It is currently 27 Apr 2024, 14:58

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 172 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7 Next
Author Message
PostPosted: 17 Nov 2021, 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Inteleg ca Zhou vine cu sponsori in jurul a 30Mio, semnificativ ptr o echipa cu un buget subtire. Si nu cred ca se poate vorbi de performante asteptate ci de sa mai apari din cand in cand in puncte.

Ptr Alfa Romeo ca si brand, interesul starnit in China poate va avea un impact pozitiv la vanzarile Alfa (daca vinde in China).

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 18 Nov 2021, 22:48 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
centurion Quote:
Pe de alta parte, sincer vorbind, Alfa Romeo nu este in F1 ca sa castige. Este acolo doar pentru imagine. De asta l-au adus pe Kimi Raikkonen si de aceea nu inteleg de ce nu l-au adus pe Mick Schumacher (pentru rezonanta numelui). Anii 50 au fost cei de glorie in F1 pentru Alfa Romeo. Si nu cred ca vor mai reveni vreodata.
M-as fi bucurat sa preia Andretti Sauber Motorsport si poate termina sarada asta cu Alfa Romeo, a ajuns sa mi se para un mare deserviciu adus marcii care in alte vremuri castiga campionate.

Imi aduc aminte cand s-a anuntat ca AR revine in F1, Vasseur zicea ca Sauber va beneficia de know-how si suport tehnic de la Alfa Romeo. Know-how sa termine pe penultimul loc, si sa se bata cu lanterna rosie? Ce imagine genereaza "performanta" asta?

Mick nu a venit pentru ca Sauber are nevoie de cascaval mult, pe care Zhou il aduce prin sponsori mult mai mari din China. Nu e stralucit, in F2 loc 6, 7 si acum dupa 3 sezoane e pe locul 2, dar nu e tocmai un alt Mazepin. Cu siguranta nu e un downgrade fata de pilotul pe care il inlocuieste, macar aduce bani :lol:

Sincer nu-mi pare rau de GIO, am zis asta de mai multi ani, este cel mult mediocru, in final cand tragi linie e tot un "pay-driver" care a avut avantajul filierei Ferrari si a faptului ca e italian. La momentul asta RAI = 10 puncte, GIO=1 punct in clasament.

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 18 Nov 2021, 23:21 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1224
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Așa cum íi place inchipuitului "Bernd" să spună, Alfa Romeo e cea mai rapida mașină în speedtrap. Ce penalizează Alfa e lipsa unui tunel de vânt pe care înțeleg că îl vor achiziționa de anul care vine. Că atare sa speram că de la anul odată cu schimbarea regulamentului și a mașinilor sa vedem Alfa mult mai sus decât acum.

_________________
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 19 Nov 2021, 14:29 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Razvan29 Quote:
dar nu e tocmai un alt Mazepin.
E cel mai tare rusul, intr-un campionat in care alearga 20 de piloti, el este pe locul 21 in clasament. :D


Top
   
PostPosted: 19 Nov 2021, 16:33 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Comisarii au respins, evident, contestatia lui Mercedes:
The verdict was made public as Mercedes boss Toto Wolff and his Red Bull counterpart Christian Horner were in an official pre-race press conference. Wolff said he was not surprised by the decision.
"Completely expected," he said. "I think we wanted to trigger a discussion around it, because probably it will be a theme in the next few races. I think our objective is achieved; we didn't really think it would go any further."

Intreb si eu, Wolff este sanatos la cap? Stia ca nu are niciun fundament pentru contestatie, stia ca va pierde, dar a ales sa se dea intr-un spectacol de prost gust.


Top
   
PostPosted: 19 Nov 2021, 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
centurion Quote:
Intreb si eu, Wolff este sanatos la cap? Stia ca nu are niciun fundament pentru contestatie, stia ca va pierde, dar a ales sa se dea intr-un spectacol de prost gust.
Ptr a pune presiune la ultimele 3 curse, tactica psihologica.

Nu stiam ca tatal lui Toto Wolff a fost roman, aparent motivul ptr care e atat de 'montat' pe succes e din cauza copilariei unde nu a avut privilegii ca alti copii, tatal sau fiind diagnosticat cu tumora pe creier si murind in timpul adolescentei lui. Ceea ce i-a dus motivatia la cote extreme, problema cu oamenii super ambitiosi e ca 'uita' cand e momentul sa se mai si opreasca.

Stiam de celalalt "team principal" din F1 de la Aston Martin, Szafnauer (foarte bun prieten cu Wolff) ca e nascut la Semlac.

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 19 Nov 2021, 17:36 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Nu e Verstappen vreunul care sa aiba vreo emotie sau sa sufere la presiune. Si-a gresit omul.

Mama poloneza, tata roman, a trait la Viena si a studiat la o scoala franceza (din Viena). Am citit acum ceva vreme despre asta.


