It is currently 16 May 2024, 11:50

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1289 posts ]  Go to page Previous 144 45 46 47 4852 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Nov 2023, 10:59 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15205
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
E un trend super tampit acum in industrie prin care absolut orice trebuie controlat prin touch pe un ecran. Am experimentat asta in Grecale si trebuie sa-ti iei ochii de la drum de fiecare data cand vrei sa faci 1 grad mai cald in masina, sa opresti incalzirea in scaun sau sa dau muzica mai tare :( Macar acolo sunt disponibile permenent pe un ecran dedicat, caci am vazut intr-un Range ca mai trebuie sa si intri prin diverse meniuri. Incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult Stelvio MY23 :lol:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Nov 2023, 12:44 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cand am facut test drive-ul cu EQE n-am putut opri ventilatia, si Daimler s-au gandit ca e super OK ca atunci cand mergi cu viteza, in loc sa-ti tii ochii fixati la drum, sa trebuiasca sa te uiti pe consola din centru si sa incerci sa dai in 'butoane'. Are doua "cadrane" digitale ptr clima, dar nefiind butoane fizice e al naibii de greu sa te sincronizezi prin one-touch in conditiile in care te uiti si in fata cand mergi.
Dar n-as invinui producatorii auto neaparat, aparent lumea vrea Tesla-like controls. Dar chestii legate de siguranta gen sa ajustezi oglinzile e totusi dusa la extrem, cum poate trece asa ceva un test de siguranta auto e peste puterea mea de intelegere.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Nov 2023, 18:44 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1283
Location: Lisbon
dand Quote:
Cand am facut test drive-ul cu EQE n-am putut opri ventilatia, si Daimler s-au gandit ca e super OK ca atunci cand mergi cu viteza, in loc sa-ti tii ochii fixati la drum, sa trebuiasca sa te uiti pe consola din centru si sa incerci sa dai in 'butoane'. Are doua "cadrane" digitale ptr clima, dar nefiind butoane fizice e al naibii de greu sa te sincronizezi prin one-touch in conditiile in care te uiti si in fata cand mergi.
Dar n-as invinui producatorii auto neaparat, aparent lumea vrea Tesla-like controls. Dar chestii legate de siguranta gen sa ajustezi oglinzile e totusi dusa la extrem, cum poate trece asa ceva un test de siguranta auto e peste puterea mea de intelegere.
Am citit doar ultimele doua mesaje si vroiam sa intreb: oare cum e la un Volvo ultimul model? Asta fara sa dau click pe ultimul link :lol:

Am mers cu un Citroën acum cateva zile, sa faci 1 grad mai cald e chiar periculos in anumite conditii de condus, chiar si cu viteza mica.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Nov 2023, 19:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6625
Location: Brasov... oarecum.
Ati incercat comanda vocala?
Sa vezi atunci distractie :lol:

Intrebare: oare la masinile autonome vom putea comanda depasirea vitezei legale pe tronsonul respectiv, mersul pe banda de urgenta, parcatul pe iarba etc, etc? :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Nov 2023, 21:50 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1283
Location: Lisbon
yux_mm Quote:

Intrebare: oare la masinile autonome vom putea comanda depasirea vitezei legale pe tronsonul respectiv, mersul pe banda de urgenta, parcatul pe iarba etc, etc? :lol:
Cred ca o sa existe ceva de genul: "reckless driver package...monthly subscription for only 19,99 euros" :lol:

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 08 Nov 2023, 10:53 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Comanda vocala la oglinzi? mai sus, mai jos, misca mai la dreapta, gen cum comunicai cu cel de aranja antena pe bloc sa prinda bulgarii, ptr cine a prins vremurile alea? :)

@triesse - la Volvo cel ce facea test drive-ul a descoperit dupa ce a plecat ca a uitat sa-si potriveasca oglinzile si a incercat sa faca din mers (cum se mai intampla, chiar si cand le aranjezi pe loc inainte de a pleca, odata pe drum cu masini in trafic, mai ajustezi pe ici pe colo). Spre stupoarea lui a constatat ca nu avea butoanele respective pe usi, ci doar pe tableta. De fapt, nu, nici macar 100% pe tableta ci o combinatie cu un buton de pe volan. Ceea ce nu o sa poti face in trafic ever fara sa il tamponezi pe ala din fata, sau sa iei un biciclist pe capota, ori sa opresti tot traficul din spatele tau.

