It is currently 27 Apr 2024, 21:55

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 530 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 22 Next
Author Message
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 12 Dec 2014, 20:01 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
abia cand o sa si vada multe rude descarcerate din acele conserve o sa realizeze despre ce e vorba.
intre timp si producatorii nemti au timp sa alinieze si ei conservele conform trendului , ieftin da prost, mai mult decat atata, sa le rebranduiasca, pentru ca un succes mondial se rebranduieste nu se reinventeaza, asta este calea.

sa ne bucuram totusi pentru ca am fost tarati in acest lant de productie a automobilului de succes, low-tech, low-cost, low- ce vrei, Dacea si ca am mancat si noi cu gura noastra si mai mancam inca niste mancare in burtile ghiorainde.

pe viitor motorizarile se vor apropia vertiginos spre 0.5 litri, performantele&consumul vor fi normale, insa omului i se va vinde din ce in ce mai putin metal, el va avea insa parte de multa tehnologie(din plastic) :lol:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 02:01 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Un articol al celor de la Top Gear UK: "Top Five Utility SUVs".

Dupa doua Land Rover (Discovery & Defender) pe locul 3 este...Dacia Duster. :clapping:

Bineintes ca primul factor importante al ei este pretul, dar totusi...

http://www.topgear.com/uk/car-news/top- ... 2014-08-13" onclick="window.open(this.href);return false;

...am observat prin Europa, pe autostrazi si orase multe Dacia Duster. Deci sigur se vinde.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 04:45 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Se vinde foarte bine. Am un prieten care lucreaza la un service Renault, nu foarte mare, pe langa Frankfurt si spunea ca se cer mai multe decat pot ei sa importe.
Stiu ca o firma tare de telecomunicatii din Germania foloseste Dustere.. Se vand

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 11:29 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Este al doilea cel mai bine vandut suv in Europa dupa Qashqai.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 15:45 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
multe firme de telecom folosesc duster dar ieri au dat praful la o parte de pe toyotele cele vechi si au scos lucrurile la inaintare :lol:

dusterul e ca eoliana, foarte buna idee dar, trebuie sa ai in spate o fabrica de curent care sa preia situatia in caz ca nu bate vantul, deci pentru fiecare doo dustere sau quasquai trebuie sa ai o toyota pusa bine, cu plinul facut si cu cheile in contact :lol:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
In Stuttgart am vazut in coada de taxi-uri un Duster, asa ca mi-am aprins o tigara si l-am asteptat, sa-i vina randul. Soferul era un batranel si cand l-am intrebat cum i se pare masina a zis ca pana la Duster a avut numai E-Klasse T-Modell, incepand cu W124 si terminand cu W212, dar ca niciodata n-a avut atat de multi clienti cati are acum cu Duster-ul. Bine, pe mine ma avea din motive subiective, am vrut eu sa fiu patriot, dar restul ? Ceva imi spune ca masina asta e perceputa ca fiind o masina "cinstita" de catre cei din tarile cu apa calda - chiar si de cei ce nu o vor cumpara niciodata, fiind mult sub standardul lor - oferind foarte multe pentru cati bani costa si asta se rasfrange si asupra celui ce o conduce.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 16:13 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
de acord cu tine dar cand o ai doar dustere la o firma de interventii in telecom, asta suna mai mult a mojicie, saracie, mecanism cu clicket, adica daca maine ar aparea un duster la jumatate de pret, brusc ar casa gunoaiele actuale si ar lua plasticul nou, astia de la electrica ieri inaintau la mine pe strada cate un metru si se uitau dupa soare cu dusterica, nu se poate asa ceva, inteleg, la taxiu, la o femeie, vara cand nu bate vantul, dar sa ai tu ca prim flanc de interventie asemenea impotenta, denota un singur lucru, tiganie tiganeasca tiganita.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 31 Dec 2014, 16:20, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 16:15 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Poate insemna si ca s-a gandit vreun sef contabil pe acolo sa reduca costurile. Ca tot e criza si placa asta merge pusa, mereu in detrimentul angajatilor.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 16:19 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
asa este, o sa ne coste scump lucrurile astea, in loc sa aiba ieri electrica dustere care sa orneze troienele mai bine aveau 5 masini cu troliu si dadeau copacii cazuti la o parte din drum, cand mergi cu puradelul la munte se poate cu dusterul, e absolut ok, insa cand ai de facut treaba nu are ce cauta plasticul de doi bani.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 17:49 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
In Germania e perfect Duster-ul in Telecom, spun asta din proprie experienta. Nu exista pilon la care sa nu ajungi cu un Duster.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 17:53 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
stiu, in germania nu sant gropi, femeile is mai frumoase, in germania nu ninge, telecomul merge ca o floare cu dusterul din dotare :roll:

