It is currently 27 Apr 2024, 20:47

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Mar 2024, 12:34 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
https://torinocronaca.it/news/torino/31 ... -2027.html

Stellantis se gandeste serios sa opreasca productia Fiat-ului 500e si sa se intoarca la 500-le clasic. Probabil urmeaza sa faca acelasi lucru cu Ypsilon. Nu e nimic in neregula sa recunosti ca esti tampit.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Mar 2024, 13:58 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Fiat 500e a fost necesar pentru FCA. Daca nu gresesc erau niste norme, CAFE (Corporate Average Fuel Emissions) - sper ca nu am gresit, care impuneau producatorilor niste limite maxime de grame de CO2 per o masa medie (kg) calculata pe companie. Folosind BEV, mHEV, HEV sau PHEV, companiile incercau sa respecte acele limite. Altfel, amenzi mari in functie de gramele de CO2 peste limita impusa.
Pe de alta parte, e un exercitiu bun pentru proiectarea si testarea arhitecturii EE, arhitecturii de voltaj ridicat, proiectarea sasiului cu bateria inclusa, invatarea din problemele aparute in viata serie etc., adica un retur de experienta care va fi util atunci cand implicarea in vehicule electrice va creste considerabil.
De aceea eu consider ca proiectul 500e a fost foarte util pentru FCA si cred ca au avut ce aplica din experienta la noul 600e.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Mar 2024, 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Raspunsul il ai in denumire, cafe. Corporate average...ceva. nenorocirea aia de Citroen (păcat ca s-a ajuns aici, totusi) ce scop are!? Sa traga in jos...

Fiat 500e e cea mai buna masina ev produsa vreodata pe aici, (si uite asa imi mai iau niste înjurături si inca o runda de bascalie de cea mai joasa speta, probabil. Sa vina, no problem! Asa e in tenis....) context (mix de specificatii, usage, relevanta in depoluare si altele).

Ii deranjează rau pe francezi ca nu sunt ei miez. Sper sa nu o omoare totusi, e pacat pt cetateanul de rand. Ceva mai cool si relevant in epoca rar gasesti.

De aici si concluzia mea, nu masini misto vor oamenii, in general. Ci iluzii de masini misto.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 Mar 2024, 21:22 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
De curiozitate am cautat si pana acum s-au vandut peste 185.000 de Fiat 500e. Daca as fi cumparator de EV, un 500e as cumpara ori Honda E.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Honda E nu se mai produce de anul trecut. In cei 3 ani de productie au fost vandute sub 12000 masini in toata lumea. Nu a avut o soarta prea buna. Am vazut-o la interior. O combinatie nefericita de ecrane pe tot bordul (tehnologie multa) cu un interior cu materiale cam pe ... economie (sa nu spun altfel). Per total un pret prea mare de platit ca oamenii sa fie dispusi sa scoata banul din buzunar.

Fiat 500e l-am vazut la reprezentanta Fiat din Galati. Cand eram la o revizie cu 500L din posesie, am urcat in 500e. Interiorul este in stilul promovat pe 500, adica "dolce vita", placut, cu o calitate perceputa buna, cu butoane fizice etc. Masina pe care am vazut-o era un 3 + 1, adica avea o usa suplimentara pe partea dreapta, pentru a facilita accesul in spate. Diferenta cred ca este cam de 10000 euro fata de sora termica/mHEV. Am intrebat baietii de acolo cum se conduce. Ei spuneau ca este foarte usor de condus, cuplul de 220 Nm facand-o destul de agila si fiind ceea ce trebuie pentru oras. Consumul era parca in jurul a 15 kWh / 100 km.
Pretul ramane marea problema.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 15:04 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Fiat 500e e cam definitia a ceea ce trebuie sa fie EV-urile in stadiul asta, masini mici, ptr uz predominant urban, dar care la o adica merg si la aeroport sau un daytrip la mare. Sau ptr un cuplu chiar buna de un weekend trip. Ar fi o imbecilitate sa o scoti din productie.

