It is currently 26 Apr 2024, 13:08

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1437 posts ]  Go to page Previous 137 38 39 40 4158 Next
Author Message
PostPosted: 20 Nov 2015, 18:19 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
Razvan29 Quote:
Cartea masinii ma enerveaza, ca recomanda 20k-ul care e SL, si in acelasi timp Racing`ul care n-are certificare API. What the hell!?!?! => dupa chestia asta deduc ca poate nu conteaza API-ul la motorul asta asa de mult; pana la urma zice "engine that passes API SL" nu "must be API SL".
De-acord cu tine, manualul e destul de vag, si de obicei ofera informatia de la momentul tiparirii lui.

Cum am mai spus, din manual eu respect vascozitatea la CALD (aia pt. care e gandit motorul) si specificatiile minime, pe care pot sa le depasesc.
Cum le depasim? Aicea trebuie gandit!

Cand scrie "minim API SL" inseamna ca poti pune ceva care depaseste SL; dar in ce sens o depaseste!?
In privinta specificatiilor API, mai nou nu inseamna mai multa protectie, ci mai eco, renuntand un pic la protectie.

SM si SN inseamna mai putin zinc (0.06-0.08%) fata de SL (>0.10%) , deci protejezi catalizator/DPF dar sacrifici un pic protectia motorului
http://www.oilspecifications.org/articles/api-sn.php


Nu cred ca gresesti cautand ceva cu API SL (=o idee mai mult Zn), mai ales daca ai tacheti mai "pretentiosi", la un motor mai vechi, gandit pentru standardele vremii sale (SL).

In plus, daca are Porsche A40 si MB 229.5, e tata lor

Uite cum arata API SN in comparatie cu MB229.5 , ca sa vedeti ce-nseamna normele americane ultrapermisive fata de cele europene, pe care nu le trece chiar orice maglavais
https://swiftdiary.files.wordpress.com/ ... mb2295.jpg

Oricum, la Zn (si aici intervine singurul motiv pentru care ma mai uit la normele API americane, in rest mi se par inutile fata de cele europene), vorbim de diferente nu foarte semnificative, dar pe care multi comercianti (si pe forumurile romanesti colcaie...) le exploateaza la maxim.
In plus, nu-i singurul aditiv de protectie.


Daca e si 0w40, si mai bine.
Daca are si baza foarte buna (PAO, sau GTL), si mai bine.

De-aia ziceam de New Life ala. Are 0w, baza foarte buna, aditivi foarte buni pentru TS-ul tau, la pret rezonabil.
Nu l-as recomanda cuiva cu DPF; iar pentru cei cu motoare mai noi, se pare ca acest mic surplus de Zn nu-i musai necesar...probabil tachetii sunt diferiti ca forma/tratati electrolitic... nu stiu precis, aici.


PS nu ma-ntreba cum poate un ulei sa fie in acelasi timp SJ/SL/SM/SN , ca n-am inteles; misterele liberalismului american, cifrele-s relative :) ; daca afla cineva, sa-mi spuna si mie.


Top
   
PostPosted: 20 Nov 2015, 18:59 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
Razvan29 Quote:
Eu din cate am citit SN nu ar fi indicat pentru motoare mai puternice,
Pai da, API SN nu e suficienta ca SINGURA specificatie, dupa cum vezi impune un HTHS (rezistenta uleiului la forfecare/temperaturi inalte) de doar 2,6!!
Multe norme europene (MB229.5, MB229.51, ACEA A3/B4, ACEA C3, si multe altele) , impun un HTHS de minim 3,5

Poate are legatura cu mult laudatele libertati individuale, libera initiative, statul minimalist care nu prea se baga si te lasa sa faci ce vrei cu kuru si banii clientului... da' hai sa n-o dam in politica. Pentru fabricant e mai bine, pentru client mai putin.

