It is currently 27 Apr 2024, 16:09

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
 Post subject: 2010-Alfa Romeo 8CM/GTA
PostPosted: 12 May 2008, 21:18 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Nici nu s-a uscat vopseaua pe primele exemplare 8C livrate ca au si aparut informatii privitoare la evolutia supermasinii milaneze.In 2010 urmeaza a fi lansata 8CM-Competizione Maggiorata,cu o putere marita a motorului,greutate scazuta si in premiera pentru Grupul Fiat,o cutie de viteze cu ambreiaj dublu(cunoscuta sub numele de DCT la BMW sau DSG la VW).


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 May 2008, 21:34 
Offline
User avatar

Joined: 21 Nov 2007, 22:24
Posts: 266
Location: Popesti-Leordeni & Colacu District
Doamne ajuta!! :oops:

_________________
BY_ALEX2003 Forever in our hearts!



Image


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 26 Jun 2008, 13:38 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Luca de Meo a declarat ieri ca personal isi doreste foarte mult aparitia unui 8C care sa poarte sigla GTA.Acesta evolutie ar urma sa se fabrice in 100 de exemplare.
Mai ramane doar ca mai marii din FIAT sa aprobe proiectul. :popa:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 26 Jun 2008, 14:18 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
:twisted:


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 26 Jun 2008, 15:56 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
mare pacat ca putem doar visa la asemenea masini :(
da doamne sa castig la loto


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 08 Jul 2008, 16:46 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Aproape confirmata oficial,noi informatii incep sa se scurga despre aceasta evolutie a modelului 8C.
Mai usoara,mai puternica, ea se pare ca va purta chiar emblema GTA,si va fi lansata in 2010 pentru a marca cum se cuvine centenarul marcii.
Doar 100 de exemplare vor fi construite,fiecare dintre ele cantarind 1450 kg,cu 150 mai putin decat "varianta de serie".Motorul V8 va fi modificat astfel incat sa fie capabil sa dezvolte mai multa putere,in jurul a 500 CP.De asemenea,aceasta versiune ar putea semnala reintoarcerea Alfei Romeo in competitiile motorsport.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 09 Jul 2008, 00:27 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Asta da veste buna, de cand astept sa vad iar Alfe pe circuite, de preferat in fata BMW- urilor. :charge:


Top
   
 Post subject: Re: 2010-Alfa Romeo 8CM
PostPosted: 01 Oct 2008, 00:29 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
In teste.


Attachments:
Alfa Romeo 8C GTA.jpg
Alfa Romeo 8C GTA.jpg [ 42.12 KiB | Viewed 5423 times ]
Alfa Romeo 8 C GTA_01.jpg
Alfa Romeo 8 C GTA_01.jpg [ 37.74 KiB | Viewed 5423 times ]

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm
Top
   
PostPosted: 14 Oct 2008, 17:57 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
A doua generatie de 8C construita pe platforma Ferrari California ?! :scratch:
Quote:
When Alfa Romeo announced it was actually building the 8C Competizione, we had but to applaud. The automaker slashed its own marketing budget to finance the car's manufacturing, justifying that the halo supercar would do more for the brand's image than any television ad ever could. (Then they did it again with the Spider version.) Right they were, and we wish more automakers would think that way. The latest reports indicate that Alfa Romeo is following its own example, so while CEO Luca de Meo campaigns within the Fiat hierarchy for an even more hard-core version to wear the vaunted GTA badge, some of his subordinates are thinking a step ahead towards the 8C's successor.

The current 8C is based on an aging Maserati platform – not unlike the resuscitating Aston Martin DB7 that was based on old Jaguar underpinnings. However, strategists within Alfa Romeo want to see its successor based on the new Ferrari California, trading in the input of one sister company for another. While they realize it will be an uphill battle – one which could come down to Fiat chairman and Ferrari president Luca di Montezemelo's decision – to get Ferrari to agree to the proposal, Alfa Romeo is reportedly keen to get the project off the ground and get the second-generation sportscar ready within the next two years to celebrate Alfa's centennial in 2010.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 15 Jul 2009, 20:07 
Offline

Joined: 23 Oct 2008, 16:01
Posts: 204
Felicitari Marius pt subiectele f. interesante pe care le postezi ,le consider cele mai bune de pe acest forum ! :D
GTA de o tona jumate :lol: :lol: :lol:
Sa o trimita in Anglia la preparatori ,sa mai slabeasca ,o sa faca infarct alergand dupa vreun Lotus ! :roll2: :roll2: :roll2:


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 05:43 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Comparatia e stupida, ca sa nu zic altfel. Cu un V8 de 4.5l sub capota cam ce greutate ai vrea sa aiba ?
Si ce preparatori asa priceputi se gasesc in Anglia ? Ca eu nu stiu pe acolo decit niste reselleri cu nume plagiate, sau alte firme de garaj.


