It is currently 05 May 2024, 22:00

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1437 posts ]  Go to page Previous 120 21 22 23 2458 Next
Author Message
PostPosted: 17 Feb 2014, 11:13 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
iuliu m. Quote:
Quote:
De 3zile numai aberatii si idei fara noima, fara argumente, doar batai de joc si nimic constructiv,
Vrei "ceva constructiv" si te plangi ca nu exista asa ceva, dar nu faci nimic sa schimbi asta. Tipic romanesc.
Mai pe romaneste, doresti amanunte despre ecuatiile diferentiale insa nu stii tabla inmultirii.
Cum sa ti se explice teoria aceea daca tu nu ai notiuni de baza?!? :)
Chiar nu pricepi ca fara macar sa stii care sunt grupele de uleiuri si "ce vrea ele" nu putem sa discutam despre acest subiect? Pune uleiul recomandat ca el este ales dintre toate brand-urile de catre firma Alfa Romeo pe baza unei ierarhizari perfect obiective dupa ce se efectueaza probe cu absolut toti lubrifiantii de pe piata... :lol:
Daca asa gandesti, iti meriti soarta la fel ca toti cei prea comozi sa afle singuri neinfluentati de marketing-ul agresiv, ce ii poate interesa sau le poate influenta existenta, privitor la un produs sau altul (din absolut orice domeniu). :sleep:
Drumuri bune si netede!
Agresivitatea ta, ma lasa rece, topicul asta are vreo 5 ani, tot de 5 ani esti si tu pe forum, dar te-ai trezit saptamana trecuta sa ne supui atentiei un produs.
Ok, care e faza?
Am spus ca nu ati realizat nimic constructiv (si nu am nominalizat pe nimeni, desi vad ca tu ai ceva personal cu toti), ati dat-o intr-o polemica despre un ulei pe care nu l-a folosit nimeni de pe aici, asta e tipic romanesc: sa-ti dau cu parerea despre ceva...
Nici nu ai idee ce stiu eu si mi-o tai ca nu-mi poti explica teorii; nu am nevoie de teorii de la oameni care prin grandomanie se cred cineva, prefer sa aflu singur; printre noi, sunt unii despre care stiu ca au studii despre uleiuri, cu care pot purta o discutie decenta fara sa-mi lase impresia ca e profesor, fara sa ma intrebe ce stiu sau cat stiu si sa ma trateze cu superioritate.
Soarta mi-o fac singur, si cuvantul soarta nu e cel mai potrivit cuvant pe care ai fi putut sa-l folosesti; deja singur ti-ai pecetluit soarta; citeste topicul asta cap coada si-ti vei da seama ca ai intrat pe un teren minat, chiar daca ai un costum special, esti singur impotriva tuturor, si atentie, sunt unii atat de ahtiati de informatii incat te vor pune in dificultate si indiferent ce strategie vei avea iti va fi greu sa mai ai control asupra ei.
Dar pana una alta, "iti supun atentiei" sa citesti topicul sa vezi cu ce fel de oameni ai de a face; aici ar trebui sa faci abstractie despre uleiuri si sa pui accent pe psihologic, pentru ca unora nu o sa le faci fata. Ii stiu, ii cunosc, imi doresc ca prin pertinenta lor sa descoperi singur ca breasla asta a alfistilor e pretentioasa si daca vrei sa impui o idee trebuie sa o stapanesti foarte bine, daca vii cu un site, trebuie macar sa fie site-ul tau...

PS: Daca ai un material creat de tine despre uleiuri, trimite-mi-l fara ezitare; nu mananc, nu beau, nu dorm, pana nu descopar ceva nou!
tzzivii Quote:
antonelcodreanu Quote:
...
Nu ca as vrea sa bag in masina altceva decat Selenia si mai ales Racing, dar la un moment dat voi fi nevoit, pentru ca se gaseste din ce in ce mai greu; dar si atunci cand va trebui sa apelez la altceva...
se gaseste din ce in ce mai greu pentru ca a fost inlocuit cu ceea ce se numeste acum Selenia Sport
Da, am aflat de povestea asta; o sa mai chinui furnizorii sa mai aduca de pe unde s-o mai gasi, prafuit, expirat, dar sigur nu contrafacut...

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 11:39 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Bun, ce nu inteleg eu, de ce Selenia are pe eticheta sintetic sau semisintetic si tu zici ca sunt uleiuri minerale si cum un 5w40 poate fi un ulei mineral?