Comenzile vocale sunt bune la genul call X, call Y, take me home, tell me a joke, play some music, dar ptr aranjat oglinzi si alte chestii de siguranta in trafic, ermmm...

Yux, la masinile autonome cred ca nu o sa mai faci pe seful, o sa stai frumos in spate cu sapca pe cap, tuns si frezat, si o sa zambesti regulamentar, n-ai vazut ce a zis Ellon?
"You can run up a flight of stairs and get away from a Tesla," "If a robot can follow you anywhere, what if they get a software update one day, and they’re not so friendly any more?”
Cred ca o sa glumeasca autonoma cu tine, o sa te intrebe ce muzica vrei, dar o sa treaca peste recomandarea ta si o sa te intrebe cu accent rusesc "may I rather suggest "The Road To Hell"?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Nov 2023, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3179
Au aparut deja poze spion cu Puma ev, by eterna terranova. :wave: Asta ar trebui sa starneasca ceva intetes printre fanii de ev din RO. Sper.

Tot legat de Ford Mentosan by Koc, cei care fabrica la Craiova, , au anulat planurile de constructie fabrica baterii in Turcia, parteneriat cu LG parca. Ca s-au grăbit, ca nu e momentul. Cert e ca nu se mai face.

Ma uitam la faceliftul Tesla Model 3. Incepe sa semene a masina, schimbari subtile, dar multe, practic optimizari cerute de multi. E de bine.
Acuma ca stergatoarele (pe manual, intermitenta etc) se regleaza din televizor, aia e. Bine ca nu se regleaza naiba din portbagaj.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Nov 2023, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Ptr ca vanzarile s-au mai incetinit, Tesla are o sursa suplimentara de venituri, vanzand acum Superchargere.
Firma asta care cumpara Superchargere V4 de la Tesla (Euro Garages) si le instaleaza in mai toate statiile de alimentare are o istorie foarte interesanta. A fost fondata de doi frati (Mohsin si Zuber Issa) proveniti dintr-o familie saraca de emigranti indieni si care au crescut intr-un council estate. Au facut ceva bani maruntis cu un chiosc de ziare la inceput, dupa ce au renuntat la scoala de timpuriu. S-au imprumutat de bani si au cumparat o benzinarie cu £150.000 in 2001. Dupa douazeci de ani sunt miliardari si printre cei mai bogati in UK, cred ca 'simt' bine trendul.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Nov 2023, 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3179
Foarte frumos. Sa vedem next step. :naughty:
biciclete!? Ca fabrica de mers pe jos e învechită moral deja.

Altfel bravo lor, ii ajuta mult si programele europene. Ce înseamnă sa citești la momentul potrivit, chiar si un ziar.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Nov 2023, 14:37 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3179
https://www.gbnews.com/lifestyle/cars/b ... ctric-cars

Partea buna e ca par ca se trezesc din mahmureala sj incep sa vorbeasca un pic mai serios. E de munca, nene, usor nu e ....

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 30 Nov 2023, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mi-e greu sa vad cum vor razbi chinezii pe piata auto de EV-uri in UK in fata ieftinaturilor germane...
Attachment:
EQB Quote.png
EQB Quote.png [ 62.56 KiB | Viewed 969 times ]
vs.
Attachment:
MG5 Quote.png
MG5 Quote.png [ 60.63 KiB | Viewed 969 times ]
Oferte comparative, toate costurile incluse (asigurare, masina de schimb in caz de accident/defectiuni etc), fara avans, contract de doi ani, 5k mile anual. MG aproape dublu cat un EQB la rata lunara.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Dec 2023, 13:57 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Premiul ptr cel mai cool EV vazut in parcare la servici merge catre asta, foarte tare microbuzul :)
Attachment:
ID buzz.jpg
ID buzz.jpg [ 56.39 KiB | Viewed 683 times ]
Are si o oferta tare, sub 400 pe luna all inclusive/fara avans la un contract de 3 ani si 5k mile anual. E foarte versatil si iese in evidenta in marea de SUV-uri. Autonomia nu e rea, 250mile/400km.
Doar ca nu intra in marea majoritate a parcarilor subterane, in general limita de inaltime e 1.85m (asta are aproape 2 metri).
Oh, si e de asteptat mai mult de un an :roll:
Attachment:
ID Buzz deal.png
ID Buzz deal.png [ 208.07 KiB | Viewed 683 times ]

