It is currently 27 Apr 2024, 23:18

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 1067 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 3843 Next
Author Message
PostPosted: 22 Jan 2014, 23:40 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Rush

Cît despre „12 ani ...” pe mine personal m-a plicitist. Mi s-a părut un spanac despre negri asupriți, făcut să smulgă lacrimi și premii dar fără o valoare artistică.

_________________
Giulia 2,2 Diesel, AT8, Nero Vulcano

Ex:
156 mk 2, 2.0 JTS, gri metalizat, DB 18 LEK
159 JTDm, vișiniu, DB 19 LEK


Top
   
PostPosted: 25 Jan 2014, 01:12 
Offline

Joined: 16 Sep 2009, 21:19
Posts: 254
valerica Quote:
Tzili, asiaticii au fost cei mai mari razboinici, cei mai sangerosi (persani, mongoli, chinezi, japonezi), aztecii se omorau intre ei numa' sa-si bea sangele, faraonii au sacrificat milioane de vieti pentru a construi minuni. Faptul ca batranul continent a dominat lumea si a descoperit-o prin inovatie si tehnologie nu inseamna ca a facut din populatia alba niste salbatici.
Cat despre film, America, rasism...vezi oleaca cine au fost cei ce au colonizat America. Vezi ce a insemnat Vestul Salbatic timp de 300 de ani si apoi trage concluzii, nu dupa un film drama lacrimogena.

Valerica, concluziile mele fi sigur ca nu sunt trase vizionand doar un film. Mai spuneam si la altcineva de pe forum. Poate ca asiaticii aia au facut vrute si nevrute, dar diferenta de timp in decursul istoriei este colosala. Cele mai multe nenorocirii, asa cum au putut fi ele concluzionate din scrieri si cine stie ce artefacte, le-au facut asiaticii cu multe sute de ani in urma, uneori chiar milenii. Lumea teoretic a evoluat. Noi, adica alibii, ne dam drept civilizatori, dar cu doar 60 ani in urma, englezii inca faceau legea in Kenia tinand prizoniera intrega populatie a tarii, torturand si omorand populatia locala in niste moduri de te cutremuri. 60 ani doar.

"There, thousands were beaten to death or died from malnutrition, typhoid, tuberculosis and dysentery. In some camps almost all the children died.

The inmates were used as slave labour. Above the gates were edifying slogans, such as "Labour and freedom" and "He who helps himself will also be helped". Loudspeakers broadcast the national anthem and patriotic exhortations. People deemed to have disobeyed the rules were killed in front of the others. The survivors were forced to dig mass graves, which were quickly filled. Unless you have a strong stomach I advise you to skip the next paragraph.

Interrogation under torture was widespread. Many of the men were anally raped, using knives, broken bottles, rifle barrels, snakes and scorpions. A favourite technique was to hold a man upside down, his head in a bucket of water, while sand was rammed into his rectum with a stick. Women were gang-raped by the guards. People were mauled by dogs and electrocuted. The British devised a special tool which they used for first crushing and then ripping off testicles. They used pliers to mutilate women's breasts. They cut off inmates' ears and fingers and gouged out their eyes. They dragged people behind Land Rovers until their bodies disintegrated. Men were rolled up in barbed wire and kicked around the compound."

Repet...luand in considerare asa-zisul nivel de civilizatie pe care noi l-am fi adus lumii este cu atat mai mult de blamat. Vorbim aici de genocid bine organizat, pot spune la nivel industrializat. Vezi holocaustul, apartheid-ul, invazia europenilor pe continentul American cu tot ce-a insemnat asta (amerindieni, africani). Sa nu mai vorbesc de atrocitatile din India sau cele doua bombe atomice aruncate peste civili in Japonia. Nu spun ca albii sunt singurii care au facut asa ceva, dar cu siguranta sunt cel mai de condamnat in conditiile in care faceau astfel de lucruri chiar si acum 50-60 ani.

Si peste toate, atrocitate nu trebuie considerata doar omorarea prin violenta. Priveste la sistemul economic actual, construit si dezvoltat de albi. Este suficient.

_________________
~tzili~


Top
   
PostPosted: 29 Jan 2014, 20:08 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Imi place foarte tare DeLorean, una dintre cele mai interesante masini all time, o ciudatenie cu suspensie Esprit si un motor Renault, asa ca va recomand cu mare drag trilogia Back to the future.

The Necessary Death of Charlie Countryman - sunt un fan Shia LaBeouf, nu prea ratez filmele cu el, m-am uitat la filmul asta fara sa vad vreun trailer sau sa citesc un review. Surpriza, Caramitru, Piersic jr. si filmat in mare parte in Bucuresti. E un film simplu, cred ca si ieftin, dar filmat foarte bine, Bucurestiul e placut, pe cat e de simplu ca poveste pe atat e de placut ca imagine.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 16:08 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
salata Beof asta niciodata nu mi-a placut. singura lui calitate e ca e evreu.
in schimb vad ca filmul e cu Mads Mikkelsen pe care mi-l aduc aminte din The Hunt - bun film.


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 16:15 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Mie nu imi place ca in toate filmele care aduc aminte de Romania sau Bucuresti, fie vorbesc de Dracula, fie arata precum in filmul de mai sus doar locuri mizere. In ce cartier din Pipera or fi filmat ei secventele alea cu hostelul nu stiu, tiganie de genul nu exista in centrul Bucurestiului. Ma enerveaza la culme fazele astea. Tipa din film, pe langa ca are un accent romanesc mizer, mai conduce si un trabant (nici nu il scriu cu majuscula). Noroc ca e un film micut pe care nu o sa il vada multa lume, si-ar face o impresie foarte radicala fata de Bucuresti si Romania in general.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 16:21 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Tudy, centrul Bucurestiului e patria cersetoriei, a tiganiei, vagabonzilor, pana sa apara celebrele terase era un ghetou ca la periferie. Pe la subsolul vilelor, care stau sa se prabuseasca, sunt niste bombe numite pub-uri care seamana cu ce apare in film.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Pai asta era inainte, dar in ultimii ani s-a schimbat radical. Nu am mai vazut atat de multi cersetori, baietii cu casete/CD-uri cu manele au disparut. Nu mai e cum a fost.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 16:37 
Offline

Joined: 21 Aug 2008, 16:35
Posts: 3157
Location: Rosiorii de Vede/Bucuresti
Aia cu bisnita informatica au disparut pentru ca avem net, totul e pe stick acum. De la Alba Iulia pana-n regie sunt regii parcarilor, parchezi sefu`, tre sa dai ceva, scoala cersetoriei in centru se invata, spalatorii de parbrize hartuiesc pentru 1leu, fetele de la masaj erotic impart carti de vizita la semafor, coperti talon, incarcatoare se gasesc la fiecare colt de strada, toata familia e prezenta la semafor, mai la periferie gasim telefoane si parfumuri fake, tot ce vrei gasesti in Bucuresti si tu zici ca sunt aia nebuni si ne ponegresc aiurea. Toate astea se intampla pe zi, seara e paradisul prostitutiei.

_________________
Alfa Romeo 147 1.6ts


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 17:04 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
Nu stiu ce sa zic, desi nu contest ce spui tu, nu cred ca asta defineste Bucurestiul. Mai ales la ce cluburi si petreceri sunt, e departe de ce e prezentat. Iar majoritatea care prezinta Romania intr-un fel sau altul se concentreaza pe mizerii, asta cand avem cluburi mai ok decat in multe alte parti. Iar aici eu fac comparatie directa, nicaieri nu e mai bine ca la noi. Parerea mea.

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 17:21 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Nu are legatura ce prezinta astia in filme cu ce e in Bucuresti ( Romania ) . MAI ALES regizorii romani parca sunt platiti sa arate numai jeg , tigani , hoti , handicapati , orfani si femei care ori avorteaza ori tipa ori injura ... Nu e asa . Si umblu destul de mult prin Bucuresti .
Dar s-au prins si ei ca asta e un mod de a castiga premii . Asa sau cu filme cu comunisti :)


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 19:34 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2012, 11:51
Posts: 158
Car: Alfa Romeo Giulia
Bun venit in cursa originalitatii. Ce filme sa faca si romanii? Despre viata de club, cum s-au mai facut milioane in toata lumea? Normal ca exploateaza si ei chestiile specifice, care suscita interesul atat al criticilor cat si al posibililor spectatori. Ei fac arta, nu prezinta stiri si ii inteleg. E greu sa scoti din acelasi aluat ceva original. Ingredientele noi aduc noutatea.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce - Furia Rosie TurboDiesel viewtopic.php?f=90&t=29268
Ex Alfa Romeo 159


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 20:10 
Offline
User avatar

Joined: 07 May 2009, 19:02
Posts: 1224
Car: Alfa 147 1,6 16v
Location: Galati
Hai sa nu fim mai catolici decat papa. Si in filmele americane se prezinta zone rau famate dar nu reprezinta parerea generala a locuitorilor oraselor respective. Noi o luam prea personal, e doar un film. Voi credeti ca Shia LeBoef nu a mers si in cluburile de fite din Bucuresti sau sa viziteze cat de cat Bucurestiul , ca sa-si faca o idee ca nu suntem chiar rupti in cur.