Attachments:
table_1_API_Grp_ratings.JPG
table_1_API_Grp_ratings.JPG [ 138.5 KiB | Viewed 2396 times ]

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts
Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 11:43 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Daca sunt printre voi si nu se arata, treaba lor. Nu am site-ul meu.
Am dat un link catre un forum la care particip. Daca vei avea rabdarea sa nu dormi si sa nu mananci pana nu-l termini de citit, macar din momentul la care ma alatur eu discutiei(pag. 95) s-ar putea sa iti cauzeze. Eu zic sa nu incerci. In sensul ca e mai bine sa iei cate o pauza...
De agresivitatea ignorantei sunt satul. Deocamdata nu mi-a dovedit nimeni pe aici ca are macar notiuni de baza despre subiectul asta darmite "studii despre uleiuri"...Mai degraba studii ale capitolului "Uleiul recomandat" din cartulia cu care vine insotita masina. Notiunea de "studii despre uleiuri" este "nitel" mai complicata. Abia astept sa fiu provocat la o discutie aplicata pe acest subiect. Insa nu va fi cazul prea devreme(cred)...E o plictiseala cronica pe aici, se pare...
"Breasla asta a alfistilor" este atat de pretentioasa incat habar n-are "cu ce se mananca" uleiul care i se recomanda de catre producator dar il cauta orbeste fara sa stie ce baza are si cam cata performanta poate astepta de la el. Si are atata stiinta si "studii" incat i-e frica sa improvizeze si sa isi imbunatateasca "singurica" nivelul pe care-l ofera masinilor sale, elevandu-si optiunile. Nu ti se pare penibil? Vei vedea si percepe, din fericire, opiniile alfistilor care au crezut in consilierea mea si au luat legatura cu mine ca sa "intre in posesia contactului cu un ulei performant". Cred ca vor amuti pretentiosii care inca mai murmura acum printre dinti fiindca , cunoasterea lor asupra subiectului in discutie n-au oricum curajul s-o afiseze...
La organe sexuale masculine si "vorbe de duh" vad ca mai "straluceste" "breasla"...
Multa sanatate si fericire!


Last edited by iuliu m. on 17 Feb 2014, 11:52, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 11:51 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
valerica Quote:
Bun, ce nu inteleg eu, de ce Selenia are pe eticheta sintetic sau semisintetic si tu zici ca sunt uleiuri minerale si cum un 5w40 poate fi un ulei mineral?
Pentru ca au voie sa minta scriind pe eticheta "sintetic sau semisintetic" de cand cu procesul inceput in '92 si terminat in 2000 intentat lui Castrol de catre Exxon Mobil din pricina etichetarii mincinoase a Syntec-ului in U.S.A, si pierdut de ultima multinationala.
Singura tara de pe planeta unde nu au voie sa faca chestia este "inca" Germania. Va incapatanati cu totii sa nu cititi un rand dn link-ul recomandat de mine. Intrucat ai facut efortul de documentare sa afli grupele de uleiuri, apreciez, si iti mai spun si ca Selenia, "sufletului alfistului", este un ulei submediocru, cel mult grupa III, adica MINERAL HIDROCRACAT, cu ceva mai mult PAO pentru corectie in 10W-60, si atat. Pentru azi cred ca ajunge...
Acum observ ca si tabelul dat de tine e gresit. E vorba de grupa I, II, III, III+, IV si V. Adica "hydrocracked" in coloana "process" este grupa III si nu II+(nu exista asa ceva) iar "severe hydrocracked" este grupa III+(ca si "gas-to-liquid"). Insa tot apreciez efortul. Fata de cei care au "mancat seminte" si au proferat injurii, artagosi sau amenintatori, tu tot ai facut ceva....
Spor la treaba in continuare!


Last edited by iuliu m. on 17 Feb 2014, 12:08, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 12:02 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Adica totul se rezuma la articolul asta, pe care nu l-am gasit intr-o alta sursa decat pe forum-uri:

A word of caution – You get what you pay for!

Below is an article written by John Rowland, Silkolene/Fuchs Chief R & D Chemist for 40 years.

Quote:

Costs of "synthetics" vary considerably. The most expensive are the “Ester” types originally only used in jet engines. These cost 6 to 10 times more than high quality mineral oils.

The cheapest "synthetics" are not really "synthetic" at all, from a chemists point of view. These are in fact specially refined light viscosity mineral oils known as “hydrocracked”. These have some advantages over equivalent mineral oils, particularly in lower viscosity motor oils such as 5w-30 or other oils with a low “W” rating such as 5w-50 etc and they cost about 1.5 times more than good quality mineral fractions.

We use several different grades of this base oil, where appropriate. This is the “synthetic” which is always used in cheap oils that are labelled “synthetic”. Yes it’s a cruel world, you get what you pay for!

Now, you may ask, why are these special mineral oils called “synthetic”?

Well, it was all sorted in a legal battle that took place in the USA about ten years ago. Sound reasons (including evidence from a Nobel Prize winning chemist) were disregarded and the final ruling was that certain mineral bases that had undergone extra chemical treatments could be called “synthetic”.

Needless to say, the marketing executives wet their knickers with pure delight! They realised that this meant, and still does, that the critical buzz-word “synthetic” could be printed on a can of cheap oil provided that the contents included a few percent of “hydrocracked” mineral oil, at a cost of quite literally a few pence.