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 09:56 
Offline

Joined: 23 Oct 2008, 16:01
Posts: 204
@Alexandrus
Pai in anii 70 un Porsche 917 care avea tot 4,5 l si mai mult avea 12 cil. nu era fibra de carbon si altele avea 800 kg. :oops:
Ca nu stii tu de preparatorii din Anglia nu e o problema, sunteti chit ,nici ei nu stiu de tine ,dar ca fapt divers 90% din masinile de F1 se produc acolo ,mai sunt niste firme de "tuneri" gen Prodrive ,Rallyart... :oops:


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 10:45 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Eu am impresia ca voi sunteti un pic nostalgici, avand in vedere ca in ziua de azi se pot scoate performante asemanatoare sau mai bune (si nu ma refer neaparat la cai putere, acceleratie 0-100, ci inclusiv la timpi pe circuit), care e problema cu greutatea masinii? It's called progress! Daca scoate timpi mai buni si se conduce la fel, din punctul meu de vedere poate sa aiba si 3 tone!!

Cat despre Prodrive, sa-mi fie cu iertare, dar singura Alfa modificata de ei nu aduce lucruri prea speciale! Rallyart nu se streseaza cu Alfa, iar despre AutoDelta nu ma pronunt!

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 10:54 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Prodrive nu a facut cumva un 164 v10?

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 14:19 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
alfacorse Quote:
@Alexandrus
Pai in anii 70 un Porsche 917 care avea tot 4,5 l si mai mult avea 12 cil. nu era fibra de carbon si altele avea 800 kg. :oops:
Ca nu stii tu de preparatorii din Anglia nu e o problema, sunteti chit ,nici ei nu stiu de tine ,dar ca fapt divers 90% din masinile de F1 se produc acolo ,mai sunt niste firme de "tuneri" gen Prodrive ,Rallyart... :oops:
Da, si in anii 70 nu existau chestii gen airbag-uri, climatizare, etc. Numai ca de atunci au trecut 30 de ani, lumea a progresat, iar ca sa vinzi o masina in ziua de azi ai nevoie sa treci anumite standarde de siguranta, ai nevoie de clienti ce vor si sistem audio, si 10 aibag-uri, si o suta de alte creature comforts.
Cit despre tuneri, mai bine nu ziceai nimic, asa ai umplut-o de singe. Nu stiu ce anume se produce acolo din masinile de F1, poate fibra de carbon si cam atit, insa din masinile de strada performante nu se mai produce nici una acolo de multa vreme.

PS. Ca fapt divers, daca vrei sa fii spiritual, macar alege subiecte unde sa ai dreptate.


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Alexandrus,cateodata se pot spune multe despre caracterul unei persoane din felul cum stie sa poarte o discutie si sa-si prezinte argumentele.Daca eu as fi citit doar ce ai postat aici fara sa stiu daca exista vre-un subiect in care sa ai drepatate,nu mi-as fi facut o parere buna despre tine.Iti poti expune punctele de vedere pastrand o nota de respect.

Prodrive tinteste mai sus,colaboareza cu alti italieni cum ar fi astia,e pacat ca pana acum Alfa nu a mai oferit un model de top pe care sa poata opera garajistii astia.Poate lucrurile se vor schimba odata cu acest 8C GTA,si poate o vom vedea alergand si in cursele FIA-GT,cu sustinerea Prodrive sau a fabricii.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 15:13 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
:goodpost:


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
marius, first of all, se scrie vreun, si nu vre-un.
Second, nu stiu exact ce vrei sa spui, de ceva vreme tot simt anumite intepaturi din partea ta. Daca tot esti ala plin de caracter, spune direct ce ai de spus, nu o face atit de subtil si voalat, ca nu iti face cinste.
Third, nu eu am inceput sa compar masini din anii '70 cu 8C, nu eu am comparat Lotus cu o Alfa pe patforma de Maserati GT, nu eu am impresia ca in Anglia se intampla minuni, in concluzie nu vad ce anume argumente ar trebui sa aduc eu. Tot ce am facut a fost sa remarc cit este de aiurea comparatia, iar asa ceva nu vad cum ar trebui argumentat, e ca si cum mi-ai cere sa argumentez ca Ferrar F430 nu prea e in aceeasi clasa cu ... Renault Clio RS de exemplu. A argumenta evidentul este un exercitiu de futilitate si aduce rusine, dupa umila mea parere, doar celor ce incearca sa il puna in practica, nu celor ce il solicita.

