publicarea in MO ca sa fie valabila.

Pentru astia care au masini inmatriculate deja in tara, se cere o adeverinta de la ANAF cum ca pentru masina respectiva s-a platit si nu s-a recuperat taxa.

Eu sunt foarte interesat ca pe 25 ianuarie am procesul pentru inmatriculare fara plata taxei, si imi era ca schimba astia legea pana sa apuc eu sa inmatriculez masina.


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 15:34 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Din cate stiu, pentru verificarea celor 90 zile inca nu exista procedura prin care sa fie verificate acele zile. In mod normal ar trebui sa foloseasca acele camere ce verifica rovignieta, insa la cat de pampalai sunt...au dat legea si acum nu stiu cum s-o foloseasca.
O alta verificare ar trebui sa se faca prin sistemul de vanzare al rovignietelor: pentru numere straine se emit doar cele de 3 luni. Baza de date exista si deci nu poti reemite inca una in decurs de 12 luni.
Treaba e ca apoi militienii tre sa stea geana pe numerele straine sa verifice in baza de date. Sau pur si simplu radarul sa verifice in baza de date singur. Insa din nou, la cat de pampalai sunt...
Nici sa te apuci sa opresti toate masinile cu numere straine nu poti pentru ca asta ar insemna discriminare. Oricum ai da-o nu e bine. Cert este ca astia nu sunt in stare sa puna in aplicare o lege pe care ei au dat-o. Dovada, in cazul in care este in vigoare aceasta, este ca pana cum nimanui nu i-a fost ridicat talonul.
Tara lu' Voda prin loboda...

Eu personal sunt de acord cu cele 90 zile. Si sa nu ne kkm pe noi, in Danemarca spre exemplu exista o lege asemanatoare. Acolo exista insa si o rezolvare: poti inmatricula, dupa perioada de gratie, masina in tara respectiva, cu un soi de numere speciale, provizorii. Daca nu ma insel tre sa platesti si impozit apoi. Statul e destept, iti ia banii, insa e armonizata treaba. La noi,... cu japca...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 16:19 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
De Craciun vorbeam cu cineva care lucreaza in Irlanda, legat de inmatriculatul masinilor la ei. Si imi spunea ca la ei costa mii de euro sa inmatriculezi o masina adusa din alta parte (in general UK, ca sunt la fel cu covrigul pe dreapta ca si ei..). Si imi relata in plus ca avea un prieten care venise cu o masina din Romania parca si nu a declarat-o vreo 1-1.5 luni parca, ca a zis ca scapa el, merge asa cu ea :). Si ghici ce? S-a trezit la usa cu unii de la Fisc sau ceva de genul care venisera (atentie!) sa ii ridice direct masina! A reusit sa ramana cu masina pentru ca i-au dat aia cateva zile maxim timp sa plateasca urgent. Si a trebuit sa plateasca cateva mii de euro in 24-48 ore, ceva de genul asta.
Cam asta se intampla la altii.. :)


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 17:31 
Offline

Joined: 08 Aug 2012, 15:09
Posts: 61
Car: 156 SW Selespeed 2.0
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:
Din cate stiu, pentru verificarea celor 90 zile inca nu exista procedura prin care sa fie verificate acele zile. In mod normal ar trebui sa foloseasca acele camere ce verifica rovignieta, insa la cat de pampalai sunt...au dat legea si acum nu stiu cum s-o foloseasca.
O alta verificare ar trebui sa se faca prin sistemul de vanzare al rovignietelor: pentru numere straine se emit doar cele de 3 luni. Baza de date exista si deci nu poti reemite inca una in decurs de 12 luni.
Treaba e ca apoi militienii tre sa stea geana pe numerele straine sa verifice in baza de date. Sau pur si simplu radarul sa verifice in baza de date singur. Insa din nou, la cat de pampalai sunt...
Nici sa te apuci sa opresti toate masinile cu numere straine nu poti pentru ca asta ar insemna discriminare. Oricum ai da-o nu e bine. Cert este ca astia nu sunt in stare sa puna in aplicare o lege pe care ei au dat-o. Dovada, in cazul in care este in vigoare aceasta, este ca pana cum nimanui nu i-a fost ridicat talonul.
Tara lu' Voda prin loboda...

