It is currently 28 Apr 2024, 09:13

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1411 posts ]  Go to page Previous 152 53 54 55 56 57 Next
Author Message
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2023, 01:45 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Cred ca stiti deja: Alfa Romeo Milano, prezentarea in Aprilie.

https://it.motor1.com/news/700867/alfa- ... -nome-suv/

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2023, 18:00 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Sper sa nu arate ca aia din poza, ca atunci nici cu masini frumoase nu mai are cu ce se lauda Alfa. imi aduce aminte de Arna...
Attachment:
voma alfa.jpg
voma alfa.jpg [ 196.63 KiB | Viewed 856 times ]
Apropo, ce e asta, un sasiu de PSA...C3 sau...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2023, 18:41 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Esti prea dur cu Arna.
Aia macar venea intr-un context greut. Azi dpdv financiar pt Alfa e raiul pe pamant, asa se comunica. Duduie....

:mrgreen:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 17 Dec 2023, 00:24 
Offline

Joined: 13 Jun 2014, 11:17
Posts: 449
Car: 156 gta, 159
Location: ploiesti
yux_mm Quote:
Sper sa nu arate ca aia din poza, ca atunci nici cu masini frumoase nu mai are cu ce se lauda Alfa. imi aduce aminte de Arna...
voma alfa.jpg
Apropo, ce e asta, un sasiu de PSA...C3 sau...
Next gen dacia spring. Sper ca nu jignesc pe nimeni dar nici tonale nu e nici pe departe o frumusete…

_________________
now: 159 jtdm
156 gta
Sold: saab 9-3 aero
156 jtd
vw golf 2 gti


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 17 Dec 2023, 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
In realitate arata mai bine ca in poze. Nu e rau.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 17 Dec 2023, 15:50 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Chiar ma uitam ieri la un Tonale parcat, in realitate arata bine, dar parerea mea au gresit proportiile, adica vazut din anumite unghiuri e preal lung si prea ingust.

La noul model Milano, sunt curios. Pentru categoria B-suv ma gandesc la ceva similar Peugeot 2008. Poate o sa fie fain.
Sper ca si design Alfa Romeo pe viitor sa nu ramana doar cu jantele teledial ca si elemente distincte. :peace:

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 18 Dec 2023, 18:56 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Ceva imi scapa: acest SUV nu trebuia sa fie Brennero?


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 18 Dec 2023, 21:21 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
WT....F is this? :blink:
Attachment:
wt...f.jpg
wt...f.jpg [ 255.28 KiB | Viewed 666 times ]
Arna, Arna, Arna...come back! we didn't mean it.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 18 Dec 2023, 21:25 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Un render prost si fara legatura cu realitatea, ce sa fie?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 18 Dec 2023, 21:33 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Pai pare din acelasi film cu renderul ala prost, rosu, de mai sus...
Iar daca ma uit la designul/layout-ul PSA recent...hmm, are o tona de sens.


Attachments:
PSA crap.jpg
PSA crap.jpg [ 69.05 KiB | Viewed 661 times ]

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6
Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 19 Dec 2023, 23:35 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2012, 13:02
Posts: 667
Car: Alfa 156 1.8 ts
Location: Bucuresti
centurion Quote:
Ceva imi scapa: acest SUV nu trebuia sa fie Brennero?
Inițial, acesta era numele, dar a fost confirmată recent denumirea de Milano.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 31 Jan 2024, 15:59 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Sub camuflaj, insa mai exista sperante (mici) ca nu va arata exact ca in fotoshop-ul ala de mai sus.
https://www.topgear.com/car-news/first- ... o-10-april

E totusi un EV facut in Tichy (Polonia) pe o platforma Peugeot si numit Alfa Romeo Milano. Something's not quite right...chiar daca a avut parte de ingineri care au lucrat si la 4C, 8C sau Giulia GTA. Eu daca as fi inginer si as avea 4C, 8C si Giulia GTA pe CV, nu as mai trece Suv-uletzul asta, as zice ca mi-am luat un sabbatical dupa aia:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 31 Jan 2024, 17:08 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
E si multa poveste la mijloc, ca peste tot in zilele noastre.

Traditional alfa încearcă sa lege orice produs/model nou de o corespondenta din trecut. E ok, e drumul lor, nu as vrea sa para ca e haterism.

