It is currently 28 Apr 2024, 00:45

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: reglaj wastegate
PostPosted: 31 Oct 2019, 14:20 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2019, 21:24
Posts: 7
Car: alfa romeo mito
Salut am o alfa Romeo mito 2009 ,99kw, 135 cp.Stie cineva cum se regleaza tija de la wastegate, adica din punctul 0, cate rotiri de tija trebuie ca sa ai setarea de fabrica. Mie mi si sa rupt arcul din actuator si nu imi pot da seama cate ture de tija avea. O tura de 360 grade este 1 mm. Am schimbat actuatorul si am dat o tura de tija, adica 1mm dar parca nu merge ca inainte, lipsa putere.


Top
   
 Post subject: Re: reglaj wastegate
PostPosted: 31 Oct 2019, 17:09 
Offline

Joined: 25 Sep 2015, 11:08
Posts: 479
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Constanta
Poti pune preload 3 mm. (3 ture complete) . Ce actuator ai luat ? Teoretic cel din fabrica se deschide la 0.5 bar se deschide 3mm iar la 0.7 bar 10mm.

Practic , pui multiecuscan pe masina , a 3.a dea 2000 pana la limiter si vezi daca ai overboost pe undeva . Dar si asta este influentat de temperatura in admisie (si implicit cea de afara) .

Bottom line , pt linistea ta pune preload 3mm , maxim 4. Si aia e (la mai mult de 4 , la vara , o sa si spike.uri)


Top
   
 Post subject: Re: reglaj wastegate
PostPosted: 01 Nov 2019, 10:43 
Offline
User avatar

Joined: 30 Jan 2019, 21:24
Posts: 7
Car: alfa romeo mito
Andrei.v Quote:
Poti pune preload 3 mm. (3 ture complete) . Ce actuator ai luat ? Teoretic cel din fabrica se deschide la 0.5 bar se deschide 3mm iar la 0.7 bar 10mm.

Practic , pui multiecuscan pe masina , a 3.a dea 2000 pana la limiter si vezi daca ai overboost pe undeva . Dar si asta este influentat de temperatura in admisie (si implicit cea de afara) .

Bottom line , pt linistea ta pune preload 3mm , maxim 4. Si aia e (la mai mult de 4 , la vara , o sa si spike.uri)
Mersi de raspuns. Am luat Bosch dupa codul celui vechi. Am reglat la 4 ture si am observant o chestie ciudata .Am alimentat si am resetat trip A , consumul estimativ nu cel instant , pleaca de la 25% si scade pana la 7,5%, dupa care incepe sa creasca in timp ce stau la semafor, dar consumul creste destul de repede, adica de la 7,5 sare la 8, 8,5 si tot asa pana cand ajunge pe la 12,5 - 13%, dupa ce plec de la semafor mai scade dar daca la un semafor unde stai 2-3 minute creste cu 2 - 2,5% in mers scade cu 0,5 maxim 1% asta pana ajunge pana pe la 13%. La iesire in afara scade pana pe la 6,6-6,8% dar cum intru in oras in cateva semafoare iar ajunge la 13%. Concluzia este ca consuma foarte mult la relanti sau e doar o informatie falsa data de un senzor. Poate cei cu Mito ma ajuta sa inteleg ce se intampla sau cum se comporta la voi consumul estimativ. Multumesc


Top
   
 Post subject: Re: reglaj wastegate
PostPosted: 01 Nov 2019, 12:14 
Offline

Joined: 25 Sep 2015, 11:08
Posts: 479
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Constanta
Consumul asa face. Fa.i un consum"la pompa" , ca sa vezi exact ce si cum.

Nush ce ai luat tu bosch , dar in nici un caz actuatorul de la wastegate . N.are nici un cod , vine pe turbina si nu se vinde ca piesa separata(oficial). Da.mi , de curiozitate , codul


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]