Eu personal sunt de acord cu cele 90 zile. Si sa nu ne kkm pe noi, in Danemarca spre exemplu exista o lege asemanatoare. Acolo exista insa si o rezolvare: poti inmatricula, dupa perioada de gratie, masina in tara respectiva, cu un soi de numere speciale, provizorii. Daca nu ma insel tre sa platesti si impozit apoi. Statul e destept, iti ia banii, insa e armonizata treaba. La noi,... cu japca...
Nu stiu unde ai auzit tu faza cu rovignta. Eu am facut pe 1 an la o masina de bg. fara nici o problema. Iar pe cei cu nr. straine, cu masini inmatriculate pe firma nu-i va afecta in nici un fel legea cu 90 de zile, desi nu cred ca o se se aplice vreodata asa ceva.
Mai nou se poate face ITP-ul in Romania, multi si-a facut chiar si RCA - in vederea inmatricularii, insa nu stiu cat de valabil este.
In plus, sunt foarte multi gabori care au masini de bg, si din moment ce la noi taxa este foarte mare, inmatricularea pe bulgaria, ungaria etc. ramane cea mai buna alternativa.

_________________
Now: BMW 323i
Ex: Alfa Romeo 156 SW Selespeed 2.0 TS
Ex: BMW E36 325i
Ex: Opel Astra GSi


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 17 Jan 2013, 18:23 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
yux_mm Quote:
...In mod normal ar trebui sa foloseasca acele camere ce verifica rovignieta, insa la cat de pampalai sunt...au dat legea si acum nu stiu cum s-o foloseasca.
O alta verificare ar trebui sa se faca prin sistemul de vanzare al rovignietelor: pentru numere straine se emit doar cele de 3 luni. Baza de date exista si deci nu poti reemite inca una in decurs de 12 luni.
Treaba e ca apoi militienii tre sa stea geana pe numerele straine sa verifice in baza de date. Sau pur si simplu radarul sa verifice in baza de date singur. Insa din nou, la cat de pampalai sunt...
Nici sa te apuci sa opresti toate masinile cu numere straine nu poti pentru ca asta ar insemna discriminare...
Eu vorbeam de modalitatile prin care s-ar putea pune in aplicare legea respectiva. Nicidecum despre cum se face in mod curent, pentru ca momentan nu stiu nici daca legea e in vigoare. Vorbeam deci de o situatie ipotetica.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 18 Jan 2013, 13:39 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2012, 17:51
Posts: 206
Car: 156 1.6 16v ts
Location: Bucuresti
eu am masina inmatriculata pe bulgaria. eu am fost acolo si am inmatriculat-o. pe talonul masinii si pe carte este trecut numele meu, dar am procura precum ca sunt indreptatit cu toate drepturile asupra masinii.
am vrut sa o inmatriculez in romania. am efectuat R.A.R si mi-a iesit euro2. am cautat pe net acele calculatoare auto si imi iesea taxa undeva la 1700 euro. m-am hotarat sa o inscriu si cand am fost la administratia financiara pentru a plati taxa....surpriza....2600 taxa.
nu este adevarata faza cu 90 de zile de circulatie. nu te obliga nimeni sa faca asa ceva si nici statul roman nu va putea "concepe" o astfel de lege pentru ca nu au dreptul.
actele pe bulgaria sunt valabile un an de zile, dupa care te duci acolo iar si faci acelasi lucru.
de cand am inmatriculat-o si pana acum nu m-a intrebat nimeni nimic.
am vrut sa dau si statul in judecata fara a plati taxa dar m-am consultat cu un avocat care s-a batut cu pumnul in piept si nu prea am avut incredere.
iar daca o sa scoata statul roman o taxa asa cum doar ei stii cei care nu au platit taxa poate o sa aibe de suferit.

