It is currently 28 Apr 2024, 06:24

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 16 Jul 2020, 16:05 
Offline

Joined: 16 Jul 2020, 15:53
Posts: 3
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Iasi
Salutari!

Conduc de un an o Alfa Romeo MiTo de 1.6 Diesel si sunt mandra ca am facut alegerea asta, este foarte faina!
Insa am o problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Dupa ce am luat masina (second-hand cu revizia facuta), la cateva luni mi s-a aprins martorul de la ulei in bord. Cand am dus-o in service am constatat ca avea ulei mult peste nivelul maxim si mi s-a zis ca este probabil sa scape motorina in ulei.
Dupa un service complet - schimbat uleiul cu Castrol - am mai circulat cu ea aprox. 7000 km (undeva la 7-8 luni). Din nou nivelul uleiului a crescut mai mult decat ar trebui.
Acum o duc din nou la schimbul de ulei, voi cumpara Selenia 5W30 sau Motul X-clean C2/C3 (in functie de ce gasesc) - stiu ca acestea sunt cele mai recomandate, insa daca aveti alta parere va rog sa ma informati si pe mine :)
Cu toate acestea, aveti vreo idee ce ar putea fi, de ce creste nivelul de ulei constant?

Multumesc!


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2020, 16:55 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
Nivelul uleiului creste din cauza filtrului de particule (dpf). Presupun ca majoritatea km sunt facuti in oras.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 16 Jul 2020, 18:55 
Offline
User avatar

Joined: 03 Oct 2016, 19:23
Posts: 300
Car: Fiat Bravo II 1.6 mj
Location: Bacau
Ia doua bidoane de 2 L de Selenia 5W30 si cind mecanicul face schimbul sa mai lase 200 ml de ulei in ultimul bidon. Ar trebui, cind verifica joja de ulei, sa fie aproape de nivelul maxim in aceste conditii.
Daca pune toti cei patru litrii sigur trece peste nivelul maxim. In timp nivelul de ulei va creste datorita motorinei care intra acolo cind masina face regenerarea filtrului DPF. Recomandare ca la sfirsit de saptamina sa se face o iesire de 50 -100 km la drum intins pt regenerarea corecta a filtrului.DPF

_________________
DA !


Top
   
PostPosted: 17 Jul 2020, 08:42 
Offline

Joined: 16 Jul 2020, 15:53
Posts: 3
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Iasi
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Intradevar, am aflat ca Selenia este un ulei care nu permite blocarea filtrului de particule, printr-o depunere redusa de cenusa. Sper sa o fac fericita acum cu uleiul ei preferat :D


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]