It is currently 28 Apr 2024, 02:22

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 138 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next
Author Message
PostPosted: 02 Dec 2010, 21:47 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Tari povestile tale, dar acum iar ai ceva de lucru la ea...pacat ca ai dat-o pe mana unuia care si-a cam batut joc, dar asa a fost sa fie atunci.
Numai bine.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 02 Dec 2010, 22:10 
Offline
User avatar

Joined: 04 Nov 2007, 01:07
Posts: 664
Car: Alfa Spider '99
Location: Bucuresti
Interesanta povestea alfei tale.
Despre plasa nu mi-as face probleme, seamana putin cu cea pe phase 2. Scaunele mai bine le inlocuiesti de data asta.
Daca gasesti vreo sursa pentru triunghiurile care mascheaza suruburile de proiectoare sa imi zici si mie :).
Attachment:
alfa_spider_091.jpg
alfa_spider_091.jpg [ 103.33 KiB | Viewed 6885 times ]

_________________
Alfa Romeo Spider '99


Top
   
PostPosted: 03 Dec 2010, 08:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Cred ca te-am vazut marti pe la Kogalniceanu sau mai bine zis auzit, suna foarte frumos. :lol:

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 05 Dec 2010, 17:52 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

@cristialex80 Da ,insa cu rabdare se fac toate .
@zmarius Da aduce insa nu e ce trebuie ,cat despre triunghiuri daca poti face rost cu umprumut de unul , mergem la un tip care ne poate turna cateva sa avem si de rezerva.Daca ai de unde sa imprumuti unul da mi pm .


Top
   
PostPosted: 05 Dec 2010, 18:10 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut

@andrei.p Am trecut pe seara pe la universitate daca ai vazut masina pe kogalniceanu ,sau era ziua nu eram eu cu ea plus ca eu am mers cu ea foooarte lejer 2500 rpm si accelerari usoare ca este in rodaj, cred ca nu se auzea mai degraba :) .
Eu cu masina merg f rar ,asta cand functioneaza ,si de obicei in weekend, in restul saptamanii fiind folosita de altcineva in familie , asa ca daca vedeti masina e forte probabil sa nu fiu eu la volan.
Daca o mai vezi si este folosita aiurea in perioada de rodaj chiar te rog sa mi zici ,ca am niste urechi de lungit.


Top
   
PostPosted: 07 Dec 2010, 19:55 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

Am atasat 2 poze mai jos cu ce am mai schimbat intre timp pe la masina : i am schimbat plasa neagra legata cu sarma cu o grila originala , i am luat un proiector nou .Pentru ca a fost cuminte i am mai pus leduri pe pozitii , proiector si xenon pe faza scurta.Acum pot sa merg si seara cu ea
Am fost sa i pun cauciucurile de iarna ,insa am descoperit ca prezoanele care le am acum sunt prea scurte pentru jantele originale asa ca mai aman o zi doua montarea lor pana imi vin noile prezoane. In timp ce am mai dat o tura cu ea mi s a parut ca face zgomot un rulment si am descoperit ca de fapt zgomotul e produs de 2 rulmenti , stanga spate si fata si daca tot eram la service pe computer mi a dat eroare de sonda lambda , asa ca le am luat si maine i le schimb.


Attachments:
azi.jpg
azi.jpg [ 45.54 KiB | Viewed 6748 times ]
azi2.jpg
azi2.jpg [ 41.07 KiB | Viewed 6748 times ]
azi 1.jpg
azi 1.jpg [ 42.28 KiB | Viewed 6748 times ]
Top
   
PostPosted: 11 Dec 2010, 14:56 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

