It is currently 10 May 2024, 06:45

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 162 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 57 Next
Author Message
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 13 Feb 2012, 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
quattroruote


asta e destul sambure de adevar :)

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 13 Feb 2012, 22:53 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
thenuts Quote:
Apropo de vanzari ....are vreun sambure de adevar poza asta ? http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... e=1&ref=nf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ala pare un concurs de popularitate, nu un clasament al vanzarilor. :wink:
Dar apropode vanzari...in topul celor mai vandute vandute 10 masini din Europa a intrat anul trecut berlina de clasa medie VW Passat! In conditiile in care Marchionne amana si iar amana lansarea unui competitor in segmentul D. Cum spunea dansul, degeaba facem o masina daca nu sunt cumparatori pentru ea ?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 01:29 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1297
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mi-am aruncat un ochi pe http://www.acea.be" onclick="window.open(this.href);return false; si am facut la o analiza extrem de superficiala urmatoarele descoperiri:
1. Evolutia Alfa nu e atat de spectaculoasa pe cat credeam. Doar 128.000 masini vandute in 2011 in conditiile in care MiTo trebuia sa atinga faza de maturitate iar Giulietta pe cea de expansiune. In realitate MiTo pare cam short lived, nu m-am uitat pe toate vanzarile dar in Elvetia spre exemplu cifrele spun ca a intrat deja din 2010 in faza de saturare?!?*
2. Cu exceptia Nissanului, japonezele sunt intr-o degringolada spectaculoasa. Sigur, numarul si-l fac pe pietele asiatice unde 4 masini din 5 sunt japoneze, insa piata vest-europeana e socotita una prestige si ma intreb ce ar mai gandi doom&gloom merchants-ii Alfei daca ar vedea vanzarile din 2011 sub jumatate din nivelul lui 2007 (Honda) in conditiile in care alti producatori nu au auzit de criza in Europa (Hyundai, Kia). Si n-am amintit de Toyota, oh dear, how the mighty have fallen...
3. Mini e absolut genial. Ptr. un produs care a aparut in 2001 e absolut senzational sa reusesti la 10 ani dupa aparitie cele mai mari vanzari din istoria marcii. Sigur, au aparut intre timp Countryman-ul si Clubman-ul**
*Ptr. cei care sustin ca problema e discontinuitatea modelelor 159/166/lipsa SUV-ului, mie imi ridica semne de intrebare MiTo-ul. E cam inadmisibil sa intre intr-un asa con de umbra. Cauze probabil multiple: lipsa inovatiei sau lipsa awareness-ului in caz ca s-a inovat ceva; marketingul neobisnuit de agresiv ptr. Alfa din primul an s-a transformat intr-unul cvasiabsent dupa; lipsa totala a creativitatii - unde e segmentul care ar cumpara o masina mica sportiva daca ar avea 5 usi? De ce sa nu atragi aici, lumea de rand e din ce in ce mai putin dispusa sa dea bani pe masini in 3 usi (daca nu sunt Mini).
**Deci Mini lupta cu Cooper-ul si Countryman-ul (sincer, ar fi un soc ptr. mine sa aflu ca cel Clubman contribuie semnificativ la vanzari). 2 modele. La care nu se mai aplica ciclurile de viata clasice.
Acum un alt fenomen pe care l-am observat rapid: Volkswagenizarea. Foarte mica marginea de iesire din canoane, Joe Bloke über alles. Altfel nu-mi explic cum cu produse din ce in ce mai departe de calitatea traditionala, VAG-ul reuseste vanzari galopante. Probabil aici Marchionne a sesizat foarte bine, fa un produs care sa nu fie exotic, sa pastreze ceva din aura trecutului dar sa fie usor Volkswagenizat. Insa e mult de luptat si din pacate nici Alfa nu vad sa-si faca multe favoruri la momentul actual. MiTo in 5 usi si Giulietta SW ar fi dupa mine prioritatile de moment (ok, deci cifrele iti spun ca majoritatea cumparatorilor de Giuliette au 40 de ani, in europa vestica Station Wagon-urile sunt extrem de populare mai ales la populatia trecuta de 30-35 de ani, cat de greu e sa tragi o concluzie de aici?), nu cine stie ce exotism (come on, 4C-ul e ptr. colectionari si ptr. oameni cu venituri clar peste medie ce au avut macar o Alfa pana acum, mi-e greu sa cred ca e modelul ce va converti pe multi la Alfism).
O alta varianta ar fi ca Marchionne si-a cam dat seama ca piata europeana ii va rezerva cu greu surprize placute si atunci pare destul de logica mutarea sferei de interes in zona americana. El raspunde shareholders-ilor care isi vor marite dividendele si nu alfistilor, un debut cu succes in Am. de Nord i-ar confirma reputatia. In conditiile in care Alfa reuseste 45% din vanzari in Italia, tara ce nu sta chiar pe roze economic, why bother cu cea Europa?

