It is currently 21 May 2024, 22:33

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 507 posts ]  Go to page Previous 114 15 16 17 1821 Next
Author Message
PostPosted: 17 May 2012, 13:47 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
Tupac Quote:
Daca o luam cu ce a fost...Ce a fost a fost, problema este cu ce este acum si ce va fi.
Parerea mea personala este ca la acest moment, Fiat nu merita sa aiba in portofoliu o marca ca Alfa pentru ca o face de ras. Daca ar face ceva in acest sens, altfel as gandi, dar nu este cazul. Ca altii vor face mai mult (sau nu...), ramane doar de vazut (daca se va vinde).

Si da, normal ca W12 e o porcarie de motor, Fiat pune w13,(3)-uri pe Panda de vreo 10 ani :roll:
cand faci o speculatie cu privire la ce va urma, singura baza ar putea fi exemplele din trecut. deci vw a stricat nume precum bentley, bugatti, lamborghini, pe cand, in cadrul grupului fiat au aparut masini precum: ferrari f40! lancia stratos!!!! lancia delta hf integrale! maserati quattroporte! alfa romeo 156 (sa mai spun GTA?), alfa romeo 8c! astea-s cateva exemple... sa-ti mai spun ceva... app de 156 GTA... aparent o masina mai... sport asa... ei, masina asta care e batuta de bmw m3 in acceleratia 0-100 km/h, cu tractiune fata, are o mica surpriza... stii care? dupa ce bmw-ul a ajuns la 100 km/h, alfa isi revine subit, il lasa in urma, si termina primul km dupa 20,7 secunde... cauta cate masini trec sub pragul asta... lamborghini diablo nu putea... stii asta?
si cand spun w12 ma refer la arhitectura aia tampita a motorului care a fost data doar pt ca vw are un w" in nume... ego-ul e bun, dar nu pt cei de la vw... altfel spus - "vw, nu gandi, ca-ti face rau" :)


Last edited by iuliangl on 17 May 2012, 14:11, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 14:06 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
iuliangl Quote:
sa-ti mai spun ceva... app de 156 GTA... aparent o masina mai... sport asa... ei, masina asta care e batuta de bmw m3 in acceleratia 0-100 km/h, cu tractiune fata, are o mica surpriza... stii care? dupa ce bmw-ul a ajuns la 100 km/h, alfa isi revine subit, il lasa in urma, si termina primul km dupa 20,7 secunde... cauta cate masini trec sub pragul asta... lamborghini diablo nu putea... stii asta?
Dar tu de unde stii asta ? :)
Eu am gasit ceva despre 26.9 secunde aici, deci nu stiu de unde scoti asemenea cifre.. :scratch:
Oricum mi-a placut aia cu "isi revine subit" :lol:


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 14:11 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
Tupac Quote:
iuliangl Quote:
sa-ti mai spun ceva... app de 156 GTA... aparent o masina mai... sport asa... ei, masina asta care e batuta de bmw m3 in acceleratia 0-100 km/h, cu tractiune fata, are o mica surpriza... stii care? dupa ce bmw-ul a ajuns la 100 km/h, alfa isi revine subit, il lasa in urma, si termina primul km dupa 20,7 secunde... cauta cate masini trec sub pragul asta... lamborghini diablo nu putea... stii asta?
Dar tu de unde stii asta ? :)
Eu am gasit ceva despre 26.9 secunde aici, deci nu stiu de unde scoti asemenea cifre.. :scratch:
Oricum mi-a placut aia cu "isi revine subit" :lol:
posibil ca alfa romeo 156 gtaM sa fi scos 20.7... confuzia mea... asta anuleaza cumva esenta ideii?


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
madkat Quote:
Fiat a pastrat intr-adevar traditia. De fiabilitate.
:roll2:

Iuliane, stim toti ca passatu e mai plictisitor decat posta germana, dar sa insisti ca Bentley Continental GT, Veyron (care e W16 nu 12), Murcielago, Gallardo ar fi la fel este o mare, mare aberatie. Sa nu uitam si de anumite modele de pe la Audi: A5/S5, RS3/4/6, A7 care poate nu arata ca 156, GT, 159 dar sunt foarte ok.
Frumos ca mentionezi Lancia, iti recomand sa te uiti la ultimele modele: Thema, Voyager, Flavia.