Azi , pot spune ca dupa cateva luni am cam terminat cu reparatii&schimbari la masina.Am dat si o tura cu ea si pot spune ca sunt multumit de cum se misca si arata momentan.Mai jos v am atasat cateva poze cu schimbarile care le am facut la interior.Cat timp am avut masina la mecanicul care mi a pus distributia prost , m am gandit ca nu ar fi rau daca tot dureaza o saptamana ,doua pana repara ce e de reparat sa fac ceva si in legatura cu interiorul care mi intorcea stomacul pe dos.
Am inceput sa caut pe net scaune , si celelalte elemente de care mai aveam nevoie la interior.Intamplarea a facut sa gasesc chiar aici pe forum un set de scaune momo galbene si un volan si cu aceasta ocazie ii si multumesc lui @cacoveanu_bogdan pentru suportul acordat.
Aveam nevoie de plafon , de retapitat sub 150 euro/plafon cu stofa nu gasisem nimic , cat si fata de material din dreapta scaunului spate care era rupta(am postat si poza cu ea) si am cautat la dezmembrari unul in stare buna.De gasit am gasit si cu aceasta ocazie le dau un vot negativ celor cu dezmembrari din comuna dascalu dupa o saptamana au gasit de cuviinta sa mi dea preturi si dupa telefoane care le am dat zilnic.Iar de preturi ce sa zic foooarte mari , deci daca ii puteti evita cu atat mai bine.
Intre timp flacaul care mi demonta interiorul a reusit sa mi rupa si peretele din stanga scaunului spate , chiar un zona centurii ,cam cat un grapefruit fiind bucata desprinsa si ce crede ti ca mi spune:
" frate ti am demontat tot , vrei sa ti lipesc plintele spate ca sunt rupte amandoua?"
"aaaa , e rupta doar aia din dreapta"
"nu tati e rupt chiar la centura , nu ai vazut tu"
"eu port centura si in spate (lucru adevarat) nu am cum sa nu vad ca e rupt"
Si discutia a continuat el nerecunoscand bineinteles .Oricum din ciclul reparam ceva si stricam altceva , a montat f bine pielea si buretii de pe scaunele de la bogdan pe structura de metal a scaunelor mele intrucat ale lui erau sudate , a montat bine si restul numai ca la demontat a rupt plinta stanga si la final a uitat sa mi puna becurile de la control AC , fapt care m a trimis la Autoitalia alti bani , alt timp , alta distractie.
Am gasit pana la urma pe cineva care mi a retapitat plafonul,parasolarele ,amandoua plintele ,si am pus o husa la schimbator la un pret foarte bun cam cat cereau cei din dascalu pe plafon si o plinta adica 500 ron.
I am mai schimbat capul de la schimbatorul de viteze , i am colantat cu carbon 3 m consola centrala (alta solutie n am gasit , dar a iesit ok la final) , i am facut presuri la comanda , am pus material insonorizant pe plafon si pe aripile spate .Un detailing la interior sa scoata jegul din mocheta si sa curete scaunele de praf era necesar asa ca l am facut acum vineri si sunt multumit cu ce a iesit.
Pe viitor vreau sa i reglez muzica sa i pun 2 tweetere , ale mele sunt arse, si sa insonorizez usile fata si cam atat.


Attachments:
scaune.jpg
scaune.jpg [ 46.59 KiB | Viewed 6701 times ]
scaune1.jpg
scaune1.jpg [ 46.14 KiB | Viewed 6701 times ]
plinta.jpg
plinta.jpg [ 36.62 KiB | Viewed 6701 times ]
plafon.jpg
plafon.jpg [ 31.18 KiB | Viewed 6701 times ]
consola.jpg
consola.jpg [ 56.89 KiB | Viewed 6701 times ]
consola1.jpg
consola1.jpg [ 39.15 KiB | Viewed 6701 times ]
Top
   
PostPosted: 11 Dec 2010, 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2009, 15:47
Posts: 2329
Car: 156 1.6 TS
Location: Bucuresti
Faci o treaba excelenta si chiar arata cum trebuie acum.Nu vreau sa te intreb cam cat a costa toata distractia+nervii de rigoare..Succes in continuare-apropos: si eu sunt la capitolul insonorizare usi..inca astept sa vina materialu'.