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 16:02 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
De acord cu tot ce ai scris Dand, sunt exact si concluziile mele. Cum bine ai punctat, ma ingrijoreaza faptul ca Mito a ajuns pe o panta descendenta foarte devreme, si chiar si Giulietta cu scaderile inregistrate in Ianuarie nu pare sa urmareasca ciclul de viata normal - fara sa fii studiat problema sau sa am cunostinte riguroase din domeniu, agricultura generala imi spune ca intr-un ciclu de viata normal al unei masini de 7 ani( sa zicem), primii sunt de crestere constanta a vanzarilor, urmeaza cativa de platou, in care vanzarile se stabilizeaza la o cifra confortabila, ca mai apoi inspre sfarsitul vietii o eventuala scadere a vanzarilor sa fie contracarata prin editii limitate, mici inbunatatiri, echipamente standard in plus. Mai departe, 8C si 4C sunt bune si frumoase pentru imaginea marcii, dar cat de greu o fi sa scoti masini in variante de caroserie cerute de piata,( Mito 5p si Giulietta SW) pe baza unor modele deja existente ? Cu pretentiile de sportivitate ale marcii oricum nu prea mai pacalesti pe nimeni, si cum Marchionne doreste profit cu orice pret...E bine ca macar dezvoltata, platforma Giuliettei este folosita pentru a da nastere altor modele in cadrul concernului! Nu merita in cazul asta inginerii de la Alfa lasati sa aibe mana libera in a concepe modelele lipsa din gama, daca tot vor ajunge donatoare pentru Chrysler/Dodge/Jeep ?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 16:05 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Ei uite ca pentru Alfa, atat de greu este. Pentru altii (mullltti altii) realitatea ne arata ca nu e greu deloc.


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 16:15 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
E si usor sa stai pe margine sa dai din gura ca aia nu e bine si aia nu asa....cam cum e cand cineva face calendar si se chinuie strange bani umbla le printeaza alea alea si dupa ce le termina la sfarsit numa sa le imparta auzi pareri : ba ce naspa a iesit ba ce hartie de cacao sau mai stiu eu ce. Niciodata nu gresesti daca nu lucrezi :)

Nu e asa usor sa faci o platforma si fiabila si referinta de clasa si sport si alte figuri intr-un timp scurt. Baietii (Marchionne) s-a bazat pe preluarea Chryslerului (mai mult sau mai putin completa) pentru ca dupa cum a argumentat si Marius mai sus pe piata americana e o paine de mancar (una mult mai mare ca si in Eu). Au preluat Chrysleru ? L-au luat. Au facut Dodge cu consum mediu de 5.6 l/100km sau cat era ? Au facut. Acum dupa ce si-au vazut de partea administrativa si sa faca ordine in preluari si grup alea alea incep sa apara platformele comune si modelele mult ravnite. Dupa cum multe s-au anuntat in 2012 (mai putin ) , 2013 o sa avem multe de vazut la standurile Alfa Romeo. Trebuie putina rabdare pentru ca dupa cum a mentionat si Marchionne se vrea o platforma referinta in clasa si care sa bata BMW ( asta is foarte curios in ce proportie o sa fie adevarata). Asa ca decat sa fie ceva fasarit si de calitate indoielnica mai bine asteptam un an in + si asteptam sa vina un model care chiar poate face fata in lupta si asa acerba in clasa medie.

