It is currently 22 May 2024, 19:37

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1436 posts ]  Go to page Previous 136 37 38 39 4058 Next
Author Message
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 14 Nov 2015, 16:26 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Guys, you`re missing the point, si acel articol e oarecum incomplet. Are mai mult legatura cu ce se intampla efectiv in F1 decat cu planurile Alfa Romeo.

Ca sa va fac un rezumat, Red Bull i-a facut cu ou si otet pe cei de la Renault, motiv pentru care Ghosn si managementul Renault au decis sa incheie prematur contractul cu Red Bull.

Red Bull au fugit la Ferrari si Mercedes sa le furnizeze un motor, dar cu conditia ca motoarele furnizate de ei sa fie aceeasi specificatie ca si cel utilizat de echipele de uzina; lucru care n-o sa se intample ever, iar Ferrari si Merc le-a trantit-o ca nu au capacitate de productie si ca oricum le-ar fi furnizat motoare cu specificatia 2015.

Faza cu Alfa Romeo, Ferrari si Red Bull ar fi constat in furnizarea de motoare specificatie 2015 dar branduite Alfa Romeo, si introduse ca un motor nou, ca sa beneficieze de 32 de token-uri de dezvoltare a motorului in cursul sezonului competitional 2016. Red bull castiga un motor oarecum bun cu posibilitati de upgrade datorita regulamentului, iar Ferrari practic castiga research and development pe spatele Red Bull + ceva publicitate pentru Alfa Romeo.

Deci win-win situation

Treaba asta ar fi fost un what-if insa, momentan e aproape sigur ca Red Bull va primi tot motoare Renault insa branduite Infiniti (sponsorul lor principal) pentru 2016.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 14 Nov 2015, 20:47 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
dand Quote:
Din ce stiu, Ferrari va fi vanduta de FIAT cel mai tarziu in 2016
E prima oara cand aud asta. Te referi la cotarea pe bursa recent inceputa sau e altceva ce imi scapa?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Nov 2015, 00:01 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
marius Quote:
dand Quote:
Din ce stiu, Ferrari va fi vanduta de FIAT cel mai tarziu in 2016
E prima oara cand aud asta. Te referi la cotarea pe bursa recent inceputa sau e altceva ce imi scapa?
Am citit eu printre randuri cu spin-off-ul, credeam ca le dau mai multa independenta.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 09 Dec 2015, 23:13 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
La ultima intalnire a actionarilor FCA a fost prezentat un alt document referitor la planurile industriale ale grupului. Eu am inteles din slide-ul privitor la Alfa Romeo ca investitiile in R&D vor fi micsorate dar targetul pentru 2018 ramane acelasi, in timp ce toata gama anuntata in 2014 va fi completata abia in 2020. Cum se mentine acelasi taget cu investitii mai mici imi depaseste capacitatea de intelegere...

Image

Oficial schimbarea asta este pusa pe seama incetinirii vanzarilor in China - dar dupa parerea mea e doar o gaselnita, relansarea marcii nu se facea doar cu piata chineza in vizor. Totodata ordinea lansarii modelelor va fi schimbata iar o Giulia SW pare acum aproape sigura. Cu un paragraf din update-ul asta sunt total de acord: cel privitor la necesitatea restructurarii retelei de dealeri. Nu poti sa fii "premium high margin" cu showroom-uri banale si customer service de calitate indoielnica.
In ceee ce priveste restul grupului se pare ca se va acorda o importanta mai mare marcii Jeep, unde se vor canaliza investitii si eforturi pentru dezvoltarea de noi modele.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 10:14 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Vanzari pe primele 9 luni 2015 = 49.000 bucati. :ziped:
2018 = cca 400000 vehicule... :?
Accent pe Jeep (cum se vede ca Marchionne e crescut in Canada!) :uhuh:
Saraca Alfa... :samui:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 10:55 
Offline
User avatar

Joined: 09 Dec 2012, 20:58
Posts: 316
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Location: Pitesti
E normal sa puna accent deosebit pe Jeep, SUV-urile sunt vedetele industriei in momentul de fata, de la cele mici la cele full-size, toate se vand foarte bine, cu cresteri constante. Pare-mi-se ca e si un segment care ofera o marja de profit mai mare producatorului, mergand pe logica masina mica si ieftina=marja mica si viceversa.