_________________
156 1.6 TS
fosta GTV 2.0 TS
fosta 156 1.6 TS


Top
   
PostPosted: 11 Dec 2010, 18:20 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut

@cristialex80 Eu tot vibroplast am pus si este f ok , singurul dezavantaj din punctul meu de vedere este ca mi se pare greu.Usa de pe masina este si asa destul de grea iar insonorizarea o sa o ingreuneze si mai mult.Din pacate pe masina nu am putut sa mi pun ce boxe am vrut si a trebuit sa mi pun unele mai mici care sa se potriveasca.In 2003 mi am pus boxele si sub infinity kappa , statia pt sub tot infinity.Boxele se aud ok si sunt destul de puternice 90-100 rms spate si 70 fata , nu mai stiu exact ca le am pus demult , tot din cauza spatiului nu mai am loc de inca o statie si pt ele si de aceea incerc sa le ajut cu insonorizare.
Referitor la masina consumul cel mai mare a fost de nervi si timp pierdut aiurea ,pentru ca banii investiti se regasesc in masina si nu mi pare rau de ei pt ca pe mine ma multumeste momentan rezultatul.


Top
   
PostPosted: 11 Dec 2010, 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
bravo domnule! a iesit bine treaba. cel putin la cum se vede din poze arata omeneste acum.

la capitolul covorase la comanda: a venit vremea sa le schimb pe ale mele ca sunt praf; cele ieftine pe care le gasesti prin magazine parca nu prea as vrea, iar cele de pe alfisti imi depasesc bugetul pe moment. asadar o solutie de compromis, de mijloc mi-ar trebui. poate imi poti da ceva date de contact (eventual prin PM) ale celor care ti le-ai facut. si apropo, din ce material sunt facute?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 11 Dec 2010, 20:43 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

@yux_mm Da , tocmai am venit de la masina a venit un prieten si i am aratat o.Daca era mai cald cred ca dormeam in ea la cat de incantat sunt.
Covorasele sunt din textil , ti le face cum vrei tu din ce material ce culoare chiar si cu emblema alfa.Eu n am vrut cu emblema.Vine iti ia masuri ,daca nu are model si ti le face.Iti dau luni pm cu nr ul lui ca il am in agenda la birou


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2010, 10:34 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

@yux_mm Ai pm cu nr celui cu covorasele.


Top
   
PostPosted: 16 Dec 2010, 20:12 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,


Mi au sosit prezoanele pentru jantele de iarna si am plecat de dimineata sa le montez , imi ridica masina pe cric schimba rotile de pe partea dreapta se apuca si de cele de pe stanga cand la roata de pe fata vad ca tot invartea de prezoane , da roata iar jos sa vedem care i problema si observ ca prezoanele de la roata stanga fata sunt mai groase decat celalte de pe masina(probabil ca fostul proprietar a reusit sa strice filetele si le a refiletat schimband si prezoanele cu unele mai groase) , asa ca am ramas cu 3 roti de iarna pe masina si astept inca vreo 2 , 3 zile prezoanele celalte.Intre timp am observat ca se incalzeste greu motorul , e termostatul defect , maine o sa comand unul nou.Deh doar e la mine acum , se respecta , se strica cand vrea stie ca o repar .
Si asa ca de final , ca tot am noroc sa dau de prosti , dupa ce mi montase rotile de iarna in timp ce inspectam jantele vechi vad ca montase cauciucurile cu sensul de rotatie invers si ii semnalez flacaului problema si el se scuza spunand ca a crezut ca le aranjasem eu cu sensul de rotatie potrivit :roll2: .L am rugat politicos sa puna masina iar pe cric si sa le puna cum trebuie si asa am mai petrecut 20 minute la -5 grade .


Top
   
PostPosted: 12 Jan 2011, 15:56 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

Azi dimineata am avut o surpriza neplacuta in parcare.Masina care era parcata in fata a dat cu spatele si mi a zgariat rau si crapat bara , mi a spart suportul de la numar si mi a zgariat si capota.In purul stil romanesc bineinteles ca nu si a lasat numarul de telefon si a plecat pur si simplu, insa cum sta pe la mine prin zona i l las eu pe al meu in parbriz asta seara.Sper sa recunoasca fapta pentru ca altfel .....................................................