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Inca o chestie, legata de volkswagenizarea Alfei, sau cum s-a mai spus, ca Marchionne ar fi scos iepurele din palarie construind Giulietta buna la toate si performanata in nimic : oare nu din cauza asta dupa un an de la lansare vanzarile tremura ? Oare nu pentru ca este o facuta la fel ca orice alta masina e usor de inlocuit ? Daca nu este cu adevarat memorabila si nu stabileste noi repede in categorie, de ce ai cumpara Giulietta si nu i30 ? :scratch:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 17:09 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3170
Scuze daca fac nota discordanta, dar eu am alta opinie. Nu este nimic in neregula cu produsele alfa romeo. Alea doua care sunt, sunt OK. Nu au niciun dezavantaj concurential.

In contextul in care piata auto totala din Italia scade, este evident ca alfa romeo este mai vulnerabila decat celelalte marci, tocmai din motivele expuse mai sus: are in portofoliu doua modele, doua caroseri (sau mai bine zis o caroserie -hatch- cu doua declinari: 3&5 usi). E normal ca alfa sa fie mai puternic lovita decat celelate marci. Aceasta este statistica inmatricularilor pe luna ianuarie 2011, pe marci.

Cred eu, singurul lucru care a facut ca Alfa si Lancia sa inregistreze scaderi mai mici (procentual) decat concurenta este tocmai nationalismul de care se vorbea mai sus. Uitati-va ce scaderi au ceilalti, absolut toate marcile prezente in Top10 au inregistrat scaderi. Asta nu ne spune nimic? Ford -23.10% , Toyota, Renault -36.42%; Chiar si VW care este pe un trend ascendent in Europa, inregistreaza scaderi in Italia. Sa nu uitam totusi contextul social-economic, Italia nu traverseaza o perioada prea benefica. Pe de alta parte, este bine cunoscut ca anul 2012 se anunta un an dificil pentru toata lumea, nu numai pentru industria auto.

:peace:


Attachments:
Immatricolazioni di autovetture per marca – Gennaio 2012.JPG
Immatricolazioni di autovetture per marca – Gennaio 2012.JPG [ 71.91 KiB | Viewed 3092 times ]

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.
Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 17:31 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1297
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Aaargh, fookin' Mini, 50% crestere pe o piata extrem de lovita de perspectivele economice sumbre la 10 ani de la lansare :roll:

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 17:51 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3170
dand Quote:
Aaargh, fookin' Mini, 50% crestere pe o piata extrem de lovita de perspectivele economice sumbre la 10 ani de la lansare :roll:
Nici KIA nu sta rau, cred ca ar trebui sa ne facem griji si din cauza asta. :samui:

alfa se bate cu Mini? Mini e premium, alfa e premium wannabe. :lol: :lol:
Sa presupunem ca e asa, totusi, de dragul discutiei. Mini are o traditie in segmentul mic/mini, alfa nu. As alege Mini in locul alfei MiTo oricand, dar nu e asta subiectul topicului.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Cristian_Nita Quote:
In contextul in care piata auto totala din Italia scade, este evident ca alfa romeo este mai vulnerabila decat celelalte marci... Sa nu uitam totusi contextul social-economic, Italia nu traverseaza o perioada prea benefica. Pe de alta parte, este bine cunoscut ca anul 2012 se anunta un an dificil pentru toata lumea, nu numai pentru industria auto.
Si ce te faci cu restul Europei ? Tocmai asta am incercat sa arat eu, analizand clasamentele vanzarilor in cat mai multe tari europene : ca in general, Alfa scade mai mult decat piata, scade chiar si acolo unde piate este in crestere sau constanta !
Sa vedem cum va fi Februarie, si daca valul de frig si ninsori a avut vreun impact asupra felului cum s-au miscat stocurile dealerilor.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 18:41 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3170
marius Quote:
Si ce te faci cu restul Europei ?
Daca nu se intampla nimic in viitorul apropiat, o sa scada si acolo. :P Prea putine modele sa faca fata unui nou val de criza. Daca primul val al crizei i-a prins cu doua modele relativ noi (MiTo lansat in 2008 si Giulietta in 2010), acum aceste modele au inceput sa se uzeze moral. MiTo a ajuns la jumatatea vietii, are nevoie de o improspatare. Poate fi un motiv pentru care vanzarile acestui model scad: oamenii asteapta faceliftul. E bine stiut ca in perioada de dinaintea faceliftului unui model, vanzarile mai scad.