La fel de adevarat e si ca lumea de azi vrea SUV-uri. Ptr ca ai o pozitie mai buna la volan si e mult mai practic. Dar obiectiv vorbind, n-ai ce sa cauti cu un SUV electric, nu e aerodinamic, e exact impotriva a ceea ce trebuie sa fie un EV. Insa daca m-ai obisnuit cu steakuri, e greu sa ma faci sa trec pe tofu just like that (chiar daca realizez ca nu e ok sa mananci numai fripturi). Cum zice francezul, the genie is out of the bottle, greu sa mai spargi bula asta a SUV-ului, si de asta ai anomalii gen SUV electric de sute de tone cu baterii gigantice.
Probabil generatia tanara Z sau Alfa o sa reverseze trendul asta de giganti pe roti si o sa revenim la masini mici, practice si minimaliste.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
centurion Quote:
Honda E nu se mai produce de anul trecut. In cei 3 ani de productie au fost vandute sub 12000 masini in toata lumea. Nu a avut o soarta prea buna. Am vazut-o la interior. O combinatie nefericita de ecrane pe tot bordul (tehnologie multa) cu un interior cu materiale cam pe ... economie (sa nu spun altfel). Per total un pret prea mare de platit ca oamenii sa fie dispusi sa scoata banul din buzunar.

Fiat 500e l-am vazut la reprezentanta Fiat din Galati. Cand eram la o revizie cu 500L din posesie, am urcat in 500e. Interiorul este in stilul promovat pe 500, adica "dolce vita", placut, cu o calitate perceputa buna, cu butoane fizice etc. Masina pe care am vazut-o era un 3 + 1, adica avea o usa suplimentara pe partea dreapta, pentru a facilita accesul in spate. Diferenta cred ca este cam de 10000 euro fata de sora termica/mHEV. Am intrebat baietii de acolo cum se conduce. Ei spuneau ca este foarte usor de condus, cuplul de 220 Nm facand-o destul de agila si fiind ceea ce trebuie pentru oras. Consumul era parca in jurul a 15 kWh / 100 km.
Pretul ramane marea problema.
Diferenta de 10k euro la 500e e o consecinta a dragului nostru stat. Atat a putut el, sa copieze o legislatie a altui stat european fara sa evalueze periodic beneficiile raportat la investiții (ROI). Fix atat era rabla+ la momentul respectiv. Mediul concurential a fost grav afectat de politici, si acele politici cu mare semn de intrebare.

Poti verifica periodic preturile si o sa ai o surpriza (online vs mers in showroom, pret platit real de catre client e deja e o informatie indisponibila. Dar sunt surse pt asta. ;) ) evolutia preturilor este strans legata de factori independenti de produs. ;) valoarea rablei, oricare ar fi programul, nu e coincidenta - pretul platit de client este dependent de aceasta valoare a "rablei". Cand ai fonduri rabla, preturile sunt la un nivel, cand se termina....altfel! Nu online, pe factura!

PS: Preturile finale platite de clienti, in Romania, sunt semnificativ diferite fata de ce vezi pe site sau ti se spune prin PR.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
dand Quote:
Daca ii plantezi intr-un EV or sa-ti iasa din aia de incarci apoi masina de la ei:) Si cand sufli, ii electrocutezi pe cei din jur...

Dar presupun ca nici nu stai in Bucuresti la cum arata ardeii aia:) ca in Bucuresti ar fi iesit deja negri, ca si cablurile de incarcare.
@dand.

Man, vazut postul si am zis sa nu iti răspund la cald.
Pe de alta parte, consider ca este important sa nu lasam sa treacă neobservat, pt ca rar se intampla ca cineva sa depășească anumite limite atat de flagrant.

Negri!? Man, pe bune!? Serios te intreb.

De ce man nu poti qveq o discutie in co trqdictoriu argumentata, bazqtq pe argumente si yrebuie sa qjungi la negri?

Nu poti spune clar, concis, ca nu esti de accord cu opinia altcuiva si trebuie sa ajungem la suburban?

De cand s-a demodat sa fii asumat si bărbat!? Vrei sa ma injuri, de ce nu o poti face si trebuie sa ascunzi asta in spatele unui mesaj politically corect, "pe dupa visin", crezând probabil ca esti la un nivel de înțelepciune si inteligenta superior astfel încât interlocutorul tau nu poate avea un răspuns!? De ce?

Nu stii sa injuri!? Prefer oricand o înjurătură spusa cu patos in detrimentul unei "intelepciuni" prefăcute!

Am crezut ca esti interesat de mașini si discuții, dar daca nu stii sa te joci frumos, nu e problema. Ca eu nu am nimic de demonstrat sau câștigat ... ma pot lipsi.