Mai pun odata poza cu API SN versus MB229.5 https://swiftdiary.files.wordpress.com/ ... mb2295.jpg ...Specificatiile de top de la American Petroleum Institute vs MercedesBenz, un "oarecare" fabricant european de masini :)

Din pacate, nu gasesc un grafic comparativ intre mere si mere (adica ACEA A3/B4 si API SN), dar poti compara aici MB229.5 cu ACEA A3/B4 ca sa-ti faci o idee, cam pe unde-s standardele americane API pe langa cele europene :D

(ACEA= Association des Constructeurs Européennes d'Automobiles, pentru cine nu s-a prins inca ce dialect chinez vorbim :) )
Attachment:
chart.jpeg
chart.jpeg [ 51.95 KiB | Viewed 4202 times ]


Despre API se discuta aici: http://www.bobistheoilguy.com/forums/ub ... er=3126257


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2015, 10:52 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
SI asta scrie pe site-ul API:
Quote:
For automotive gasoline engines, the latest engine oil service category includes the performance properties of each earlier category. If an automotive owner's manual calls for an API SJ or SL oil, an API SM oil will provide full protection
....iar pe BITOG mai mult sau mai putin acelasi lucru.

Trebuie sa ma documentez mai mult asupra sensibilitatii tachetilor la TS vis-à-vis de cantitatea de zinc. Tot ce stiu e ca JTS-ul de exemplu era recunoscut pentru felul in care manca axe cu came, in urma folosirii Selenia Racing (care n-are standard API).

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 00:42 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
Razvan29 Quote:
Trebuie sa ma documentez mai mult asupra sensibilitatii tachetilor la TS vis-à-vis de cantitatea de zinc. Tot ce stiu e ca JTS-ul de exemplu era recunoscut pentru felul in care manca axe cu came, in urma folosirii Selenia Racing (care n-are standard API).
N-are nici măcar standard ACEA! Nimic, în afară de FIAT 9.55535-H3
Uitandu-ma în MSDS : șoc!
Are 1-2% Zn, P (mult!)
Bază: 70-90% " not dangerous oils" adica f. probabil....esteri!

Despre dezavantajele esterilor, tocmai am scris aici
http://forum.softpedia.com/topic/15073- ... ry18265060
(Nu le mai fac reclamă, se-ntampla niște chestii acolo, dar mi-e lene să rescriu aici ce tocmai am scris acolo)

Mai rămâne o explicație (pe lângă contaminarea cu apă, tipică esterilor folosiți "pe stradă", nu pe circuit):
10w în climate reci.... Până ajunge la axul cu came...


Attachments:
1047_ssic_ENG.pdf [298.03 KiB]
Downloaded 147 times
Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 01:19 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
LE msds-ul e din 2015.
Habar n-am ce conțineau variantele precedente de Selenia Racing.


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 10:17 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Cert e ca Selenia Racing intr-un daily driver de 1.6/1.8/2.0 nu e o alegere prea buna daca motorul e nou sau a trecut printr-un rebuild. Ca sa compensezi o uzura a segmentilor sau te dai pe circuit, ok alta treaba.