Totusi, poate au suficienta inspiratie cat sa iasa pe piata macar cu un facelift pentru MiTo, interiorul merita imbunatatit considerabil, cel putin plansa de bord. Cred ca un facelift ar revigora un pic vanzarile acestui modelul.

Sunt foarte multe aspecte de discutat. Daca cineva vrea sa inteleaga cu adevarat ce se intampla, are ceva de sapat. Daca solutiile ar sta intr-un tabel postat pe un forum sau intr-o statistica culeasa de pe un site, ar fii prea simplu!

:peace:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 14 Feb 2012, 19:08 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6618
Location: Brasov... oarecum.
in bunul spirit italian, vanzarile nu sunt sustinute si de reclama constanta. este stiut faptul ca reclama este inima comertului (sau cum naiba era formulata zicala aia). pe voi astia care traiti prin alte tari, am sa va invit sa numarati pe strazi panourile de reclama cu alfa. acelasi lucru sa-l faceti si pentru concurenta directa, audi, bmw, ds, precum si pentru celelalte marci mai populiste sau low-cost.
si parca nici dealerii locali nu sunt prea destepti.
s-a facut cevas valva la lansare si o perioada dupa, ca mai apoi sa moara orice fel de mod de promovare,...a, ca mai apare cate o reclama izolata,...baloane de sapun. ia sa vedem serii intregi de reclama la concurenti. sa vi le amintesc numai pe cele la passat cu pustiul echipat in dart vader? si la dracu, e noul passat, adica vechiul pasat cu mici retusuri, un facelift mai amplu, dar vandut ca model complet nou. si se vinde al dracu de bine WTF :disgust1:

daca nu esti in stare sa ai o politica buna, coerenta, de succes, macar copiaza de la unii care e limpede ca se pricep. si dupa ce incep sa se vada rezultate, atunci iti permiti sa ai si idei proprii.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 16 Feb 2012, 18:41 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Daca conteaza pentru cineva, In Romania in Ianuarie 2012 s-au vandut 7 Alfe. :coolspeak:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 16 Feb 2012, 20:57 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
marius Quote:
Daca conteaza pentru cineva, In Romania in Ianuarie 2011 s-au vandut 7 Alfe. :coolspeak:
2011 sau 2012?

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 20 Feb 2012, 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
dand Quote:
Mini, 50% crestere ... la 10 ani de la lansare :roll:
In clasamentul european al vanzarilor pentru Ianuarie 2012, Skoda Octavia a intrat in Top 10. Maretii nemti, au facut asta cu un model vechi de 8 ani ! Cu riscul de a ma repeta, cat de aberanta pare in contextul asta declaratia lui Marchionne conform carei amana lansarea berlinelor in trei volume Alfa Romeo pentru ca nu ar exista o piata pentru ele acum. :(

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 20 Feb 2012, 18:56 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15203
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Cred ca Octavia face vanzari datorita pretului. Ceea ce nu s-ar putea spune despre o eventuala berlina Alfa Romeo, care probabil ca ar fi pozitionata ca pret in segmentul Audi..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 20 Feb 2012, 19:22 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
VW a reactionat imediat la succesul Daciei, si a inceput sa "downgradeze" Skoda. Sunt de acord ca este acolo (si) datorita pretului, dar am mentionat lucrul asta in continuarea celor spuse de Dand, in sensul ca nu este deloc normal ca o masina aflata inspre apusului carierei sa inregistreze vanzari record. Dar vis-a-vis de prezenta unei berline concurente a Giuliei/159, ce spuneti de faptul ca Passat este pe locul 7 in clasamentul general al vanzarilor ?