Giulia e limpede ca va veni(candva), dar Alfa are nevoie de SUV cat mai repede pentru a spera la cresteri de vanzari, oricat de non-Alfa ar fi ele. Pana la urma, si Porsche se sustine din gama de SUV-uri, Jaaaag au lansat si ei un SUV incredibil de aratos si care se anunta un succes de vanzari...alta varianta pentru o marca ce doreste sa se sustina singura nu prea mai exista, in ziua de azi. Cu sedanuri si coupe-uri de clasa medie, nu poti spera la vanzari uriase, mai ales cand nu sunt gandite sa dea bine in excel-urile departamentelor de transport ale firmelor. Sedanul de clasa medie este, in special in Vest, masina preferata pentru flote, si Giulia nu prea se anunta un candidat serios la asa ceva, cu motoarele diesel destul de puternice si cu cilindree mai mare de 2L. Iar versiunile SW se vor vinde doar in Europa, in SUA si China nu cumpara nimeni asa ceva...

_________________
2018 Mazda 3
2008 Mazda 2

Ex: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 11:16 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Oarecum offtopic si ontopic in acelasi timp, prin US RAV4 s-a vandut mai mult decat Corolla pentru prima data, iar un official din cadrul managementului Toyota a afirmat ca zilele sedanului sunt numerate.

Lasand la o parte diferenta de segment, ca si configuratie cred ca intradevar sedanul nu are un viitor pe termen lung.

Probabil volumele vor fi facute de CUV/SUV.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 12:39 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Va spun cu mana pe inima, acum cativa ani eram in stare sa jur ca nu voi conduce un CUV/SUV in viata asta. Acum caut unul care sa inlocuiasca MiTo...

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Asa este, se pare ca masinile din categoria suv vor detine suprematia in viitorul foarte apropiat. Am citit o analiza a vanzarilor Cadillac si se prea poate ca de la anul vanzarile suv-urilor sa le depaseasca pe cele ale berlinelor. Deci Caddy-ul sa fie o marca de tot terenuri gen...
Lansarea lui 949 este esentiala pentru Alfa si planurile lui Marchionne, as indrazni sa spun chiar ca nu Giulia este masina make it or break it, ci ca viitorul Alfei depinde de succesul suv-ul D. Desi nea Sergiu a spus ca vor sa vada cum va prima piata noua berlina, iar in cazul unui esec sunt pregatiti sa taie investitiile...

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 12:45 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
ALXege Quote:
Va spun cu mana pe inima, acum cativa ani eram in stare sa jur ca nu voi conduce un CUV/SUV in viata asta. Acum caut unul care sa inlocuiasca MiTo...
La fel si in cazul meu, fix pe fix. Nu stiu insa daca e de vina acest lifestyle-based marketing sau pur si simplu sunt mai utile si asta e.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 13:32 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
Razvan29 Quote:
ALXege Quote:
Va spun cu mana pe inima, acum cativa ani eram in stare sa jur ca nu voi conduce un CUV/SUV in viata asta. Acum caut unul care sa inlocuiasca MiTo...
La fel si in cazul meu, fix pe fix. Nu stiu insa daca e de vina acest lifestyle-based marketing sau pur si simplu sunt mai utile si asta e.
Cu ce sunt mai utile, frate, daca circuli in oras sau pe sosele mai tot timpul? Sunt mai greoaie, mai putin placute la condus, mai mari la exterior, pentru acelasi spatiu interior, consuma mai mult, etc. Voga suv-urilor tine de acea mentalitate a omului modern, obsedat de (asa zisa) siguranta, de cantitate, de propriul confort, de transformarea masinii in indiciu vulgar al prosperitatii. Sa mai zic? :x
Cu ce e mai util un X5 sau X6 in locul unei serii 5 sau 7 sau un Audi Q5 sau Q7 fata de un A6?