Pana una alta am gasit un Technical Bulletin de la Penrite din 2010, foarte interesant despre nivelul ZDDP in anumite tipuri de ulei.
Quote:
TECHNICAL BULLETIN NO. 169
AUGUST 2010
ZINC MYTHS AND LEGENDS 2010 UPDATE
There have been a number of articles and we have heard comments from various “expert”
commentators regarding the more recent API specifications and their impact on older petrol engined
vehicles. Unfortunately there is a lot of mis-information out there and also contradictory information as
to what can and cannot be used in older vehicles.
The focus has been on zinc, or more correctly, ZDTP (zinc di-thiophosphate). For many years this
has been the anti wear additive of choice as it is the most cost effective (and one of the most effective)
chemistry to use. Also incorrectly described as an extreme pressure additive, its primary role is to
prevent wear in the rings and in the valve train (cams, tappets, valve stems etc) of the engine.
When you add ZDTP you also add phosphorus. This is a catalyst poison and there have been limits
on it since the days of API SH (1994) when a 0.12% (1200ppm) limit was imposed. Prior to that, in the
days of API SG (1989) many manufacturers already had put a 0.10% (1000ppm) limit on phosphorus.
So, “low” phosphorus has been with us for quite some time.
In effect, an engine oil that contains about 1000ppm phosphorus or higher, will easily provide the
required anti wear properties for older engines.
The step from API SH to API SL was accomplished by a combination of new additives or adding
additional anti wear and anti oxidant to existing blends. As an example, the Penrite HPR petrol oils
and Pro upgrades from API SJ to API SL required the addition of these components to pass the
relevant engines tests. These were not phosphorus based, but used organic molybdenum additives
(not molybdenum disulphide – we do not recommend that for any engine), to keep phosphorus levels
at 1000ppm. Many other companies followed similar routes but there was certainly no loss of
protection, even if they started from scratch.
Now we have API SM – for the first time, the limit on phosphorus is from 0.06-0.08%. (600-800ppm).
There are industry concerns about the applicability of these oils in older engines. However, the limit
only applies to 0W-20, 0W-30, 5W-20, 5W-30 and 10W-30 oils (so called “ILSAC” grades). Any other
grades are exempt from this. When HPR 10, 15 and 30 initially went to API SM technology, they
maintained their phosphorus levels of about 1000ppm (about 1100ppm zinc). None of the viscosity
grades for these products are bound by the 800ppm upper limit.
Therefore blanket statements about API SM oils will be incorrect and further research will be needed
by the end user. API SN has the same limits and ACEA C1 to C4 are also low zinc oils.
There is one other factor with non-ILSAC oil grades. If they also have the European ACEA A2/A3 with
B2/B3 or B4 performance levels, phosphorus levels will also be at 0.10 % to 0.12% as their tests have
been more severe than the API for some time. Hence an oil that is SL (SM)/CF/A3/B3 also well
exceeds the anti-wear requirements for older engines.
The irony is that API SF and SG oils formulated in recent years usually have phosphorus contents of
around 0.08% (usually 0.1% maximum) anyway due to other advances in technology, unless the
blender chooses to add extra additive.
Currently, our traditional HPR 30, 40 and 50 products are all high zinc. In fact there is no HPR grade
(petrol, gas or diesel) with a zinc level of less than 1200ppm, regardless of its API rating.
We also have range of oils (Shelsley, Classic, Heritage) that are designed specifically for pre 1970
motor vehicles.
This brings us to diesel oils.
Currently, there have no phosphorus limits outside of grades that are API CJ-4 or ACEA E6 (which
have limits) – as such many people recommend them for older cars, even though many others say
that the detergent levels are too high and the engine will use oil. Well, you cannot have it both ways.
This one originated from the USA and hence did not take into account European ACEA A/B standard
petrol engine oils, which are easy to find in Australia, NZ and Europe, but a lot harder to find in North
America.
Yes, the engine may use oil, but only until the cleaning period is complete – unless you are unlucky
enough to move a deposit that is stopping oil leaks that is. However, an engine in good internal
condition will run quite happily on diesel oils as long as the SAE viscosity is correct.
This leaves Synthetic oils. Many people say they are too “slippery” for older cars, and can cause wear
and oil consumption. Well, wear protection has little to do with the base oil type and everything to do
with the additive (all else being equal). If the wrong anti wear additive is used (and this did inflict a
brand of synthetic oil not that long ago) then it does not matter how good the rest of the oil is, wear will
occur. Hence, the right type of synthetic oil is quite OK in an older car, but unless it is fully
reconditioned and then correctly run in, then there is no real benefit to the end user. It is true that
synthetic oils (especially the PAO type) have lower friction, as their chemical structure allows the
molecules to slide over one another more easily than a mineral oil, but if the correct additives are
used, then this becomes a benefit, not a detriment.
The choice of the correct oil for older cars comes down to various factors such as:
 Original Viscosity Specified
 Condition of engine (leaks, sludge)
 How often the engine is run
 How the vehicle is to be used
 Oil consumption
 Current oil used
Blanket statements are not useful to anyone, be it the vehicle owner or the oil industry. If you have
any doubt as to what oil you should use, contact your preferred supplier – preferably Penrite of course.
On our web pages (http://www.penriteoil.com" onclick="window.open(this.href);return false;) are listings for both post 1970 vehicles and also another
section for pre 1970. In both cases, we have chosen the correct oil in our range that would suit the
vehicle shown, basis the condition we would expect the vehicle to be in and how we expect it to be
operated.
Information in this bulletin is correct at August 2010.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 10:21 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Sorry de dublu post, sa fie mai rasfirata discutia