So, the chemistry of “synthetics” is complex and so is the politics!

The economics are very simple. If you like the look of a smart well-marketed can with “synthetic” printed on it, fair enough, it will not cost you a lot; and now you know why this is the case.

But, if you drive a high performance car, and you intend to keep it for several years, and maybe do the odd “track day”, then you need a genuine Ester/PAO (Poly Alpha Olefin) synthetic oil.

This oil costs more money to buy, because it costs us a lot of money to make, very simply, you always get what you pay for!

Unquote:

Cheers
Guy

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 12:14 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Da despre aceasta chestie este vorba, in principiu. Omul nu mai spune si cum s-a ajuns aici insa o spun eu mai sus.
Dupa ce afli abia acum cum stau lucrurile, poti sa iti faci o parere despre mincinosii pietei si "gainusele" nevinovate care ingurgiteaza "boabe de palstic" cu "miros de porumb" fara sa se informeze. Iata cum suna un document intern al Exxon Mobil in ceea ce priveste lansarea seriei lor, "Ages", hidrocracata "la greu " as zice si inlocuirea legendarului "Mobil 1" 0W-40, un blend de grupa IV si V, adica ce numeau ei "tehnologia SuperSyn". Il voi atasa.
Ma bucur ca cineva tot a reactionat. Hai valerica! Sus Teleormanul! :clapping:


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 12:25 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
eu sant unul dintre cei care nu da doi bani pe selenia, nu am folosit, nu am auzit, nu cred ca e prost , e doar acolo pe undeva cum sant 95% din uleiurile de pe piata. ce nu mi a placut mie e ca se gaseste cam greu in sat la noi si uneori e sensibil mai scump decat un ulei similar.

totusi selenia asa cum e el, a reusit sa duca anumite motoare la un numar de kilometri suficient, fiind uleiul oem, oamenii au putut sa isi pastreze garantia la masina folosindu l, bineinteles asta nu e meritul selenia.
din discutiile cu oameni de service se pare ca longevitatea unor motoare sta in modul de utilizare si in intervalele de service respectate cu strictete, nu am vazut pe nimeni care sa insiste obsesiv cu un anume tip de ulei, inafara de tine. o importanta mare o are iarasi adaptarea vascozitatii la mediul unde se foloseste masina, una e sa mergi in yakutkz(-50) si alta e in dubai.

acuma cateva intrebari la care daca vrei sa raspunzi ar face lumina putin in legatura cu uleiul asta bio:

-eu am 200k , motorul e sanatos, intentionez sa arunc/dezmembrez masina peste 2,3,4 ani, folosesc uleiuri decente, nu de top, niciodata nu am folosit uleiuri "top shelf", cu ce m ar ajuta in acest sens noul ulei, fac cam 20-25k pe an?

-care sant costurile cu un astfel de ulei sa zicem 5w30 sau 5w40 biodegradabil pana ajung sa il torn in motor, ma refer la 5 litri de ulei, nu pe galon?

-daca trebuie sa iau mai mult ca sa renteze transportul, care e termenul de raft "shelf life" al noului ulei si care e termenul de garantie daca il tin in motor? (multi dintre noi fac anual schimbul de ulei din cauza ca au mai multe masini si nu merg doar cu alfa) intreb asta pentru ca am citit ca e biodegradabil, asta as traduce eu prin instabilitate a uleiului in timp, nu intram in detalii, doar info generic de bun simt.

-care este timpul de livrare?

-uleiul are aprobarile producatorilor? nu ma astept sa le aiba, macar daca au in plan "omologarea" lui

- aciditatea lui este peste medie, se vede din teste, deasemenea se pare ca si ar face treaba pana undeva la 9k-10k km foarte bine, insa dupa, vad ca parametrii se destabilizeaza destul de mult, probabil asta se intampla si in cazul multor altor uleiuri insa nu l as folosi pentru intervale medii-lungi de schimb, e adevarat?

-ti se pare in regula ca acest ulei mineral biodegradabil sa poata fi criticat/apreciat la fel ca orice ulei de pe piata fara sa sari de fund in sus?

ce mi se pare mie aiurea la discutiile de pe softpedia e ca unii au niste "stouri" de masini ex logan si pun uleiuri exotice , bai tata gunoiul e tot gunoi.
pe aci mai sant motoare care merg , nu sant stricate , merg foarte in regula cu uleiuri normale.

tu in ce motor il torni?