Referitor la Prodrive, tot respectul, vind tot soiul de accesorii pentru Subaru la preturi exagerate, dar pe linga asta mai prepara si masini la un nivel cu adevarat profesionist. Totusi, nu vad legatura cu 8CM/GTA. In afara de Brera S, Prodrive nu a atins ever o Alfa, si nici Alfa nu a avut nevoie de Prodrive.


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 20:24 
Offline

Joined: 23 Oct 2008, 16:01
Posts: 204
@Alexandrus vad ca esti omul care le stie pe toate ,nu are rost sa intru in polemica cu tine dar am incercat sa-ti explic un lucru simplu : daca doua masini au acelasi raport greutate pe cal putere masina mai usoara va fi mai rapida ,va frana si va accelera mai bine va sta mai bine pe viraje-am constatat si experimental pe circuit la Amkart cu o Pantera (de Tomaso) de 400 cai si un A110 de cca 140 ,Alpine-ul a fost mai rapid cu 3 sec pe tur in conditiile in care pe linia dreapta a fost instalata si o sicana-cu acelasi pilot.
Cat priveste siguranta ,cred ca masinile de F1 sunt mai sigure decat cele de strada ,o avea vreo legatura cu greutatea ?
Si marele Enzo Ferrari a avut aceiasi problema, ca si tine (da' va deosebiti ,el s-a prins mult mai repede ) nu intelegea de ce-l bateau Lotus-urile garajistului de Chapman care aveau motoare cu 4 cil de motopompa (Coventry-Climax) si mult mai putini cai ca V12-le lui !
Da cantaresc mult sacii ,capsele,firele si centralina salvatoare ?
Si sunt convis ca tu si Edy Murphy v-ati cumpara Competizzione Maggiorata ca sa ascultati muzica -tu pe Magheru si el pe Broadway-da' i-ai da clasa ca tu ai pune Beethoven ! :clapping:


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2009, 22:09 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Mersi de corectie,acum ca mi-ai atras atentia am vazut ca am scris gresit dar stiu ca nu se scrie cu cratima. Daca trebuie demonstrat ceva,cred ca e pentru prima oara cand am scris vreun in doua cuvinte pe acest forum.
Daca afirmi ceva si e gresit nu ma pot supara pe tine,dupa cum-Doamne fereste, nici n-am ceva cu tine.Stiu ca esti pasionat si te respect pentru asta.Dar chestia cu respectul aratat interlocutorilor tai virtuali ramane valabila,si daca nu poti altfel,ia-o ca o rugaminte din partea mea.
Si intr-o nota mai destinsa,aveai si tu o doza de coolness, pe care insa ti-ai pierdut-o lamentandu-te ca un baietas abuzat in curtea scolii.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2009, 03:22 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
alfacorse Quote:
@Alexandrus vad ca esti omul care le stie pe toate ,nu are rost sa intru in polemica cu tine dar am incercat sa-ti explic un lucru simplu : daca doua masini au acelasi raport greutate pe cal putere masina mai usoara va fi mai rapida ,va frana si va accelera mai bine va sta mai bine pe viraje-am constatat si experimental pe circuit la Amkart cu o Pantera (de Tomaso) de 400 cai si un A110 de cca 140 ,Alpine-ul a fost mai rapid cu 3 sec pe tur in conditiile in care pe linia dreapta a fost instalata si o sicana-cu acelasi pilot.
Cat priveste siguranta ,cred ca masinile de F1 sunt mai sigure decat cele de strada ,o avea vreo legatura cu greutatea ?
Si marele Enzo Ferrari a avut aceiasi problema, ca si tine (da' va deosebiti ,el s-a prins mult mai repede ) nu intelegea de ce-l bateau Lotus-urile garajistului de Chapman care aveau motoare cu 4 cil de motopompa (Coventry-Climax) si mult mai putini cai ca V12-le lui !
Da cantaresc mult sacii ,capsele,firele si centralina salvatoare ?
Si sunt convis ca tu si Edy Murphy v-ati cumpara Competizzione Maggiorata ca sa ascultati muzica -tu pe Magheru si el pe Broadway-da' i-ai da clasa ca tu ai pune Beethoven ! :clapping:
Thank you for stating the obvious, legat de kg/CP si performante. Problema este ca la o masina de genul 8C, adica un grand turismo, performantele nu vin tocmai pe locul 1 in mintea inginerilor ce o proiecteaza.
Ce n-ai inteles tu este ca eu nu am criticat ideea expusa, si anume ca un GTA ar trebui sa cantareasca sub 1500kg, de fapt sub 1300kg chiar si cu motor V8 sau V12. Insa comparatia e total aiurea, bine ca nu ai comparat cu un KTM X-Bow, sau alt track toy de genul.
Din pacate, GTA si-a pierdut demult semnificatia, acuma e o denotatie pentru motorizarea cea mai puternica si atit.
Nu voi sta sa iti analizez argumentele, si anume experimentul de pe AMCKart, ca asa se numeste, apropos, iarasi o dam in certuri. Oricum dupa ultima fraza din post mi-am cam dat seama cel fel de persoana esti si cit poti, asa ca nu ma mai obosesc.
Insa daca as avea fonduri, chiar nu mi-as cumpara vreodata 8C modern, asta cu platforma de Maserati, cu pret de Ferrari, si performante de .... Aston Martin.