_________________
156 1.6 16v ts....awesome


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 18 Jan 2013, 13:48 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2012, 17:51
Posts: 206
Car: 156 1.6 16v ts
Location: Bucuresti
azi dimineata am vazut o stire precum ca "noul timbru de mediu" se va calcula in functie de emisiile de noxe, exceptie facand euro 5 euro 6 si hibrid lucru care va duce la scaderea cu 20% a pietei de autoturisme noi.
daca se va intampla acest lucru banuiesc ca nu o sa ramana aceasta taxa iar cei care vand masini la pret de 7000 euro si plin de plastice vor face galagie.
imi cer scuze pentru greselile de ortografie de mai sus. tastez de la munca si am o tastatura plina de toate nebuniile

_________________
156 1.6 16v ts....awesome


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 18 Jan 2013, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Tupac Quote:
... imi relata in plus ca avea un prieten care venise cu o masina din Romania parca si nu a declarat-o vreo 1-1.5 luni parca, ca a zis ca scapa el, merge asa cu ea :). Si ghici ce? S-a trezit la usa cu unii de la Fisc sau ceva de genul care venisera (atentie!) sa ii ridice direct masina! A reusit sa ramana cu masina pentru ca i-au dat aia cateva zile maxim timp sa plateasca urgent. Si a trebuit sa plateasca cateva mii de euro in 24-48 ore, ceva de genul asta.
Cam asta se intampla la altii.. :)
yux_mm Quote:
...Si sa nu ne kkm pe noi, in Danemarca spre exemplu exista o lege asemanatoare...
smarty Quote:
... statul roman nu va putea "concepe" o astfel de lege pentru ca nu au dreptul...
...esti naiv. Tocmai ca are dreptul sa faca asa ceva.

Problema statului este alta: nu a pus problema cum trebuie si taxa de prima inmatriculare are iz de ilegalitate.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 18 Jan 2013, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jun 2012, 17:51
Posts: 206
Car: 156 1.6 16v ts
Location: Bucuresti
da ai dreptate aici. scuze

_________________
156 1.6 16v ts....awesome


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 18 Jan 2013, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
lasa ca a venit pontulica :) ticluieste el legea ca sa se incaseze acceiasi bani dar sa fie 100% legala treaba ;)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 23 Jan 2013, 02:53 
Offline
User avatar

Joined: 19 Aug 2012, 01:05
Posts: 182
Car: 147 1.6
Location: Cluj/Turda
yux_mm Quote:
Din cate stiu, pentru verificarea celor 90 zile inca nu exista procedura prin care sa fie verificate acele zile. In mod normal ar trebui sa foloseasca acele camere ce verifica rovignieta, insa la cat de pampalai sunt...au dat legea si acum nu stiu cum s-o foloseasca.
O alta verificare ar trebui sa se faca prin sistemul de vanzare al rovignietelor: pentru numere straine se emit doar cele de 3 luni. Baza de date exista si deci nu poti reemite inca una in decurs de 12 luni.
Treaba e ca apoi militienii tre sa stea geana pe numerele straine sa verifice in baza de date. Sau pur si simplu radarul sa verifice in baza de date singur. Insa din nou, la cat de pampalai sunt...
Nici sa te apuci sa opresti toate masinile cu numere straine nu poti pentru ca asta ar insemna discriminare. Oricum ai da-o nu e bine. Cert este ca astia nu sunt in stare sa puna in aplicare o lege pe care ei au dat-o. Dovada, in cazul in care este in vigoare aceasta, este ca pana cum nimanui nu i-a fost ridicat talonul.
Tara lu' Voda prin loboda...