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Last edited by comanr on 17 Feb 2014, 12:37, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 12:34 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
iuliu m. Quote:
Daca sunt printre voi si nu se arata, treaba lor. Nu am site-ul meu.
Am dat un link catre un forum la care particip. Daca vei avea rabdarea sa nu dormi si sa nu mananci pana nu-l termini de citit, macar din momentul la care ma alatur eu discutiei(pag. 95) s-ar putea sa iti cauzeze. Eu zic sa nu incerci. In sensul ca e mai bine sa iei cate o pauza...
De agresivitatea ignorantei sunt satul. Deocamdata nu mi-a dovedit nimeni pe aici ca are macar notiuni de baza despre subiectul asta darmite "studii despre uleiuri"...Mai degraba studii ale capitolului "Uleiul recomandat" din cartulia cu care vine insotita masina. Notiunea de "studii despre uleiuri" este "nitel" mai complicata. Abia astept sa fiu provocat la o discutie aplicata pe acest subiect. Insa nu va fi cazul prea devreme(cred)...E o plictiseala cronica pe aici, se pare...
"Breasla asta a alfistilor" este atat de pretentioasa incat habar n-are "cu ce se mananca" uleiul care i se recomanda de catre producator dar il cauta orbeste fara sa stie ce baza are si cam cata performanta poate astepta de la el. Si are atata stiinta si "studii" incat i-e frica sa improvizeze si sa isi imbunatateasca "singurica" nivelul pe care-l ofera masinilor sale, elevandu-si optiunile. Nu ti se pare penibil? Vei vedea si percepe, din fericire, opiniile alfistilor care au crezut in consilierea mea si au luat legatura cu mine ca sa "intre in posesia contactului cu un ulei performant". Cred ca vor amuti pretentiosii care inca mai murmura acum printre dinti fiindca , cunoasterea lor asupra subiectului in discutie n-au oricum curajul s-o afiseze...
La organe sexuale masculine si "vorbe de duh" vad ca mai "straluceste" "breasla"...
Multa sanatate si fericire!
E treaba lor sa se protejeze de discutii arogante. Unii o sa reziste, altii insa...
Tratezi lucrurile aici ca si pe forumul indicat, o sa cazi in aceiasi plasa...ba, mai rau, o sa speculez chestia asta!
Daca baietii de acolo "au muscat-o", au facut-o pentru ca au vrut si erau interesati sa vada pana unde mergi si ce stii. Aici vei fi oprit, duci discutiile doar pe terenul tau, si nu prezinti interes.
Daca tot mai vrei sa ne supui atentiei uleiuri, fa-o cu gandul ca noi, astia de aici, indiferent cat de conservatoristi ne poti crede, ne ghidam dupa principii, si un principiu de baza e sa ne respectam.
Ai ceva din vanzatorul american, door to door, esti ca aia de la Amway, poate sa fie pasta aia de dinti cea mai buna, dar daca nu-mi place cravata ta, ma lipsesc sa fac comanda de la tine.
Nu reusesti sa vii cu argumente, vii doar cu idei, si ideile fara rezultat faptic, raman la stadiu de scepticism!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 13:37 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Quote:
eu am 200k , motorul e sanatos, intentionez sa arunc/dezmembrez masina peste 2,3,4 ani, folosesc uleiuri decente, nu de top, niciodata nu am folosit uleiuri "top shelf", cu ce m ar ajuta in acest sens noul ulei, fac cam 20-25k pe an?
Daca vrei sa arunci/dezmembrezi masina peste vreo suta de mii de km nu cred ca are vreun rost sa te mai agiti. Sunt castiguri si de performante, zgomot, consum,etc. dar atata cat vrei tu sa o mai tii cred ca rezista si cu Prista.
Quote:
care este timpul de livrare?
4-6 sapatamni daca nu-i pe stoc. Timp in care trece oceanul.
Quote:
-uleiul are aprobarile producatorilor? nu ma astept sa le aiba, macar daca au in plan "omologarea" lui
Nu. Este ulei serios nu "zarzavat de aprobari" parte a unei escrocherii menite sa captivizeze clientii.
Quote:
- aciditatea lui este peste medie, se vede din teste, deasemenea se pare ca si ar face treaba pana undeva la 9k-10k km foarte bine, insa dupa, vad ca parametrii se destabilizeaza destul de mult, probabil asta se intampla si in cazul multor altor uleiuri insa nu l as folosi pentru intervale medii-lungi de schimb, e adevarat?
Nu. Mai ai si alte dovezi privind acea aciditate in afara de "ratacitul" de pe BITOG caruia i se raspunde prompt de catre Rl_RS4 cu argumente pertinente respectiv acea lista alcatuita din analize facute pe acelasi tip de masina? "Ratacitul"nu publica nici macar analiza lui ci afirma,doar ,ca avut 8,5 T.A.N.-ul la o U.O.A. Blackstone, platit separat, dar nu o ofera spre argumentatie fondata. Uleiul asta este creat pentru a rezista celor mai vitrege conditii existente astazi in lumea auto, pe care "teseul" tau nici nu le "viseaza"...
Quote:
-care sant costurile cu un astfel de ulei sa zicem 5w30 sau 5w40 biodegradabil pana ajung sa il torn in motor, ma refer la 5 litri de ulei, nu pe galon?
~75 RON/quart+~25-30 RON, cheltuieli de expeditie;
Quote:
daca trebuie sa iau mai mult ca sa renteze transportul, care e termenul de raft "shelf life" al noului ulei si care e termenul de garantie daca il tin in motor? (multi dintre noi fac anual schimbul de ulei din cauza ca au mai multe masini si nu merg doar cu alfa) intreb asta pentru ca am citit ca e biodegradabil, asta as traduce eu prin instabilitate a uleiului in timp, nu intram in detalii, doar info generic de bun simt.
E biodegradabil cand este varsat in "natura"/"pe pamant"/"in padure". Termenul "pe raft" este de 10 ani.
Quote:
-ti se pare in regula ca acest ulei mineral biodegradabil sa poata fi criticat/apreciat la fel ca orice ulei de pe piata fara sa sari de fund in sus?
Desigur, insa argumentat tehnic nu intr-o gangaveala betiva/bahica si obraznica fara nicio legatura cu adevarul tehnic.
Intrebarea este tendentioasa dar am raspuns totusi.
Quote:
pe aci mai sant motoare care merg , nu sant stricate , merg foarte in regula cu uleiuri normale.tu in ce motor il torni?
Nu mai sunt "gunoaie de teseuri"?!?!Sau atunci "vorbea bautura"?!?
Il torn in doua turbodieseluri, de la Peugeot si Mercedes.
Quote:
E treaba lor sa se protejeze de discutii arogante. Unii o sa reziste, altii insa...
Tratezi lucrurile aici ca si pe forumul indicat, o sa cazi in aceiasi plasa...ba, mai rau, o sa speculez chestia asta!
Tremur deja de frica. Deci vei specula asta! Wuw! Ah,era sa uit. Cam in ce "plasa" iti imaginezi tu ca am cazut pe "forumul indicat"? :lol:
Quote:
Aici vei fi oprit, duci discutiile doar pe terenul tau, si nu prezinti interes.
Acestea sunt ultimele tale vise erotice, sau ce? :lol:
Quote:
Daca tot mai vrei sa ne supui atentiei uleiuri, fa-o cu gandul ca noi, astia de aici, indiferent cat de conservatoristi ne poti crede, ne ghidam dupa principii, si un principiu de baza e sa ne respectam.
Ai ceva din vanzatorul american, door to door, esti ca aia de la Amway, poate sa fie pasta aia de dinti cea mai buna, dar daca nu-mi place cravata ta, ma lipsesc sa fac comanda de la tine.
Bla, bla, bla....Tie nu vreau sa iti supun atentiei niciun ulei. Poti sa nu mai urmaresti topicul daca te plictiseste. Oricum reactia userilor de pe acest forum a fost peste asteptari, si stocul actual al prietenului meu care il desface in rominica, s-a epuizat. Deci, relax! Vezi, poate mai gasesti vreun bidon de Selenia prafuita, "ca vinul vechi", pe undeva.... :lol:
Quote:
Nu reusesti sa vii cu argumente, vii doar cu idei, si ideile fara rezultat faptic, raman la stadiu de scepticism!
Ai sa te miri insa sunt oameni pentru care argumentele sunt idei. Sigur ca sunt unii pentru care argumentele se rezuma la pumn, palma, ciomag, cutit, etc. Nu ma numar printre ei.
Sorry!
Keep walking!


