It is currently 23 May 2024, 18:21

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 23 posts ] 
Author Message
PostPosted: 29 Mar 2011, 15:22 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2011, 14:42
Posts: 2
Car: Citroen C4 Coupe VTR
Location: Bucharest
Salut,

Sunt super-incantat sa va prezint AutoIQ - Despre masini. Inteligent. Inainte de a ma trage pe dreapta prematur sub acuzatia de "reclama", mai cititi inca odata titlul articolului si continuati sa cititi pana la capat... Mai vorbim la final.

Conceptul este unul simplu si exciting. Plecam de la ideea ca nu exista masini proaste – exista doar masini bune si foarte bune, insa in functie de contextul in care sunt si utilizate alegerea acestora poate fi inteligenta si foarte inspirata sau mai putin inteligenta. Exista desigur si cateva exceptii de la aceasta „regula”, exceptii pe care noi le numim masini „stupide”, in sensul ca, oricat ne-am stradui sa gasim un context in care masina respectiva este foarte potrivita, acesta ne scapa...

In prezent ne place sa vedem in AutoIQ – Despre masini. Inteligent. o revista online de atitudine auto si ne consideram ceva mai pasionati, mai obiectivi si mai bine documentati decat un blog/blogger si ceva mai putin scortosi si plini de clisee in raport cu jurnalistii si revistele auto consacrate.

Pana acum, am creat pagini pentru cei mai proeminenti constructori auto de pe piata si le-am analizat portofoliul curent de modele, incluzand pentru fiecare dintre acestea o scurta prezentare cu fotografii atractive si un verdict initial. Astfel, Alfa Romeo are o pagina dedicata pe AutoIQ disponibila la adresa http://autoiq.ro/alfa-romeo" onclick="window.open(this.href);return false; unde am inclus si link-uri catre conturile oficiale de twitter, facebook si catre clubul (ne)oficial al posesorilor si fanilor marcii - Alfa Club.

Check it out si nu uitati sa va spuneti parerea despre masinute in comentarii - parerea unui posesor/utilizator conteaza foarte mult...

Cheers,
Sammy

http://autoiq.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

PS: Desigur link-ul va ramane acolo indiferent, insa ne-ar placea sa ne returnati favoarea si sa vedem si un link spre AutoIQ de pe Alfa Club... :)Si BTW, am incercat sa va contactez si pe alte cai - e-mail, PM etc insa nu am primit niciun raspuns so this is what I came up with... Sper sa nu fie inapropriate ;)


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 16:47 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2010, 13:40
Posts: 130
Car: AR 156 FL
Location: Iasi
Cine a facut descrierea la modele AR? :thumbdown:
Vezi ca ai ceva greseli, foloseste diacritice, daca tot te raportezi pe piata RO si sa fii mai profi si mai usor cu anglicismele. In rest multa bafta.

PS: Nu inteleg pe ce criteriu se da punctajul (AutoIQ-urile cum le numesti tu) si de catre cine? Doar de administrator/moderator/reviewer ? Ar trebui sa pui un sistem de ranking la fiecare in parte, sa voteze vizitatorii pe site (parerea mea)


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 17:08 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7050
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Daca nu spun eu probabil o sa spuna tzzivii sau altcineva...

1. Invata sa scri un articol de prezentare corect
2. Atentie la limbaj! fara limbaj de tip irc / messenger . Poate la "bemve" club se accepta ... la noi nu.
3. Din ce ai scris mai susm IQ-ul tau este egal cu al unui pusti de 16 ani, foarte entuziasmat de site-ul lui facut in wordpress, care foloseste unele prescurtari , pe care unii nu le inteleg. Nu toate persoanele fac parte din generatia Mc Donnalds , mirc si yahoo messenger ;)

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 17:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2929
Location: Bucuresti
CristianMiu Quote:
Daca nu spun eu probabil o sa spuna tzzivii sau altcineva...

