It is currently 14 May 2024, 16:57

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 30 Apr 2009, 23:49 
Offline
User avatar

Joined: 27 Dec 2007, 02:06
Posts: 527
Location: Sebes-Alba
Am nevoie din partea voastra de niste pareri obiective legate de urmatoarea problema:

Nevasta-mea a zgâriat putin masina pe usa din dreapta ~ 20 cm si pe panoul lateral spate (in continuarea usii) inca ~ 10 cm.
Aveam aripa dreapta putin indoita, m-am lasat eu ca bou pe ea, a intrat inauntru, am lovit-o din interior, si-a revenit dar a ramas putin valurita.
In spate, pe spoiler, aveam "mulajul" unui stalp mai mic din metal, probabil proprietarul anterior a dat cu spatele mai mult decat era cazul, nu stiu, eu asa am luat-o.

Cu ocazia modificarii designului usii si a panoului lateral, am zis, wtf, hai sa fac si aripa si usa (si panoul) si spoilerul. Zis si facut.
Dus masina la un prieten bun, mecanic, incredintat obicetul muncii si lasat la treaba. Pe langa reparatia descrisa mai sus, i-am cerut sa inspecteze vizual starea distributiei (are 15.000 de cand am schimbat-o), sa imi schimbe 2 senzori de ABS, cei de pe fata si sa imi schimbe filtrul conic de rahat cu filtrul original in cutie.

Am dus masina la el pe 30 martie. Azi am recuperat-o. Indreptat, chituit, smirgaluit, spriÈ› chit, vopsit, lacuit, polishat + celelalte operatiuni care tin de mecanica.
Mi-a zis ca materialele folosite pentru reparatia partilor zgariate si lovite (chit, spriț chit, smirghel, lac, vopsea, diluant, etc.) au costa 700 lei. Vopseaua folosita este cea originala, dupa codul de pe hayon, a iesit putin perlată, si a costat 280 lei numai vopseaua. Mai putin de 1Kg, mi-a zis el.
Manopera...manopera...a zis ca pentru oricine altcineva, manopera ar fi costat 200€, avand in vedere tot ce s-a lucrat la masina. Mie mi-a cerut 300 lei, ca prieten, avand in vedere ca si eu i-am luat o gramada de piese pentru masina de pe ebay, piese pe care daca si le-ar fi cumparat de aici, ar fi trebuit probabil sa isi vanda un rinichi.
Booooonnn....1000 lei total.
Cum vi se pare? Mult? Putin? Eu nu sunt in masura sa aproximez sau sa evaluez lucrarea facuta, nu sunt la curent cu preturile, etc. Overall, s-a vopsit ~ 30% din suprafata masinii. Plus celelalte reparatii la partea mecanica.
Vreau doar sa stiu daca mai apelez pe viitor la el sau caut alt mecanic.
Ce m-a determinat sa postez toata treaba asta aici si sa va cer parerea...sotia s-a interesat la un atelier de tinichigerie auto aici in city si doar pentru vopsitul usii si retusatul panoului lateral au cerut 350 lei!

Astept pareri si comentarii legate de pretul total.

Lucrarea a iesit super, vopsit si polishat de nota 10!

_________________
Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acrii!!!
I am not discriminating anybody! I hate everybody equally!


Top
   
PostPosted: 01 May 2009, 00:35 
Offline
User avatar

Joined: 23 Feb 2009, 02:03
Posts: 112
Location: Giurgiu
Pretul e decent dupa parerea mea,asta daca a iesit perfect vopseaua,sa nu se cunoasca diferenta ca asta e cel mai important lucru.


Top
   
PostPosted: 01 May 2009, 00:39 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
salut, eu iti zic preturi de bucuresti, unde stau mai mult:
-la service mare, central, costa 500 de lei o componenta de caroserie (spoiler, capota, etc)
-la service mai mic, la marginea orasului 250 de lei componenta...

am ales varianta mai ieftina, insa nu sunt 100% multumit acum.... doar 98% :D
concluzia o deduci si tu
sanatate!

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
PostPosted: 04 May 2009, 14:15 
Offline

Joined: 12 Aug 2008, 19:05
Posts: 22
Location: Bucuresti
Salut,

La tinichigiul meu din cartier (sectorul 1) scorul a fost asa: 200 roni vopseaua (luata tot dupa codul de pe portbagaj), 500 de roni manopera pentru usa din spate si aripa spate stanga. N-a fost putin, venea atunci 140 de euro. A iesit ok, se cunoaste putina diferenta dar o s-o iau la un polish cand se face putin mai cald :D
A, indreptatul cu instrumentul ala falic cu sudura si tras de tabla a fost extra. 150 roni.


OFFtopic... Mertzanul pe care l-am pocnit a necesitat vopsea de 300 de mii pentru bara din fata (pe vremea aia le faceau sa tina!!!).

_________________
156 1.8 TS 140hp
My old man used to say "the day I can't do my job drunk is the day I turn in my badge and gun"


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]