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:03 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
bun deci pentru mine cheltuiala e undeva la 500ron(5 quart), am ajuns la concluzia asta:

chiar daca in acel ulei este lapte si miere avand in vedere gunoiul meu (jtd) nu merita cheltuiala. o sa i las pe cei cu logan de pe forum softpedia sa il foloseasca, o sa i salut din mers.

mai aveam o intrebare la care as putea considera raspunsul dvs:

Daca prin reducere la absurd, as cumpara acest ulei si am urgenta nevoie de completare(am o mica pierdere de exemplu) pot completa cu ulei non-bio? adica daca e posibil sa apara vreo reactie intre noul ulei pus si cel RL. Am avut cazuri de acest gen si cand esti pe marginea drumului e destul de greu sa faci un schimb de ulei.

va multumesc!

un schimb de ulei decent cu texaco sau GM sau castrol pe 5w30 costa 80-100ron/5 litri, schimbul se face la 10 mii de km fara probleme sau zgomote anormale la un motor cu utilizare zilnica normala(exclus concurs sau altceva care e o gluma buna, noi neavand nici un circuit prin zona). promit sa anunt alfistii cand o sa crape ceva la masina mea la motor , ceva legat de ungere bineinteles.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:13 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Probabil ca pe la Galati(Mazepa,Tiglina ori Micro 19?)5*75+25=500...
Ieftin nu este. Ce-i drept. Mult succes cu "schimbul cu filtrul inclus, la oferta"!
Nu-i nicio poblema si nimeni nu poate sta "in calea fericirii tale".
Multa sanatate si fericire!


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:23 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
bun, deci e 400 ron vs 100 ron. luasem in calcul 25 ron transport la fiecare bidon/cutie.

poti sa raspunzi la intrebarea mea despre compatibilitate?

