It is currently 27 Apr 2024, 18:01

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 11:04 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Pai fix asta e buba. Exista dar nu au functionat. :lol:

Sa ne spuna ei care e scaparea....

Va conta mult si declarația soferului, daca a rămas lucid si isi mai aduce aminte exact ce comenzi a incercat. Ca dacă te bazezi pe log-uri, esti mancat: in cazul unui scurt vei avea valori înregistrate posibil eronate (senzori etc) sau chiar lipsa. Deci te ajuta ....nu prea.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 12:44 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cred ca incidentul e foarte popularizat ptr ca e asociat cu un EV, la fel cum orice EV care ia foc creeaza milioane de tweets. In realitate, nu cred ca automobilele cu combustie interna nu au si nu au avut vreodata probleme asemanatoare, sunt gramezi de recall-uri datorate sistemelor de franare. Vezi si incidente faimoase cu pedala de acceleratie blocata etc.

Revenind la I-Pace-uri, o alta chestie prevalenta in far right media e ca iau foc ptr ca 4 sau 5 au luat foc in garaje in US si cam tot atatea in UK, dar per numar incendii fara motiv, sunt inca cu mult in urma altor marci (ICE). E genul de chestie care se intampla si la ICE-uri, daca se intampla la o Alfa, e eveniment international. Daca se intampla la 100 de VAG-uri, 'e normal, asa face toate'.
Da, judecand dupa reviewurile soferilor, I-Pace-ul e un epic fail, dar mi se pare tendentios acum ca e asociat cu 'burning auto' sau cu incidentul recent din UK.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 12:55 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
E posibil. Ca e mega hype cu ev asta. Abia așteaptă unii un subiect de can can sa trambiteze rahaturi. :roll:

Mie mi se pare inadmisibil indiferent de ce motorizeaza masina. Acum s-a intamplat sa fie electrica. Ghinion :D

Sunt extrem de interesat de pozitia autorităților de pe la voi. Le va da red-code sau nu?

Acum s-a intamplat pe autostrada si a fost cu happy end. Dar reclamații din partea clienților au tot fost, cum ca ceva nu prea funcționează conform așteptărilor.

E de neimaginat ce consecinte ar putea exista daca se va repeta situatia in oras. :popa: indiferent de tip de motorizare, sa fie clar.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 14:10 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Cred ca va fi o investigatie in toata regula, chestiile astea sunt luate foarte in serios in UK (chiar si daca JLR e the pride of British automotive sector). Si producatorul in mod normal ar trebui sa fie interesat in a afla cauza si a o remedia in caz de chestie generalizata, e infinit mult mai daunator sa tii capul de afis cu stiri din astea decat cu rechemari.
Din ce am mai citit, cauza e de fapt similara cu raportul ala despre Tesla care l-ai pus mai sus, acceleratie brusca (deci nu doar probleme de franare), ceea ce explica de ce rula cu 100mph (in UK viteza limita e de 70mph) - multi "EV zealots" se si grabisera sa puna pe seama soferului ca mergea prea repede.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 14:16 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Da, man. Se observa deja un pattern, multe anomalii de functionare sisteme in cazul ev se pot corela direct cu situații de suprasolicitare. (Unele constientizate, altele nu).

Încă e incerta cauza sursa, asta e clar. Ca suprasolicitarea e un mix de chestii: gradul de incarcare/descarcare baterie, modul de condus (super agresiv, plecari full power), temperaturi in sistem, baterie. Dar e clar ca in direcția asta trebuie un pic de atenție sporita.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 20:06 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
yux_mm Quote:
dand Quote:
De vreo saptamana tot tin sa va intreb ceva, dar am uitat mereu. Doar ce am aflat ca cineva a primit un MG (masina inchiriata) la un aeroport din Germania, asa ca am si reactionat aici pe forum, ca sa nu mai uit din nou.
Am vazut in decembrie MG-uri prin Franta. Vazusem de asemenea si prin Italia. In Romania si-au deschis reprezentante in multe orase. Am vazut preturi de la 26000 euro pentru MG EV. Per total mi se pare o ofensiva destul de sustinuta a chinezilor de la MG.
In Anglia le vedeti pe strada? Cumpara englezii marca asta, care doar cu numele mai este britanica?