Alta chestie interesanta despre nivelul ZDDP:

If new oils, with reduced zinc etc., are lacking in lubrication quality, why is it that engines are not being destroyed at a high rate?
Quote:
Wear falls into two categories - catastrophic and non-catastrophic. Ever since the creation of the API SL standard, there have been more catastrophic cam and lifter failures from poor boundary (metal-to-metal contact) lubrication as well as corrosive bearing wear in areas with hydrodynamic lubrication. One industry wide solution was the supplemental use of EOS or switching to a racing oil, CI-4 diesel oil, or the use of oils specifically designed for older engines, like Brad Penn. Some companies, ours included, looked towards coatings for bearings and friction surfaces to remediate the problem, or even cutting edge materials like sintered silicon nitride composite followers to remove the wear component all together.

The other failure mode of engines with these poor performing lubricants was in non-catastrophic, measured in increased wear, as in bearings, cams, lifters, rockers, etc. all showing wear indicative of very high mileage or severe use in very few hours. The problem here is that most of the problems fall under the non-catastrophic, and may take years to surface. On a newer engine, like the M96, this wear may not cause any problems until the vehicle is out of the warranty period. Only when a catastrophic failure occurs, does an owner or shop take proactive measures to prevent this from happening again. All it takes is one catastrophic failure on a very high dollar engine to get a shop to make such a change, and until then, most shops continue to play Russian roulette whether they know it or not. The best preventative measure that can be taken with any engine is to change the oil often and use the best oil available, best meaning not expensive or full-synthetic, but rather an oil that is designed with high levels of anti-wear additives and the right balance of detergents.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 10:46 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
"Now we have API SM – for the first time, the limit on phosphorus is from 0.06-0.08%. (600-800ppm).
There are industry concerns about the applicability of these oils in older engines. However, the limit
only applies to 0W-20, 0W-30, 5W-20, 5W-30 and 10W-30 oils (so called “ILSAC” grades). Any other
grades are exempt from this."

Deci 0w40, 5w40 și alte vâscozități ne-citate mai sus rămân ok în ce privește Zn, chiar cu API SM/SN

" If they also have the European ACEA A2/A3 with
B2/B3 or B4 performance levels, phosphorus levels will also be at 0.10 % to 0.12% as their tests have
been more severe than the API for some time."

Deci ACEA A3/B4 are tot atâta Zn ca API SL

:sig:


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2015, 11:08 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
In mare da, cam asta e treaba, citeam ceva si pe un forum Porsche si MB, concluzia cam asta ar fi, ca ZDDP este in limite normale la 0w40 si 5w40. Cel putin cei cu Porsche nu isi faceau probleme asupra nivelului de zinc, justificand cum ca valvele nu sunt asa de mari ca ZDDP sa aiba impact. Daca la 3.0, 3.6 , etc nu sunt probleme, nu cred ca vor fi nici la motoarele noastre :mrgreen:

Oricum pentru 0W-20, 0W-30, 5W-20, 5W-30,10W-30 se pare ca trecerea de la SM la SN nu constat si in modificari ale ZDDP.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2015, 13:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Ma gandesc sa continui tot cu Motul, sa trec de la 6100 Synergie+ 10w40 la 8100 X-cess 5w40. Pe hartie arata bine, chit ca ester/PAO, insa schimbat intre 8.000 si 10.000 Km nu cred ca e o problema.

Dat fiind rebuild-ul, caut o solutie superioara la 20K care sa fie ok pentru tot anul indiferent de temperaturi, sa mai protejeze si variatorul si evident disponibilitatea sa nu fie o problema, si daca se poate bang for the buck.

Pe hartie arata bine, aproape ca si Helix Ultra 5w40, dar am avantajul ca il iau de la importator ( asta ca sa nu zic ca importatorul Shell nu mi-a raspuns la 2 mailuri de saptamani).

Motul 8100 X-cess 5w40

ACEA A3/B4
API SN/CF
OPEL GM LL-B-025
MB-Approval 229.5
BMW LL-01
PORSCHE A40
VW 502 00 / 505 00
Renault RN 0710 / 0700
GM-Opel LL B-025 (Diesel)
FIAT 9.55535-H2
FIAT 9.55535-M2
FIAT 9.55535-N2
PSA B71 2296

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2015, 13:39 
Offline
User avatar

Joined: 06 Feb 2010, 13:57
Posts: 7045
Car: Alfa Romeo 147
Location: Bucharest
Arata foarte bine hartie :)

Mai poti arunca un ochii si la synthium 7000.

_________________
Every road is great and never too long when you drive an Alfa Romeo

Alfa Romeo Giulia MY19 Rosso Alfa | B 952 DKR
Alfa Romeo Giulietta Quattro Formaggi Nero Etna | B 940 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 Distinctive Elegante Blu Aurora | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm Distinctive High Blu Oltremare | B 939 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Q2 Rosso Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo GT 1.9 JTDm Nero Pastello | B 937 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 Facelift 1.6 TS Nero Metalico | B 08 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Nero | B 147 DKR
Ex: Alfa Romeo 147 1.6 TS Azzurro Gabbiano | B 08 DKR


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2015, 14:11 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Cei care importă Shell nu vând către persoane fizice, asta dacă vorbim de cei de la catelu spre autostradă. Posibil să te pot ajuta eu dacă vrei musai Shell dar nu promit ca si reusesc imediat.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2015, 19:13 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
Razvan29 Quote:
Pe hartie arata bine,
Eu am folosit, mi-a mers foarte rau motorul pe fiat, nu mai pun; am detaliat acu' multe pagini experienta mea cu Motul. Poate am nimerit peste un lot cu probleme. Poate acu o fi mai bun.

Oricum, ai atatea optiuni de uleiuri 5w40 sau 0w40 FullSAPS, de calitate (MB229.5, Porsche A40), incat nu-ti ramane decat sa gasesti o sursa serioasa.

La cat tii la masina, si daca tot ai "renovat"-o, iti sugerez sa vorbesti cu vreun prieten sa ti-l cumpere din strainatate, de preferinta din magazin, ca sa nu ai surprize cu data de fabricatie sau cu varianta uleiului - in cazul Petronas 7000, aveau MidSAPS C3, mai nou FullSAPS A3/B4, fara ca denumirea sa difere, doar normele de pe eticheta fac diferenta...

La ce-ti trebuie tie (FullSAPS), si la informatiile pe care le am eu la ora actuala, pe baza MSDS-urilor din 2015, raman cam la aceleasi "idei" despre varfurile de gama, despre care presupun ca "in mare" contin:

- Mobil1 New Life 0w40 : cu mult Zn, baza 50-60%PAO, restul...posibil GTL (baza VISOM), aici doar e o presupunere; sau HC.
- Petronas Syntium 7000 0w40 : mult Zn (ultima varianta e FullSAPS), Molibden, baza 30-40% PAO, 20-30% mineral HC si 15-20% esteri
- Shell Helix Ultra 5w40 cu baza GTL ("PurePlus technology"), nu am MSDS/UOA/VOA sa estimez despre Zn si altele, dar il folosesc si e bun/f. bun. in intervalul 0-35 gr C :)