Top
   
PostPosted: 21 Nov 2021, 22:00 
Offline

Joined: 25 Sep 2015, 11:08
Posts: 479
Car: Alfa Romeo Mito
Location: Constanta
centurion Quote:
Comisarii au respins, evident, contestatia lui Mercedes:
The verdict was made public as Mercedes boss Toto Wolff and his Red Bull counterpart Christian Horner were in an official pre-race press conference. Wolff said he was not surprised by the decision.
"Completely expected," he said. "I think we wanted to trigger a discussion around it, because probably it will be a theme in the next few races. I think our objective is achieved; we didn't really think it would go any further."



Intreb si eu, Wolff este sanatos la cap? Stia ca nu are niciun fundament pentru contestatie, stia ca va pierde, dar a ales sa se dea intr-un spectacol de prost gust.
Din orice unghi privesti...inside the car, outside the car , ver trebuia penalizat. F1 a respins contestatia penteu a nu crea precedent. Am zis.o din timpul cursei, daca Ver se inscria pe viraj era ok, dar el a iesit 10 metri pe langa. Penalizare clar sau trebuia sa cedeze locul.


Top
   
PostPosted: 24 Nov 2021, 23:48 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Razvan29 Quote:

M-as fi bucurat sa preia Andretti Sauber Motorsport si poate termina sarada asta cu Alfa Romeo, a ajuns sa mi se para un mare deserviciu adus marcii care in alte vremuri castiga campionate.
Iar la asta se vor adauga si pilotii alesi pentru a concura incepand cu anul viitor. Da, mai bine s-ar termina.


Top
   
PostPosted: 28 Nov 2021, 18:08 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
RIP Sir Frank Williams

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... oPhtv.html


Top
   
PostPosted: 09 Dec 2021, 14:09 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
https://www.youtube.com/watch?v=gcn3wI0adCc

faina chimia dintre ei, o sa ne fie dor la anul


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2021, 17:48 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Excelent final de cursa! Verstappen a castigat pe pista, iar Schumacher nu a fost depasit la numarul de trofee, restul nu mai conteaza.


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2021, 18:20 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:59
Posts: 2498
Location: Bucuresti
Se pare ca nu conteaza daca esti Sir, sau negru, sau sustinut de toti banii din lume. Conteaza daca esti nemernic sau nu. Cineva acolo sus nu doarme. :D

_________________
Ford Focus ST3 Ecoblue
Ex: Giulietta my2017 2.0 JTDM-2, 175 CP
Ex: Giulietta 2.0 JTDM-2, 170 CP
Ex: FURIA ALBA, AR 159 JTDM, 210 CP


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2021, 18:53 
Offline
User avatar

Joined: 04 May 2012, 22:59
Posts: 2198
Car: Alfa Romeo GT jtd
Location: Braila
centurion Quote:
Excelent final de cursa! Verstappen a castigat pe pista, iar Schumacher nu a fost depasit la numarul de trofee, restul nu mai conteaza.
Chiar dacă câștiga Lulu....nu o sa se compare niciodată cu Schumi


Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk


_________________
No job,No money,No woman,No car = No problem
alfa romeo gt 1.9 jtdm
ex. alfa romeo gt jtd,150 cp
ex.alfa romeo 145 1.9 jtd
ex. audi 100 2.0 D
ex.bmw 520i
ex.lancia prisma 1.9 TD
ex.olcit


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2021, 19:39 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Penibil finalul. Deciziile FIA au fost un dezastru pe toata durata sezonului, iar decizia de la final a fost o farsa proasta.

Mercedes face contestatii, posibil si la CAS, dar nu cred ca se va schimba ceva. Ar fi mai mult decat ridicol sa se decida campionul in felul asta.

Anul asta parca a fost politica romaneasca in F1, tot felul de decizii dubioase, cand intr-o directie, cand in alta, depinzand de cum bate vantul si de cine stie ce interese.

Pe cat ma bucur ca nu a castigat iar HAM, tot sezonul va fi umbrit de deciziile proaste de la FIA care au influentat lupta pentru titlu.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 12 Dec 2021, 23:59 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
bluecar Quote:
centurion Quote:
Excelent final de cursa! Verstappen a castigat pe pista, iar Schumacher nu a fost depasit la numarul de trofee, restul nu mai conteaza.
Chiar dacă câștiga Lulu....nu o sa se compare niciodată cu Schumi


Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk
Asa este, insa peste 20 ani, cand se va fi uitat deja despre cum a fost un pilot sau altul, si vor ramane in special statisticile, nu as vrea sa fie Hamilton in fata lui Schumacher.
tudyniuz Quote:

Mercedes face contestatii, posibil si la CAS, dar nu cred ca se va schimba ceva. Ar fi mai mult decat ridicol sa se decida campionul in felul asta.
FIA a respins contestatiile. Mercedes si-au luat avocat. Penibili pana la capat.



