It is currently 23 May 2024, 10:05

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1300 posts ]  Go to page Previous 148 49 50 51 52
Author Message
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 May 2024, 09:30 
Offline
User avatar

Joined: 06 Dec 2007, 15:36
Posts: 3239
Car: Giulietta QV
Dodge Ram crew cab , e mai mare , si sunt peste tot.

_________________
159 1.9 jtdM 2007 - 2014
GQV 1750 TCT 2014 -
Stelvio 2.0 Q4 2019 -


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 May 2024, 13:55 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Nu e din cauza de dimensiuni, da, exista pickup truck-uri mai mari (si pe la tara in Anglia), dar Cybertruckul nu indeplineste multe din criteriile de omologare europene. In plus, truck-urile de genul Dodge sau F150 sunt considerabil mai usoare de 3tone, de unde incepe limita ptr carnet C.

Ca si practicabilitate in Europa e in general 0, o masina de dimensiunile alea nu ar putea intra/manevra in cam 90% din parcarile vazute in UK, Franta, Belgia…

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 11 May 2024, 14:07 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
Fer-ul e problema de adresat, trece ca prin branza prin alte ostacole, dacae, masini sau nu. Dimensiune / greutate similaras mai exista.

Dar nu sunt de nerezolvat :D . Daca producatorul nu vrea sa se complice, exista intotdeauna independenti/tuneri, alternative.

Panouri de caroserie after-market, exact unde conteaza, se pot face fara prea mari complicatii astfel incat sa iei omologare. E doar o chestiune de timp, atata tot.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 May 2024, 10:54 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Are 4+ tone dracia :lol: Se conduce cu C-ul in Europa.
Cam greu sa slabeasca 500+ kg. Piata e considerabil redusa.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 May 2024, 12:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
Aaaa, din acest punct de vedere eu nu vad nicio problema, yux.

Categoria C o iei, sa primești dreptul sa mergi cu el pe strada e mai greu, ca nu depinde de utilizator, indiferent de grosimea contului. Cine îl vrea, ia si C.
Dar nu e cazul, totusi, deocamdata. La gol e 3 tone si ceva. Mergi singur, ca toată lumea, maxim o parapilcarita slim, si e totul ok. :lol: e de show toata treaba, nu utilitatea e căutată aici.

Plus ca e in discutie regândirea categoriilor (condus) in raport cu greutatea, sa ai dreptul sa mergi cu mai multe kile cu o categorie inferioara. Ceea ce are mari șanse sa treacă, deci...e bine. :D

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 May 2024, 12:30 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Pai in Ro si alte zome balcanice o fi simplu sa iei C-ul. In vest, cine are 100k+ sa dea pe dracie nu prea are timp sa stea sa dea C-ul.
Desi e interesant cum generatiile mai coapte au dat o singura data testul de conducere si au totul pe carnet, mai putin tramvai. In tum.ce generatiile proaspete dau pentru o singura categorie. Cu B-ul nu primesc nici macar AM-ul, cum avem noi.

Oricum, tre sa mai verific o data cate kile are, eu am.inteles 4 ton.
Cand zici la gol, adica fara baterie? ...sau cu bateria goala/neincarcata... :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 12 May 2024, 12:37 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
Bateria descărcată, sau - daca vrei sa mergi la sigur - încărcată la curent mic. Acolo e :lol:

Si mie mi se pare aiurea sa ajungi în postura sa ai nevoie de c sa plimbi o chestie prin oras, dar ....vox populi. Cine suntem noi sa spunem ce e normalitatea? Unde e nevoie, e și soluție. ....

Si, apropo, mai sunt si alte electrice cam tot pe aici. La 3+ tone, plus/minus, daca ai 4 pasageri + bagaj, esti cam la limita. Deci ...e mai răspândită problema decat s-ar crede, nu e specific cyber only.