Toate sunt "gasibile" relativ usor, la preturi normale.
Daca te hotarasti la ceva si crezi ca te pot ajuta c-o opinie, pune TDS-ul si mai ales MSDS-ul si incercam sa descifram (PS de sapt viit. nu prea o sa mai am timp si net decat in WE, si nu in toate)

Spor la cautari, cand ai atatea optiuni e greu sa te hotarasti :D


Top
   
PostPosted: 25 Nov 2015, 23:37 
Offline

Joined: 17 Apr 2013, 21:45
Posts: 323
Car: 156 8v '02
Location: Timișoara
valerica Quote:
Cei care importă Shell nu vând către persoane fizice
Nu cumva îs ăștia?

_________________
Don't. Cut.


Top
   
PostPosted: 26 Nov 2015, 01:09 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Ăștia sunt, când am luat eu uleiul mi-au zis ca nu vând persoanelor fizice, m-au ajutat altfel.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 26 Nov 2015, 13:23 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
zveroboy78 Quote:
Razvan29 Quote:
Pe hartie arata bine,
Eu am folosit, mi-a mers foarte rau motorul pe fiat, nu mai pun; am detaliat acu' multe pagini experienta mea cu Motul. Poate am nimerit peste un lot cu probleme. Poate acu o fi mai bun.

Oricum, ai atatea optiuni de uleiuri 5w40 sau 0w40 FullSAPS, de calitate (MB229.5, Porsche A40), incat nu-ti ramane decat sa gasesti o sursa serioasa.

La cat tii la masina, si daca tot ai "renovat"-o, iti sugerez sa vorbesti cu vreun prieten sa ti-l cumpere din strainatate, de preferinta din magazin, ca sa nu ai surprize cu data de fabricatie sau cu varianta uleiului - in cazul Petronas 7000, aveau MidSAPS C3, mai nou FullSAPS A3/B4, fara ca denumirea sa difere, doar normele de pe eticheta fac diferenta...

La ce-ti trebuie tie (FullSAPS), si la informatiile pe care le am eu la ora actuala, pe baza MSDS-urilor din 2015, raman cam la aceleasi "idei" despre varfurile de gama, despre care presupun ca "in mare" contin:

- Mobil1 New Life 0w40 : cu mult Zn, baza 50-60%PAO, restul...posibil GTL (baza VISOM), aici doar e o presupunere; sau HC.
- Petronas Syntium 7000 0w40 : mult Zn (ultima varianta e FullSAPS), Molibden, baza 30-40% PAO, 20-30% mineral HC si 15-20% esteri
- Shell Helix Ultra 5w40 cu baza GTL ("PurePlus technology"), nu am MSDS/UOA/VOA sa estimez despre Zn si altele, dar il folosesc si e bun/f. bun. in intervalul 0-35 gr C :)

Toate sunt "gasibile" relativ usor, la preturi normale.
Daca te hotarasti la ceva si crezi ca te pot ajuta c-o opinie, pune TDS-ul si mai ales MSDS-ul si incercam sa descifram (PS de sapt viit. nu prea o sa mai am timp si net decat in WE, si nu in toate)

Spor la cautari, cand ai atatea optiuni e greu sa te hotarasti :D
Eu propun sa-ti schimbi user name-ul in "oilboy78" :lol:

Ma faci sa ma razgandesc iar in legatura cu Motul. Mai era cineva pe BITOG care se plangea ca la viteza ceva mai mare ii facea motorul cam urat de la x-cess 8100.Posibil sa fie cand uleiul era clasificat ca SM si n-avea (parca) MB 229.5 approval.

