It is currently 08 Jun 2024, 18:00

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 
Author Message
PostPosted: 07 Dec 2006, 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Planurile de viitor ale mărcii spaniole Seat au primit vinerea trecută o lovitură serioasă, cînd s-a făcut publică decizia ca noua platformă A1 a celor de la Audi să fie construită în uzina VW din Bruxelles, în locul celei spaniole de la Martorell. Platforma A1 reprezintă baza pentru un nou model Audi de intrare în gamă care urmează să apară în 2009. Producţia acestui mic Audi în Spania ar fi avut o importanţă uriaşă pentru Seat, în încercarea mărcii de a redeveni profitabilă.
Noul şef al grupului Volkswagen, Martin Winterkorn, se gîndeşte să renunţe la marca Seat! Informaţia a început să circule miercuri dimineaţă în toată Europa după ce membri importanţi ai consiliului de administraţie Volkswagen au dat un interviu revistei germane Automobilwoche.
După ce a urmărit îndeaproape operaţiunile Seat ca şef al Audi, Winterkorn, a devenit tot mai nemulţumit de faptul că marca iberică continuă să fie neprofitabilă. Predecesorul lui Winterkorn la şefia grupului Volkswagen, Bernd Pischetsrieder, s-a opus vînzării Seat, întrucît ar fi însemnat transferul unei mari părţi din tehnologia VW către eventualul cumpărător. Cum Winterkorn ar prefera să renunţe la Seat, soarta acestei mărci este în pericol, mai ales dacă şi noul şef al Audi, care va fi numit miercuri, va fi de acord cu acest lucru.
:D

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Dec 2006, 16:27 
Offline
User avatar

Joined: 18 Oct 2005, 13:51
Posts: 88
Location: B/Is/Ve
zvonuri că vw vrea să renunţe la Seat umblă de câţiva ani. acum se pare că ele au fost oficializate. rămâne de văzut dacă şi celălalt zvon cum că FIAT ar fi interesat de Seat se confirmă sau nu

_________________
Image Image italian design fan :naughty:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 07 Dec 2006, 21:18 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Ar fi pacat totusi...Seat este masina cea mai "latina" din VAG, Leonul de exemplu fiind o masina chiar foarte frumoasa. As alege oricand un Seat in locul unui VW :roll:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Dec 2006, 14:56 
Offline
User avatar

Joined: 16 Mar 2006, 15:16
Posts: 168
SEAT ăsta, ie masina ? :headscratch:

_________________
ImageImage


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Dec 2006, 21:22 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
@MIURA :haha:

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Dec 2006, 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Nu ie masina. Conform dictionarului, treaba sta asa:

seat [seet]
1. something designed to support a person in a sitting position, as a chair, bench, or pew; a place on or in which one sits.
2. the part of a chair, sofa, or the like, on which one sits.
3. the part of the body on which one sits; the buttocks. :twisted:
4. the part of the garment covering it: the seat of one's pants.
5. a manner of or posture used in sitting, as on a horse.
6. something on which the base of an object rests.
7. the base itself.
8. a place in which something belongs, occurs, or is established; site; location.
9. a place in which administrative power or the like is centered: the seat of the government.
10. a part of the body considered as the place in which an emotion or function is centered: The heart is the seat of passion.
11. the office or authority of a king, bishop, etc.: the episcopal seat.
12. a space in which a spectator or patron may sit; accommodation for sitting, as in a theater or stadium.
13. right of admittance to such a space, esp. as indicated by a ticket.
14. a right to sit as a member in a legislative or similar body: to hold a seat in the senate.
15. a right to the privileges of membership in a stock exchange or the like.
–verb (used with object)
16. to place on a seat or seats; cause to sit down.
17. to usher to a seat or find a seat for: to be seated in the front row.
18. to have seats for; accommodate with seats: a theater that seats 1200 people.
19. to put a seat on or into (a chair, garment, etc.).
20. to install in a position or office of authority, in a legislative body, etc.
21. to fit (a valve) with a seat.
22. to attach to or place firmly in or on something as a base: Seat the telescope on the tripod.
–verb (used without object)
23. (of a cap, valve, etc.) to be closed or in proper position: Be sure that the cap of the dipstick seats.
—Idiom
24. by the seat of one's pants, using experience, instinct, or guesswork.


:twisted::twisted::twisted:

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Last edited by alexmirica on 08 Dec 2006, 21:33, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 08 Dec 2006, 21:32 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
:roll2: Punctu 3 ii cel mai tare!!!

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Dec 2006, 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 07 Nov 2005, 14:54
Posts: 2959
Location: Oradea
Bre voi nu ie normali mah :lol: :lol:

_________________
Alfa Romeo 156 1.6 TS 120hp +Chiptuning +Cold Air Intake


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Dec 2006, 16:35 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15211
Car: 115/949/960
Location: Bucuresti
sunteti fun dar sunteti cam rautaciosi.. :?
Obiectiv vorbind, Leonul (atat cel vechi cat si cel nou) este o masina reusita, sportiva si destul de aproape de spiritul latin. Iar ca parte tehnica nu sta rau deloc: 1.8 20VT pe modelul vechi si 2.0 TFSI pe modelul nou, plus posibilitatea tractiunii integrale, sunt elemente care sincer sa fiu eclipseaza Alfa Romeo la capitolul performante..
Acum astept criticile si blamarile ca nu sunt un bun alfist :tomato:

_________________
4C | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 3.0 V6 | GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Dec 2006, 16:50 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
alex,chiar daca am deschis acest topic,sunt de acord cu tine.
Personal,imi place leonul mai vechi si chiar am avut o tentativa de a-mi lua acel model,insa am avut retineri.
In mare parte este VW si nu mai pot sa inghit aceasta marca :puke2:
Am scris si in alt topic ca toti ta****i au Passat.Punct.
Abia astept sa-i vad in WTCC cum o sa-si rupa gatu` :twisted:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Dec 2006, 07:18 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Sunt si eu de acord cu ALXEGE. Seat-urile sunt masini ff misto si la design,cel putin Leon-ul doar ca sunt mai scumpe ca alfele. Sunt sigur ca un Leon se poate bate de la egal la egal cu un 147 (la motorizari asemanatoare) deci nu vad de ce va agitati atat. Pana la urma si Golful poate face de ras multe alfe...depinde de motorizari si de greutate , nu? Si alfa sta cam prost la capitolul greutate...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Dec 2006, 07:59 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Allex Quote:
Seat-urile sunt masini ff misto ... doar ca sunt mai scumpe ca alfele.
Daca vei compara listele de preturi oficiale vei vedea ca singura clasa in care preturile celor 2 marci se suprapun sunt cele pentru modelule compacte Leon/147,in conditiile in care Leon este o masina absolut noua si mai moderna ca si conceptie.In rest,Alfa e mai scumpa.
Allex Quote:
Pana la urma si Golful poate face de ras multe alfe...depinde de motorizari si de greutate , nu?
Nu cred ca s-a gandit nimeni la vre-o comapratie Golf GTI vs Alfa 147 1.6
Allex Quote:
Si alfa sta cam prost la capitolul greutate...
159/Brera sta prost la capitolul greutate.Nu 147-le de care e vorba in comparatia cu Leonul.Mai mult chiar,pentru 159/Brera, Seat nu ofera concurenti,asa ca totul e relativ :wink:
Ok,nu e.159/Brera sunt grele orice le-ai face...

Si mie imi placea Seat-ul foarte mult,asta pana sa scoata tripleta Altea/Leon/Toledo.Sunt pasionat de masini si le deosebesc.Dar intrebati oamenii pe strada,si 9 din 10 nu le pot deosebi.Au avut un concept foarte reusit-Salsa-si au adoptat fata acestuia la toate modelel pe care le construiesc.Poate ca as intelege lucrul asta,mai nou se cheama imagine de marca,dar care e treaba cu adoptarea unei caroserii de monovolum pentru o masina compacta,una din clasa medie si...un monovolum? :roll:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Dec 2006, 08:16 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
Ai dreptate in mare la ceea ce zici, eu ma refeream strict la comparatie Leon-ul vechi cu alfa veche si ea.Leonu e mai scump, SH vb ca nou nu se mai face. Nu compar gti cu 1.6 dar R32 contra gta e mai bun r32 pe track din cate am auzit( vb aia si focus ST face gta-ul). Nush daca leon 1.6 e departe de 147 1.6 sau 2.0 cu 2.0 sau dieseluri vs dieseluri dar chiar daca e alfa mai buna sunt sigur ca performantele sunt milimetric mai bune sau mai proaste. Deci odata ce vw face cateva masini (din aceeasi clasa ) mai bune decat alfa zic ca e ciudat sa zicem aici ca sunt niste mizerii de masini, nu de alta da mai intra cate unu pe forum si zice ce zicem noi de descrierea alora de pe softpedia de 159. Si ar avea dreptate...

Btw cu tripleta sunt de acord cu tine desi Leonul arata demential...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Dec 2006, 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 06 Jul 2006, 12:03
Posts: 737
Location: Baia Mare
Mie nu imi plac Seaturile la capitolul design.Mi se par foarte butucanoase.Nu comentez performantele tehnice pentru ca nu am condus niciodata vreun Seat.

_________________
Ni Ten Ichi Ryu


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Feb 2007, 16:15 
Offline

Joined: 07 Aug 2007, 18:07
Posts: 24
Location: BUCURESTI
Seat is MUDA . :D


Top
   
 Post subject: seat vs alfa
PostPosted: 04 Feb 2007, 20:32 
Offline

Joined: 10 Aug 2007, 16:18
Posts: 57
Location: bucuresti
Am condus si una si alta. Drept e ca am condus un 156 si un seat din 2004. La deal a mea era mai lenesa...in schim stabilitate pe curbe ac de par ...60% mai mare. Fa cu un Leone...pe furtuna o liniuta ..cand ai vant din lateral de 120km/h...si o alfa 156...ca numai pe asta o cunosc. O sa vedeti stabilitate. Pna la urma siguranta e parca pe primul loc. Si din teste...la Discovery...am vazut ca alfa e mult mai stabila in general la viraje in viteze mai mari decat multe masini din diferite clase cu care compari

_________________
alfa 147 1.6 TS 120 Cp ......black beauty :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Feb 2007, 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Ma ramy pana la urma, daca o sa tot pui peste tot posturi despre alfa pe aici o sa se indragosteasca tot forumul de tine :D

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 17 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited