It is currently 27 Apr 2024, 16:55

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 145 46 47 48 4951 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Jan 2024, 16:47 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Unele arata omeneste, altele is desprinse dintr-o imaginatie paralela cu a mea. Dar Pug-ul ala... arata facut la traforaj.
Polstar 4 fara luneta, bine, nu ca ar fi fost prea utila la ce forma are masina... Asadar inca o sleahta de maimute incapabile sa conduca pe strada vor avea motive sa mareasca nivelul de incompetenta.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Jan 2024, 17:31 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu cred ca se mai uita cineva in luneta cand da inapoi, ca pe vremuri, plus ca te poti uita evident in oglinzile laterale. Sigur, ptr noi astia mai batrani ne-am obisnuit sa ne uitam in oglinda retrovizoare des, dar astia mai tineri cred ca deja nu mai stiu la ce foloseste luneta. Am mers deunazi in spatele unui coleg cu vreo 25 de ani mai tanar si care avea luneta complet inghetata, neasteptand sa se dezghete dimineata, l-am intrebat daca vedea ceva in spate si s-a uitat la mine intr-un mod foarte ciudat, adica wtf?:)
Pe mine ce ma ingrijoreaza mai mult nu e disparitia lunetei, ci faptul ca mai toate modelele alea au doar televizor in mijloc si nimic pe bord. Sunt in continuare siderat de cum poti primi 5 stele NCAAP sau cum se cheama in conditiile in care tot timpul trebuie sa-ti muti vederea de la drum. Inteleg ca ne pregatim de self-driving autos, dar pana atunci nu sutn chiar self-driving si necesita in continuare atentie. Mai ales in orase unde ai biciclisti (mai ales aia hipsteristi care nu stiu semnificatia semnelor de circulatie), Uber eats etc si trebuie sa verifici mereu ca n-ai depasit 20mph, o fractiune de secunda de mutat privirea la tableta poate insemna ceva de la o tamponare usoara pana la o accidentare grava a unui biciclist.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 19 Jan 2024, 22:05 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
dand Quote:
Ideal ar fi sa coexiste ambele tipuri de auto, ca si in prezent.
Cine vrea EV sa aiba in continuare subventii, cine vrea ICE sa aiba in continuare oferta de produse.
Industria auto este cea mai lovita in Europa. Treaba asta cu interzicerea termicelor incepand cu 2035 mi se pare o mizerie. Bine, nu este interdictie, este CO2 = 0. Deci neincadrare in cerinte. Si eu as lasa ambele tipuri de motoare, iar omul sa aleaga cu ce vrea sa mearga. Daca va veni vreun producator cu o baterie care sa se incarce in 5 minute si care sa nu coste o avere, atunci motoarele termice vor muri singure in cativa ani. Deocamdata Toyota nu crede in electrificare. Se pare ca nici Bosch.
Personal, oricat de fan al motoarelor electrice sunt, tot nu cred ca viitorul auto poate fi electric asa cum este acum.
Nivelul de trai scade in Europa, unul dintre motive fiind cresterea costului vietii. La asta contribuie si masurile ecologice impuse. La un moment dat va ajunge sa fie greu pentru un numar foarte mare de oameni. Nu ar fi exclus ca in 5 - 6 ani sa vedem niste miscari mari de strada prin tarile din vest si, pe cale de consecinta, niste "relaxari" ale multor impuneri din prezent.