Sa fiu sincer vreau sa raman la 5w, asta ca sa fiu asa, on the safe side, ca si in cartea masinii e recomandat 5W30 pentru vreme nasoala - chiar daca diferenta nu e mare intre 0 si 5 w, mai ales cum se prezinta densitatea uleiului la temperature scazute.

Logic ar fi Helixul Ultra, cativa useri si pe AO au feedback bun folosit pe TS-uri; momentan incerc sa inteleg daca aprobarile Fiat 9.55535.Z2 & Fiat 9.55535-GH2 sunt oarecum compatibile cu motorul meu, lasand la o parte faptul ca Z2-ul e specificatia lor suprema.

GH2 vad ca e pentru injectie directa, si ma gandesc ce impact (sau mai bine zis daca are) asupra unui motor fara injectie directa.
valerica Quote:
Ăștia sunt, când am luat eu uleiul mi-au zis ca nu vând persoanelor fizice, m-au ajutat altfel.
Ciudat, site-ul lor nu zice nimic de persoane fizice, doar trebuie sa iti faci cont. Problema mea cu ei era ca nu aveau optiunea de a plati ramburs, desi in descrierea zonei "cum platesc" era scris clar ca plata se poate face ramburs. I-am notificat de 2 ori insa nu mi-a raspuns nimeni, asa ca am renuntat. Probabil o sa ii sun.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 26 Nov 2015, 14:49 
Offline

Joined: 30 Jul 2013, 21:02
Posts: 604
Car: ARGiulietta
[quote="Razvan29"
Eu propun sa-ti schimbi user name-ul in "oilboy78" :lol:
.....
Probabil o sa ii sun.[/quote]

Buna asta cu oilboy :clapping:
De fapt, is entuziasmat c-am reusit sa le sparg "codul" din msds-uri si aprobari, mai ales ca n-am nici o pregatire in domeniul uleiurilor, am luat-o de la 0 invatand de pe net; imi plus, sunt generos cu informatiile, si nu am "conflicte de interese" in domeniu...deocamdata. :D
Poate candva cand voi fi complet scarbit de meseria actuala, voi face o firma de import uleiuri ca lumea in Ro :)

Suna-i; din ce vad eu pe site, se poate comanda si en detail.
Mail-urile nu prea le citeste nimeni, raman ca undita-n fantana.
In Franta, pana nu suni de 5-6 ori pt. orice rahat de document la care ai DREPTUL prin lege, nu rezolvi nimic, decat ca-ti micsorezi speranta de viata cu nervii capului :wallbash:

LE vezi ca zincosul ala de Mobil1 NewLife are si el FIAT 9.55535 - Z2, dar na, daca nu vrei sa treci brusc de la 10w la 0w, te-nteleg. Eu unul n-as avea nici o jena, teoretic nu face decat sa reduca uzura la pornire fata de 5w, la cald vascozitatea e cam aceeasi (40), deci n-are de ce sa-l pape; am pus 0w pe Fiat desi manualul accepta si 10w, si nu i-a cauzat, din contra.
Oricum, tu stii mai bine, e motorul tau.


Top
   
PostPosted: 03 Dec 2015, 14:38 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Vis-à-vis de discutiile noastre pe PM, am gasit o chestie care poate fi utila tuturor, mai exact specificatiile de ulei Fiat.

Poza e un screenshot care a fost tradus de aici cu translate, deci take it with a grain of salt. Eventual un coleg vorbitor de maghiara ne-ar putea ajuta cu traducerea (macar partiala) a acelui articol.

Un lucru ma seaca, ca nu am gasit oficial daca aceste specificatii/standard Fiat sunt "backwards compatible". Ex: G2-ul pentru motoare standard e inclus si in Z2-ul pentru motoare turbo performante. Logic ar fi ca da ... dar in ziua de azi mai bine sa fie ceva negru pe alb decat s-o iei logic.

BTW, posibil ca am scris mai sus, insa Fiat 9.55535 Z2 ar fi echivalentul MB 229.5 !!!