L.E. prietenul goagal zice e pe la 3 tone cyber - deci liber cu B - , cu ceva kg variațiune, probabil dotările extras.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 14 May 2024, 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 826
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Cat imi doresc falimentul Stellantis .....

https://www.stellantis.com/en/news/pres ... th-regions


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 May 2024, 18:55 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Te referi la faptul ca au parteneriat cu chinezii?
In aceeasi nota, am fost la showroom-ul BYD si trebuie sa spun ca am ramas impresionat. Atto e cam o mizerie in interior, n-ar fi fost rau daca nu avea niste chinezarii la vent-urile de aerisire. Insa Dolphin-ul la 30k cu toate optiunile si mai ales Seal la 48k all extras vin cu o calitate superioara la ce ofera Stellantis la EV-uri momentan (si mult peste Tesla ca interior). Nu vor lua cred din piata premium, dar producatorii generici si Tesla au de ce sa se teama. Mai ales Seal, cusaturile pielii in interior si finisajele sunt mai aproape de Merc/BMW decat de Tesla.
Incep sa-i dau dreptate lui Yux, or sa rupa fasul cu Dolphin si Seal.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 May 2024, 19:19 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
In alta ordine de idei am trecut la a doua ‘electrica’. Dupa 3 ani de EQC, contractul de leasing a expirat asa ca am inceput unul nou, de data asta pe 2 ani cu o alegere inedita si foarte originala:)
Attachment:
49650E4D-4B4D-47E3-A4EA-8CF382DBC584.jpeg
49650E4D-4B4D-47E3-A4EA-8CF382DBC584.jpeg [ 577.31 KiB | Viewed 458 times ]
Motivele fiind diverse: chiar mi-a placut EQC-ul, nu m-a dat pe spate nici o alta cu care am facut test drive, alternative multe nu erau intrucat abia pe la sf anului se lanseaza la vanzare modelele de care as fi interesat (Macan sau Q6). Plus o rata foarte avantajoasa intrucat a fost ultimul batch de EQC comandat in decembrie anul trecut, practic a doua zi dupa comanda Merc a sistat comenzile de EQC. 2 ani ptr ca vor fi mult mai multe optiuni valabile in 2026 (si noul EQC SUV, sau poate Stelvio electric). Asta daca voi mai avea facilitati fiscale, altfel revenirea la petrol nu e exclusa.
In comparatie cu primul model, la asta nou nu-mi place grila de plastic si ‘senilele’ de pe lateral (pragurile), dar din motive neintelese de mine modelul Sport nu s-a mai comercializat de ceva vreme, doar AMG Line.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 15 May 2024, 21:49 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Sa fie intr-un ceas bun. Grecale Folgore nu te-a interesat? E prea scump? Sau, la fel ca Macan-ul, nu se comercializeaza inca la voi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 00:26 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Sa o foloseati sanatos. Parca e o alta nuanta de negru sau mi se pare mie... :lol:
Interesanta concluzia cu benzina...tin minte acum vreo 2 ani, nici nu te gandeai.
Avantajele fiscale cred ca se vor mentine. Se pare ca avantul EV s-a mai domolit oleaca, deci ma astept ca guvernele sa mai pompeze ceva bani.

Ma uitam mai deunazi la un 600: hibrid cu ceva rasnita de 1.2 si 100cp incepe la £23k, pret de catalog. Electricul e cu aproape 10k mai mult. E limpede cam ce alege plebeul in lipsa avantajelor fiscale.
Iar chinezariile alea chiar imcep sa arate decent. Am vazut si eu cateva neaose prin DE...

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 10:02 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Multumesc, Alex si Yux!

Folgore nu e inca disponibil, nici nu stiu la ce pret va veni, abia daca am vazut 2 sau 3 Grecale ICE pe strada, si alea in Belgia acum o luna si ceva. Pe de alta parte, si cand va fi disponibil si in 2 ani cand o sa schimb din nou, nu sunt sigur ca ratele vor fi avantajoase, pe baza la ce am vazut pana acum in UK, la un pret de vanzare similar, Porsche-urile tind sa fie considerabil mai ieftine decat Maserati in leasing. O sa tin un ochi pe site-ul de SalSac daca apare vreo oferta.