Iar cine a lucrat la 4c/8c si azi e implicat in proiecte de genul, e greut de gestionat si sper ca nu se intampla. Foarte rar apar efecte pozitive. De cele mai multe ori se lasa cu sabatical a la long, nu doar pe un an. ;)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 01 Feb 2024, 23:35 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Acest SUV-ulet (cum spuneti voi), alaturi de Tonale, este posibil sa fie gura mare de oxigen pe care Alfa Romeo o asteapta. Doar cu 4C sau 8C, ori alte modele de nisa, falimentul era la usa.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 14:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Da domnule, e de bine. Sa fie cat mai multe modele, diversitate, alternative. Sa fie vanzari si fericire!

PS. Legenda spune ca "Gura de oxigen alfa romeo" e primul text in limba romana scris pe internet. E bine, numai sa nu se inchida naiba internetul tot cu afirmatia asta. :lol:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 14:59 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Eu vad o lipsa de consecventa, parca nimanui nu prea ii e clar cum sa procedeze cu brandul asta. Bun, in trecut Alfa era unde era, dar apoi a intrat sub Fiat si impartasind platformele tehnice Fiat si-a pierdut mult din stralucire. Sergiu a incercat s-o repozitioneze ca producator premium, orientat spre performanta, a bagat multi bani in Giorgio si nu a mai continuat in segmentul MiTo - Giulietta, considerat nedemn. Parca Alfa incepuse sa fie luata putin in serios de catre clientii traditionali ai triadei germane, cu Giulia si Stelvio, cei care le-au condus au simtit ca e ceva interesant acolo, un produs de un anumit nivel, dar apoi au urmat Tonale si acum Milano-ul asta nefericit si parca ne intoarcem de unde am plecat. Posibil sa fie loc pentru toate modelele astea si cu cat mai multe, cu atat mai bine, poate Alfa se transforma intr-un omolog al celor de la Audi din grupul VAG, poate platformele astea PSA nu sunt chiar atat de rele, poate...

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Vezi partea buna.

Au nevoie de perioada ce urmează sa deschidă ochii (multe mașini noi cu performante comerciale slabe) sa înțeleagă, in sfârșit, ca alfa nu mai e, nu e, un brand de volume. Si o spun cu pozitivitate, chiar cred ca o sa ii ajute.

Probabil ca e un bătrânel pe acolo blocat in timp, cu putere de decizie, care nu se lasa dus si inca mai spera ca o sa isi retrăiască succesul tinereții. Volume, multe volume...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Eram aproape sa spun ce Cristi a zis: poate nu ar fi rau sa tranziteze catre o nisha, volume mici dar important ca valoare automobilistica. Ma uit aici la Zonda, de exemplu. Bine, exista riscul ca multi din noi de pe aici sa ajungem doar sa ne uitam la postere frumoase cu Alfa Romeo sau la pozele luate pe strada la masinile catorva fericiti.
Dar una peste alta, aceste platforme mediocre (daca e sa fiu gentil cu PSA) risca sa ajunga in aceeasi oala cu Arna.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 17:56 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Cred ca dramatizati un pic. S-a intamplat ceva cu imaginea BMW cand au produs Seria 1? Sau Seria 2 cu tractiune fata? S-a intamplat ceva cu imaginea Mercedes Benz cand au produs smart (initial nu trecea testul elanului, acum e un Renault deghizat) sau A klasse (alt Renault deghizat)? Au vandut astia mai putine M-uri sau AMG-uri?
Sa faca Alfa Romeo profit de pe urma Tonale si Milano, sa incep sa vad le vad pe strada alaturi de X1, GLA, Q3, si cred ca incepe sa fie bine.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
E posibil. Faptul ca ne permitem un pluralism de opinii denota optimism.

Doar ca tu vezi alfa ca pe o copie a triadei germane. Eu nu. Poate mai mult, e mai mult, trebuie doar sa renunțe la a aplica metode vechi, din vremuri apuse.

Nevoia de o masina de oras, mica, design exterior deosebit, cocheta, interior expresiv - nu gen "tableta frumos", design, emotie, materiale bune macar in zona tactila (poate si oleacă sportiva, pe alocuri) e imensa. Punem pariu ca Milano nu o sa fie deloc genul asta de masina!?
Pe o cola, vedem la lansare, ca azi e doar o intuitie. :naughty:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 18:11 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Daca va aduceti aminte, Sergio Marchionne anunta 8 noi modele. Planul era cel atasat aici. Erau deja prevazute inca de atunci 2 modele compacte. A iesit pana la urma unul (Tonale) si urmeaza un sub-compact (Milano). Deci nu este o surpriza lansarea acestor 2 modele "mici".