Ca de le negru, la negru. Din Bucuresti! ;)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 19:00 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
@goldfinger - cred ca m-ai inteles gresit, in nici intr-un caz nu am de ce sa te injur si in general sunt perfect de acord cu tine. Desi fan de EV-uri, faptul ca merg cu unul e mai degraba oportunist datorita conditiilor speciale, si nu unor convingeri ideologice.
Am zis de ardei negri din cauza prafului si noxelor din Buc, ca de asta am inteles ca ai zis si de cablurile de alimentare ca te faci ca naiba. N-am insinuat nimic altceva, daca s-a inteles altfel atunci imi cer scuze. Poate ca mediul online, ca fata in fata nu s-ar pierde nimic in context.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 19:04 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
E totul clar, atunci. Multumesc pentru clarificari! Aici consider ca e cazul sa incheiem discutia. ;)

PS. Ca sfat, invata sa injuri cum trebuie! Ajuta mult!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 19:21 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Orice conotație ai da, orice context ai putea invoca, negri nu e acceptat nici măcar in lumea a treia.

Am înțeles, e ok, evit sa avem discuții, nicio pb dpmdv. Dar nu te chinui sa te poziționezi intr-o lumina mai favorabila decât e cazul. Te rog! Cel putin nu fata de mine, imi e clar, pt ceilalti de pe aici, alta discutie!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Mar 2024, 20:38 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
centurion Quote:
Honda E nu se mai produce de anul trecut. In cei 3 ani de productie au fost vandute sub 12000 masini in toata lumea. Nu a avut o soarta prea buna. Am vazut-o la interior. O combinatie nefericita de ecrane pe tot bordul (tehnologie multa) cu un interior cu materiale cam pe ... economie (sa nu spun altfel). Per total un pret prea mare de platit ca oamenii sa fie dispusi sa scoata banul din buzunar.
La Honda E imi place ca la exterior e foarte simplista, cam de genul Fiat 500. La interior asa e, daca era vreo optiune lowcost fara ecran(e), ar fi fost si mai bine. Ca pret, e prea scumpa, dar nu stiam ca nu se mai produce.
Acelasi lucru la 500e, eu o vad ca masina perfecta pentru oras, dar la 25.000 euro, nu mai mult.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 31 Mar 2024, 01:44 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3228
Car: Giulietta QV
Asa da , bravo China , nu am crezut ca voi spune asta vreodata , stiu ca telefoanele sunt super ca si alte gadgeturi , dar asta va fi de muzeu :

https://www.reuters.com/business/autos- ... 024-03-27/

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 31 Mar 2024, 16:48 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Parca au avut peste 50.000 de comenzi in 30 minute. The future is now. :blink:

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 04 Apr 2024, 16:27 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Dupa ultimul 'roadtrip' peste Canal pot sa spun ca cel mai tare app ptr un non-Tesla EV e...Tesla. De cand Elon a facut o parte din reteaua de superchargere disponibila si ptr alte EV-uri, e cel mai ieftin/rapid si bine de incarcat la Tesla. App-ul e extrem de usor de instalat si folosit, costurile sunt actualizate in timp real (deci nu peste cateva zile/o luna cand iti vine factura). Comparat cu un charger extrem de lent (22kWh) de pe strada care in Londra costa 0.65p/kWh, la Eurotunnel la Tesla, incarcarea foarte rapida costa 0.45p/kWh (sau 0.49cents in Franta).
Singurul dezavantaj e ca te chinui putin sa parchezi, cablul e foarte scurt intrucat e facut ptr Tesla si incarcarea pe cealalta latura a masinii, asa ca trebuie sa parchezi cat mai aproape de linie si calcand putin 'bumper'ul ala din spate, altfel nu ajunge cablul.
Attachment:
Tesla supercharger.JPG
Tesla supercharger.JPG [ 250.04 KiB | Viewed 202 times ]

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 Apr 2024, 12:06 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
https://www.thedrive.com/news/maserati- ... vs-by-2028

By 2025, every Maserati product will have a fully electric variant. In addition to the GranCabrio and Gran Turismo, it also recently announced the Grecale Folgore SUV and an MC20 Folgore supercar, the latter coming in 2025. Since the Ghibli, Quattroporte, and Levante are being phased out, only the important new models will be left standing by 2025 and all will have internal combustion and electric powertrain options.

+

L.E. https://www.autocar.co.uk/car-news/new- ... o-platform

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Apr 2024, 11:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
https://thedriven.io/2024/04/19/austral ... istrators/

“Sad day:” EV fast-charging company Tritium says it is insolvent, receivers to seek buyers.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]