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 Mar 2024, 22:58 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Asa tare imi place de Merc cum joaca toata aceasta tranzitie... :inlove:

https://www.businessinsider.com/china-e ... 2024-3?amp

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 00:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Centurion, e puzderie de MGuri. Electrice sau conventionale, you name it.
Vorbeam acum vreo cateva pagini de EV low cost de la chinezi, ei bine MG aveam in prim plan.

Am avut o vecina in Kingston care avea un A4 sw. A primit un MG (ice) ceva suv cand a lasat masina mai mult in service. Mi-a zis ca oricand ar face swap cu A4ul. Adevarul ca nu arata rau la interior, calitate materiale vorbind, multe gadgeturi printre care si unul extrem de enervant: nu pleaca de pe loc daca nu ai centura pusa :lol: . Deci daca esti in curte la tine si tre doar sa o muti juma de metru, sau sa o intorci, tre sa pui centura.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 11:27 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Confirm, e plin de MG-uri. La EV-uri, sunt a doua cea mai vanduta marca. Chiar daca vanzarile de EV au o caracteristica speciala in UK, fiind in majoritatea lor impinse de la spate de Salary sacrifice, MG bifeaza si acolo ptr ca programul acopera peste 50% din totalul firmelor din UK si cam toti bugetarii (NHS etc).

Bestselling EVs in 2023 (by number of registrations).
Tesla Model Y (35,899)
MG4 (21,715)
Audi Q4 e-tron (16,757)
Tesla Model 3 (13,536)
Polestar 2 (12,542)
Volkswagen ID.3 (10,295)
Kira Niro EV (10,084)
BMW i4 (8,940)
Volkswagen ID.4 (8,495)
Skoda Enyaq (8,136)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 11:34 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Faptul ca sunt multe MG-uri in UK nu ma mira. Pentru unii este cat de multa masina primesti de banii dati, pentru altii nostalgia unei marci britanice reinviate. Am intrebat tocmai pentru ca am vazut destul de multe si in Franta si in Italia.
Validarea unui produs se afla numai in buzunarul si in modul de gandire al fiecaruia. Eu nu am cumparat niciodata vreun produs al unei firme chinezesti. Si nici nu intentionez sa o fac. Cat timp insa consecintele actiunilor celor de la varful Europei par a ne sabota pe noi (europenii), chinezii vor avea un mediu proprice pentru cresterea afacerilor.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 15:47 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu cred ca e o chestie specifica EV-urilor, automobilele asiatice au o cota foarte mare de piata. Chiar si la ICE-uri, Nissan Qashqai, Juke si Kia Sportage au vandut (mult) mai mult decat Audi, Merc si BMW (vezi mai jos statistica cu toate marcile).
Rank Brand Registrations
1 Ford Puma 49,591
2 Nissan Qashqai 43,321
3 Vauxhall Corsa 40,816
4 Kia Sportage 36,135
5 Tesla Model Y 35,899
6 Hyundai Tucson 34,469
7 Mini hatch 33,385
8 Nissan Juke 31,745
9 Audi A3 30,159
10 Vauxhall Mokka 29,984

Deja pe anul asta, MG e pe locul 7 la masini vandute (ICE, petrol&Diesel) si in continua crestere. Si cred ca e putina lume in UK care-si aduce aminte ca au fost candva o marca britanica.
Noi suntem un forum auto si masinile reprezinta mult mai mult decat chestia aia in care te urci cand ai nevoie sa iei un pui si niste morcovi de la supermarket. Dar ptr majoritatea populatiei, masinile asta reprezinta si conteaza ce primesti ptr banii platiti. Deci nu stiu cum politicile EU pot influenta asta. Chiar si in Germania, vremurile cand populatia strangea la ciorapi si isi lua blugi de la Aldi ptr a putea avea un Audi full extras au cam apus.
Mai e iarasi o chestie legata de sistemul de proprietate, asta se muta incet si sigur spre leasing/shared ownership, firme ca Zipcar au inundat efectiv piata. Si acolo ce gasesti? Mokka, Puma, Juke, Kia.
Doar ca marcile chinezesti nu prea produc ICE-uri, ca daca ar fi produs...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 15:50 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Centurion, tu ai formulat-o mai bine. Te votez presedinte ca sti sa vorbesti frumos... :twisted:
Pe mine Dan inca nu ma crede ca chinezii ne fura "tara" :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 16:00 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Be careful what you wish for:) Daca nu erau Kia/'chinezii' sa puna presiune pe marcile europene, plateai dublu ptr "European excellence" (aka Audi Q4 et comp:)
Ptr mine personal e foarte buna amenintarea Tesla/MG/BYD etc, am beneficiat deja de doua discounturi masive:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 16:31 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Ma bag si eu. Chinejii nu sunt aici sa atace premium, cel putin nu deocamdata, ca nu sunt prosti (ii poate cumpara la o adica, dar de concurat, mai greu. Cel putin pe datele de azi...). Produse au invatat sa faca, nu stiu cum se poate cumpara prestigiu si noblete. Si nici nu vor stii decat daca vrem noi :twisted:

Ei pun presiune pe generalisti, de asta tipa francezii ca apucatii, reno si stella. Puturosii europei in materie de auto... ma scuzati, dar ei au inceput :lol:

Ce alege europeanu!? Pe naiba, asta alege.... ( o masina de segment B echipata decent se duce spre 30, un suvulet cat de cat ok sare de 40, chiar 50 - masini rele din cale afara, in realitate). Europeanu nu a uitat ca Golf era motorul, cel mai relevant - plictisitor dar rafinat, echilibrat. Doar ca azi oferta e la pamant, nu mai are ce sa cumpere, similar, raportat la cost si trai- a ajuns europeanu sa cumpere Sandero ... pare de bine, nu!? Well, nu prea e deloc.- nu o face ca ar fi super-masina, sa nu ne imbatam cu apa rece.

Valorile de client au ramas, vor rafinament si calitate, dar cine sa le ofere!? Daca ne trezim, noi. Daca nu, alti!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 18:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Ma bag si eu in discutia asta despre chinezi, si intreb ca Moromete - pana la urma unde ar fi problema ca se inunda piata de BYD-uri si MG-uri?
Fiecare alege in functie de ce poate si ce are nevoie, daca oiropenii nu pot produce la preturile si calitatea dorite de cumparatori, atunci de ce nu? Acum vorba fostei vecine a lui Yux, de ce sa aleaga Audi cand MG ii da acelasi lucru la bani mai putini?
Daca Reno&Stella nu vor sa le fure chinezii tara, atunci sa faca masini mai bune/mai ieftine, in loc sa ceara tarife ridicate.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 18:38 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Pai tocmai ca nu e problema ca vin, ba dimpotriva. Acopera o nevoie pe care altii nu mai pot/nu vor. Sa vina! Eu astept next move. Ca acolo o sa fie interesant.

Nu sunt nici semnificativ mai buni, nici mai frumosi, nimic deosebit. Au si ei niste masini de vandut...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Exemplul cu vecina era in special legat de calitatea materialelor si executiei. Cred ca la aceste capitole chinezi sunt pe-acolo sau oricum foarte aproape de calitatea europeana la nivelul de jos si mediu. Cam greu la premium sau oricum mai au de lucrat, dar daca vorbim de timp, eu cred ca e iminenta treaba si vom vedea produse chinezesti calitate premium, minus prestigiu/pedigree.

Daca inunda chinezii piata cu produsele lor e evident ca vor manca painea constructorilor traditionalisti, ceea ce inseamna o potentiala vanzare la chinezi. Apoi o sa fie ca androidul si ios, nu o sa mai ai ce alege. Ca sa nu mai zic ca oamenii vor lucra la chinez, si nu cred ca vrei sa lucrezi la chinez... :lol:

Din pacate europeanul nu poate produce mai ieftin, sau cel putin nu in Europa. Dar mai bine poate produce. Din pacate pierderea de calitate nu s-a intamplat ca a venit chinezul si tre sa fie inca relevant si competitiv produsul european, s-a intamplat din cauza lacomiei.