dand Quote:
Apropo de emotia condusului, am fost intr-un business trip saptamana trecuta undeva in mijlocul Germaniei, asa ca am inchiriat un auto din Berlin si mers 300km undeva in Thuringia si inapoi. Un Q4 diesel, o mizerie mai mare de masina cu greu gasesti. O antiemotie a condusului, chiar i-am zis nevestei cand m-a intrebat daca ii duc dorul ca mai degraba imi lipseste EQC-ul:) Insa, am avut optiunea de a inchiria un Polestar la aero in Berlin si am zis nu, ptr ca ningea, erau 300 de km si nu vroiam sa experimentez pe drum:) so, yep, oricat as iubi EV-urile, depinde si de modul de folosinta si de circumstante.
In decembrie am fost in Franta si optasem initial pentru un Fiat 500e. Tot din cauza distantei si a lipsei chefului de a sta pe la statii de incarcare m-am sucit si am mers pe 500 hybrid. Eu am mers cu vehicule electrice, dar nu pe distante mari si doar in zone urbane. Asa ca avusesem un mic regret ca nu am ramas pe 500e. Tu insa, care detii auto electric si ai mers multi km, daca ai fost reticent sa inchiriezi unul si ai mers pe auto termic, mi-ai facut sa dispara orice urma de regret ca nu am luat 500e. : ))))


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Jan 2024, 17:35 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Pai eu am zis de fiecare data ca uzul depinde de circumstante si mereu trebuie sa iei in calcul:
1. Timpul. Nu e nici un secret ca un EV e perfect ptr cineva cu o abordare mai lejera, spre exemplu in cazul meu, am 48 de ani si n-am de ce sa ma grabesc in general in viata, dupa 40-45 intri in partea cealalta, unde vrei mai degraba sa opresti timpul in loc:) Desi in 99% din cazuri nu ma grabesc, am decis rapid impotriva inchirierii unui EV, gandindu-ma la drumul intors spre Berlin. Daca la dus mi-era indiferent cand ajung, firma ramanea acolo chiar daca eu ma opream o ora sa incarc, ptr ca trebuia sa zbor inapoi acasa vineri dimineata, aveam la dispozitie doar seara/noaptea zilei de joi ptr un sightseeing in Berlin (unde nu mai fusesem). Asa ca m-am gandit decat sa stau o ora pe autobahn sa incarc, mai degraba stau la coada sa intru in Berghain, Tresor sau Watergate (ca de KitKat n-aveam costumatie:). Desi am urat din tot sufletul tractorul ala mizerabil de Q4, trebuie sa ma plec in fata evidentei, timpul rezervat motorinei si nevoilor fiziologice a fost minim, dupa 10 minute eram din nou pe autobahn. N-am mai ajuns in Berghain ca la 11pm dormeam neintors, dar macar am putut sa fac o mica plimbare pana la Checkpoint Charlie, Brandenburg Tor, un schnitzel si cateva beri (mai interesant decat petrecut o ora la incarcat EV-ul).

2. Banii. La inchiriere se prea poate sa fie aceleasi preturi (cel putin in cazul meu era ca faceau o promotie), dar la incarcare trebuie sa te interesezi inainte de preturile practicate in tara respectiva. Nu stiu cum mai e acum in DE sau in FR, dar ieri spre exemplu am incarcat prima oara la o statie publica pe langa Oxford si mi-a cazut basca, £35 ptr 100 de mile. Incarcat rapid, masina a bagat 25-85% inainte sa terminam noi micul dejun la hotel, dar eu unul nu sunt familiarizat cu preturile astea. In 90% din cazuri incarc gratis la servici si drumurile mele sunt de maxim 200 mile dus-intors adica nu am nevoie de incarcare pe traseu, dar pe vremea cand nu bagam la servici plateam maxim 15 lire pe un incarcat (in primul an de EV). De la 15 la 35 de lire e o cale foarte abrupta, daca e sa socotim 400 mile ca 'autonomia' unui benzinar normal, asta ar face 140 lire la un EV, sunt convins ca benzina costa pe undeva la 80-90.