Attachments:
Fiat Specs.jpg
Fiat Specs.jpg [ 105.34 KiB | Viewed 5262 times ]

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE
Top
   
PostPosted: 15 Dec 2015, 10:40 
Offline
User avatar

Joined: 20 Nov 2015, 16:46
Posts: 7
Buna! De doua zile tot citesc topicul asta si tot nu sant hotarat ce ulei sa bag in 156 1,9 JTD 16v an 2003. Masina am cumparat-o recent dar in cartea service nu este specificat nimic despre ulei, doar ca a fost schimbat,atat.Pe la motor nu am gasit nici o eticheta dar avand in vedere ca fostul proprietar lucra la reprezentanta tind sa cred ca e Selenia...in fine,eu as incerca ceva 0 w 40 dar daca cartea nu da numai 5 sau 10 sant cam sceptic. Poate cineva in cunostinta de cauza sa-mi dea ceva sfaturi? O zi buna tuturor!

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


Top
   
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:27 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Daca citesti de 2 zile inseamna ca ai citit si ultimele 3-4 pagini, nu?

Tipul de ulei se gaseste in cartea masinii, in caz ca nu o ai se gaseste online. Daca masina n-a avut vre-un accident frontal gasesti stickerul acesta:


Attachments:
IMAG0197.jpg
IMAG0197.jpg [ 208.81 KiB | Viewed 5249 times ]

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE
Top
   
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:35 
Offline
User avatar

Joined: 20 Nov 2015, 16:46
Posts: 7
Am cartea,tocmai asta ziceam ca acolo zice 5w si 10w dar as vrea sa stiu daca cineva a bagat si 0 w in motor similar si cum se comporta?

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


Top
   
PostPosted: 15 Dec 2015, 11:44 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Intre 0wxx si 5wxx nu sunt diferente notabile in ceea ce priveste vascozitatea la rece; deci nu ai da gres cu nici unul din ele.

Foloseste ce-ti recomanda cartea dpdv al certificarilor ACEA si API si vei fi ok.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 10 Jan 2016, 01:05 
Offline
User avatar

Joined: 25 May 2010, 19:52
Posts: 46
Car: alfa 156 2.0 T.Spark
Location: constanta
Salut!
Am si eu o intrebare,poate pentru voi este una foarte simpla,pentru mine unul nefiind cunoscator,imi da cu semnul intrebarii:)
Care este diferenta intre uleiul selenia 20k si selenia 20k alfa romeo ? Ambele sunt 10w40

Am o alfa 156 ts 2.0 din anul 2001


Top
   
PostPosted: 10 Jan 2016, 01:11 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2008, 00:23
Posts: 2928
Location: Bucuresti
bambymother Quote:
Salut!
Am si eu o intrebare,poate pentru voi este una foarte simpla,pentru mine unul nefiind cunoscator,imi da cu semnul intrebarii:)
Care este diferenta intre uleiul selenia 20k si selenia 20k alfa romeo ? Ambele sunt 10w40

Am o alfa 156 ts 2.0 din anul 2001
Fisele tehnice de pe site-ul producatorului arata diferentele.

_________________
V E R O C U O R E S P O R T I V O


Top
   
PostPosted: 10 Jan 2016, 01:16 
Offline
User avatar

Joined: 25 May 2010, 19:52
Posts: 46
Car: alfa 156 2.0 T.Spark
Location: constanta
antonelcodreanu Quote:
bambymother Quote:
Salut!
Am si eu o intrebare,poate pentru voi este una foarte simpla,pentru mine unul nefiind cunoscator,imi da cu semnul intrebarii:)
Care este diferenta intre uleiul selenia 20k si selenia 20k alfa romeo ? Ambele sunt 10w40

Am o alfa 156 ts 2.0 din anul 2001
Fisele tehnice de pe site-ul producatorului arata diferentele.
Ce imi recomanzi in continuare , 20k sau 20k alfa romeo ?


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1437 posts ]  Go to page Previous 137 38 39 40 4158 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]