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 13:16 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,

Dupa ce saptamana asta am avut neplacuta surpriza sa gasesc masina in parcare cu bara crapata si zgariata,capota zgariata si suportul de la numar spart si bineinteles fara nici un nr de tel de la animalul care a facut asta ,astazi am avut "placuta" surpriza sa gasesc pe usa de la sofer o urma de 25-30 cm de la o usa deschisa cu gratie de alt animal.Bineinteles ca vopseaua e sarita norocul meu ca nu e indoita.
Bucurestiul e plin de tarani si nu i mai suport , i a adus Ceausescu de la sapa si caruta si acum si au luat masini , ca deh sunt toti "luxati" au descoperit wc-ul in casa.Nu i mai suport , cat de greu e sa iesi cu masina din 2 , 3 manevre fara sa o impingi pe cea din fata sau din spate , cat de greu e sa fii atent cand deschizi usa , cat de greu e daca ai facut o paguba sa lasi un biletel cu "scuze , suna ma la nr ul pentru a rezolva problema" ?Eu n am lovit in viata mea cu usa o alta masina in parcare si mereu imi las spatiu sa ies din masina si sa iasa si altii , nu am lovit niciodata o alta masina in parcare ,nici cand abia aveam permisul.Poate cer prea mult de la o natie care l a votat pe basescu si il asculta pe salam.


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6613
Location: Brasov... oarecum.
o parte din astfel de intamplari nu ar mai exista daca firmele, multinationale au ba, nu ar mai lasa masini la discretie angajatilor.
ca doar de, am masina de firma, firma plateste, pe mine ma doare la basca. si asa s-ar rezolva si alte probleme initiate pe un alt topic, iar oamenii ar fi mai grijuli cu masinile, ca doar au dat bani pe ele.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 15:24 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut

Cred ca e de bun simt problema, am avut si eu masina de firma si nu am lovit alte masini cu usa si nici in parcare.Din pacate acum am un semn exact pe mijlocul usii ,de 30 cm ,care se vede foarte bine si nu pot remedia decat cu 100 de euro la vopsitorie plus inca 2 , 300 bara si capota , si pentru ce, pentru niste animale nesimtite?Am vopsit o de 2 ori pana acum integral plus cate o bara , aripa cand a fost nevoie ,nu mai am rabdare sa tot repar dupa toti jegosii si nici nervi ,o sa o las asa si cand ii prind ...........................


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 15:37 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
madkat Quote:
Tine in primul rand de nesimtirea oamenilor. Ajutata din plin insa de ce spui tu.

Si eu am avut in mai multe randuri masina de la firmele unde am lucrat - si nu am avut comportamentul asta.
Salut , este foarte corect ceea ce spui.Am vazut masini in Germania de 5 ,10 ani cu vopsea originala , fara nici o urma de cheie pe ea sau lovituri ,fara sa fi avut garaj la noi daca o ai intacta dupa 2 ani deja esti norocos.Stiu o masina cumparata de noua care circula doar in weekend , in rest sta in parcare , este plina de urme de usi de la cei care vin in timpul zilei si parcheaza langa .Am avut rabdare sa le innumar, 17 urme pe usi .In 2 ani masina de noua doar in parcare tinuta ????Exact cum am spus plin de tarani care au mana stanga mai lunga de la dus cu vaca si cand deschid usa au putere.


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 16:01 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
mi se intampla si mie, de fiecare data ma uit cu emotii la masina sa vad ce dobitoc mi-a lasat o zgarietura cu usa, ma enervez si asta e, mai adun una realizand ca tot la polish sau vopsit ajung.
e si cum zice @yux_mm, am si eu prieteni care scot tampenia: "Si ce, ma doare-n p*l@, plateste firma!" dar e si educatia asta de rahat si mentalitatea de a da tot in p*l@, sa nu pese la nimeni de nimic.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 16:36 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
valerica Quote:
mi se intampla si mie, de fiecare data ma uit cu emotii la masina sa vad ce dobitoc mi-a lasat o zgarietura cu usa, ma enervez si asta e, mai adun una realizand ca tot la polish sau vopsit ajung.
e si cum zice @yux_mm, am si eu prieteni care scot tampenia: "Si ce, ma doare-n p*l@, plateste firma!" dar e si educatia asta de rahat si mentalitatea de a da tot in p*l@, sa nu pese la nimeni de nimic.