Yux, EV-ul e in continuare principala optiune. Dar zvonistica zice ca daca Lab castiga alegerile, vor introduce mai degraba un sistem aproape de tarile europene adica sa zicem 10k off la EV-urile sub 50k. Ceea ce ptr mine ar insemna aproape 0 optiuni, nu-mi place nici un EV din categoria aia. Iarasi, nu stiu cat de mult producatorii germani vor continua sa arunce cu discounturi la EV-uri, in fine, vom vedea la momentul respectiv. Si iarasi nu stiu cat taxman-ul va mai tolera sa incarci gratis la servici fara sa platesti taxe, inteleg ca in DE spre ex se pregatesc sa taxeze beneficiul. Eu unul nu sunt ecologist si EV-ul e o alegere influentata de buzunar, cand va deveni mai scump decat un ICE, atunci nu va mai fi o optiune.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 11:25 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 826
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
dand Quote:
In alta ordine de idei am trecut la a doua ‘electrica’. Dupa 3 ani de EQC, contractul de leasing a expirat asa ca am inceput unul nou, de data asta pe 2 ani cu o alegere inedita si foarte originala:)
Sa va plimbe fara probleme!

dand Quote:
Te referi la faptul ca au parteneriat cu chinezii?
Da.
Te plangi de invazia chinezilor, iar tu faci parteneriat cu ei. In loc sa pui presiune pe administratia UE ca sa-i forteze pe chinezi sa produca in UE daca vor sa vanda in UE, tu faci parteneriat cu ei. Clientul de Mercedes Benz / BMW / Audi / Maserati nu va alege o chinezarie niciodata. Ar trebui sa isi faca griji marcile de volum, gen Peugeot, Citroen, Fiat, Opel, Ford, Skoda etc. Deci in loc de protectie pentru marcile europene si productia europeana, Europa (la modul general) se deschide catre China. E de bine.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 11:58 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Dan, tre discutat subiectul ICE la o bere, in curand. Vorbim pe privat, zic.
Daca e cineva in vizita prin UK in urmatoarele 2 saptamani, il invitam la discutie :D

Centurion, eu nu as fi asa de sigur despre clientii de Merc, Bimmer, Audi...premim in general, ca nu vor trece la chinezarii daca financiar e viabil. Calitativ eu cred ca sunt destul de sus, si in 5 ani cred ca pot scoate calitate echivalenta la preturi sub triada europeana. Odata trecut la electric eu cred ca aspectul pedigree se dilueaza mult...
Nu uita cam ce clienti a furat Lexus acum cativa ani can a intrat pe piata.
Vezi coreenii ce fel de clienti au furat acum ceva ani cand au inceput sa creasca in calitate la preturi sub cele europene. Nu vorbesc ca au furat din gama premium, dar au furat la nivel VW & Co.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 12:09 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 826
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Inca sper si cred in ratiunea clientului european de la clasa de mijloc in sus. Poate e naivitate ... vom vedea.
Desi, cand imi amintesc ce imi spunea un consilier de vanzari de la marca populara germana, si anume ca se cruceste cand vede noul tip de client care intra in showroom, e posibil sa ai dreptate. Dar, pe de alta parte, de aia avem conducatori. Sa protejeze curtea pe care o conduc. Dar cand ei sunt preocupati de faina de gandaci, de vacile care polueaza si de carnea artificiala, atunci eu par tampitul desprins de realitate cand vorbesc despre protectia industriei noastre.

Ieri am vazut o ciudatenie de masina in Galati. Era un MG. Dupa ce ca s-a umplut orasul de mizeria aia de Dacia Spring, acum urmeaza MG.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 13:02 
Offline

Joined: 01 Jul 2018, 20:20
Posts: 36
Car: 156 JTS
BYD va face fabrică în Ungaria, unde va produce modelul Seagull. În China se vinde cu 11000€, în Ungaria speră să îl vândă cu 20000. MG o să tot vedem pe strazi,este considerat de Dacia-Renault principalul rival pt Duster. Au cumpărat câteva,le-au dezmembrat și au ajuns la concluzia că sunt făcute la exterior și interior premium,dar mecanic de toată jena. Nu știu dacă un client este interesat că nu folosesc chinezii izolație bună la cablaje, se vor vinde pt că arată bine și sunt ieftine.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 15:20 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
@ centurion
Schimbarea in comportamentul european vis-a-vis de auto a inceput de ceva vreme, nu mai e la nivel de trend emergent ci e business as usual.