Daca nu esti pe graba si costurile de incarcare sunt identice sau macar apropiate, recomand cu caldura un EV (si voi alege oricand un EV, ptr ca e mult mai 'fun' la condus decat un 4 cilindri conventional, din punctul meu de vedere). Dar daca da cu minus ori la timp, ori la bani (ori la ambele), atunci nu vad sensul. EV-ul cere ceva planificare (nu la modul extrem, dar...), oricine pretinde altfel ori e inconstient, ori minte.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 20 Feb 2024, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Am fost oleaca indecis daca sa pun link-ul la funny stuff sau aici... :lol:
https://youtu.be/zRUg2NXmLd0?si=-WuUbm0a0RPqEVqd

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 20 Feb 2024, 23:49 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Tocmai am vazut un articol despre Lancia Ypsilon 2024.
Daca reuseau sa schimbe putin linia laterala sa nu vezi din prima un 208 era interesant, la partea din spate pare cat de cat diferit.

https://www.motor1.com/news/708579/2024 ... ils-debut/

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 01:39 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
208, Corsa...din cate stiu e aceelasi cotet. Da, un cotet pe roti... Am condus Corsa destul de mult la Zipcar in UK, un cotet pe roti ce sa mai... Un sasiu de 2 lei, un motor de 2 lei (ceva 1.2 cred, nici nu stiu daca era turbo), feedback 0 la orice, lane asisst absolut hilar, uneori nu zice nimic, alteori, trage de volan. Un cotet la interior... plastice de 2 lei, scaune de parca stai in roaba...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 12:24 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Din fata e urata ca foamea, plus ca e foarte scumpa. Daca vechiul model vindea in jur de 45k de unitati pe ani, daca vand 4000 din astea sa zica bogdaproste.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 12:40 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Personal, pentru o mașina de oraș mi se pare chiar simpatica :)
Probabil va fi exagerat de scumpa, insa nu mi se pare ca arată rău.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 12:47 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Asta este avantajul de a fi intr-un conglomerat. Dezvolti ceva pe bani mai putini, imprumutand piese/platforme care deja exista.
Ma uitam ca in SUA deja a aparut Dodge Hornet, care este de fapt Alfa Romeo Tonale. Ma astept sa vad si versiuni electrice/hibride ale lui Dodge, tot pe baza acestor modele "europene".


Pe de alta parte, Toyota este reticenta la vehicule electrice. Unii investesc masiv in electrice, altii incearca si alte surse alternative. Sa vad camioane pe baterii .... e cam dificil cu ceea ce exista azi. E o perioada de tranzitie interesanta, insa si cu o anumita doza de haos generata, ca de obicei, de politic.


PS: Imi spunea cineva ca Ursula foloseste Audi A8 TFSI. Nu am pierdut vremea sa caut, dar trebuie oricum sa facem ce spune popa, nu ce face popa.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 14:40 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
A ajuns politica in auto la un nivel de nedigerat. Nici cu vodka si lămâie nu mai trece, iti vine sa bagi un gat de domestos (americanos style) sa te dezinfectezi dupa fiecare discutie auto europeana.

Propun sa se faca 2 partide:
- partidul parvenitilor, astia care au ca singur scop crearea unor carute pe care sa le vanda la suprapret, obiectivul final fiind imbogarirea rapida. Călcând in picioare orice urma de prestigiu sau mândrie auto. Ei tipa ca ii omoara chinezii dar se ingroapa singuri, ca prostii. Pt doi cocoșei o trădează si pe maica-sa...

Partidul conservatorilor, merc, bmw si încă vreo cativa, care par ca se mai straduie sa puna ceva valoare in mașini. Punctual, măcar pe ici-colo, dar mai exista.

Ar fi frumos.