Marius, iarasi incepi cu respectul, pe forumul asta se pare ca habar nu aveti ce este respectul, il confundati mereu cu politetea. Respectul este ca si increderea, se castiga, nu se da gratuit. Iar politetea este ce vrei tu sa arat, insa, cumva, am un sixth sense in ceea ce priveste interlocutorii, fie ei virtuali sau reali, pe care ii tratez politicos. Dupa gluma(auto-aplaudata chiar) de scuterist fara casca ce se regaseste in ultimul post al lui alfacorse, a fi politicos devine optional. Iar eu, daca stai sa studiezi cu atentie, rareori sunt nepoliticos, in general sunt ironic, sarcastic si chiar ofensiv, insa la modul politicos ;)
In ce privinta m-am lamentat, chiar ? Nu ca as vrea aura mea de coolness inapoi, nici nu stiam ca o am, dar sunt curios, ca n-am vazut niciodata un baietel abuzat in curtea scolii, dar e drept ca nici n-am fost in Irlanda catolica, unde e posibil sa se intimpla asa ceva destul de des ;)


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2009, 07:42 
Offline
User avatar

Joined: 09 Feb 2006, 03:12
Posts: 1861
Location: Bucuresti
SUFICIENT!

_________________
BMW Z4 sDrive 3.5i
Renault Clio Sport 197
Alfa 159 1.9 mJTD
ex: Alfa Brera '08 2.4mJTD
ex: Alfa 147 1.9mJTD [/b]

http://alexp0pa.mybrute.com" onclick="window.open(this.href);return false;


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2009, 09:23 
Offline

Joined: 23 Oct 2008, 16:01
Posts: 204
Mie si presedintelui Basescu ne plac glumele noastre ! :lol:
Exemplul de pe AMCkart ,se numeste handling si e o chestie pt care Alfele erau renumite -acum e mai apreciata liniutza...
Pe afara sunt destui care se mira cum a ajuns sigla GTA pe un break !


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2009, 11:22 
Offline

Joined: 17 Jul 2009, 11:07
Posts: 2
Personal, citesc cu placere tot ce posteaza marius sau toshy, dar nu acelasi lucru pot spune despre stilul "ironic, sarcastic si chiar ofensiv, insa la modul politicos", desi bine informat, "tip" Alexandrus. :smart:


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2009, 12:04 
Offline

Joined: 23 Oct 2008, 16:01
Posts: 204
@madkat
Cand am fost eu prezent si din ce am mai auzit e cel mai rapid tur (lansat) facut cu un turism pe AMCkart-ideea ca pe un traseu virajat Reno-ul de 700 kg se comporta mai bine ca o masina puternica dar mai grea-ar fi interesant sa ajungem si noi Alfaclub odata acolo, sa vedem care este progresul generatiilor actuale ,eu chiar sunt curios ,sincer, si m-ar bucura orice rezultat-mereu ai ce invata din astfel de experiente.
Poze cu Pantera nu am ,dar am filmarea evenimentului cred ca pe un CD.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]