It is currently 07 Jun 2024, 19:06

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: 03 Apr 2008, 03:47 
Offline
User avatar

Joined: 15 Apr 2007, 01:51
Posts: 8
Location: Bucuresti
mi`ar trebui si mie sincronul de la viteza 1 ( pinion fix si mobil ) sau eventual o cutie de viteze second hand de alfa 145 ...sau poate merge si de alfa 33 .. oricum motoru` meu e 1.7 boxer de alfa 33 (am aflat dupa vreo juma de an , cand am primit actele de la el , ca cel vechi de 1.6boxer murise si a trebuit sa il skimb). Intra usor in viteze (mai greu uneori in marsalier) ... insa la intaia , se aude urat rau de tot... de mi`e si rusine sa plec de pe loc :D ... Daca o bag intr`a`ntaia si tin piciorul pe ambreiaj si accelerez nu se aude nimic ciudat... dar daca iau piciorul de pe ambreiaj sa plec de pe loc, se aude f nasol, si parca de curand a inceput sa se auda f putin si in celelalte viteze.
Alta problema.. aveti idee cat m`ar costa sa omologhez motorul asta ? eu aveam inainte 1.6 boxer 101 cai al ei original si acum am 1.7 boxer de alfa 33 (nici nu stiu daca e 8 sau 16 valve, nu stiu nici cati cai are... mama masii )
As mai vrea totodata sa pun si instalatie de gaz, daca merge , ca m`a rupt cu consumu de 15-18% la mers normal adica schimbata viteza intre 2500 si 3000.
De 2 ani , de cand o am, nu am dat de nici un mecanic bun sau vreun baietas sa se priceapa la masinile astea... si parca numai sfaturi proaste am primit ca mereu am avut cate o belea cu masina . offfff ! pls help :(


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 03 Apr 2008, 10:23 
Offline
User avatar

Joined: 29 Aug 2007, 13:29
Posts: 350
Location: brasov
interseazate daca merge cutie de la motor de 1.4 boxer.Daca merge,cauta-ma ca am o cutie care as putea sa iti dau.

_________________
cand e vorba de ALFA ROMEO,
doar CERUL este limita
ALFA ROMEO 145 mica rosie
ALFASUD ´82
EX:"ITALIANCA"ALFA ROMEO145,CRASH


Top
   
PostPosted: 08 Mar 2009, 16:33 
Offline

Joined: 08 Mar 2009, 14:43
Posts: 4
Eu am o alfa 145 1.4 T.S si am avut accident cu ea.Si mie imi trebuie o cutie de viteze pt ca s-a spart carcasa la a mea. Stie careva de la care modele mi s-ar potrivi cutia? Nu as vrea sa o pun la dezmembrari ca nu are mare lucru si m-am si atasat de ea. Eu sunt nou pe forum si nu stiu daca e bine ca am postat aici. yah id: marianbotnari@yahoo.com


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]