Interesant o sa fie feedback-ul italienilor despre Lancia asta. E si acolo o situație grea, au apărut disensiuni in cuplu, politici, presiuni, fabrici etc. Franța vs Italia.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 Feb 2024, 18:47 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
M-am jucat putin cu copilotul Microsoft, AI-ul zice ca asa o sa arate Alfa electrica, cea anuntata de Imparato cu baterie de 118kW so range de 800km.
Attachment:
AR electric 1.png
AR electric 1.png [ 505.7 KiB | Viewed 347 times ]
Si in varianta SUV:
Attachment:
AR electric 2.png
AR electric 2.png [ 462.49 KiB | Viewed 347 times ]
Si mi-a data si doua variante de cum ar arata prima Alfa Romeo care va fi condusa pe Luna:
Attachment:
AR Moonwatch1.png
AR Moonwatch1.png [ 793.64 KiB | Viewed 347 times ]
sau
Attachment:
AR Moonwatch2.png
AR Moonwatch2.png [ 388.18 KiB | Viewed 347 times ]
Ramane de vazut daca Imparato va fi de acord.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 01:09 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
nesquick Quote:
Personal, pentru o mașina de oraș mi se pare chiar simpatica :)
Probabil va fi exagerat de scumpa, insa nu mi se pare ca arată rău.
Intr-un video am vazut ca varianta asta electrica o sa aiba un pret in jur de 40.000 euro. :P

Eu mai merg la servici cu un 208, benzina, cred ca 1.2. La masini din astea nu prea ar trebui sa fie asteptari de emotii/senzatii la volan. E doar o alternativa sa mergi din A in B fara sa te ploaie.
Ce mi se pare total aiurea sunt preturile din ziua de astazi a masinilor de genul asta. Si totusi spre ex. Peugeot le vand pe tava si lumea cumpara.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 10:33 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Intre un 208 si un Polo, as vrea sa nu ma ploua in Polo. It is a better place to be :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 12:25 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Eu nu inteleg deloc politicile vs EV in tarile europene. Adica se bate atata moneda pe emisii zero, climate change, dar nici un politician nu admite ca scopul in sine e fantastic, dar costa. Si ca nimeni in afara de yuppies, tech bros si soccer moms (ca in clipul ala postat de Yux) nu baga mana in buzunar ca sa ii rezolve guvernului problemele de emisii zero. Vad ca in Germania au terminat complet cu subventiile alea (care si asa erau pistol cu apa), dar politicienii asteapta ca lumea sa cumpere EV-uri. Really? Adica italianul obisnuit o sa scoata 40k din buzunar pe un Ypsilon electric in loc de 20k sau cat costa ala termic. Dream on!
Astia in UK oricat de multe tampenii au facut, tot au politica cea mai buna fata de adoptia EV prin programul asta de Salary sacrifice, incurajeaza lumea sa aibe un job si sa ia in lease un EV scazandu-si taxele platite la stat. Si rezolva adoptia EV in general ptr ca odata leasingul de 2-3 ani terminat, e puzderie de EV-uri la mana a doua pe care le iau taximetristii sau cei cu venituri mai mici. Ptr ca sunt niste preturi de dumping, aud ca prima generatie de EV-uri iesite din leasing la SalSac e pe piata cu 20k un EQC cu 8k mile la bord, 30k un iPACE cu acelasi mileage etc. Nici nu stiu cand am vazut un taxi in Londra care sa nu fie electric.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 14:03 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Din pacate, vanzarile mari / cresterile exponentiale ale vehiculelor electrice au fost artificiale, fiind alimentate doar de subventii.
Cand sacii cu bani ai guvernelor s-au golit, a venit realitatea peste producatori. Iar dupa alegerile din SUA, cred ca piata de vehicule electrice se va afunda si mai mult.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 14:18 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Eu astept momentul in 2034 cand guvernele vor amana momentul in care termicele nu se vor mai vinde, ca masini noi.
Asta cu emisiile si salvatul planetei e cu du-te - vino. Am un coleg care pe perioada iernii plateste zilnic in jur de £10 pe incalzire, numai. 80m2 in Manchester, in conditiile in care cred ca a vazut 3-4 zile de oleaca sub zero. £300 pe luna inseamna o gramada de m3 de gaz ars. Take this.
In Richmond, o zona destul de posh a Londrei, poti cumpara o casa de 200m2 cu geamuri single glazed. Incerc sa imi inchipui cam cat gaz se arde ca sa ti o atmosfera decenta in acea casa. Take this.
Sa nu va inchipuiti ca englezul sta la 25 grade in casa, 19-20 sunt multicele chiar (in conditiile valorilor mentionate mai sus).