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 13:46 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Lucian, nu poti generaliza. Ce e avantaj pentru un utilizator, poate fi perceput ca dezavantaj pentru altul ( exclud "avantajele" false ca siguranta sau statutul social, etc)

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 13:51 
Offline
User avatar

Joined: 09 Dec 2012, 20:58
Posts: 316
Car: Alfa Romeo 159 2.4
Location: Pitesti
Eu mai am "in casa" si un SUV mediu cu care ma mai dau, si pentru Romania, are o utilitate. Garda la sol mai inalta inseamna ca nu iti faci griji la denivelari, gropi sau borduri, tractiunea integrala te ajuta in conditiile in care deszapezirile la noi se fac asa cum se fac, spatiul interior e mai mare decat intr-o berlina comparabila, consumul e mai mic decat la Alfa, iar in caz de accident, as prefera oricand sa fiu in masina mai inalta. SUV 4x2 insa mi se pare o prostie, iar treaba de statut social e discutabila...unii nu pun pret pe asta cand isi cumpara masini, si nu stiu ce statut ti-ar da un Reno, VW, Peugeot, fie el si SUV.

Astea sunt argumentele practice si rationale...strict din punct de vedere al felului cum se conduce, nu mi se pare deloc un concept bun. O masina inalta, prin natura ei lipsita de agilitate, cu reactii domoale, nu are cum sa iti placa asa ceva, decat daca apreciezi un stil de conducere foarte batranesc. Ca masina de familie, fara pretentii de dinamica, un SUV e ideea cea mai buna. Ca masina sportiva...niciodata. Dar piata cere modelele astea, si marcile care nu se vor adapta vor muri

_________________
2018 Mazda 3
2008 Mazda 2

Ex: Alfa Romeo 159 2.4 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 10 Dec 2015, 14:17 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Pot sa-ti zic eu cu ce e mai util un Renegade fata de o Giulietta: in conditiile in care cifrele privind consumul, intretinerea si performantele sunt similare, cu Renegade-ul poti sa iesi pe strada si primele 3 zile cand ninge si autoritatile sunt luate prin surpindere, poti sa mergi la serviciu si in urmatoarea luna de la prima ninsoare fara sa-ti rupi scutul sau bara pe stradutele secundare inca nedeszapezite, poti merge iarna la ski fara sa-ti faci probleme ca accesul la cabana la care ti-ai luat cazare este pe o poteca nedeszapezita, poti merge mai des in vizita si la bunica a carei strada n-a mai vazut asfalt cam de pe vremea cand te nasteai tu etc. Si te-as putea contrazice si legat de dimensiunile exterioare vs. cele interioare.
Desigur, vorbesc din perspectiva celui care toata vara se da cu un cabrio, deci placerea de a conduce mi-o satisfac altfel... Insa sunt si oameni pentru care condusul, in sensul in care il intelegem noi, nu-i o placere.

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 11 Dec 2015, 09:25 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Am facut putina ordine.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 14 Dec 2015, 11:55 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
IMSA: Alfa Romeo considering 2017 P2 entry
Quote:
Alfa Romeo is taking a hard look at entering IMSA's new-look 2017 LMP2-based Prototype field as part of the brand's ongoing re-introduction to the American market.

Multiple sources have now confirmed the Italian auto manufacturer has held meetings with the sports car sanctioning body regarding the engine and bodywork necessary to badge a P2 chassis when the WeatherTech SportsCar Championship changes Prototype formulas at the end of 2016.

