It is currently 10 May 2024, 05:09

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
PostPosted: 12 Dec 2009, 10:49 
Offline

Joined: 12 Dec 2009, 10:33
Posts: 5
Salut fani Alfa. Am o mare dilema si as aprecia daca ati putea sa fiti obiectivi si cat mai sinceri posibili.
Trebuie sa-mi cumpar o masina si am facut drive test cu MITO (o bijuterie de masina) motorul de 1.6 120 cp. Problema pe care o intampin eu este ca imi doresc tare mult aceasta masina dar varinata de 1.3 95cp care o sa apara la anul. Poate sa-mi spuna cineva cum se comporta actualul model de 90 cp ?
Si cum nu era asa simplu mai am o intrebare: cum se poate ca acelasi motor care este pe fiat grande punto, opel corsa la alfa romeo sa faci revizia la un 1an de zile sau 30000 km si sa coste 600 lei prima, 900 a doua si 600 a 3 ? pe cand la opel ma mosta 800 si o fac din 15000 km. Intrebarea mea este ? ce ulei folosesc cei de la Alfa de o faci asa rar.
Va intreb ca sunt posesor de opel si nu stiu ce sa fac: Daca cumpar opel am reducere si ies mult mai bine decat daca as cumpara Mito, in schimb mito este o bijuterie.

Din discutile pe care le-am avut cu alti oameni imi spuneau ca cel mai bine ar fi sa nu cumpar alfa ca nu sunt niste masini bune, ba chiar proaste. La arcul de triunf am stat langa un posesor de alfa si am discuta cate ceva legat de masina si omul a fost super incantat de masinuta lui. Pe de alta parte se spune ca numai masinile germane exista. Eu m-am inteles foarte bine cu opel nu am avut ce sa reprosez.

NEED HELP.


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2009, 02:24 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
raresm Quote:
Salut fani Alfa. Am o mare dilema si as aprecia daca ati putea sa fiti obiectivi si cat mai sinceri posibili.
Trebuie sa-mi cumpar o masina si am facut drive test cu MITO (o bijuterie de masina) motorul de 1.6 120 cp. Problema pe care o intampin eu este ca imi doresc tare mult aceasta masina dar varinata de 1.3 95cp care o sa apara la anul. Poate sa-mi spuna cineva cum se comporta actualul model de 90 cp ?
Si cum nu era asa simplu mai am o intrebare: cum se poate ca acelasi motor care este pe fiat grande punto, opel corsa la alfa romeo sa faci revizia la un 1an de zile sau 30000 km si sa coste 600 lei prima, 900 a doua si 600 a 3 ? pe cand la opel ma mosta 800 si o fac din 15000 km. Intrebarea mea este ? ce ulei folosesc cei de la Alfa de o faci asa rar.
Va intreb ca sunt posesor de opel si nu stiu ce sa fac: Daca cumpar opel am reducere si ies mult mai bine decat daca as cumpara Mito, in schimb mito este o bijuterie.

Din discutile pe care le-am avut cu alti oameni imi spuneau ca cel mai bine ar fi sa nu cumpar alfa ca nu sunt niste masini bune, ba chiar proaste. La arcul de triunf am stat langa un posesor de alfa si am discuta cate ceva legat de masina si omul a fost super incantat de masinuta lui. Pe de alta parte se spune ca numai masinile germane exista. Eu m-am inteles foarte bine cu opel nu am avut ce sa reprosez.

NEED HELP.
Mito e o masina oarecum mica si cred ca o sa iti faci treaba cu motorul ala de 95 de cai. M-am dat cu un grande punto 1.3 de 75 de cai si avea un sprint ok pt cilindreea aia. In oras o sa ai un consum mai mult decat bun si un oarecare sprint in limita cilindreei motorului.
Revizia niciodata nu osa o faci la 30.000 de km. In primul rand ca e marketing chestia pana in momentul in care achizitionezi masina si in al 2-lea rand uleiul si filtrele o sa le schimbi la 15.000 de km. Sau 10 mii. Ori o sa te oblige cei din service ori depinde cat de mult tii tu la masina si cat de bine vrei sa o intretii. O masina cu consumabilele schimbate la timp (10 mii-15 mii) o sa te duca mult si bine.
Achizitionarea unei masini noi poate fi o loterie. Poti avea acelasi ghinion/noroc cu orice masina fie ea orice brand.
Daca te iei dupa gura lumii ( in special romanii care sunt mari experti in masini ) nu ajungi nicaieri. De fapt ajungi la ....golf TDI.
Ce pot sa zic e ca daca nu esti pasionat de masina si nu esti pregatit sa accepti unele neplaceri ( capete de bara, brate etc schimbate mai devreme ) o sa fii dezamagit la cea mai mica problema a masinii si o sa spui " De ce nu mi-am luat eu opel ? ".

Ce am scris mai sus e strict punctul meu de vedere, decizia iti apartine in totalitate tie. Faci ce vrei cand esti pe "pisicul" tau.

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 21 Dec 2009, 23:24 
Offline

Joined: 12 Dec 2009, 10:33
Posts: 5
Multumesc frumos pentru raspuns.

Mi-a placut ca ai fost sincer.


Top
   
PostPosted: 22 Dec 2009, 05:13 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Sa ne spui si noua ce decizie ai luat ca cel putin eu sunt f curios.bafta

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 11 Aug 2010, 15:39 
Offline

Joined: 12 Dec 2009, 10:33
Posts: 5
thenuts Quote:
Sa ne spui si noua ce decizie ai luat ca cel putin eu sunt f curios.bafta
Salut. Iti eram dator cu un raspuns. Din pacate din cauza crizei nu mi-am mai putut permite un Mito nou asa ca am renuntat si m-am refugiat intr-un Ford Mondeo 2008 diesel.
Sper ca atunci cand o sa ma pun pe picioare o sa imi cumpar un Mito. Asta este clar si sigur. Pana atunci sper ca ma primiti intre voi ca un simplu cititor si impatimit Alfa.


Top
   
PostPosted: 11 Aug 2010, 16:57 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6618
Location: Brasov... oarecum.
totusi, diferenta destul de mare: de la o masina de clasa mica la una de clasa medie. cu se face?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]