Parisul nu sta nici el mai bine. Au si ei destule cladiri cu single glazed, pereti ca foile de hartie. Unde stau ei mai bine e cu incalzirea centrala...dar acolo te lasa aia la 16 grade in casa, tu doar poti sa iei un calorifer electric si sa day contorul peste cap. Take this. (disclamer: frantujii au o groaza de centrale nucleare sa faca o groaza de curent eco).

Ce vreau sa zic aici este ca e mai usor sa arati cu degetul la masini ca polueaza decat sa ii tai gazul omului in casa si sa stea in frig. Iar ca politician tre sa ai certutudinea ca oamenii inca te voteaza.
Dupa un secol de distrus orasele, arhitectii, autoritatile locale, si-au dat seama ca acest commuting zilnic catre birou nu e sustenabil, asa ca s-a inventat conceptul de 15(20) minutess city. Asta e un concept care intr-adevar o sa iti lase masina in parcare pentru multa vreme. E greu de implementat, o sa supere multe fete asa ca nu vad primarii si consilii locale grabindu-se prea mult. O sa vedem in schimb tot felul de meschinarii care sa ingradeasca si mai mult lumea automobilistica.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 14:22 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
There's a time for the carrot and a time for the stick. Pana acum stapanii au fost milostivi, te-au ademenit cu o subventie, o scutire de impozit, acces in centru, un loc de parcare gratuit, dar cred ca deja pot trece la urmatoarea faza si pot pune mana pe bat sa-i cocoseze pe toti astia care refuza hamul. Prevad scumpiri accentuate ale carburantilor, taxe peste taxe pe CO2, interzicerea accesului in multe zone si toata seria de mizerii care sa te determine sa-ti duci fierul la REMAT si sa treci pe plastic din asta reciclabil.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 14:43 
Offline

Joined: 05 Aug 2020, 11:46
Posts: 947
Car: Giulia Veloce 280 Q4
Location: Bucuresti
Corect. Si apoi, tractoare si camioane in strada, geamuri sparte la guvern, extrema dreapta la putere. Sistemul are nevoie sa se vindece, nu?

_________________
Alfa Romeo. Giulia. Veloce 280 Q4. Rosieeeeee
Stelvio Quadrifoglio Misano Blu MY2020 bestia


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 14:58 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
yux_mm Quote:
Dupa un secol de distrus orasele, arhitectii, autoritatile locale, si-au dat seama ca acest commuting zilnic catre birou nu e sustenabil, asa ca s-a inventat conceptul de 15(20) minutess city. Asta e un concept care intr-adevar o sa iti lase masina in parcare pentru multa vreme.
Nu chiar, ultimul trend in business e people back to the office 3 zile pe saptamana, deci nu stiu cum o sa fie cu acel 15 minutes city. Merge la un orasel pe care il faci la picior in 15 minute, in Londra faci 15 minute pana la cea mai aproape statie de metrou (cand circula).