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 20 Feb 2012, 19:32 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1297
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Passat au tot "inovat", eu am si pierdut sirul la al catelea model este. Eu de mult mi-am format parerea ca nemtii si-or mai fi pierdut din interes/aptitudini ptr. fabricat masini, insa au devenit world beaters-i in materie de marketing. In general vii pe piata cu produse pe care le cere publicul, VAG-ul a reusit sa imprime o noua tendinta, sa invete publicul ce sa ceara si sa-i convinga ca exact de acele produse au nevoie. La asta Marchionne trebuie sa se aseze si sa-si ia notite.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 22 Feb 2012, 02:34 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jan 2011, 09:48
Posts: 431
Car: Alfa Romeo 159, 1.9
Location: Bucuresti
apropos de fenomenul passat de care se tot vorbeste - cred ca nu ar trebui sa uitam segmentarea pietei dupa nevoia de cumparare a unei masini. sunt cei care o cumpara dupa utilitate (nevoia de deplasare, costuri reduse, etc) si care cumpara un passat cu 30.000 eur care ok - arata ca o cutie dar care face suta in 8.5 secunde la 2.0 diesel si sunt si cei care cumpara masina ptr show off, ptr a le fi reprezentata mai bine imaginea, ptr lauda, etc si care cumpara bmw seria 3 cu 10.000 euro mai scumpa si cu aceleasi performante pe 2.0 diesel.

recunosc ca nu fac parte deloc din prima categorie, dar mereu vor exista oameni si oameni, gusturi si gusturi, nevoi si nevoi.

pana acum ne cam era clar unde este locul fiecarei marci, care era segmentarea, cine cumpara ce, etc. acum nu prea. priviti lexus - cu modele mai mult decat competitive pe multe segmente. ok, poate nu e cea mai frumoasa masina ls-ul pe langa seria 7, insa din cate inteleg e cam pe acolo cu confortul si dotarile. poate nici rx-ul nu e cel mai frumos suv, dar e cel mai eficient cu tehnologia hibryd (pe care l-am condus, este exceptional) iar poate bmw-ul nu se gandea vrodata ca IS-ul o sa muste serios din cota de piata de la seria 3 pe europa.

pana la urma, nu prea mai avem vechile identitati ci un amalgam constant, iar ce e foarte important e ca noi, consumatorii, avem de unde alege si avem mai multe optiuni pe zi ce trece.

_________________
Ford Focus
ex: Alfa Romeo 159
ex: Opel Astra GTC
ex: Vw Lupo 3L


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 22 Feb 2012, 04:05 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1297
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Dimpotriva, mie mi se pare ca ai din ce in ce mai putine alegeri...
Segmentarea pietei e altceva, e ceea ce se practica in cadrul aceleiasi firme, vezi exemplele de studiat la scoala GAP/Banana Republic, Armani Exchange/Armani Collections sau Tudor/Rolex.
Pe piata automotive au parut bragging rights si pariul lui Marchionne e extrem de interesant. In Europa e clar ca va face zilch, nada, zero cu orice produs Alfa (si cifrele de vanzari ofera din plin imaginea asta), asteptam US. In caz ca esueaza, nu-i bai, un Golf cu sigla Alfa va produce ceva vanzari si-i va multumi pe doom&gloom merchants :)
Lexus sau Infinity au si ele un munte de urcat in ciuda faptului ca arata mult mai bine decat echivalentele europene. Eu unul in calitate de consumator rasfatat cu "milioanele de optiuni" n-am descoperit inca oferta de masina care sa arate bine, sa consume (chiar mult) peste concurenta (could not care less about consumption intrucat o sustin pana-n panzele albe, consumul e o problema doar psihologica daca nu esti taximetrist), sa coste marginal mai scump decat masinile de consuma decent, sa ofere o cutie manuala, sa fie usor de gasit in parcare in culoarea negru, sa nu aprind/inchid luminile de la buton...Gasitorului ofer recompensa :D