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:37 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Pai ce rost are ca omul nu are filtru inclus(decat poate Amsoil Eao nanofiber la 100 de lei...deci scuuump...)? :lol: :lol: :lol:
In fine, daca vrei tu, asa, sa te "culturalizezi"... Pot intelege "nevoia de cunoastere" :) :clapping: :lol:
E miscibil fara probleme cu orice ulei. Sunt useri care il iau doar ca aditiv suplimentar sa mai ridice un pic nivelul "posircii hidrocracate cu filtrul inclus". Dar sunt oameni pretentiosi cu masina/motorul lor. Numai ca nu-si pot permite un schimb complet.
Tu nu te mai agita! Merge si asa. :lol: :lol: :lol: In locul tau as dormi faca niciun fel de grija. La toate colturile de strada e cacatastrol cu filtrul inclus...Go for it!
Hai, la revedere!


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:47 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
iuliu m. Quote:
Quote:
E treaba lor sa se protejeze de discutii arogante. Unii o sa reziste, altii insa...
Tratezi lucrurile aici ca si pe forumul indicat, o sa cazi in aceiasi plasa...ba, mai rau, o sa speculez chestia asta!
Tremur deja de frica. Deci vei specula asta! Wuw! Ah,era sa uit. Cam in ce "plasa" iti imaginezi tu ca am cazut pe "forumul indicat"? :lol:
Quote:
Aici vei fi oprit, duci discutiile doar pe terenul tau, si nu prezinti interes.
Acestea sunt ultimele tale vise erotice, sau ce? :lol:
Quote:
Daca tot mai vrei sa ne supui atentiei uleiuri, fa-o cu gandul ca noi, astia de aici, indiferent cat de conservatoristi ne poti crede, ne ghidam dupa principii, si un principiu de baza e sa ne respectam.
Ai ceva din vanzatorul american, door to door, esti ca aia de la Amway, poate sa fie pasta aia de dinti cea mai buna, dar daca nu-mi place cravata ta, ma lipsesc sa fac comanda de la tine.
Bla, bla, bla....Tie nu vreau sa iti supun atentiei niciun ulei. Poti sa nu mai urmaresti topicul daca te plictiseste. Oricum reactia userilor de pe acest forum a fost peste asteptari, si stocul actual al prietenului meu care il desface in rominica, s-a epuizat. Deci, relax! Vezi, poate mai gasesti vreun bidon de Selenia prafuita, "ca vinul vechi", pe undeva.... :lol:
Quote:
Nu reusesti sa vii cu argumente, vii doar cu idei, si ideile fara rezultat faptic, raman la stadiu de scepticism!
Ai sa te miri insa sunt oameni pentru care argumentele sunt idei. Sigur ca sunt unii pentru care argumentele se rezuma la pumn, palma, ciomag, cutit, etc. Nu ma numar printre ei.
Sorry!
Keep walking!
Esti sfidator in continuare, si impertinent, nu rezolvi nimic!
Mie personal, nu mi-ai starnit nici un interes, nu ai reusit, dar fiind un forum public, imi pot exprima parerea, daca nu despre publicitatea asta infantila, macar despre atitudinea ta! Si atitudinea ta poate fi penalizata in continuare.
Ti-ai atins scopul, ti-ai ajutat prietenul sa iasa la lumina, vanzandu-i uleiurile, nu e vina ta...
Tu ce ulei folosesti? Ce masina conduci? In ce conditii?

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:52 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
iuliu m. Quote:

Hai, la revedere!
Bine spus ... foarte curand vei spune asa acestui forum ....

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 14:56 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
oricum o dai tot nu e bine,

uleiul 5w30(dexos2)

http://www.car-parts.ro/piese-auto/ulei ... -dexos2-5l" onclick="window.open(this.href);return false;

eu il iau undeva la 90 ron sau mai ieftin de la distribuitor, fara nici un filtru, ala este separat, nu am vazut pachete cu filtru + ulei decat pentru dacia.

hai sa ti spun eu ce nu e in regula, unde minti sau o dai cotita:

-uleiurile astea din cereale nu e recomandat sa le amesteci cu uleiurile din petrol, nu se recomanda sa amesteci doua uleiuri minerale sau mineral cu sintetic de la producatori diferiti in genere.

-shelf life ul la un ulei sintetic de top e undeva la 6 ani (termenul de valabilitate), ma indoiesc ca la untdelemnul propus de tine e de 10 ani, ma interesa si in motor cat rezista, banuiesc ca mai mult de 1 an nu e cazul

-pretul e imens, e cu 400% mai mare decat un ulei de o calitate medie in conditiile in care masinile merg bine cu uleiul de 100 ron si nu apar probleme, kilometrii spun asta

-timpul de livrare e catastrofal de mare probabil are legatura cu transportul ieftin.