In alta ordine de idei, debara lui Latifi se va umple de maine cu ... Red Bull. Gratis, pe viata.


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2021, 19:29 
Offline

Joined: 08 Aug 2011, 06:29
Posts: 56
Car: AR GTV
Lewis, this is James. You have lost the world championship


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2021, 20:45 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Daca astia din F1 vi se par tampiti inseamna ca nu i-ati vazut pe aia de la UEFA.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 13 Dec 2021, 21:15 
Offline
User avatar

Joined: 28 Mar 2007, 13:54
Posts: 1296
Location: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
...si cu toate astea, incredibil de multi continua sa creada in teorii ale conspiratiei. Deci in lumea de azi astia nu reusesc sa mai faca nici macar o tragere la sorti sau sa tina sub control o cursa de Formula 1, dar asa- zisele elite conspira ele cu asa competenta remarcabila la chestii grele:)

_________________
ex Alfa 159 1750TBi
ex Alfa 147 1.6 105cp


Top
   
PostPosted: 15 Dec 2021, 01:12 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Un campionat spectaculos care s-a terminat intr-o nota extrem de proasta ce o sa ramana in memoria colectiva pentru mult timp de acum incolo. Mister Masi ar trebui sa zboare la cum s-au luat deciziile sezonul asta.


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2021, 12:31 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Wolff nu a participat la gala FIA pentru decernarea premiilor din "loialitate" fata de Hamilton.
https://www.formula1.com/en/latest/arti ... w8GSe.html

In schimb, a petrecut bine la bairamul intern Mercedes. Nu parea prea afectat.
https://www.youtube.com/watch?v=_miMvzJlmG8
https://www.youtube.com/watch?v=tRMMEjnAFck

Personal ma bucur ca oamenii se distreaza, foarte bine, asa trebuie. Dar nu imi place ipocrizia.


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2021, 19:32 
Offline
User avatar

Joined: 08 Dec 2013, 09:24
Posts: 1654
Car: 156 seconda serie
Location: Buzau/Bucuresti
Nu inteleg unde ti se pare ipocrizie, a sarbatorit castigarea campionatului la constructori alaturi de echipa sa, a refuzat participarea la gala FIA in semn de protest fata de cum au gestionat ultima cursa.

In final WCC-ul le aduce banii pentru sezonul urmator, ar fi fost dubios sa nu se bucure alaturi de echipa pentru eforturile depuse in sezonul asta.

In alta ordine de idei, hai cu sezonul 2022, de abia astept sa vad monoposturile. :)

_________________
La Veloce Vita: Olio Acqua Benzina & Veloce

It`s an Alfa Romeo thing, you wouldn`t understand.

AYRTON SENNA SEMPRE


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2021, 19:45 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2017, 16:40
Posts: 814
Car: Stelvio 2.0 (949)
Location: Galati
Probabil nu ai citit o declaratie facuta saptamana asta in care spunea ca probabil nu isi vor reveni (Hamilton si el) probabil niciodata dupa ceea ce s-a intamplat etc. Saracii de ei. Numai suferinzi in ziua de azi in sport, Messi ca a schimbat orasul, Osaka pentru ca o streseaza jurnalistii, Hamilton si Wolff pentru ca au pierdut cu o masina mai buna etc. Sunt toti niste ipocriti multi milionari, niste sclifositi de care mi-e scarba.
In plus, participarea la gala FIA ar fi arata ca exista spirit sportiv in el. Iar acolo s-ar fi dus pentru trofeul pe care l-a castigat (iar pentru mine trofeul la constructori este cel mai important - cum ai spus si tu, cel putin un motiv fiind cel financiar) si pentru care s-a distrat cu echipa. Ar fi fost deci acolo pentru echipa intreaga pe care de altfel o reprezinta. El nu il reprezinta numai pe Hamilton. Ori nu se duce nimeni de la Mercedes, ori se duce managerul echipei.


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2021, 21:06 
Offline
User avatar

Joined: 08 Jul 2015, 14:53
Posts: 461
Schimbarea regulilor in timpul jocului te fac un sclifosit, bine, boss.


Top
   
PostPosted: 17 Dec 2021, 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
Toto Wolff mi s-a parut tot timpul un ordinar, ma bucur ca acum va ramane in memoria colectiva cu smiorcaiala "No, Mikey, no!". Momentul a fost atat de penibil incat cred ca lui Masi i-a fost jena de jena lui si l-a trezit din palme cu un scurt "Toto, it's called motor racing". Daca Mercedes ar fi avut cea mai vaga urma de dreptate ar fi mers mai departe, dar nu ar fi facut altceva decat sa se adanceasca si mai mult in ridicol.

Celor carora deplang "nedreptatea" care li s-a facut celor de la Mercedes le reamintesc episodul cu Roland Asch.

https://youtu.be/HVxBswGHvKQ

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 172 posts ]  Go to page Previous 13 4 5 6 7 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]