Eu personal sunt de acord cu cele 90 zile. Si sa nu ne kkm pe noi, in Danemarca spre exemplu exista o lege asemanatoare. Acolo exista insa si o rezolvare: poti inmatricula, dupa perioada de gratie, masina in tara respectiva, cu un soi de numere speciale, provizorii. Daca nu ma insel tre sa platesti si impozit apoi. Statul e destept, iti ia banii, insa e armonizata treaba. La noi,... cu japca...
Si daca ar face treaba asta cu 90 de zile,bulgarii care tranziteaza tara noastra cum si-ar mai putea cumpara rovinieta dupa acele 3 luni ?Tu intelegi ce scrii ?Nu au cum sa bage aceasta lege, pt ca nu au cum sa demonstreze ca eu nu fac tranzit cu aceea masina. In Spania,spre exemplu, nu te lasa sa circuli cu masina inmatriculata in RO si tu sa ai acte de SP pt. ca,zic ei,circuli cu masina pe drumurile lor dar platesti taxele in tara ta si nu e corect dar nu au ce-ti face pt ca nu pot sa demonstreze ca tu nu faci tranzit..


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 23 Jan 2013, 09:52 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Sa fim seriosi, cei care fac tranzit nu isi cumpara rovignete pe 3 luni. Si cei care tranziteaza tara nu o fac pentru 12 luni neintrerupte.

Iar exemplul cu Spania l-ai dat foarte bine: acte romanesti si masina inmatriculata in Bulgaria = not good.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 23 Jan 2013, 10:44 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Poti circula in Spania cu masina inmatriculata pe Ro, dar sa fie pe numele altcuiva si sa ai procura. Altfel da, te amendeaza. Cunosc doua cazuri care au fost nevoiti sa le inmatriculeze aici, pentru ca le aveau pe Ro, pe numele lor.

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 23 Jan 2013, 14:25 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 77123.html" onclick="window.open(this.href);return false;