Ma rog, poate sunt oleaca paranoia, dar europeanul tre sa inteleaga ca daca nu se apuca sa lucreze, chinezul abea asteapta sa ii ia locul. La o treime de pret.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 20:21 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Haha, pai tu ai lucra 8 ore mai mult pe zi la jumatate din salariul actual ca sa tii pasul cu chinezul?:)
Nu e vorba ca europeanul nu lucreaza, doar ca nimeni obiectiv vorbind nu va accepta sa lucreze mai mult pe bani mai putini. Nu e neaparat lacomie (si asta), dar salariile si conditiile de munca sunt la un anumit nivel in Europa si nu tindem spre 'a race to the bottom', ci invers, vrem sa ne mearga mai bine. Si toata lumea injura globalizarea, dar tocmai globalizarea asta ii ofera europeanului abilitatea de a se duce in vacante la soare vara si sa isi permita inca sa cumpere iphoane, iX3-uri facute in China si 'adidasi Nike'. Ca daca s-ar face Nike sau iPhone in Germania sau in State, ar fi jale...

Revenind la masini, nici eu nu cred ca pozitia producatorilor seriosi mai fi vreodata amenintata. Din contra, concurenta nu le va face rau, ii va readuce cu picioarele pe pamant.

Apropo de producatori, cam ce defineste un auto ptr a fi considerat chinez? Spre exemplu Polestar vad ca e considerat ca parte a vanzarilor de auto chineze in Europa. Putin controversat, BMW iX3 e fabricat tot in China. Si Polestar tinteste la top end, cel putin Polestar 3 are un pret foarte prohibitiv.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 20:48 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
yux_mm Quote:

Ma rog, poate sunt oleaca paranoia, dar europeanul tre sa inteleaga ca daca nu se apuca sa lucreze, chinezul abea asteapta sa ii ia locul. La o treime de pret.

Dpdv munca, e mai greu, europeanul e invatat cu un standard de calitate si comfort, nu se va schimba curând (sa muncească mai mult nu accepta nici pe bani mai multi, in unele cazuri). Decat daca ii ajunge cutitul la os, atunci poate.

Dpdv quto, productivitatea e "elefantul din magazinul de portelanuri", niste organizații supradimensionate, redundante, care nu mai au niciun fel de viitor in forma actuala (multi au devenit niste cersetori pe langa gardul guvernelor, penibil. Si fac asta de mai bine de o decada, nu de azi, de ieri... nu pierd teren ca urmare a ceea ce se intampla azi, pierd ca o consecinta a lipsei de reactie sistematice). O sa doara, dar fara niste masuri drastice, nici nu se prea vede optimism.

In automotive ai niste zeci de mii de oameni, poate chiar sute de mii, la nivel european, care nu mai au sens dpdv productivitate. Ce faci!? ... greuț!

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 13 Mar 2024, 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Faptul ca venirea chinezilor pe piata europeana poate trezi la realitate constructorii generalisti e un lucru bun. Dar atat, din punctul meu de vedere. Nici eu nu cred ca un client de BMW / Mercedes Benz / Lexus / Alfa Romeo etc. se va uita la un producator chinez. Deci cred ca o problema ar fi pentru constructorii de volum.
Strict personal, deci legat de piticul de pe creier, am o problema cu ceea ce inseamna China, Rusia si alte tari de genul, asa ca (personal) nu pot cumpara produse ale companiilor din acele tari. Nici la China Mega Shop din Galati nu merg. Chiar si machete auto, cand mai cumpar, in ultimele dati am luat Brumm ("made in Italy").
Eu nu tin ca statele europene sa protejeze companiile europene. Eu imi doresc cat mai putin stat in tot si toate. Statul nici nu ar trebui sa-si faca simtita prezenta in capitalism, ci doar sa creeze un mediu propice pentru dezvoltare. Piata ar trebui sa se regleze singura. Si, in ciuda piticului meu, nu sunt pentru blocarea chinezilor. Consider ca poti castiga venind cu ceva mai bun, demontand astfel adversarul. Insa ne punem bete in roate, totul incepand de la Bruxelles.


yux_mm Quote:
Centurion, tu ai formulat-o mai bine. Te votez presedinte ca sti sa vorbesti frumos... :twisted:
Bine de stiut, multumesc. :D :lol:
Am prieteni care m-ar vota daca as candida la primarie. Deci viitorul suna bine. :D :lol:
Sa vad cand ma hotarasc sa candidez.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Mar 2024, 12:14 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Eu unul tot sunt nedumerit, ce ar trebui sa faca comisiile europene de la Bruxelles?...in ce sens pun bete in roate producatorilor europeni?

