It is currently 27 Apr 2024, 23:55

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 507 posts ]  Go to page 1 2 3 4 521 Next
Author Message
PostPosted: 01 Aug 2010, 20:11 
Offline

Joined: 31 May 2010, 19:48
Posts: 31
O serie de zvonuri conform cărora Volkswagen doreşte să achiziţioneze Alfa Romeo fac înconjurul lumii. Germanii ar fi dispuşi să ofere un miliard de euro pentru a pune mâna pe acţiunile constructorului italian.

Alfa Romeo reprezintă o ţintă importantă pentru cei de la Volkswagen şi se pare că germanii îşi doresc cu tot dinadinsul achiziţionarea acestei mărci. O serie de zvonuri care prevestesc trecerea italienilor în tabăra Volkswagen fac înconjurul lumii.

Walter de' Silva, şeful departamentului de design al germanilor, a încercat să-l convingă pe Martin Winterkorn, directorul executiv VW Group, să achiziţioneze Alfa Romeo, pe care italianul o consideră o achiziţie care nu poate da greş. Conform jurnaliştilor de la Quattoruote, germanii sunt dispuşi să investească peste un miliard de euro pentru a prelua acţiunile constructorului italian.

Odată cu trecerea în tabăra germană, modelele produse de Alfa Romeo se vor alinia la cerinţele impuse de Volkswagen. Astfel, modelele de clasă mică şi compactă ale italienilor se vor baza pe platformele folosite de VW Polo şi Golf. De asemenea, germanii se gândesc la introducerea unui coupe, a unei limuzine de clasă mare şi a unui model sportiv care să aibă la bază conceptul BlueSport. În ceea ce priveşte viitorul lui Afla Romeo 8C, acesta ar urma să fie produs pe platforma lui R8.

Via | Autoblog



L.E. Imi vine sa imi dau cu tastatura in cap :((


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 06:17 
Offline

Joined: 09 Jun 2010, 15:44
Posts: 25
s`ar putea sa`ti dai seama, dupa ce te lovesti cu tastatura in cap, ca acest lucru inseamna ceva "de bine", si anume alfa romeo primeste suspensia care o merita; adica papa schimbat bascule si bielete si *cenzurat* masii ..


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 06:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jul 2008, 20:39
Posts: 527
Location: Timisoara
si mai inseamna si ceva rau pe langa toate lucrurile astea bune si fiabile....faptul ca se pierde o buna parte din traditia marcii,din personalitate,din parfumul alfelor.
eu unul sincer nu mi-ar placea sa conduc o alfa tdi.prefer un ts,jts care consuma in draci fara sa fuga sa rupa,prefer sunetul motoarelor italiene in detrimentul fiabilitatii germanilor.
Prefer creionul italienilor ce deseneaza linii atat de superbe in detrimentul proiectarii si designului computerizat al germanilor.

_________________
156 1.6TS•••》2.0TS 150 Hp 2001- "ANGELina"
166Fl 2.4JTDm 185Hp 2007- "Leia"
AR-Creating legends since 1910


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 09:02 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2006, 16:14
Posts: 192
Car: GT 2.0JTS Selespeed
Location: Bucuresti
marca latina la nemti; viitorul suna ca la Seat...
o sa ajungem sa avem o masina cu 10 caroserii si atat.


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 09:24 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
edx Quote:
marca latina la nemti; viitorul suna ca la Seat...
o sa ajungem sa avem o masina cu 10 caroserii si atat.
Lamborghini iti suna si arata ca un Volkswagen cu alta caroserie? Dar Bugatti?
Ar mai fi si Bentley pe lista. Cel putin Lamborghini ,care a fost vanduta acum vreo 12 ani grupului VW, se produce in continuare in aceeasi fabrica din din Italia, fara ca asocierea respectiva sa produca vreun prejudiciu de imagine, cel putin nu mi-am dat eu seama. Vi s-a parut ca Lamborghini a suferit in planul imaginii in ultimii ani? As zice ca dimpotriva. Indraznesc sa speculez ca managementul industrial german e un pic mai bun decat cel italian, poate gresesc.

Sau Bugatti, achizitionata tot cam atunci cu Lambo. VW a comisionat ItalDesign pentru conceptul din care a derivat Veyron.

Nu va grabiti cu concluziile , pt ca treaba e un pic mai complexa decat pare.
Nu vreau sa comentez zvonul cu Alfa deocamdata.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 09:37 
Offline
User avatar

Joined: 06 May 2007, 14:11
Posts: 684
Car: Alfa Romeo 156
Location: IASI
:thumbdown: Sunt sigur ca nu imi doresc acest lucru :uhuh:

_________________
156 1.6TS 120CP
"Senza cuore saremmo solo macchine"


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 09:39 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2006, 16:14
Posts: 192
Car: GT 2.0JTS Selespeed
Location: Bucuresti
Acum sincer eu cred ca Alfa Romeo o poti compara cu Seat nu cu Lamborghini sau alte marci de top; daca vorbeam de Ferrari puteam sa comparam cu Lambo sau Bugatti. Iar la Seat toate modelele sunt platforme si motorizari comune cu caroserie diferita.


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 09:49 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Tot sincer, ALFA nu se compara cu Seat, la nivelul imaginii cel putin. Dca tu vezi Alfa doar un altfel de Seat ...
Miza unei achizitii ipotetice a Alfa Romeo tocmai aici se joaca, in planul traditiei constructorului, a imaginii. Ar fi o alta floare la butoniera pt VW. Depinde normal si de planurile VW: poate vor sa faca Alfa un fel de Seat, dar ar fi o prostie. Oricum exemplele mele au fost pentru argumentul ca integrarea unui brand (marca latina) poate insemna si altceva decat un import de logo si eventual caroserie. Dar vorbim prea mult despre un zvon.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 10:07 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
Primul aspect important... consider ca toate declaratiile scapate de VW au mai degraba iz "electoral" si ca nu vor ajunge sa puna in practica teme de genul "invesitii in fabrica conservata de la Arese si lansarea Alfa Romeo in F1 prin 2014". Al doilea aspect important... desi FIAT a facut mai mult rau decat bine marcii Alfa Romeo, in acest moment nu isi permit sa piarda o marca cu potential mare de dezvlotare odata cu intrarea pe noi piete (SUA+China). Platforma C Evo nu poate deveni profitabila doar sub FIAT, Lancia si Chrysler iar sansele de a vinde aceasta tehnologie altor marci din afara grupului sunt extrem de reduse. Acelasi lucru este valabil si pentru tehnologia Multiair. Pe de alta parte, strategia celor de la FIAT pentru Alfa Romeo poate aduce un profit mult mai mare decat cei 1 mld Euro veniti de la VW. Ca sa argumentez afirmatia asta trebuie spuse urmatoarele lucruri:
1. Alfa Romeo a ramas doar o marca comerciala fara a mai avea fabrici proprii sau tehnologii particulare acesteia. Cu alte cuvinte, cheltuielile sunt distribuite exclusiv catre dezvoltarea de modele noi fara a avea alte costuri administrative.
2. Practic, Alfa Romeo este dezvoltata deja 100% sub tehnologie FIAT motiv pentru care costurile de productie sunt mai mici decat cele avute in anii precedenti.
3. Restructurarea retelei europene de retalil si accesarea unor piete noi pot insemna pentru FIAT profit de la prima masina vanduta sub marca Alfa. Important insa va fi cate masini vor reusi sa vanda. Daca depasesc 300 000 unitati pana in 2014 pentru Giulietta vor ajunge probabil doar cu acest model la suma propusa de VW pentru cumpararea marcii.

Opinia mea este ca Alfa Romeo nu va ajunge la nemti. Daca tot platesc doar o marca, macar tehnologia din ea sa ramana italiana. Cu toate ca FIAT nu este cel mai bun parinte pentru Alfa Romeo, ramane totusi cel care i conserva caracterul. Altfel, daca o cumpara VAG, nu inteleg de ce as prefera sa dau banii pe un Audi cu design Alfa Romeo? Doar ca sa imi linistesc EGO-ul? Adica... "nu mi-am luat Audi ca toti cocalarii, eu am Alfa Romeo !"
Prefer oricand un FIAT in haine de Alfa Romeo decat un Audi redesenat.

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 10:24 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Daca nu intervenea firestarter calm si cerebral, se degenera!
Sunt doar zvonuri, dar Alfa Romeo nu e in situatia in care era Seat (masina aia plagiatoare creata doar din dorinta spaniolilor de a avea si ei ceva a lor, care nici macar nu poate fi comparata cu Skoda!?) cand a fost preluat de VAG!
Si daca se va intampla vreodata asa ceva, desi nu cred ca orgoliul latin al politicienilor italieni va lasa sa se instraineze asa ceva (poate doar daca or mai face Mussolini si Hitler vreun pact acolo unde sunt) , design-ul si motorizarile vor ramane pe acelasi fagas...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 17 May 2008, 15:11
Posts: 741
Car: Giulia Quadrifoglio
Location: Targu Jiu
Sper sa fie doar un zvon. Imi doresc Alfa asa cum e ea, cu toate problememe ei, numai sa nu fie VAG!!! :bash:

_________________
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 510+CP
Alfa Romeo Stelvio First Edition 2.0 280CP
ex. Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 280+CP
ex. Alfa Romeo 159 TBI 200+CP
ex. Alfa Romeo 147 2.0 T.S 150CP


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 12:17 
Offline

Joined: 31 May 2010, 19:48
Posts: 31
sonda_lambda Quote:
Odată cu trecerea în tabăra germană, modelele produse de Alfa Romeo se vor alinia la cerinţele impuse de Volkswagen. Astfel, modelele de clasă mică şi compactă ale italienilor se vor baza pe platformele folosite de VW Polo şi Golf
Sau ganditi-va la un 169 cu fata de Passat-> cah


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 12:38 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
la cum arata Alfa acum, ar fi ideal sa fie preluata de VW, de fapt, poa' sa o ia oricine si tot vor fi schimbari in bine. Au 3 modele 159, Brera, Spider care impart aceleasi elemente la exterior, interior, motoare, difera prin lungime si numarul de usi, 4,3,2, asa ca mai rarut cu comentariile rautacioase despre alte marci ca Alfa nu sta bine la mai nimic, nici macar la design.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 13:14 
Offline

Joined: 31 May 2010, 19:48
Posts: 31
valerica Quote:
la cum arata Alfa acum, ar fi ideal sa fie preluata de VW, de fapt, poa' sa o ia oricine si tot vor fi schimbari in bine. Au 3 modele 159, Brera, Spider care impart aceleasi elemente la exterior, interior, motoare, difera prin lungime si numarul de usi, 4,3,2, asa ca mai rarut cu comentariile rautacioase despre alte marci ca Alfa nu sta bine la mai nimic, nici macar la design.
Din ce spui tu reiese ca passatu arata mai bine decat 159 , si da impart aceleasi elemente si motoare, te deranjeazam? 2.0 TDI nu e mai pe toate VW, interioru la Golf 6, polo 5, passat CC si passat B6 nu e cam acelasi?? Si vezi ca la numarul de usi ai gresit mai e si cu 5 usi ( SW) :P


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 13:27 
Offline
User avatar

Joined: 25 Sep 2009, 15:53
Posts: 248
Car: 147 fl blumontecarlo
Location: Bucharest
voi va imaginati un mito pe platforma de polo, eventual cu 1.4/70?? :thumbdown:

_________________
Alfa Romeo 147 1.6 T.Spark (facelift)
Happy with her.. In love with her..


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 13:30 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
sonda_lambda Quote:
Din ce spui tu reiese ca passatu arata mai bine decat 159 , si da impart aceleasi elemente si motoare, te deranjeazam? 2.0 TDI nu e mai pe toate VW, interioru la Golf 6, polo 5, passat CC si passat B6 nu e cam acelasi?? Si vezi ca la numarul de usi ai gresit mai e si cu 5 usi ( SW) :P
Nu, din ce spun eu reiese ca sunt si alte modele din clasa medie care arata mai bine ca 159, cel putin eu asa cred. Da, e ciudat sa iti spui "cuore sportivo" si sa nu fii decat un lenesel care viseaza ca e mai tare decat concurenta. De la a fi cam acelasi la acelasi sunt niste diferente si nu doar de nuanta. Nu am gresit numarul de usi, e 159 sw, adica break-ul de la 159 d'oooh!
Andrei2303 Quote:
voi va imaginati un mito pe platforma de polo, eventual cu 1.4/70?? :thumbdown:
dar tu iti imaginezi ca VW ar cumpara alfa pentru a face masini special pentru estul Europei?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 13:39 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 19:02
Posts: 2096
Car: 156 GTA
Mito 1.4 exista in varianta de 78 cai.

_________________
1. Denial 2. Anger 3. Bargaining 4. Depression 5. Acceptance ...

The 5 stages of buying petrol.


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 13:43 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Valerica, spune-ne care sunt masinile alea de clasa medie care arata mai bine decat 159!? Seria 3 cumva? Audi? Toate ca toate , dar afirmatia ca Alfa Romeo nu sta bine nici macar la design ,cel putin linia 159/Brera/Spider blamata de tine, sau chiar Mito, este ... nu gasesc un eufemism potrivit. Cred ca Alfa e in top 3 design clasa medie, desi dupa umila mea parere chiar mai sus, si asta dupa 5 ani de la lansare.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 14:24 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Da, e pe primul loc in top 3 facut de tine si in primele 3 locuri in top nu stiu care, asta e masina ta si iti place indiferent cu ce o compari. Daca spun ca arata mai bine A4, o sa zici ca e Haudi, e cocastyle, pacpac, orice masina as zice vei gasi repede niste argumente pur romanesti, e tipic masina mea e cea mai tare, nimeni sa nu zica ceva rau de ea.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 14:55 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Valerica, dar tu de ce nu ti-ai luat un A3, Golf sau Leon? :peace:

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 14:59 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
antonelcodreanu Quote:
Valerica, dar tu de ce nu ti-ai luat un A3, Golf sau Leon? :peace:
:roll2: care e legatura cu topicul, intreaba-ma pe pm daca faci sondaje!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 15:16 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
madkat Quote:
Intrebarea e foarte logica - cat timp sustii ca sunt atat de bune si frumoase masinile germane si Alfele sunt de cacat din toate punctele de vedere.
Ori nu stii sa citesti, ori esti obosit, ori iti place sa bati campii.
Unde am sustinut ce ai spus tu mai sus? Daca ti-e somn culca-te!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 15:25 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Inteleg ca a conduce 159 este cumva un delict de personalitate, drept pentru care trebuie sa ma abtin de la orice comentarii pe subiectul asta. Suna cel putin caraghios argumentele tale "nemtesti" , daca ale mele sunt "romanesti". Nu m-am exprimat niciodata in termenii pe care ii enunti, nu sunt un fixist, si doar am comentat strict 1 afirmatie a ta, care mi se pare in continuare deplasata. Cand am spus top 3 design, te-am provocat la un exercitiu de imaginatie, fara a avea pretentia ca topul meu este vreun absolut pe planeta. Deocamdata am aflat ca iti place Audi mai mult. Foarte frumos, dar insuficient.
A propos, nu ma intereseaza ce masina ai, ce culoare au ochii tai, etc. :D Numai bine!

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 15:40 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
madkat Quote:
baietica, mai usurel cu atitudinea.
invata sa recunosti cand o comiti, mai ales cand te contrazici singur, da?
uita-te la posturile tale mai din urma si calmeaza-te.
nu stii sa citesti, aia e, se mai intampla. Afirmatia de mai jos nu am facut-o, daca tie iti place sa zici de la tine, sa fii sanatos!
madkat Quote:
Intrebarea e foarte logica - cat timp sustii ca sunt atat de bune si frumoase masinile germane si Alfele sunt de cacat din toate punctele de vedere.
georgecristian Quote:
doar am comentat strict 1 afirmatie a ta, care mi se pare in continuare deplasata
A propos, nu ma intereseaza ce masina ai, ce culoare au ochii tai, etc. :D Numai bine!
Ce ti se pare deplasat cand am spus ca 3 masini, ale unei companii din clase diferite au acelasi interior, e si masina ta acolo si te supara, sau ce?
Daca nu vrei sa stii ce culoare au ochii mei poate vrei sa stii cum se scrie A propos, ar fi mai bine in loc de :D Numai bine!

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 02 Aug 2010, 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
Daca nu ai proprietatea propriilor afirmatii, inseamna ca orice dialog cu tine e inutil. Ok. Tot ii dai cu ce am eu.Cat despre presupusa mea greseala, eu zic sa consulti un pic mai serios dictionarul, literatura de biblioteca sau alte surse de gen. Iti pot explica despre lexic, forme, origine, dar suntem offtopic si e plictisitor pt ceilalti. O fi existand si forma romanizata apropo, dar prefer sa scriu cum se scrie in carti, articole de ziar, adica forma franceza de unde provine, si nu vulgarizat. Ce-ar fi sa scriem suici in loc de switch , ca tot nu exista termen echivalent!?
Cand ti-am urat de bine nu am fost ironic.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 507 posts ]  Go to page 1 2 3 4 521 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]