fa si tu ceva cu experienta aia, sau faci parte din echipele alea care atunci cand ninge stau acasa conform regulamentului de munca in vigoare :lol:, gizas am auzit ca si echipele de interventie s au banalizat, intervin doar pe soare si pe lumina.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 17:59 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Sunt gropi si in Germania si lucrez si pe frig, stai linistit. Nu fac parte din nicio echipa de interventii, ma ocup cu instalari si comisionari iar de 2 ani incoace n-am ramas pe drum cu Berlingo, nici cu Tranzit si nu vad motivul pentru care as ramane pe undeva cu un Duster. Mie personal nu-mi place deloc masina dar se foloseste mult si este practica si, repet, poti ajunge la orice pilon din Germania cu ea.
Referitor la femei, sa stii ca sunt frumoase pentru ca sunt venite din toate colturile lumii. Acum 2 ani cand am venit incoace am crezut ca organizarea e organizare si femei nu sunt, m-am inselat in ambele privinte pentru ca femei sunt si organizarea lasa mult de dorit, cel putin in telecom.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 18:07 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
nu ma intelege gresit, dusterul e potrivit pentru 95% din interventii/instalari, insa de obicei acei 5% pe care dusterul nu i poate acoperi sant in cazuri binecunoscute, ploi torentiale(risca sa il ia apa) , ninsori mari(ramai impotmolit usor), cazuri cand ai de carat diverse subansamble(iei doua dustere legate cu ata), iar o masina de interventie trebuie sa acopere toate tipurile de interventie chiar daca asta inseamna sa rulezi cu V8 ul vara pe uscat, iar prin faptul ca se merge pe ieftin, pe mic, asta denota doar ipocrizie din partea firmelor care au in cap doar profitul, cel ce ne mana pe toti in ziua de azi.

telecomul vinde abonamente multe pe o infrastructura ce poate acoperi maxim 20% din convorbiri, echipele de interventie daca sufla oleaca vantul orneaza santurile, in final cel care este pagubit este clientul care se mira de ce nu poate vorbi, daca a vrut ieftin , ete de aia, se poate si ieftin, vezi, n ai ton!

asa e peste tot, si in medicina si in industrie, o sa ne ieftinim cu totii, alta cale nu avem dar trebuie sa va aduc aminte ca ieftin si bun nu exista nicaieri, nici la extraterestri cred.

le:
ar mai fi o treaba, ca om care lucreaza in telecom nu trebuie sa te chinui, ar trebui ca infrastructura sa fie la dispozitia ta, de obicei lucrurile stau invers peste tot, oricum calea spre ieftinire si penibil nu a inceput cu dusterul, el e motul de la problema :lol:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 19:12 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
Comanr, e simplu. Duster-ul e perfect pentru 95% din interventii/instalari, dupa cum zici.

Daca facem un calcul rapid, spre exemplu in Franta telecomul comanda 20 bucati dacia Duster, cost aproximativ de 240 mii euro.
De asta pentru categoria sa Duster-ul e imbatibil.

Cu banii astia cate V8 pentru interventii luau?
Si ca sa acopere ceilalti 5%? tot cu Duster.

Si nu trebuie sa vorbim de Duster. La orice capitol la ora actuala 99% din firme au in cap doar profit.
Ieftin si bun nu exista, asa-i. Mai apar totusi exceptii, si nu vreau sa spun ca Duster e una din ele.

Dar cred totusi ca Duster ofera o excelenta relatie pret-calitate. La banii astia nu poti sa ai pretentii prea mari. In alta ordine de idei, la ora actuala nu poti cumpara o masina 0 km din aceeasi categorie cu aceeasi bani.

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 19:18 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
si eu ma gandeam sa iau un duster, insa cei de la electrica nu au bani? adica daca un sarac obosit isi ia un duster, e de inteles, milioane de familii de saraci obositi, e de inteles, dar ditaimai firma de incasat bani in speta electrica si altele, pune draq o masina de interventie nu umbla cu putza vopsita si zici ca e cuc.

nu mai zic ca nu aveau nici sufa calumea, aveau un preputz, boii pamantului, se uitau la luna, i am intrebat de ce au mai venit, cica au fost trimisi, iar oamenii au stat o zi fara curent, poate si pentru ca duster?