Pentru cultura ta generala, comparatie intre primul Diablo din 1991 si Alfa 156 GTA (2002)
0-60mph 6.50 s 3.90 s
Standing quarter-mile 14.70 s 13.30 s
Standing kilometre 26.50 s 20.70 s
Maximum speed 241 km/h 326 km/h
Power-to-weight ratio 312.18 bhp/ton 174.82 bhp/ton

evident, primele valori sunt pentru GTA; 20.7s primul km scoate Diablo, nu GTA.
Din pacate 156GTA bate M3 doar in versiunile de pana in 1992.
iuliangl Quote:
si cand spun w12 ma refer la arhitectura aia tampita a motorului care a fost data doar pt ca vw are un w" in nume... ego-ul e bun, dar nu pt cei de la vw... altfel spus - "vw, nu gandi, ca-ti face rau" :)
... priceless
Motoarele W sunt practic 2 motoare in V care la randul lor sunt 2 motoatre in L.

Edit: GTAm are 300CP, Diablo 492CP. crezi ca sunt la fel de rapide?

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 16:05 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
iuliangl, esti de pe alta planeta..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 16:08 
Offline

Joined: 22 Mar 2009, 00:50
Posts: 598
Location: Bucuresti
:lol:
Unde e Diablo-u' ala, sa se prezinte la start!

_________________
Image
'07 Maserati Coupe CambioCorsa
'03 156 GTA
156 2.0 JTS-vanduta


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 16:36 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
ibiza Quote:
madkat Quote:
Fiat a pastrat intr-adevar traditia. De fiabilitate.
:roll2:

Iuliane, stim toti ca passatu e mai plictisitor decat posta germana, dar sa insisti ca Bentley Continental GT, Veyron (care e W16 nu 12), Murcielago, Gallardo ar fi la fel este o mare, mare aberatie. Sa nu uitam si de anumite modele de pe la Audi: A5/S5, RS3/4/6, A7 care poate nu arata ca 156, GT, 159 dar sunt foarte ok.
Frumos ca mentionezi Lancia, iti recomand sa te uiti la ultimele modele: Thema, Voyager, Flavia.

Pentru cultura ta generala, comparatie intre primul Diablo din 1991 si Alfa 156 GTA (2002)
0-60mph 6.50 s 3.90 s
Standing quarter-mile 14.70 s 13.30 s
Standing kilometre 26.50 s 20.70 s
Maximum speed 241 km/h 326 km/h
Power-to-weight ratio 312.18 bhp/ton 174.82 bhp/ton

evident, primele valori sunt pentru GTA; 20.7s primul km scoate Diablo, nu GTA.
Din pacate 156GTA bate M3 doar in versiunile de pana in 1992.
iuliangl Quote:
si cand spun w12 ma refer la arhitectura aia tampita a motorului care a fost data doar pt ca vw are un w" in nume... ego-ul e bun, dar nu pt cei de la vw... altfel spus - "vw, nu gandi, ca-ti face rau" :)
... priceless
Motoarele W sunt practic 2 motoare in V care la randul lor sunt 2 motoatre in L.

Edit: GTAm are 300CP, Diablo 492CP. crezi ca sunt la fel de rapide?
cand spun miura, countach etc. ma gandesc la ceva ce gallardo sau murcielago n-o sa fie niciodata. iti poti imagina ce a insemnat miura? daca nu, iti spun eu - prima masina cu motor central-spate in serie.. asta insemna regandirea ideii de supercar... apoi a venit countach care a lasat fara respiratie pana si pe designerul ei... diablo era o ameliorare linistita a countach-ului, iar murcielago este ceva ce a aparut din teama de spectaculos... au incercat sa conserve aliura... numai ca in cazul lamborghini, tocmai a scoate ceva supranatural e traditia... daca nu intelegi asa ceva, inseamna ca nu am ce discuta cu tine... si inainte sa vorbesti despre modelele actuale ale bentley, bugatti sau lamborghini, mai uita-te pe istoria numelor astora.
cat despre diferentele de putere dintre doua masini, asta nu inseamna totul - gandeste-te ca mai e vb si de etajarea unei cutii, de plaja de turatii in care se obtine acea putere, cuplul masinii si multe altele... iar eu vorbeam strict de un singur capitol la care gtam-ul batea diablo-ul, si anume 0-1000m.
uite, pt a nu te trezi ca in jur e o lume rea si necunoscuta tie - daca etajez o cutie cu viteza max. cat mai mare in gand, voi pierde din acceleratie, este ceva logic. nu te-ai intrebat niciodata de ce o masina de formula unu nu prinde mai mult de 350? pt ca nu intereseaza pe nimeni o viteza mai mare, pe cand acceleratiile si reprizele sunt foarte importante atunci cand vorbesti de... viraje...
si ca veni vb de audi, ei bine, nu am nimic cu masinile alea, numai ca... m-as plictisi de moarte in asa o masina... tocmai de asta nu as vrea ca alfa sa ajunga a apartine grupului vw. daca pt tine nu conteaza ce conduci, pt altii conteaza, asa ca nu mai aduce in discutie audi, vw si alte modalitati de moarte a pasiunii


Last edited by iuliangl on 17 May 2012, 16:42, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 16:39 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
ALXege Quote:
iuliangl, esti de pe alta planeta..
probabil... si mi s-a intamplat sa nimeresc pe planeta redusilor mintal :)


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 16:55 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
iuliangl Quote:
ALXege Quote:
iuliangl, esti de pe alta planeta..
probabil... si mi s-a intamplat sa nimeresc pe planeta redusilor mintal :)

evident, ce am spus ii include numai pe cei cu care am purtat discutii in contradictoriu.


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 17:11 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
A, deci automat cei care te contrazic sunt redusi mintal, nu? Buna asta! :roll:

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 17:27 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
ALXege Quote:
A, deci automat cei care te contrazic sunt redusi mintal, nu? Buna asta! :roll:
si nu ti se pare logic sa cred asta? daca imi imaginam ca ai dreptate, nu ne mai contraziceam, nu? iar daca se intampla sa consider ca nu ai dreptate, si in plus te legi si de niste amanunte, mai precis 0-1000m ai gtaM-ului, cand esenta discutiei era alta, nu ajung decat la concluzia ca, in cazul tau si al celorlalti doi, nu am cu cine vb (observa te rog nuanta eufemistica)


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
scociu Quote:
:lol:
Unde e Diablo-u' ala, sa se prezinte la start!
Il urmarim . Pana atunci trece-l pe carnetel :lol:


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 18:21 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7049
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
toti avem dreptul la o parere...dreptul de a spune ce gandim... poate si tu iuliangl spui niste aberatii mai mari decat tine, insa nimeni nu te-a facut redus mintal.

Vezi tu, asta este diferenta intre un om inteligent si unul care arunca cuvinte fara sens, iar tot ce face este sa-i jigneasca pe cei din jur.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 18:52 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7816
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
E incredibil cum aproape orice topic devine un "atotcunoscatorul cutare vs restul lumii" ...
Nu pot sa cred ca exista oameni care nu accepta ca exista opinii si gusturi diferite de ale lor .
Si mie imi place Alfa de mor dar nu sunt atat de orbit incat sa nu vad ca si alte masini au forme frumoase , calitati sau performante .


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 19:18 
Offline

Joined: 03 Apr 2007, 14:31
Posts: 271
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
E incredibil cum aproape orice topic devine un "atotcunoscatorul cutare vs restul lumii" ...
Nu pot sa cred ca exista oameni care nu accepta ca exista opinii si gusturi diferite de ale lor .
Si mie imi place Alfa de mor dar nu sunt atat de orbit incat sa nu vad ca si alte masini au forme frumoase , calitati sau performante .
:goodpost:

_________________
Now: TFSI 310CP
ex: 159 Emozione 2.4 JTDm 210+CP
ex: 159 Distinctive 1.9 JTDm 150CP


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2499
Location: Bucuresti
iuliangl Quote:
ALXege Quote:
A, deci automat cei care te contrazic sunt redusi mintal, nu? Buna asta! :roll:
si nu ti se pare logic sa cred asta? daca imi imaginam ca ai dreptate, nu ne mai contraziceam, nu? iar daca se intampla sa consider ca nu ai dreptate, si in plus te legi si de niste amanunte, mai precis 0-1000m ai gtaM-ului, cand esenta discutiei era alta, nu ajung decat la concluzia ca, in cazul tau si al celorlalti doi, nu am cu cine vb (observa te rog nuanta eufemistica)
Prietene, redus mintal, asa cum o arata si sensul primar al cuvantului, este cel care nu poate vedea decat punctul lui de vedere si nu poate rationa decat intr-o singura directie!
Daca ai putea iesi un pic din paradigma asta de revoltat contra stupizeniei lumii (care, fie vorba intre noi, e foarte riscanta, fiindca, daca nu esti cel putin Cioran, te duci la vale urgent), ai sa iti dai seama ca nu vorbesti cu oameni care ar vinde maine Alfa Romeo cui da mai multi bani, ba chiar din contra: suntem oameni care au sustinut cauza AR, cu vorba si cu fapta, cat au putut!
Si, in plus, unii chiar stiu despre ce vorbesc. Iar cei cu care te razboiesti intr-un mod stupid sunt chiar dintre aceia... :roll:
Pace! :kiss:

_________________
Ford Focus Wagon ST-Line
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:02 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
lucianm Quote:
iuliangl Quote:
ALXege Quote:
A, deci automat cei care te contrazic sunt redusi mintal, nu? Buna asta! :roll:
si nu ti se pare logic sa cred asta? daca imi imaginam ca ai dreptate, nu ne mai contraziceam, nu? iar daca se intampla sa consider ca nu ai dreptate, si in plus te legi si de niste amanunte, mai precis 0-1000m ai gtaM-ului, cand esenta discutiei era alta, nu ajung decat la concluzia ca, in cazul tau si al celorlalti doi, nu am cu cine vb (observa te rog nuanta eufemistica)
Prietene, redus mintal, asa cum o arata si sensul primar al cuvantului, este cel care nu poate vedea decat punctul lui de vedere si nu poate rationa decat intr-o singura directie!
Daca ai putea iesi un pic din paradigma asta de revoltat contra stupizeniei lumii (care, fie vorba intre noi, e foarte riscanta, fiindca, daca nu esti cel putin Cioran, te duci la vale urgent), ai sa iti dai seama ca nu vorbesti cu oameni care ar vinde maine Alfa Romeo cui da mai multi bani, ba chiar din contra: suntem oameni care au sustinut cauza AR, cu vorba si cu fapta, cat au putut!
Si, in plus, unii chiar stiu despre ce vorbesc. Iar cei cu care te razboiesti intr-un mod stupid sunt chiar dintre aceia... :roll:
Pace! :kiss:
nu mai incerca definitii ale expresiei asteia (redus mintal) ca mai vin si eu cu trei pt fiecare bucata de-a ta. problema e ca aici vorbeam de lucruri mai abstracte decat pot unii intelege. tocmai de asta am adus in discutie respectiva expresie. si am o curiozitate... de pe forumul asta, cine a sustinut cauza alfa romeo cu fapta? :)) esti amuzant :)


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:12 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
CristianMiu Quote:
toti avem dreptul la o parere...dreptul de a spune ce gandim... poate si tu iuliangl spui niste aberatii mai mari decat tine, insa nimeni nu te-a facut redus mintal.

Vezi tu, asta este diferenta intre un om inteligent si unul care arunca cuvinte fara sens, iar tot ce face este sa-i jigneasca pe cei din jur.
prin analogie, tu consideri ca un om inteligent nu jigneste... deci un om inteligent, daca are impresia ca altul e... mai putin inteligent, tace pt a nu jigni... mda... deci e de ajuns sa tac, si deja sunt inteligent... :|

toti au dreptul la o parere, evident, dar si la parerea ca altii sunt ceva putin inzestrati cenusiu... intelegi? cand eu scot o idee pe post, iar altul se leaga de niste detalii, si nu de ideea in sine, mie imi creeaza o impresie... impresie pe care am toata libertatea sa o spun...


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
iuliangl Quote:
de pe forumul asta, cine a sustinut cauza alfa romeo cu fapta? :)) esti amuzant :)
Cei ce si-au cumparat masini Alfa Romeo noi traind in Romania si platind probabil mai multi bani decat pe un VW, care au reconditionat o Alfa de epoca etc.
Sigur ca fiind un forum e deschis discutiilor si fiecare are dreptul la propria opinie, insa pareri precum Lamborghini sub Alfa 156 sunt daunatoare intrucat vor starni fara indoiala hazul cititorilor ocazionali. La fel precum a numi redusi mintali pe cei ce nu-ti aproba opiniile. Nici eu nu inteleg fetish-ul unor membri ptr. VAG, arguably cel mai tern si mai corporatist nume din industria auto, insa nu pot sa merg pana intr-acolo incat sa spun ca Bentley, Lambo sau Bugatti sunt sub Alfa. Daca cei care sustin ca Alfei i-ar merge mai bine sub umbrela VAG au totusi ca argument lipsa interesului lui Marchionne ptr. orice altceva ce iese din sfera bilantului contabil, tu nu prea ai venit cu altfel de argumente decat 'imputitii de la VAG care au modificat un V12 in W12 ptr. ca W e continut in Volkswagen pe cata vreme V nu e'.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:36 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
mugurel Quote:
E incredibil cum aproape orice topic devine un "atotcunoscatorul cutare vs restul lumii" ...
Nu pot sa cred ca exista oameni care nu accepta ca exista opinii si gusturi diferite de ale lor .
Si mie imi place Alfa de mor dar nu sunt atat de orbit incat sa nu vad ca si alte masini au forme frumoase , calitati sau performante .
eu ma refeream strict la grupul vw. cand voi vedea un vw, audi sau seat la fel de frumoase precum o alfa, e clar ca alfa are probleme mari...
nu consider ca un lamborghini arata rau (totusi nu e pe gustul meu), dar comparat cu ce a fost un countach la vremea lui, e fix... degeaba
bentley-ul continental nu e ceva urat care imi zgarie retina, dar nu e special!
cand treci pe langa un jaguar xjs, sau un e-type, simti ca e superspecial, deci nu trebuie sa ti-l arate cineva... pe cand daca vezi un jaguar xj actual, nu vezi decat un mondeo mai mare (eu exagerez pt a edifica).
asta face un grup gen vw - reducand preturile de fabricatie pt a avea un profit cat mai mare, evident ca ia ceva modelului conceput... nu mai vorbim atunci de pasiune, ci de eficienta comerciala... or eu vreau o masina facuta cu pasiune, tocmai asta e ideea unor marci precum alfa, maserati, aston martin, ferrari, etc., si ma mir ca trebuie sa desenez asta tocmai pe forumul asta


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:48 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
Si totusi, ce masina conduci?

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:49 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
dand Quote:
iuliangl Quote:
de pe forumul asta, cine a sustinut cauza alfa romeo cu fapta? :)) esti amuzant :)
Cei ce si-au cumparat masini Alfa Romeo noi traind in Romania si platind probabil mai multi bani decat pe un VW, care au reconditionat o Alfa de epoca etc.
Sigur ca fiind un forum e deschis discutiilor si fiecare are dreptul la propria opinie, insa pareri precum Lamborghini sub Alfa 156 sunt daunatoare intrucat vor starni fara indoiala hazul cititorilor ocazionali. La fel precum a numi redusi mintali pe cei ce nu-ti aproba opiniile. Nici eu nu inteleg fetish-ul unor membri ptr. VAG, arguably cel mai tern si mai corporatist nume din industria auto, insa nu pot sa merg pana intr-acolo incat sa spun ca Bentley, Lambo sau Bugatti sunt sub Alfa. Daca cei care sustin ca Alfei i-ar merge mai bine sub umbrela VAG au totusi ca argument lipsa interesului lui Marchionne ptr. orice altceva ce iese din sfera bilantului contabil, tu nu prea ai venit cu altfel de argumente decat 'imputitii de la VAG care au modificat un V12 in W12 ptr. ca W e continut in Volkswagen pe cata vreme V nu e'.
cei care si-au cumparat o alfa romeo nu si-au cumparat-o cu gandul ca aduc un sacrificiu pe altarul marcii italiene, ci pt ei insisi, asta pt ca le place. deci sa nu devenim ipocriti si eroi. oricum, e ceva f normal - imi place, cumpar, daca nu, nu!

nu am spus ca lamborghini sau bugatti sunt sub alfa, ci doar ca marcile astea au fost stricate de catre vw, ceea ce se va intampla si cu alfa daca e preluata de catre grupul asta. deci fiecare la nivelul ei. nu comparam alfa cu bentley-ul, ci doar am spus ca bentley-ul de acum nu mai este ce era bentley-ul de pe vremuri.


iar comparatia intre 156 gtaM si diablo nu am facut-o pt a pune alfa peste lamborghini, ci pt a arata ca grupul fiat, asa varza cum e considerat el, a scos niste minuni... poate tocmai de asta este in halul in care este... pt ca nu a gandit corporatist precum vw - asta am spus de la inceput, dar nu am fost inteles, ceea ce ma duce cu gandul ca printre noi sunt si unii mai... cum le spuneam?


Last edited by iuliangl on 18 May 2012, 00:02, edited 3 times in total.

Top
   
PostPosted: 17 May 2012, 23:50 
Offline

Joined: 14 Nov 2008, 11:38
Posts: 122
Car: 156 2.0 jts
cristih Quote:
Si totusi, ce masina conduci?
156 20 jts


Top
   
PostPosted: 18 May 2012, 00:02 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
iuliangl Quote:
asta face un grup gen vw - reducand preturile de fabricatie pt a avea un profit cat mai mare, evident ca ia ceva modelului conceput... nu mai vorbim atunci de pasiune, ci de eficienta comerciala...
Cred ca ti-au scapat modelele Lancia si in oarecare masura Alfa din ultimii ani. Asta face si FIAT, cu destul de mult succes, ba chiar se poate spune c-au facut VAG-ul de rusine punand doar o sigla diferita. Nici macar Piech n-a pus simplu cele 4 inele sau badge-ul VW peste cea a SEAT si viceversa.
iuliangl Quote:
or eu vreau o masina facuta cu pasiune,
Now you're talking...insa ma indoiesc ca mai exista pasiune in lumea actuala. Exista doar goana dupa bani.
iuliangl Quote:
tocmai asta e ideea unor marci precum alfa, maserati, aston martin, ferrari, etc., si ma mir ca trebuie sa desenez asta tocmai pe forumul asta
Sigur? Cand vinzi o masina cu 100k EUr sigur ca-ti poti permite pasiune, Maserati, Aston, Ferrari sunt acolo, insa Alfa? Nu merge, lumea cere produse ieftine. Daca e scump atunci trebuie sa fie de firma, si asta nu e doar in Romania. Saab a incercat ceva mai revolutionar, nu s-a adaptat pietei si a sfarsit in paginile rezervate companiilor ce au incetat sa existe. BMW cred ca e singurul producator independent unde mai exista pasiune, insa au facut si ei niste compromisuri plus nu au dat rateuri. Alfa si-a facut viata grea cu un deosebit succes in trecut.
iuliangl Quote:
cand treci pe langa un jaguar xjs, sau un e-type, simti ca e superspecial, deci nu trebuie sa ti-l arate cineva... pe cand daca vezi un jaguar xj actual, nu vezi decat un mondeo mai mare (eu exagerez pt a edifica).
Exagerezi precum Lambo vs. 156. Ai condus un Jaguar ptr. a te edifica? Eu inclin sa cred ca managementul indian n-ar fi asa prost, in general isi cunosc limitele. Chiar indraznesc sa spun ca as prefera o Alfa indiana decat una sub umbrela VAG sau chineza. Hmm, poate chiar si uneia condusa de Marchionne.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 18 May 2012, 00:05 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
iuliangl Quote:
156 2.0 jts este din orice punct de vedere peste vw passat 2 l benzina. nu car saci de cartofi la piata si nici mobila, asa ca spatiul interior nu ma intereseaza.
Oboseala isi face simtita prezenta. Pentru a completa si eu ce au spus ceilalti useri, nu se cade sa jignesti persoane care argumenteaza anumite afirmatii. Si eu sunt mort dupa Alfa, nu mi-as vinde-o pentru altceva, dar sunt si alte masini / producatori care merita apreciati.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 507 posts ]  Go to page Previous 114 15 16 17 1821 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]