1. Invata sa scri un articol de prezentare corect
2. Atentie la limbaj! fara limbaj de tip irc / messenger . Poate la "bemve" club se accepta ... la noi nu.
3. Din ce ai scris mai susm IQ-ul tau este egal cu al unui pusti de 16 ani, foarte entuziasmat de site-ul lui facut in wordpress, care foloseste unele prescurtari , pe care unii nu le inteleg. Nu toate persoanele fac parte din generatia Mc Donnalds , mirc si yahoo messenger ;)
CristianMiu, daca taceai, filosof ramaneai!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 17:44 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
:blink: Asta cu limbajul mirc cred ca a devenit un fel de reflex conditionat.. de orice prim post al unui user nou :lol:
Ma tot uit si nu gasesc limbajul ala de mirc, si nici postul unui pusti "retard" (ca pp ca asta ai sugerat cu IQul..) de 16 ani :roll:

PS: am impresia ca luatul la suturi userii noi a devenit un fel de sport pe forumul asta.. incercati sa aveti si-un pic de discernamant!

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Eu am impresia ce au cumparat Franciza de la Alexandrus dar au uitat sa citeasca instructiunile, in locul lui le retrageam licenta :lol: . Cred ca la un moment dat nu vor mai posta pe forum decat elevii lui Pruteanu.

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 18:19 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7050
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Imi cer scuze pt o parte din afirmatiile de mai sus am citit printre randuri.
Totusi parerea mea proprie si personala este ca acel text nu este profi.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 18:26 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Una e sa nu iti para tie personal profi, si alta e sa il faci de cacao si sa il insulti cu afirmatiile tale :wink:
Pe vremuri era mai multa toleranta si mai mult spirit de prietenie pe aici :roll:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7050
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
De aceea mi-am cerut scuze,poate curata cineva topicul ca a luat-o dicutia p aratura din cauza mea. Imi cer scuze

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
ok, nu se ridica ei la nivelul revistelor europene prestigioase in domeniu, dar merita si ei o sansa de promovare pe forum.

hint: Baieti, daca ati citi forumul cred ca v-ar ajuta sa gasiti cateva idei interesante pentru prezentarea modelelor alfa romeo. :)

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 19:00 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 01:12
Posts: 1567
Car: Brera
Location: Iasi / Fortezza di prato :)
ALXege Quote:
Pe vremuri era mai multa toleranta si mai mult spirit de prietenie pe aici :roll:
off topic: Pacat ca n-am prins acele vremuri :lol:
on topic: Comentariile si descrierea lor\lui puierila despre masini cred ca este o parere pesonala sau cel mult infornatii culese din diverse reviste la fel de profi cum e si site-ul lor.
De apreciat volumul de munca depus dar mai e mult de munca pana sa fie ceva demn de luat in seama!

_________________
My world:
Image
Nu port bijuterii - Le conduc :
Brera 2,4 - Fiara my precious
156 1,9 - ALFred first love


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 19:33 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Tot offtopic: mie topicul asta mi se pare extrem de reprezentativ pentru vremurile mai sus amintite :lol: Cred ca ne balacarea Alexandrus dupa primele 2-3 posturi :lol:
Ontopic: perfect de acord dobermann, dar asta-i genul de feedback constructiv care este de dorit si apreciat

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 29 Mar 2011, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Mie omul mi se pare de bun simt , nu a comentat aiurea , probabil ca pentru pretentioasi se putea sa gaseasca si expresii deosebite dar in fond il vad ca pe un serviciu contra serviciu si in plus mai ``iesim`` si noi in lume .
Probabil ca nu o sa vad revista care sa nu aiba articolele influentate de banii de publicitate primiti de la un alde Schmidt ( BMW , Range Rover , Mini ) sau de la un Ivanescu ( Mitsubishi ) dar deja m-am obisnuit cu asta si aleg doar ce imi convine din articole .

Eu te sustin Sammy :peace: .
Sa vedem ce treaba faci ...


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2011, 12:25 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2011, 14:42
Posts: 2
Car: Citroen C4 Coupe VTR
Location: Bucharest
Va multumesc foarte mult tuturor celor care au comentat, cu bune si rele, feedback-ul este apreciat. Nu tin sa ma justific in fata nimanui, va place, cititi, nu va place, nu cititi, cert este faptul ca pentru mine personal si pentru echima mi:INTERACTIVE a fost o provocare imensa realizarea AutoIQ.

Am vrut sa realizam un concept nou si incitant in care sa abandonam cliseele obosite ale revistelor de specialitate (pe care unii le considera profi) si sa creem ceva proaspat. Suntem siguri ca am reusit!