Cele mai vândute mașini/modele pe batranul continent (top x etc) nu sunt nici pe departe cele mai bune vehicule (tech wise, raport pret/prestatii etc) pe care le gasesti in oferta, ba din contra, e contraintuitiv as zice. . .

Ce se cere verbal aproape ca nu are corespondent in ce se vinde.
Are americanul vorba aia cu banu, sa il pui unde te duce gura. ;)

E si contextul: unii, din ce in ce mai multi, au limita de 30 km/h in oras, unde masina isi petrece 80% din viata. trebuie dinamism mult tare acolo sa iti faci treaba cu ea, si neaparat 4/5 00 de cai. Materiale rare cat mai multe, soft d-ala bun si suspensie scumpa rau, pilotata electronic sa nu fie invechita, altfel cum naiba sa ții masina pe drum. E greu...

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 16 May 2024, 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1304
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Mersi @centurion! Sper sa fie lipsita de probleme ca si prima.

Yux, sigur, ne vedem la o bere acum ca tot s-a mai incalzit afara.
O posibilitate pe viitor ar fi leasing used cars, ala de la Merc dealer de a livrat masina noua si a luat-o pe cea veche mi-a zis ca au acum un influx de Eqc-uri second hand la vanzare/leasing. Ptr ca modelul a incetat sa se produca, toate Eqc-urile pe care dealerii fusesera obligati sa le cumpere au fost scoase pe piata. Pe pagina lor oficiala la used cars o sa vezi 250+ masini marcate ca Ex-Demonstrator cu mileage intre 2 (doua!:) mile si 8-9k mile in jur de 40k lire (cu probabil inca vreo min 20% discount daca e cu banul jos).
Si astia de la SalSac inteleg ca o sa ofere in curand si used (max 1 an sau doi) in conditii de BiK 2%.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 May 2024, 16:41 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 826
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Excelent SUA!
"Biden hits Chinese electric cars and solar cells with higher tariffs."
Sunt sigur ca UK va face la fel. Sper sa deschida si UE ochii.

https://www.bbc.co.uk/news/business-69004520


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 May 2024, 17:49 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Cred ca mai degraba o solutie ar fi sa oferi facilitati fiscale pentru productia locala ca sa incurajezi formarea acelei industrii. De altfel prost reprezentata actualmente in vest....

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 17 May 2024, 19:47 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 826
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Cine dorește să investească, o face.
https://pressroom.toyota.com/toyota-sup ... nvestment/


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 18 May 2024, 08:47 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3188
Contribuim si noi. :naughty:

https://www.ft.com/content/f77bf51f-0ca ... 1d24dac906

Europe restarts magnesium mining to counter reliance on China

US-backed Verde to invest $1bn in disused Romanian mine and begin production in 2027

Europe will restart magnesium mining for the first time in more than a decade, as the EU attempts to reduce its reliance on Chinese imports of critical raw materials.

EU member Romania on Friday awarded a mining concession to Verde Magnesium, a Bucharest-based company backed by US private equity investor Amerocap.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 May 2024, 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15206
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:
Dan, tre discutat subiectul ICE la o bere, in curand. Vorbim pe privat, zic.
Daca e cineva in vizita prin UK in urmatoarele 2 saptamani, il invitam la discutie :D
Daca amanati pentru dupa 15 incolo ma bag si eu la bere :drunk:
In alta ordine de idei: https://www.autocar.co.uk/car-news/new- ... luxury-evs
Nu prea mi-e clar ce inseamna asta in contextul global al electrificarii: doar o incetinire, sau o speranta pentru supravietuirea ICE-urilor?

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject: Re: Vehicule electrice
PostPosted: 21 May 2024, 16:34 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6632
Location: Brasov... oarecum.
Pai ne mai strangem o data si pentru cand esti pe zona, nu-i bai :D

Iar referitor la subiect, cred ca e vorba de o incetinire momentan. Mai vedem in 5 ani care mai e ajustarea :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1300 posts ]  Go to page Previous 148 49 50 51 52

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]