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Dec 2023, 20:42 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1283
Location: Lisbon
La Cybertruck inca nu este o oferta disponibila ? :)

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 07 Dec 2023, 21:58 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3236
Car: Giulietta QV
Nu cred ca va ajunge imediat pe piata din Europa :

https://youtube.com/shorts/jWXR0fjrIfc? ... jofL66ryGS

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 08 Dec 2023, 14:04 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu vad utilitatea Cybertruckului in Europa, strazi inguste, parcari facute cu economie, unul din ala ar distruge masinile parcate pe ambele parti ale drumului in Anglia spre exemplu (cred ca si in Bucuresti:). Plus ca aia cu rezistenta la gloante nu e o cerinta foarte realista in Europa:)
Nu ca nu s-a gasi mamici care sa vrea Cybertruck sa transporte copiii 50 metri la scoala.

Teslele s-au scos din Salary Sacrifice la noi, nu mai avem voie sa comandam. Nu ma batea gandul, oricum:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 08 Dec 2023, 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Primul drum experimental cu Wireless charging in Detroit. Deocamdata doar o mila, dar poate in cativa ani va deveni 'mainstream'.
https://youtu.be/UQXH9lCrsiI
Cam toate modelele de EV-uri mai recente stiu Wireless charging oricum, deci tehnologia e acolo...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 09 Dec 2023, 04:25 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6625
Location: Brasov... oarecum.
https://youtu.be/U4FAqwkn-pc?si=99QfoIE08H4I7PnQ

Un dans de exceptie, executat pe muteste. Insipid ca un trandafir mirosit cu masca de gaze.
Am cascat de cateva ori si m-am oprit sa postez aici...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Dec 2023, 17:19 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Tesla cu un recall ptr 2 milioane de automobile, aproape tot ce a fost vandut din 2015 incoace...
https://www.bbc.co.uk/news/technology-67693935

Acum Teslarati or sa adauge un 'positive spin' la modul 'macar au ce sa recheme, ar vrea ceilalti producatori europeni sa aiba ce rechema':)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 Dec 2023, 15:34 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3785
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Or sa le faca pe toate intr-o jumatate de ora, daca au net bun. Cred ca astea sunt scoase doar ca sa faca misto de ceilalti.

Toata lumea e bulversata de camioneta Tesla si adevarul e ca n-are cum sa nu-ti placa sa ai o masina "adevarata", cum se faceau odata - din fier, nu plastic - cu care nu trebuie sa te porti de parca ar fi construita din carton.

https://www.youtube.com/watch?v=adZztW0YbJ0

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jan 2024, 11:57 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
yux_mm Quote:
lipsa unei oferte relevante din partea producatorilor consacrati in gama de pret affordable. (EV 35k vs 60k, chiar si la salary sacrifice isi mentin rapoartele. Adica ma indoiesc ca ala de 60k sa iasa pe luna mai competitiv decat ala de 35k, in cifre absolute si nu relative).
Ioan, m-ai cam confuzat initial cu EV-ul de 60k si nu am luat in calcul pe alea de aproape 90k. How about the 86k EV cu peste 500km autonomie si care e mai ieftin decat ala de 32k? :lol:
Attachment:
EQE 245 Jan24.png
EQE 245 Jan24.png [ 279.85 KiB | Viewed 290 times ]
Attachment:
EQE 245 Jan24 second.png
EQE 245 Jan24 second.png [ 64.1 KiB | Viewed 290 times ]
versus
Attachment:
CX quote.png
CX quote.png [ 236.05 KiB | Viewed 290 times ]
Serios vorbind insa, vanzarile nu cred ca merg deloc la Benz. Din ce inteleg dealerii au fost obligati sa cumpere o gramada de masini si le-au dat la discounturi masive. Chiar si comenzile au fost pre-registered plates, EQC-ul meu nou chiar daca vine in aprilie are deja numar de inregistrare cu 73 (adica inregistrari intre septembrie si sf lui februarie). Inteleg ca Mercedes a facut o gramada de preinregistrari (nu numai la EV-uri, chiar si la ICE-uri) ptr ca altfel ar fi aratat o scadere a vanzarilor in procente din doua cifre pe piata din UK, ceea ce ar fi aratat nasol rau in raportari. Cred ca nu a fost niciodata o perioada mai buna de cumparat/luat in leasing Merc-uri:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jan 2024, 13:50 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6625
Location: Brasov... oarecum.
Mai intai stai sa rad: :lol: :lol:

Mai apoi stai sa ma uit ca e o schema asta la Merc, cel putin, legata de salary sacrifice. Dar pentru muritorul de rand care nu are access la salary sacrifice, ofertele astea sunt fix 0. Si cati oameni cu acces la salary sacrifice vorbim aici? in afara de cazul in care Guvernul initiaza un program gen "rabla" in care sa acorde avantaje financiare si lui Costel din Hull, vorbim de o relativa stagnare a vanzarilor.
Aceasta panica la Merc cred ca subliniaza cumva o stagnare a vanzarilor, adica s-a acoperit piata celor cu avantaje financiare si acum urmeaza sa convingem si muritorul de rand sa dea banii pe o electrocasnica.
Nu m-am uitat prea atent pe piata de leasing (conventional) dar majoritatea electrocasnicelor decente sunt inca in jur de 50-60k de coco. Mult, in conditiile in care echivalentele ICE incep pe la 30-40k.

Mai apoi sa ne uitam la design: Merc, toata sleahta asta de electrocasnice de la Merc arata ca niste galuste date cu ruj fosforescent, plus discoteca de lumini de la interior.
Sleahta de la BMW: o gama de vehicule pentru Predator.
Tesla continua sa spele creiere...au ei o clientela aparte.
Polestare...arata relativ decent.
Chinezii...ce mai conteaza designul cand pretul e atat de atractiv (!nu la salary sacrifice). Au si ei o clientela aparte, aia care nu intelege designul si in consecinta polueaza vizual peisajul.
Altii au luat un ICE, au trantit o baterie si un motor si aia e. Iti place sau nu iti place, nu e nici o diferenta.

Si nu in ultimil rand, cred ca exista o relativa stagnare in vanzari EV si datorita faptului ca un Ev nu functioneaza pentru toata lumea.
O parte care a muscat galusca acum sufera. Vad zilnic exemple de oameni ce se lovesc de neajunsurile unei electrocasnice in comparatie cu in ICE. La capitolul asta sunt sigur ca lucrurile se vor imbunatati, dar vorba aia, tre sa mai curga niste apa pe Dunare pana atunci.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jan 2024, 14:44 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
36% din totalul firmelor din UK ofereau schema asta deja in iunie anul trecut, deci nu mai e chiar de nisa, si intrucat s-au inmultit foarte mult providerii de EV si "Salsac", inteleg ca asteptarile sunt sa fie utilizata la peste 50% cat de curand.
Nu cred sa fie alte avantaje oferite in UK, ptr ca schema asta e destul de generoasa, chiar si angajatorii economisesc la contributiile de NI. Si da, comparatia era intre o masina de 32k si alta de 86k exact in aceleasi conditii (de Salsac).

EV-urile trebuie momentan sa faca compromisuri la design ptr a fi cat mai aerodinamice (ceea ce e putin ironic avand in vedere ca marea majoritate sunt SUV-uri:), dar nu cred ca am vazut o gramada de masini aratoase la ICE-uri, adica 'hidosenizarea' e o tendinta globala la auto in zilele noastre.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jan 2024, 15:06 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3179
Yuxule, cam sunt de accord cu dvs.
Cand europeanu o sa inteleaga ca valorile consacrate in timp conteaza enorm in lupta asta, o sa isi schimbe atitudinea si nu se va mai panica atat de tare ; reprezinta adevaratul USP in lupta cu ochii pusi invers.
Calitqtea sasiului si tinuta de drum, interiorul (aici se observa degradare teribila, gen discoteca, ca ai punctat bine, dar inca e salvabil, sper) ; designul exterior, ergonomia, emotia deplasarii - cata mai e, unde mai e - Pedigree/heritage, istoric...