"Alfa Romeo has very ambitious plans in the United States. They've made it clear that racing is part of their heritage, and part of what they plan to carry forward," said one source with knowledge of the discussions who asked to have their name withheld. "So it's not that big of a stretch to say that if they are going to go be involved in racing in the United States, it's going to be IMSA, so the most logical place for them to land is Prototype."

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:18 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Ok, alta stire legata de motorsport via Reuters: Alfa Romeo could return to F1, says Marchionne
Quote:
"It's incredible how the Alfa marque remains in people's hearts," Marchionne, who is also Ferrari president, told reporters in an end-of-season news conference at the Italian team's Maranello headquarters.

"For that very reason we are thinking about bringing it back, as our competitor, to racing, to Formula One. It's important for Alfa to return."
:dribble: :dribble: :dribble:

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:23 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Din pacate, nu prea vad cum ar putea sustine un program de top in Formula 1, iar s-o vezi batandu-se prin pluton, nu mi se pare vreo mare smecherie, cu exceptia faptului ca in sfarsit n-am mai parea niste ciudati alergand cu steagurile Alfa Romeo pe pista la sfarsitul unei curse, in caz ca mai reeditam vreodata excursia la Hungaroring :lol: :lol:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:37 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3787
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Nu vad de ce eforturile ar fi atat de mari. Te costa sa dezvolti un motor si un sasiu, dar apoi, ca produci pentru o echipa sau pentru doua...Castigul de imagine ar fi enorm, numai ca cel putin deocamdata nu vad cum ar putea beneficia de pe urma lui, gama de modele e in continuare una cel mult modesta.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:38 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Nu ma pronunt, insa mie mi se pare ca nu pot sustine un program de motorsport (orice categorie) la un nivel inalt in momentul de fata.

Insa, ce se intampla in F1 in momentul de fata ( power struggle in conducere, posibila vanzare CVC la anul, noile regulamente din 2017, posibilul faliment al catorva echipe) ar facilita accesul AR prin rebranduirea altei echipe care are deja know-how-ul si asseturile disponibile.

Vom trai si vom vedea :)

LE: Valak, Alfa Romeo ca producator de sine statator e de domeniul SF-ului. In mod clar ar folosi motoare rebranduite Ferrari.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3787
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Se intelege.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 15 Dec 2015, 16:38 
Offline

Joined: 12 Jan 2006, 19:55
Posts: 329
Car: Alfa 159 TBI
Location: Bucuresti
La un moment dat se vehicula o varianta in care Ferrari sa furnizeze motoare rebranduite Alfa Romeo catre RedBull Racing. Se punea problema ca si dezvoltarea motoarelor sa fie o colaborare intre Ferrari si RedBull. Ramane de vazut sub ce forma Alfa va reintra in lumea curselor, lucru care se va intampla oricum, e obligatoriu pentru Alfa.

_________________
Alfa 159 TBI
(ex) Alfa 156 JTS FL
(ex) Alfa 33 16v


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 16 Dec 2015, 00:41 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
2018 a devenit 2020... http://paultan.org/2015/12/14/alfa-rome ... 20-report/" onclick="window.open(this.href);return false;

La cum merg lucrurile în FCA, nu ar imposibil să intre Alfa în Motorsport prin NASCAR. [WINKING FACE]

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 16 Dec 2015, 10:59 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Sau prin campionatul american de prototipuri, asa cum este reportat mai sus.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Planurile Alfa Romeo
PostPosted: 17 Dec 2015, 11:57 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
ibiza Quote:
2018 a devenit 2020... http://paultan.org/2015/12/14/alfa-rome ... 20-report/" onclick="window.open(this.href);return false;

La cum merg lucrurile în FCA, nu ar imposibil să intre Alfa în Motorsport prin NASCAR. [WINKING FACE]

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
La cum impinge lucrurile spre secolul 22, Marchionne trebuie ca se crede nemuritor! Un zeu... :censored:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1436 posts ]  Go to page Previous 136 37 38 39 4058 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]