Attachments:
sergio-marchionne-on-alfa-romeos-revival-were-in-nursery-school-122816_1.jpg
sergio-marchionne-on-alfa-romeos-revival-were-in-nursery-school-122816_1.jpg [ 79.04 KiB | Viewed 156 times ]
Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 18:22 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
goldfinger Quote:
E posibil. Faptul ca ne permitem un pluralism de opinii denota optimism.

Doar ca tu vezi alfa ca pe o copie a triadei germane. Eu nu. Poate mai mult, e mai mult, trebuie doar sa renunțe la a aplica metode vechi, din vremuri apuse.

Nevoia de o masina de oras, mica, design exterior deosebit, cocheta, interior expresiv - nu gen "tableta frumos", design, emotie, materiale bune macar in zona tactila (poate si oleacă sportiva, pe alocuri) e imensa. Punem pariu ca Milano nu o sa fie deloc genul asta de masina!?
Pe o cola, vedem la lansare, ca azi e doar o intuitie. :naughty:
Urasc tablete (ecrane) in masina, urasc luminite inutile in masina, urasc "touch-screen" in loc de butoane etc. Ce am acum pe Stelvio imi place de mor. Ce am vazut ca au inceput sa puna pe Tonale, cu ecranul ala lipit pe bord, in loc sa fie integrat in consola, detest. Sper ca Milano sa fie mai mult o Alfa Romeo si mai putin o copie a celor moderne. Asta nu inseamna insa ca nu trebuie sa existe un Alfa Romeo in clasa B. Trebuie sa existe, daca de acolo vin vanzari, dar sa isi pastreze ceea ce o defineste. Idem in clasa C. Nu este o rusine sa fii acolo, atat timp cat iti pastrezi lucrurile bune care te-au scos in evidenta pana acum. Asta incerc sa exprim. Sa fie marca asta oriunde trebuie sa fie ca sa faca bani, atat timp cat ramane, pe cat posibil, ea insasi.


PS: Nu beau porcarie de aia (Pepsi, Coca Cola), asa ca oricand, cu placere, apa sau un vin rosu bun. :D


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 18:44 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cred ca e o mica mare diferenta in comparatie cu BMW seria 1 si 2, sau A Klasse. Si seria 1 si 2 sunt pe platforme dezvoltate de BMW si modelele oglindesc intrucatva aceeasi conceptie, acelasi brand. O seria 1 e un entry level ptr cine din motive subiective sau obiective nu a luat o seria 3, dar un BMW oricum.
A Klasse nu e un Renault deghizat, doar ala de entry level de 1.6 care pe multe piete nici nu e disponibil, in rest A Klasse de la 200 in sus (cred ca are si 180, daca nu ma insel), are cam de toate in materie de extras si la fel se incadreaza in brand-ul Mercedes (un entry level la Merc, dar care ofera mai mult comfort si optiuni in standard decat alte branduri la aceeasi clasa). Ca sa nu mai vorbesc de versiunile 'cocotate' X1/X2 sau GLA care sunt best selleruri.

Momentan insa perceptia mea e ca la Alfa nu prea exista ceva unitar in materie de brand identification/recognition, directie de dezvoltare, practic cam toate modelele astea sunt neomogene si neintegrate in aceeasi imagine. Daca Giulia si Stelvio sunt produse sportive de nisa care ofera o senzatie exceptionala la condus (poate in detrimentul comfortului si optiunilor pe care le gasesti la triada germana), nu vad cum Milano se incadreaza in aceeasi imagine/directie, nu vad nimic de nisa, e doar un alt B crossover banal, la fel ca Peugeot.
La prima vedere, acum se poate sa ne inselam si sa ofere mai mult.

Din pacate, 'tableta' a devenit parte integranta a oricarui interior, de fapt daca e tableta e bine, directia insa merge spre televizor. Hyper screensuri, in your face.
E o directie care nu cred ca e reversibila din diverse motive ("economies of scale", viitorul self-driving etc).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 21:02 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Adevarul e ca Tonale vinde maxim. I-a indoit pe genunchi pe aia din concurenta...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 02 Feb 2024, 22:14 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Pai aici e problema, ca nici eu nu-l prea vad pe strazi, nici macar in Italia, desi Imparato raporteaza profituri obscene. Mai rau e ca aia activati de Stelvio au zis sa le ia si nevestelor Tonale, dar dupa ce l-au incercat au zis "Mai bine nu." Ma indoiesc ca un Milano si mai "pervertit" o sa creeze vreo isterie. Vom vedea.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1411 posts ]  Go to page Previous 152 53 54 55 56 57 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]