Pretul e si el un factor, conteaza. Dar uite ca nu ne cumparam toti Sandero, chiar daca e si ea o masina, nu!? E despre mult mai mult de atat.

Noi avem cunoasterea/intelegerea mai buna a comportamentului european in raport cu vehiculul, ce vrea si de ce, informatie la care ei au access limitat si mari dificultati de acomodare/intelegere (cultural, vin cu metode care au functionat dar doar in regim inchis etc etc). Ei au bani, au resurse. Dar inca nu pot cuceri piata asta fara noi, asta nu înțeleg unii "mari lidari" si ei....

Bine, e loc de greseala istorica, putem sa fim prosti rau si sa banam orice ice. Atunci le facem cadou piata, nu mai e un efect al inteligentei lor.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Jan 2024, 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Ideal ar fi sa coexiste ambele tipuri de auto, ca si in prezent.
Cine vrea EV sa aiba in continuare subventii, cine vrea ICE sa aiba in continuare oferta de produse. Cumva subventiile vor dispare in cativa ani si consider normal ptr ca si preturile se vor egaliza intr-un final, deci statul va avea teoretic la dispozitie mai multi bani din taxe si impozite/accize. Si cred ca teoretic acest model ar fi indeajuns de viabil si ptr producatorii auto europeni, care vor avea marje mai mari la ICE-uri, dar vor putea vinde si EV-uri.

Consider ca aceasta agenda 'ecologica' face mai mult rau EV-urilor, ptr ca sunt asociate cu toate kkturile astea de politici fara noima de care avem parte in ultima vreme. Ptr ca in sine EV-urile (alea facute de producatorii consacrati) ofera o experienta a condusului care cu greu poate fi rivalizata de catre ICE-uri (vorbesc de alea normale contemporane, nu V8-uri, clasice sau alte raritati). Apropo de emotia condusului, am fost intr-un business trip saptamana trecuta undeva in mijlocul Germaniei, asa ca am inchiriat un auto din Berlin si mers 300km undeva in Thuringia si inapoi. Un Q4 diesel, o mizerie mai mare de masina cu greu gasesti. O antiemotie a condusului, chiar i-am zis nevestei cand m-a intrebat daca ii duc dorul ca mai degraba imi lipseste EQC-ul:) Insa, am avut optiunea de a inchiria un Polestar la aero in Berlin si am zis nu, ptr ca ningea, erau 300 de km si nu vroiam sa experimentez pe drum:) so, yep, oricat as iubi EV-urile, depinde si de modul de folosinta si de circumstante. Nu stiu, poate o sa incerc data viitoare daca nu ninge:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Jan 2024, 15:52 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1302
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Daca 2023 a fost cam meh in materie de modele interesante, anul asta cred ca cererea va creste considerabil ptr ca sunt mult mai multe EV-uri cu priza la public.
Din multitudinea de EV-uri asteptate sa fie lansate pe piata in 2024, vad ca se acopera cam toate plajele, de la omniprezentele SUV-uri (Macan, Ford Explorer, Polestar 3, Audi Q6 etc), cross-overe interesante (Mini Countryman, BMW iX2, Polestar 4, Smart 3, Cupra Tavascan etc), la mini EV-uri (Fiat Panda, Toppolino, Renault 5), si chiar hot hatch-uri (Alpine A290). Si toate bugetele, pana la 100k+ (Maserati Granturismo&Grecale Folgore, Lotus Emeya).
Ce e o trasatura comuna e aproape toate EV-urile din 2024 ofera o autonomie de peste 300 mile (500km), pana la 405 mile (aproape 700km) la Kia EV5 si VW ID7 (435 mile).
Spre sfarsitul anului vor fi lansate probabil si prototipurile la clasele ce vand cel mai bine (noul iX3, EQC si Ford Puma). Oh, si noul Peugeot care se va vinde sub numele de Alfa Romeo Milano (desi fara emblematicul scudetto).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1289 posts ]  Go to page Previous 144 45 46 47 4852 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]