Nu cred ca mai crede nimeni ca EV-urile salveaza planeta (cu exceptia yuppies si soccer moms), dar e tinta cea mai usoara. Ca double glazingul costa mai mult decat sa schimbi masina la o casa de 60m2, nu vorbesc de mansionuri si ai nevoie de aprobare de la Council.
La capitolul cine polueaza mai mult, vazusem o serie pe netflix despre mancarea in ziua de azi, avem mai multe vaci pe pamant decat aproape orice alt animal, dar vaci din alea care n-au vazut iarba in viata lor si distrug gramezi de hectare de pamant ptr ca sunt tinute gramada una in alta si indopate cu porumb sa se ingras ecat mai rapid sa ajunga la taiere. Si cand cu pamantul nu se mai poate face nimic, se infiinteaza o alta megaferma, taind padurea din jur. Si asta ptr ca americanul de rand (vita furajera cu doua picioare) sa aiba burger dimineata, la pranz si seara, ca el numai asta stie. Bine, un concept impus de stat in anii 40 cand nu erau soldatii suficienti de puternici, asa ca s-a decis sa se dea proteine pe banda rulanta sa fie material suficient la incorporare. Iar fermierii aia de se chinuie sa creasca vacile in sistemul traditional (pe iarba, free roaming, cu rotatia pamantului din cand in cand ptr regenerare) sunt mai putin de 3% in US si evident n-au cum sa vanda din cauza preturilor reduse la megavitele crescute ingramadite si tratate cu antibiotice (ca n-ai cum sa mai deosebesti vita bolnava de aia sanatoasa la un numar atat de mare asa ca dai la toate antibiotice).
Noi suntem norocosi in Europa ca nu prea avem asa ceva, asta apropo daca iese ala portocaliu (si falit) in US iarasi presedinte. Dar era o statistica, megafermele alea produc intr-un an mai multe emisii decat toate ICE-urile ar produce in 10 sau 15 ani ceva de genul.

Anyway, EV-urile sunt misto, dar nu ptr salvat planeta ci ptr condus (in conditii prietenoase de finantare).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 15:18 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Dane, vezi ca "15 minutes city" e un concept, nu un oras in sine. Si in mare se refera ca intr-o distanta de 15-20minute sa ai totul, inclusiv mersul la birou full time daca asta vrei sau daca te obliga angajatorul :fuck: .

Prin 2014-2015 la firma la care lucram faceam conversii de cladiri, de la office la birouri. Aceste cladiri erau in general ceva bloculete de 2-3 nivele la care mai puneam un nivel peste, in Croiden, Mitcham si in general in South London (ca acolo era zona noastra de activitate). Dar trendul era general pentru toata Londra dar si alte orase din UK. Asta inseamna ca oamenii care mergeau in cartier la birou, petrecand 10-15-20minute in commute acum trebuie sa mearga undeva in centru, sau naiba stie unde, cu transportul in comun sau cu masina. Longer commute -> less sustainability. Ca sa o ard corporatist in exprimare :lol: . Deci in mare, inversul conceptului de 15 minutes city.

Si chiar daca trecem peste ideea ca EV-urile salveaza planeta, nu e aproape acelasi lucru daca strazile sunt pline de EV sau termice care merg bara la bara cu 5MPH? Ca despre poluare am vorbit mai devreme, cum incalzim casele, industrializarea, etc.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 20:39 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Pai e utopic sa crezi ca poti inlocui toate termicele cu EV-uri, nici nu cred ca ai atata materie prima, lasand la o parte electricitatea necesara. Mai in gluma, mai in serios, o sa ai problema asta pana cand colonizezi alta planeta, faci un wild wild west acolo cu cine infige steagul pe bucata de pamant cu mult cobalt si incepe sa exploateze si trimite materia prima inapoi pe pamant.

Apropo de salvat planeta, faptul ca oamenii fac poze la orice saorma sau sandwich si le stocheaza in Cloud la nesfarsit creeaza o gramada de emisii, aproape la nivelul celor ale industriei aviatice. Poate e un fel de 'cultural appropriation', dar parerea mea e ca Teslaratis au telefoanele si conturile de Cloud pline de poze cu plant-based zero-emissions food:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 22 Feb 2024, 22:34 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
Pai tre sa le zica cineva si la aia din UE ca nu e suficienta materie inainte sa apese butonul in 2035.
Aia cu cloudul, e painea mea momentan: data centers.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 23 Feb 2024, 11:20 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Pana in 2035 sunt mai bine de 10 ani, o perioada enorma in care o gramada de lucruri se vor intampla. Ar fi bine ca pe 31 dec 2034 faptul ca nu se mai pot cumpara masini cu combustie interna sa fie cea mai mare problema a oamenilor, parerea mea personala e ca vor avea alte griji...