In aceeasi nota, in Norvegia 82% din inregistrarile de masini noi sunt electrice (chiar daca lumea nu are neaparat o agenda ecologica, cica Norvegia se claseaza destul de jos in survey-urile alea cross-europene in ceea ce priveste cat de ingrijorati sunt de incalzirea globala). Si cu toate astea, nu vad nici o marca chineza in top

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Mar 2024, 12:39 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Dane, eu cred ca e mai complexa treaba in a determina tipologia fiecarei piete.
- in UK exista salary sacrifice ca sa motiveze electricele.
- In Ro, DE, etc, exista subventii.
- In Norvegia nu stiu prea bine, dar pot sa fac niste presupuneri: o tara relativ izolata geografic, deci nu prea are sens sa calatoresti in afara cu masina, deci range-ul nu e esential, mai ales ca au o infrastriuctura buna. Posibil sa nu exista o cultura a calatoritului cu masina gen DE, UK, FR, etc. Aici urmeaza si cultura auto: pe cand DE, FR, IT, UK au o cultura automobilistica bogata, in Norvegia vasta majoritate nu vad neaparat necesitatea masinii. Pe de alta parte, DE, FR, IT, UK, avand cultura automobilistica au dezvoltat o tara pentru a merge cu masina (ICE in special) deci e destul de greu sa schimb ceva impamantenit de mai bine de 100 de ani.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Mar 2024, 13:03 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu chiar, Norvegia are un numar mai mare de auto raportat la numarul de locuitori decat UK sau Germania. Plus distante foarte mari, mai ales ca multi au cabane la tara/padure etc. Daca m-as hazarda la modul de utilizare al auto-ului in Norvegia, cred ca 90% sunt ptr distante lungi, ca orasele sunt mici si oamenii mai sportivi deci probabil bicla sau autopiciorul sunt mijloacele de transport cele mai populare in mediul urban.
Conform articolului asta din TG-ul de ieri, explicatiile sunt multiple: Oil money (hihi), un electricity grid care poate sustine electrificarea si deci adio range anxiety si...taxarea. Adica toate auto sunt impozitate rau de tot (ca peste tot in Scandinavia), cu exceptia EV-urilor.
Deci unde vad eu ca EU/guverne etc au de munca e la capitolul impozite si taxe, pur si simplu nu merge fara facilitati fiscale si atunci de aia lumea mai recurge la auto chineze ieftine. Dar asta e parerea mea, nu stiu ce altceva ar putea face EU (sau orice alt guvern). Range anxiety eu cred ca se duce instantaneu cata vreme oamenii raman cu mai multi bani in cont.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Mar 2024, 14:53 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Da, cum ziceam, am facut niste presupuneri vis-a-vis de Norvegia. Nu stiu la capitolul transport in comun, in special trenuri, cum stau.
Legat de range axiety, depinde foarte mult de situatia fiecaruia. Unii prefera intr-un fel altii in alt fel.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 Mar 2024, 14:57 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Norvegia este un studiu de caz in sine. Exista declaratii ale unor oficiali, nu mai știu exact ce funcție detin, primar/prim-ministru, mediu, care afirma clar ca evolutia lor in acest sens este o cauza a unui usage specific. Mai exact, se apropie in anumite aspecte de filozofia qmericana, sui basaul in masina pt orice. Literalmente orice, ca in multe zone nu ai trotuare si infrastructura pietonala si transport in comun dezvoltat la un standard ok.

Si tocmai acest factor a fost definitoriu in evoluția lor. Pe de alta parte, opinie mai putin populara si curajoasa dpdv administrativ, declara ca orașele dezvoltate nu prea mai au nevoie de masini, sau din ce in ce mai putin. Indiferent de motorisca.

E interesant tare de aprofundat. Sunt la un alt nivel de înțelegere fata de restul europei. Nu neapărat mai bun, sau de copiat, dar diferit in mod evident.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 147 48 49 50 51 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]