Salut , Da plateste firma masina lui da masina mea?Ce are cu ea , ca nu plateste firma lui.Problema este ca nu ne am civilizat si nici nu dam semne ca ne vom civiliza.Daca fiecare ar respecta pe ceilalti si ar avea bun simt probabil ca ar fi altceva .Ce ar fi de maine incep si eu sa deschid usile asa cum deschid altii pentru ca si mie mi s a intamplat la fel ,cum prind o masina langa sa o execut ,usa de la gtv are si vreo 2 t deci face ceva damage.Ma gandeam cum ar fi cand vine sclavu care mi a lovit o in fata , ca nu l am mai prins pana acum, sa nu i mai pun nici o foaie cu rugaminea de a ma suna ci sa i sparg toate cauciucurile ?Nu o sa fac asta din pacate desi tare mi ar placea sa l vad cum reactioneaza cand vede ca are pana la toate rotile.


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 15 Nov 2009, 17:26
Posts: 921
Location: London
Eu totdeauna cand parchez in supermarketuri foarte aproape de ceilalti si nu am loc sa ies deschid usa foarte foarte incet pana ating masina langa care am parcat....si apoi ma stramtoresc si ies cumva din masina....dar tre sa fii putin ratat sa deschizi usa fara sa tii cont de celelalte masini din parcare.

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 Jtd 115 cp


Top
   
PostPosted: 14 Jan 2011, 21:34 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
thenuts Quote:
Eu totdeauna cand parchez in supermarketuri foarte aproape de ceilalti si nu am loc sa ies deschid usa foarte foarte incet pana ating masina langa care am parcat....si apoi ma stramtoresc si ies cumva din masina....dar tre sa fii putin ratat sa deschizi usa fara sa tii cont de celelalte masini din parcare.
Salut , asa e , si au si o calitate sunt multi.Eu de exemplu parchez doar unde e liber dar se pare ca acolo vin bizonii. A venit si flacaul de a lovit o in parcare si i am lasat biletelul cu nr in parbriz.Sunt curios daca suna.Daca nu suna maine seara ii las altul si ii spun ca e vb de masina care a lovit o.Daca nici asa nu da vre un semn aflu la ce scara sta si ii fac o vizita.Am o dorinta de a comunica cu el ffff puternica.


Top
   
PostPosted: 15 Jan 2011, 11:43 
Offline
User avatar

Joined: 15 Mar 2009, 18:42
Posts: 522
Location: cluj
Eu cand imi gasesc urme pe masina si vad masina care le-a lasat parcata aproape, nu ma sinchisesc cu biletele. Am o cheie tare.. Nu rezolvi nimic cu biletul, stai linistit. Cand vad urma cheii, sunt sigur ca data urmatoare au mai multa grija la parcat si iesit din masina.


Top
   
PostPosted: 15 Jan 2011, 17:16 
Offline

Joined: 14 May 2010, 13:45
Posts: 122
Salut,
Asta cred ca este prima chestie la care se gandeste toata lumea dar trebuie sa fii sigur ca este vinovatul ,si chiar daca aia este masina care ti a produs paguba trebuie sa fii sigur ca nu a deschis usa prost vre un pasager .Oricum nu ma incalzeste cu nimic daca ii fac lui paguba ,ideal ar fi sa fie atent , iar in cazul in care greste , pentru ca toti gresim la un moment dat ,sa isi asume raspunderea sa ti lase nr l de tel in geam.Face cineva asa?Maine o sa pun poze cu masina dupa intalnirea cu cei 2 nesimtiti.


Top
   
PostPosted: 15 Jan 2011, 17:42 
Offline

Joined: 11 May 2009, 12:42
Posts: 1730
Location: Bucuresti
adisoru Quote:
Eu cand imi gasesc urme pe masina si vad masina care le-a lasat parcata aproape, nu ma sinchisesc cu biletele. Am o cheie tare.. Nu rezolvi nimic cu biletul, stai linistit. Cand vad urma cheii, sunt sigur ca data urmatoare au mai multa grija la parcat si iesit din masina.
Si ce vina are masina ca sa o zgarii? Daca ai ceva de impartit, ai cu proprietarul. Mi se pare o idiotenie sa te razbuni pe masina.

_________________
Giulia Veloce TI
Ex: Giulia 2.2 Nuovo Bianco
Spider 916 ph1 CUP
Spider 916 ph2
Ex: 159 2.4 TI
Ex: Giulietta 1.6 JTDm
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 120+ CP
Ex: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 115+ CP MUSTERICA


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 138 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 5 6 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]