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 24 Feb 2024, 22:27 
Offline

Joined: 18 Jun 2015, 15:45
Posts: 40
Car: -
Ca proprietar de electrica, decizia de a trece la acest tip de mobilitate, a fost luata in urma plimbarilor cu bebe prin zone mai putin circulate de automobile. La momentul respectiv eram proprietar de diesel (de fapt am avut doar auto pe diesel pana la electrica). Efectiv mirosul de diesel imi provoaca greata, nu am fost constient decat pana la aparitia copilului. Dieselul si benzina sunt extrem de nocive asupra sanatatii noastre (modificari genetice aka cancere, alergii de toate felurile (inclusiv cele la antibiotice), probleme respiratorii etc. Probleme tacit acceptate pentru ca toti conducatorii am avut doar variantele benzina/diesel la dispozitie.
Trecerea la electrica a fost definitiva dupa primul test drive, unde electricele nu au competitor. Puse in balanta, costurile extrem de reduse cu intretinerea au facut sa trec peste partea de range. Uite sa punem in balanta QV si model 3 performance. Obtii aceleasi performante la acceleratie cu o intretinere infima. Daca ai si casa cu panouri solare, atunci devine un no brainer alegerea. Nu mai vorbesc de facut multi km si trebuie sa schimbi consumabile care costa ceva bani (poate are cineva niste exemple?). O electrica puternica, daca vrei, poti sa mergi si la consum dar si sa ai performante, nu astepti sa se incalzeasca uleiul, nu schimbi filtre la 7-8k km, nu schimbi discuri si placute scumpe etc.

Fast forward 2 ani si sunt aproape in momentul (la vara) cand probabil o sa revin la combustie si va zic si de ce. O electrica de familie nu exista in momentul de fata cu range decent si pret acceptabil, poate doar lucid gravity dar sa vedem ce pret va avea. In schimb, desi la inceput nu ma deranja rangeul, realitatea a lovit in plin cand iarna plecat cu 100% baterie din garaj si din priza, adica bateria era deja in temperatura, abia am reusit sa ajung inapoi acasa (20%) desi mersesem 200 km din care 160 km pe autostrada fara limita. A fost frustrant pentru ca la dus am mers cu 150-170 kmh si la intors a trebuit sa ma limitez la 135 km/h ca sa fiu sigur ca ajung acasa. Asta si faptul ca id4 e un gunoi dpdv calitativ, ma fac sa iau in considerare la vara revenirea la combustie (doar benzina). De ce la vara? Atunci se implinesc 2 ani de cand am leasingul la electrica si nu vreau sa platesc inapoi cei 5k € primiti de la statul german.

O electrica de familie nu exista la pret ok si range decent in momentul de fata si cred ca ar trebui mizat pe schimbat turismele mici si fortati proprietarii sa treaca la electrice in clasa asta. La urma urmei, nu multi naveteaza cu in QV, in schimb sunt pline orasele de auto de „sacrificiu“. Aici e posibil sa avem si o electrica decenta prin citroen e-c3 cu pret de combustie, 23k €. Un fiat 600 costa 24k €, un peugeot 208 de la 21k € in sus.

In concluzie, auto de familie cred ca ramane in continuare combustia cea mai buna alegere, dar tot ce tine de auto de naveta, trebuiesc eliminate de ieri din orase.


PS: curent electric ar putea fi mai mult decat suficient, dar avem cateva tari bananiere (de ex germania) care nu vor sa auda de energie nucleara, ieftina, verde, safe si constanta.

_________________
VW Id4 GTX

EX: Alfa 159
Audi A6 c7 avant


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1267 posts ]  Go to page Previous 145 46 47 48 4951 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]