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 19:39 
Offline

Joined: 01 Dec 2008, 23:24
Posts: 1278
Location: Lisbon
comanr Quote:
si eu ma gandeam sa iau un duster, insa cei de la electrica nu au bani? adica daca un sarac obosit isi ia un duster, e de inteles, milioane de familii de saraci obositi, e de inteles, dar ditaimai firma de incasat bani in speta electrica si altele, pune draq o masina de interventie nu umbla cu putza vopsita si zici ca e cuc.
Nu pun ei o masina de interventie calumea, stai linistit. NU stiu daca e mai scump Sandero Stepway, sincer cred ca firme de care amintesti mai sus sunt in stare sa cumpere si mai ieftin daca au posibilitatea.
Poate nu au bani, dar sunt sigur ca ei nu merg cu Duster. Ceva G-class poate... :scratch:

Cat despre Duster, si tatal meu se gandea intr-un timp sa ia unul.
Si cum spuneam, la pret este imbatibil, pentru versiunea baza. Pe-aici costa 11,990 euro. E noua, are garantie, etc, etc.

Dar am facut o simulare, cand mai adaugi una-alta pretul urca repede la peste 19.000 euro. Si deja la pretul asta te gandesti la altceva. :roll:

_________________
Alfa Romeo 147 GTA


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 31 Dec 2014, 19:49 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
da, dacia este o iluzie, eu mereu am spus asta, odata ce ai inchis gura si nu ti mai cade scuipat din ea, realizezi ca exista alegeri mult mai ok, insa comoditatea, lipsa de resurse, lipsa de bani cash duc la achizitia lor in numar mare pe societati , pe diverse leasing uri, traim intr o lume unde pretul este totul iar cand realizam ca nu e chiar asa, deja roata s a invartit.

oricum pentru romani, cine are duster e deja bogatan, adica nivelul nostru e sub laba gastei iar cand ne luam duster avem senzatia ca avem masina de teren, iar la prima flatulenta a unui drum mai deocheat ne rupem gatul.

logica e clara:
ia le duster la fraieri si pentru noi cayenne, ca sa avem si noi jip, bineinteles ambele variante sant de kkt in caz de necaz, dar, important e ca au avut miscare in foaie oamenii(patronii da tenechea).

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 13 Feb 2015, 18:32 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
- Marca Dacia, "locomotiva" francezilor de la Renault.

- Sandero RS :twisted: :shithappens:
autoevolution Quote:
Performance for the first hot Dacia model won't be something to set your pants on fire. 0 to 100 km/h sprints will take approximately 8.5 seconds and the top speed will be in excess of 200 km/h (124 mph).

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Attachment:
IMAG1776_rsize.jpg
IMAG1776_rsize.jpg [ 216.49 KiB | Viewed 4566 times ]
:yikes:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 14:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
goldfinger Quote:
Attachment:
IMAG1776_rsize.jpg
:yikes:
Vazuta "live", in trafic, anul trecut; nu stiu de ce, la ramele astea, am impresia ca la un moment dat se vor sfarama la mijloc.
Un proiect nefericit; va sfarsi calarita de domnisoare de onoare si absolventi de liceu...
(parerea mea)

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 15:14 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Daca apare si va fi la pret sub Hover cu siguranta se va vinde bine.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
pai e un proiect al unor studenti, au facut si ei cum au stiut/putut, din pila. proiect nefericit !? Ca student sa ai oportunitatea sa creezi asa ceva, chiar si cu rezerva ca nu se va produce niciodata, mie mi se pare foarte fain! Pe langa experienta, un proiect de genul poate aduce numeroase oportunitati de cariera.

Pe langa rame, pare ca e vopsita cu trafaletu', are celulita destula (coaja de portocala) samd. DAR, bai, e functionala! :dance:
Eu, recunosc, m-as fi dat o tura cu ea. :oops: :mrgreen:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 15:22 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Deci e si omologata, inmatriculata, circula pe strazi?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 15:27 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
aham :sig:
Attachment:
IMAG1779_rsize.jpg
IMAG1779_rsize.jpg [ 225.58 KiB | Viewed 4575 times ]

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Dacia
PostPosted: 20 Apr 2015, 15:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
goldfinger Quote:
pai e un proiect al unor studenti, au facut si ei cum au stiut/putut, din pila. proiect nefericit !? Ca student sa ai oportunitatea sa creezi asa ceva, chiar si cu rezerva ca nu se va produce niciodata, mie mi se pare foarte fain! Pe langa experienta, un proiect de genul poate aduce numeroase oportunitati de cariera.

Pe langa rame, pare ca e vopsita cu trafaletu', are celulita destula (coaja de portocala) samd. DAR, bai, e functionala! :dance:
Eu, recunosc, m-as fi dat o tura cu ea. :oops: :mrgreen:
Neinspirat, atunci!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 530 posts ]  Go to page Previous 118 19 20 21 22 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]