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
 Post subject: Re: Inmtriculare 2013 !
PostPosted: 23 Jan 2013, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Si ca sa vada lumea si dupa ce linkul nu va mai fi functional :)
Quote:
Guvernul a definitivat forma noii taxe auto, aplicată sub forma timbrului de mediu, cu o formulă de calcul diferită, care conduce la o creştere în medie de circa 10% a sumei de plată pentru maşinile Euro 4 şi Euro 3 şi o scădere cuprinsă între 60% şi 90% pentru maşinile Euro 2, Euro 1 şi non-euro.
Conform noii formule de calcul, suma de plată va scădea cu 60% pentru Euro 2, cu 80% pentru Euro 1 şi cu 90% pentru non-euro.
Cuantumul taxei pentru maşinile non-euro, Euro 1 şi Euro 2, cu tehnologii mai învechite, va fi totuşi mai mic decât cel actual, mergându-se pe ideea că aceste maşini au o durată scurtă de funcţionare şi, deci, vor polua pentru un interval mai mic.
8. Articolul 6 va avea următorul cuprins:
“Art. 6 - (1) Suma de plată reprezentând timbrul de mediu se calculează pe baza elementelor prevăzute la anexele nr. 1-4, după cum urmează:
a) pentru autovehiculele cărora le corespund normele de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, timbrul de mediu se calculează pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) prevăzute la anexa nr. 1, şi a cotei de reducere a timbrului de mediu, prevăzută în coloana nr. 2 din anexa nr. 2, după formula:
Suma de plată = [(A x B x(100 - C)]/100, unde:
A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km menționate in Cartea de Identitate a Vehiculului;
B = valoarea timbrului de mediu pentru emisiile poluante, exprimată în Euro/1 gram CO2, prevăzută în anexa nr. 1;
C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 2
b) pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare non-Euro, Euro 1 sau Euro 2 şi pentru care nu este specificată valoarea combinată a emisiilor de CO2, după formula:
Suma de plată = [E x D x (100 -C)]/100,
unde:
C = cota de reducere a timbrului prevăzuta in coloana nr 2 din Anexa nr 2;
D = cilindreea – capacitatea cilindrica;
E = timbrul de mediu, prevăzut în coloana nr. 3 din anexa nr. 3;
c) formula prevăzută la lit. b) se aplică şi pentru autovehiculele din categoria M1 cărora le corespund normele de poluare Euro 3, Euro 4, Euro 5 sau Euro 6 care nu deţin omologare europeană de tip şi pentru care nu este specificată valoarea combinată a emisiilor de C02;
d) formula prevăzută la lit. b) se aplică şi pentru autovehiculele din categoriile M2, M3, N1, N2 şi N3, pentru care timbrul de mediu este prevăzută în coloana nr. 2 din anexa nr. 4;
Cota de reducere a timbrului de mediu va fi de până la 90% pentru autovehiculele non-euro
Cota de reducere a timbrului de mediu va fi, în medie, de până la 90% pentru autovehiculele non-euro faţă de nivelul de taxare actual, a declarat, miercuri, într-o întâlnire informală, ministrul mediului şi schimbărilor climatice, Rovana Plumb.
Potrivit oficialului, reducerea de taxă va începe de la 60% pentru maşinile Euro 2, continuă cu 80% pentru Euro 1 şi ajunge până la 90% pentru cele non-euro.
Calculul timbrului de mediu pentru aceste tipuri de autovehicule se va face în baza actualei Legi nr.9/2012, în sensul că din valoarea rezultată în urma metodei de calcul, existentă pe site-ul Administraţiei Fondului pentru Mediu /AFM/, se va scădea un procent cuprins între 60% şi 90%, în funcţie de normele de poluare, de la non-euro la Euro 2.
Conform unui top al autoturismelor second-hand înmatriculate în anul 2012, pentru o maşină Dacia Super Nova din 2001, cu o capacitate cilindrică de 1.457 cmc şi norma de poluare 2, prin taxa actuală de plăteşte suma de 1.593 euro. Odată cu intrarea în vigoare a Timbrului de mediu, valoarea plătită de către cumpărător se diminuează cu 60%, ajungând la 684 de euro.
Totodată, pentru o Dacia non-euro din 1990, capacitate cilindrică de 1.397 cmc, timbrul de mediu prevede micşorarea cu 90% a sumei plătite, de la 3.321 cât se aplică în prezent, la 363 de euro.
Potrivit ministrului Mediului, pentru maşinile înmatriculate înainte de anul 2007 nu se va plăti timbru de mediu decât în cazul în care are loc o tranzacţie de vânzare-cumpărare, iar taxa va fi achitată de către cel care cumpără autovehiculul.
Rovana Plumb a arătat, săptămâna trecută, că noua taxă de mediu, ce va purta numele de 'timbru de mediu', va lua în calcul în întregime emisia de CO2, nu va mai taxa şi capacitatea cilindrică a maşinii şi se va aplica numai autovehiculelor cu până la opt locuri.
Premierul Victor Ponta a precizat, recent, că timbrul de mediu se va plăti o singură dată, în funcţie de emisiile de dioxid de carbon ale maşinii şi a calificat drept 'aberant' coeficientul de depreciere aplicat la automobilele vechi.
Forma iniţială a taxei auto, suspendată până la 31 decembrie 2012, a reintrat în vigoare de la 1 ianuarie, aceasta fiind redusă cu 25% pentru autovehiculele cu motor Diesel prevăzute din construcţie cu filtru de particule. Contribuabilii care, de la 1 iulie 2008, au plătit o taxă mai mare decât cea rezultată din aplicarea legii în vigoare pot solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită.
Conform legii, care are la bază principiul 'poluatorul plăteşte', taxa de poluare va fi plătită o singură dată atât pentru autovehiculele noi, cât şi second-hand care sunt înmatriculate pentru prima dată în România.
SURSA: REALITATEA.NET, AGERPRES


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 619 posts ]  Go to page 1 2 3 4 525 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]