Nu a fost usor sa luam toate modelele tuturor constructorilor (proeminenti, nu vorbim de Ferrari, Lamborghini, Aston si alte SF-uri) si sa le plasam intr-un cub decizional (3 dimensiuni - contextul marcii, contextul clasei si contextul socio-economic) si de-aici sa generam articolele si clasamentele AutoIQ, insa noua ne-a facut placere sa facem acest exercitiu si suntem siguri ca ce-a iesit este de departe cea mai relevanta imagine a ofertei pe piata auto din Romania.

Majoritatea articolelor prezente sunt introduceri, sau verdicte initiale... Ele reprezinta linia de start. Apoi, in masura in care constructorii sau importatorii oficiali ne vor da concursul vom lua masinutele si vom face teste extensive si va vom prezenta review-urile extinse.

Din pacate insa, cu siguranta acest lucru nu va fi posibil pentru toate marcile prezente pe AutoIQ, in mare parte din cauza ca foarte multi constructori prezenti pe piata din Romania nu au un parc de presa. In prezent colaboram excelent cu Citroen, Renault, Honda si Mercedes-Benz. Vor urma probabil in scuurt timp BMW, Skoda si Toyota.

Cat despre Sammy, nu, nu este un pusti de 16 ani, si chiar daca ar fi, eu personal sunt mandru de el :) Are 28 de ani, un IQ considerabil peste medie, stie masini de la 4 ani, conduce peste 20 de masini pe an si este la curent cu toate chestiile importante ce tin strict de masini si mai putin cu evenimentele mondene din lumea auto, politica din spate, interesele meschine ale importatorilor oficiali si ale celor de la APIA et cetera. Vorbeste cu englezisme pentru ca ii place, insa in acelasi timp are un vocabular excelent, considerabil mai bogat decat al unor adepti de fatada ai regretatului domn Pruteanu. Utilizeaza ... si . excesiv si ii place chestia asta - face parte din brand-ul lui personal si foloseste smiley faces in conversatia scrisa pentru ca si-a dat seama de mult ca in acest tip de comunicare pot aparea derapaje cauzate de lipsa componentei non-verbale - ton, atitudine, gestica, expresie etc. Cat despre diacritice - I never use them, exact asa cum nu folosesc accente in franceza desi o vorbesc si scriu (aproape) perfect... De ce? Pentru ca asa vreau eu ;)

Multumesc inca o data pentru feedback si pentru sustinere.

Cheers,
S.

PS: Scria cineva despre context - unde putem vedea pe AutoIQ contextul? Clasamentul disponibil la http://autoiq.ro/top/" onclick="window.open(this.href);return false; prezinta contextul segmentului si pe cel al marcii... Check it out!


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2011, 13:08 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
@sammyIQ
Am intrat la TOP, am ales "clasa": Premium. Toate bune, site-ul a afisat un top cu toate marcile premium, indiferent de clasa (marime/segment). (Cand ma refer la "clasa", ma refer la acea impartire/segmentare a masinilor in functie de marime, si nu numai. A,B,C,D,E, S...)

Astfel, conform topului afisat pe site, se compara Audi A1 cu Mercedes S Classe si AR Brera etc. Se compara o masina mica cu o limuzina si apoi cu o masina sportiva. Pentru ce ?! Chiar as vrea sa inteleg logica voastra, la ce v-ati gandit cand ati facut acest top si care e relevanta lui ?

PS. Descrierea lui Sammy nu o voi comenta, desi ma abtin cu greu.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 30 Mar 2011, 19:33 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
Da, m-am lamurit.
Pana la urma e doar un fel de "cool wall". Sincer nu-mi place o asemenea abordare, e prea puerila si stupida. Cum spunea si dobermannu' mai e mult pana departe....

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2011, 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
marian Quote:
puerila si stupida.
Zau, hai sa evitam astfel de termeni. E, pana la urma, vorba de o minima politete fata de un oaspete care ne-a cerut parerea!

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2011, 15:00 
Offline
User avatar

Joined: 16 Nov 2007, 22:09
Posts: 598
Location: Timisoara
Nu prea inteleg pe baza a ce se da indicatorul IQ la o masina...
Mi se pare extrem de subiectiv.