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 22 Feb 2012, 10:19 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jan 2011, 09:48
Posts: 431
Car: Alfa Romeo 159, 1.9
Location: Bucuresti
de acord cu tine cu ce va face sau nu va face alfa, dar daca inainte (acum 10 ani sa zicem) aveai o gama restransa de alegeri pe fiecare clasa zi-mi tu un segment unde nu ai optiuni ca cele enumerate de tine si eu iti zic cateva variante. Un mic exemplu: in sectorul a6, seria 5, e-klasse este totusi o masina care le are pe toate. costa cam pe acolo cu oricare dintre variante, e la fel de sportish ca un f10, e mult mai eleganta ca un audi sau merc, e destul de high tech ptr a satisface orice nevoie din acea clasa dar si mai important, e poate cea mai "esquisite" masina din clasa ei. nu se cumpara ptr ca nu a ajuns la maturitate si din preconceptia europeana despre marcile nemtesti (pe care cred ca noi toti de pe aici o putem infirma). S-au ocupat si de facelift care arata incredibil, deci tine consumatorul cald. Jaguar XF.
Eu as lua-o cu ochii inchisi in locul unui seria 5 insa o sa vedem foarte putine pe strazi si din cauza faptului ca este o masina care se devalorizeaza prea putin si peste 3 ani de la fablicatie ce o sa alegi - un xf la 30.000 euro sau un e60 la 20.000?...

_________________
Ford Focus
ex: Alfa Romeo 159
ex: Opel Astra GTC
ex: Vw Lupo 3L


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 22 Feb 2012, 10:58 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Infinity "merge" foarte bine la noi, cred ca George va poate confirma ascensiunea vanzarilor pe 2010 si 2011. Si as spune ca pe buna dreptate, am mers cu/in 3 modele pana acum si am numai cuvinte de lauda la adresa lor. La fel si proprietarii.


Top
   
PostPosted: 21 Mar 2012, 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
De ceva vreme au aparut si statisticile referitoare la vanzarile in Europa pentru luna Februarie 2012 :

- in intreaga Uniune Europeana, vanzarile au scazut de la 984.010 la 888.878 unitati, reprezentand o scadere a pietei de 9.7%.
-grupul Fiat a inregistrat 64.909 unitati vandute fata de 77.493 anul trecut, o scadere asadar de 16.7%. Cota de piata ocupa de italiani este de 7.2% fata de 7.8% anul trecut.
-Alfa Romeo, din pacate, a inregistrat cele mai dramatice scaderi ale vanzarilor din cadrul grupui FIAT la nivelul intregii Uniuni Europene, vanzand in Februarie 2012 7855 masini, fata de 11.167 in aceeasi perioada anului trecut anul trecut, o scadere de de 29.7% ! Cota de piata ocupata este de 0.9%, fata de 1.1% anul trecut.
-din intreg grupul Fiat, doar Jeep a inregistrat crestere a vanzarilor al nivel european, de la 1308 la 2079 unitati, reprezentand un plus de 58.9 %.
-cresteri pe aceasta piata in scadere au mai inregistrat doar Mini(+13.4%), Hyundai(+5,8%), Kia(+30.8%), Jaguar-LR(+54.4%), Lexus(+76.2%).
-scaderi mai mari decat media pietei inregistreaza nu doar Alfa Romeo ci si unii constructori japonezi : Honda(-34.8%), Suzuki(-26.7%), Mitsubishi(-35.7%).

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject: Re: Vanzari Alfa Romeo
PostPosted: 21 Mar 2012, 16:05 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2011, 10:41
Posts: 1293
Car: Alfa Romeo 156
Location: Bucuresti
Asa cum zicea nenea Marchio......Europa este o piata destul de fluctuanta si imprevizibila. America, pe de alta parte, are mari sanse, cu campaniile de marketing potrivite, sa devina o piata foarte buna pentru grupul Fiat.

_________________
Alfa Romeo 156 JTDm


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 162 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 57 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]