-este un produs american si folosindu l ajut o firma din america

-este un produs bio, atentie, mancare transformata in carburant sau ulei pentru masini, nu este o investitie in ceva antipoluant, e "luat de la gura" ca sa ardem in motor, a se vedea campurile de rapita din romania, eu consider acel lucru cea mai mare tampenie din lume, punem bio in motor iar noi mancam plastic.

-nu pot sa deduc cheltuielile in caz ca vreau sa il folosesc pentru masina de firma.



ultimele 3 lucruri nu le lua in seama, sant niste idei tampite de care un om normal si in deplinatatea facultatilor mintale nu are nevoie.

iti urez mult succes in promovare, atentie si la atitudine, pentru ca iti aduc aminte ca eu nu vreau sa vand ulei sau sa promovez ulei , tu vrei iar daca mai continui asa e posibil sa gasesti iarasi frigiderul plin cu carne.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 15:18 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
In recipientele GM se gaseste ulei Wolf sau Total.

Bun, stiu ca e buna trecerea de la uleiul mineral la sintetic, ce se intampla daca situatia e inversa, ce efecte negative pot aparea la trecerea de la sintetic la mineral?

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 15:43 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
Ma intreb daca cei care au cumparat uleiul asta sunt si detinatori de VW, pentru ca pe forumul indicat se afirma: "In alta dezordine de idei, daca ati vedea voi ce "atmosfera" este pe VWForum la sectiunea "Uleiuri si carburanti" si cat diletantism se afiseaza acolo cu gratie si mai este si respectat...:lol:"Cum e turcul si pistolul"...:lol:"
Aceasta atitudine trebuie penalizata, asa o sa scrie peste 2-3 zile si despre noi, sau poate deja a scris...
Adica daca tot vinzi sosete purtate, macar spala-le!

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 15:59 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
sant multi care fac filozofia uleiului sau a benzinei si motorinei, pana la urma standardele actuale la ulei si carburant sant unele bune, totu e sa nu cumperi no name uri, chiar si uleiul petrom e un ulei foarte bun si nu o sa se intample nimic aiurea daca il pune cineva in motor, ba chiar e posibil sa fie mai bun decat castrol ieftin.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 22:48 
Offline

Joined: 25 Sep 2008, 01:20
Posts: 22
Quote:
Mie personal, nu mi-ai starnit nici un interes
Tu ce ulei folosesti? Ce masina conduci? In ce conditii?
Pai daca nu ti-am starnit niciun interes de ce dracu' te intereseaza uleiul/masina/conditiile mele de utilizare? :lol: :lol: :lol:
Quote:
Bine spus ... foarte curand vei spune asa acestui forum ....
Probabil. Insa de plictiseala nu ca ma dai tu afara... :wave:
Quote:
uleiurile astea din cereale nu e recomandat sa le amesteci cu uleiurile din petrol, nu se recomanda sa amesteci doua uleiuri minerale sau mineral cu sintetic de la producatori diferiti in genere
Ai si ceva dovezi sau asa iti place tie? Sa istorisesti cam ce visezi dupa-amiaza?
Quote:
shelf life ul la un ulei sintetic de top e undeva la 6 ani (termenul de valabilitate), ma indoiesc ca la untdelemnul propus de tine e de 10 ani, ma interesa si in motor cat rezista, banuiesc ca mai mult de 1 an nu e cazul
Si eu ce sa iti fac??! Indoieste-te "cu foc"! Vezi sa nu te rupi!
Quote:
-pretul e imens, e cu 400% mai mare decat un ulei de o calitate medie in conditiile in care masinile merg bine cu uleiul de 100 ron si nu apar probleme, kilometrii spun asta
Ti-am explicat deja ca nu e un ulei pentru cei cu venituri modeste. Daca masinile tale merg bine "si asa" nu prea vad de ce te agiti atata. Calmeaza-te si foloseste ce-ti place tie. Nu-i mai bine asa? Chiar asa de tare te chinuie orgoliul?
Quote:
timpul de livrare e catastrofal de mare probabil are legatura cu transportul ieftin.
Asta este cam cea mai mare tampenie din putul gandirii. Iti las tie placerea sa avionezi asa ceva din Statele Unite. Se pare ca chiar ca inteligenta nu-i deloc punctul tau forte. Am crezut doar ca nu rezisti cine stie ce la bautura...
Quote:
-este un produs american si folosindu l ajut o firma din america
Oh daaa! Patriotule! cacatastrolul "tau" e romanesc? :lol:
Quote:
este un produs bio, atentie, mancare transformata in carburant sau ulei pentru masini, nu este o investitie in ceva antipoluant, e "luat de la gura" ca sa ardem in motor, a se vedea campurile de rapita din romania, eu consider acel lucru cea mai mare tampenie din lume, punem bio in motor iar noi mancam plastic.
Pai...considera! Poti sa te inscrii si-n Greenpeace si sa te legi din cand in cand cu lanturi de cate vreo chestie...ma rog, lucruri din astea... :clapping: :wave: :lol:
Quote:
-nu pot sa deduc cheltuielile in caz ca vreau sa il folosesc pentru masina de firma.
Daca nu vrei sa introduci factura in contabilitate, o rupi si o arunci la cos, da, nu poti... :lol:
Quote:
ultimele 3 lucruri nu le lua in seama, sant niste idei tampite de care un om normal si in deplinatatea facultatilor mintale nu are nevoie.
Tu ai spus-o. Deci tu ai nevoie(de acele idei), insa...Eu , asemenea "autoflagelare publica" nu am vazut demult...
Quote:
iti urez mult succes in promovare,
Multumesc! Sa fii iubit si tu! Sa cresti mare!
In legatura cu "frigiderul" sunt convins ca m-ai injurat copios. Asta e...Fiecare cu cat il duce capul....
Quote:
In recipientele GM se gaseste ulei Wolf sau Total.
Bun, stiu ca e buna trecerea de la uleiul mineral la sintetic, ce se intampla daca situatia e inversa, ce efecte negative pot aparea la trecerea de la sintetic la mineral?
Asa este. Este corecta prima afirmatie. Daca "situatia e inversa" are loc scaderea performanetelor de ungere tot "in sens invers". Altceva mai rau nu se intampla.
Quote:
Aceasta atitudine trebuie penalizata, asa o sa scrie peste 2-3 zile si despre noi, sau poate deja a scris...
Asa o fi daca zici tu. Penalizeaza-o! N-ar fi mai util sa iti stergi din cand in cand si spumele de la gura? Pari a aluneca intr-un ridicol demn de o cauza mai buna...
Quote:
sant multi care fac filozofia uleiului sau a benzinei si motorinei, pana la urma standardele actuale la ulei si carburant sant unele bune, totu e sa nu cumperi no name uri, chiar si uleiul petrom e un ulei foarte bun si nu o sa se intample nimic aiurea daca il pune cineva in motor, ba chiar e posibil sa fie mai bun decat castrol ieftin.
E parerea ta si o respect chiar daca denota o extrem de slaba cunoastere a subiectului. Si tu si eu avem dreptul la o parere. Fiind un forum, oamenii care citesc aici au dreptul sa judece singuri cu care dintre noi sunt de acord.
Multa sanatate si fericire!