_________________
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”


Top
   
PostPosted: 31 Mar 2011, 23:49 
Offline
User avatar

Joined: 23 Mar 2008, 22:24
Posts: 1697
Location: Iasi
lucianm Quote:
Zau, hai sa evitam astfel de termeni. E, pana la urma, vorba de o minima politete fata de un oaspete care ne-a cerut parerea!
Scuza-ma te rog, eu am spus ca "abordarea de acest gen" e puerila si stupida, nicidecum cei ce au realizat acel site; nu site-ul, nu munca din spatele acelui site, aceste sunt pur si simplu inutile. Dupa cum vezi mai am termeni. Si sa stii ca pot argumenta oricare din afirmatiile acestea. Un lucru insa l-ai nimerit....aceasta este parerea mea personala.
A spune cuiva parerea ta sincera nu mi se pare o lipsa de politete. Nu pot sa mint pe nimeni si sa spun..."Maaaama ce chestie ai facut. Asta va revolutiona lumea!!!" , daca nu cred asta.
Deci sa nu facem confuzii, eu am combatut ideea, nu persoana.

_________________
Alfa 156 SW 1,9 JTD 16V


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2011, 08:48 
Offline

Joined: 03 Apr 2007, 14:31
Posts: 271
Location: Bucuresti
Ce vă mai place să săriți pe oameni... sunt de acord cu ALXege!

Mie unele lucruri de pe site îmi plac, cum ar fi articolele din campania de condus inteligent.
Ştiu, o să spuneţi că sunt chestii fumate de mult, etc... dar dacă ar fi mai mulţi care să respecte regulile alea (fără faruri de ceaţă, fără "xenoane" chinezeşti sau becuri cu lumină albă, fără flash-uri, semnalizează când trebuie, etc, etc), cred că ne-am simţi cu toţii mult mai bine.

_________________
Now: TFSI 310CP
ex: 159 Emozione 2.4 JTDm 210+CP
ex: 159 Distinctive 1.9 JTDm 150CP


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2011, 10:38 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2007, 01:07
Posts: 664
Car: Alfa Spider '99
Location: Bucuresti
citat din Auto IQ (asta e de funny stuff :))

Dictionar explicativ de flash-uri:

scurte si dese: e moldovean, vorbeste repede si-ti tranmsite: Da-ti bai in p… mea mai repidi nu vezi ca vin, ca ma grabiesc?!? Haidi, haidi, haidi, haidi!
lungi si rare: e ardelean, molcom: No, aide mai, in p… mia…
faza lunga, continua: e bucurestean, iti transmite: Da-te coaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa…!!!
haotic, scurte, lungi, dese, rare: sufera de sindromul Tourette si-ti transmite multe si toate de bine: @!#$ &%^ &*(( * &$%^ #@% $%^*

_________________
Alfa Romeo Spider '99


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2011, 13:31 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
:lol: :lol: :lol:

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 03 Apr 2011, 21:28 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
samautoiq Quote:
Alfa Romeo are o pagina dedicata pe AutoIQ disponibila la adresa http://autoiq.ro/alfa-romeo" onclick="window.open(this.href);return false; unde am inclus si link-uri catre conturile oficiale de twitter, facebook si catre clubul (ne)oficial al posesorilor si fanilor marcii - Alfa Club.
http://autoiq.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
PS: Desigur link-ul va ramane acolo indiferent, insa ne-ar placea sa ne returnati favoarea si sa vedem si un link spre AutoIQ de pe Alfa Club... :)
Referitor la ultima fraza, deja vedeti link-ul pe Alfaclub pt ca tocmai l-ai postat, de 2 ori chiar.
Oare la asta se referea colegul lui cand ne zicea de inteligenta peste medie? Capacitatea de a face link exchange cu japca si abia dupa cerand favoarea? Oricum ar fi se pare ca a functionat , eu unul sunt convins. Cu aceasta ocazie pun din nou intrebarea (pt a nu stiu cata oara):
- Ce trebuie sa faci ca sa postezi link-uri catre site-ul personal pe Alfaclub ?
Poate toata lumea ? Sau trebuie sa fii amic cu moderatorii? Sau cum?

LE: In total de 4 ori pana acum. Cred ca favoarea e returnata.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 23 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]