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 23:18 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
Hai La Revedere :naughty:

_________________
0751314197


Top
   
PostPosted: 17 Feb 2014, 23:26 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
deci in afara faptului ca deja ai facut cunostinta cu treaba aia cenzurata, tine minte asta nu din cauza uleiului ci din cauza faptului ca ai fluierat in biserica, eu sincer nu am nimic cu tine, stii ce uleiuri folosesc, ai vazut ce am pus si ultima data in masina, consider ca am exagerat chiar cu uleiul pus ultima data.

acuma in afara de claim urile producatorului ce te a facut pe tine sa folosesti untdelemnul, ai un regim de lucru asa greu, tractezi, te dai pe circuit?
adica chiar ma gandesc sa coboram putin din carute si sa ne uitam asa la noi, nu ti se pare ca e putin exagerata treaba, adica puii mei , ne place sa credem intr un produs strain care face ce?

cica merge audi rs cu el si reuseste sa nu ia foc asa repede, adica e penibil, pune si tu problema altfel, cati avem rs uri, cati mergem corect cu niste motoare, cati avem cate oleaca de motor, adica eu merg 90% din timp cu o droaga de renault si ma gandesc sa i pui niste uleiul lu' peste prajit' , e de cel mai mare porc. lasa l draq sa se chinuie sa vada ce i durerea.

aia de pe softpedia cu niste gunoaie odihnite de 1.4 simteau in urina puterea ancestrala a porumbului nemaltificat, ba deci rad curcile pe bune.

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 18 Feb 2014, 00:14 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6615
Location: Brasov... oarecum.
Dimache, ti-a luat ceva timp, ai imbatranit :lol:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 18 Feb 2014, 04:58 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
gabrieldima Quote:
Hai La Revedere :naughty:
Te-a suparat ca nu zicea de bine de Selenia ;) ?


Top
   
PostPosted: 18 Feb 2014, 10:49 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jan 2006, 20:00
Posts: 3503
Car: 159-Brera-Spider916
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:
Dimache, ti-a luat ceva timp, ai imbatranit :lol:
Este o discutie interesanta pentru mine si am intervenit exclusiv din cauza jignirilor si a stilului extrem de arogant in care a decis acest coleg sa ne ia perpules...
Asteptam informatii coerente si bazate pe explicatii dar dansul vrea doar sa ne certe ca pe niste copii ignoranti
Plus ca avem deja un Alexandrus care sa ne puna la colt pentru micile deraieri , macar el are si zile sau momente in care impartaseste sau are chef de explicatii

_________________
0751314197


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1437 posts ]  Go to page Previous 120 21 22 23 2458 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]