_________________
Alfa Spider '01
Alfa 159, 1.9jtdm,8v
Ex. Alfa 147, 1.6, 16v


Top
   
PostPosted: 30 Jan 2014, 20:51 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Eu ziceam ca DOAR filme de genul asta fac romanii . Nu cred ca dupa 89 s-a mai facut vreun film istoric calumea , vreo ecranizare a unui roman celebru desi avem multi scriitori mari , o comedie in genul B.D , un SF e chiar SF sa sper :lol:


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 08:46 
Offline

Joined: 27 Jun 2011, 21:37
Posts: 324
Car: --
Location: --
mugurel Quote:
Eu ziceam ca DOAR filme de genul asta fac romanii
Filme care s-au ridicat la nivelul celor de afara IMO

Buna! Ce faci ?
Dupa dealuri
Nunta muta

din cele mai recente

si din cele mai vechi dar tot dupa 89:
Filantropica
Senatorul melcilor


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 09:30 
Offline
User avatar

Joined: 07 Jul 2008, 17:56
Posts: 468
Car: 159 2.4 SW TI Q4
Location: Austria
Ender's Game - un mare NU. Nu va bateti capul cu el.


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 12:46 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2012, 11:51
Posts: 158
Car: Alfa Romeo Giulia
Ender bunicel dar as fi preferat un serial; e prea comprimat, prea ciopartit (nu vreau sa intru in polemici, o fi de gustibus, eu am citit si cartile si e ok filmul).

Wolf of Wall Street i-as da un 9/10. Merita vazute Glengarry Glen Ross si Boiler Room daca nu le-ati vazut...

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce - Furia Rosie TurboDiesel viewtopic.php?f=90&t=29268
Ex Alfa Romeo 159


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 12:56 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
silencer Quote:
Ender's Game - un mare NU. Nu va bateti capul cu el.
Corect, e atit de prost ca mai greu sa poata fi batut.
Nimic din acel film nu are logica, nu e explicat, personajele nu au substanta, nu sunt deloc dezvoltate, e o aberatie totala. Dar e bine filmat, bine jucat, efecte speciale bune.
Daca asa sunt si cartile....


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 13:30 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2009, 10:50
Posts: 1190
Car: Alfa 33 16v QV P4
Location: Bucuresti
Sunt curios daca a vazut cineva de pe aici "August: Osage County" , am avut ocazia sa il vad saptamana asta la cinema si pot spune ca jocul actoricesc si modul in care este filmat sunt absolut geniale (mai ales Meryl Streep) INSA filmul este ABSOLUT STATIC, am reusit sa il vad pana la final pur si simplu dintr-o ambitie proprie, sa imi demonstrez mie ca sunt in stare sa am rabdare. Practic in filmul ala nu se intampla absolut NIMIC, 0!!! In general in drame, drama apare atunci cand exista o schimbare in evolutia personajului insa aici drama este incapacitatea personajelor de a face o schimbare relativ mica care le-ar face sa evolueze, lucru care se poate observa si simbolic in film, e un cadru la un moment dat in care arata ca sunt 40 grade afara si toti se plang ca e cald, asta in conditiile in care toti sunt imbracati cu pulovere. La un moment dat pe la jumatatea filmului ajunsesem sa gandesc atat de incet incat probabil ca ar fi trebuit sa trag tot coxu din the Wolf of Wallstreet ca sa revin la capacitatea cerebrala initiala :lol:
Am tot asteptat sa scrieti aici despre acest film insa din frustrare a trebuit sa o fac eu, chiar vreau sa stiu daca sunt singurul dobitoc care nu a inteles si nu a apreciat filmu asta (cam cum a fost valerica cu The Wolf of Wallstreet si American Hustle :lol: :lol: :lol: no offence)

_________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough"
Alfa Romeo 33 Boxer 1.7 16V Quadrifoglio Verde "Forza"
Image


Top
   
PostPosted: 31 Jan 2014, 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 06 Sep 2012, 11:51
Posts: 158
Car: Alfa Romeo Giulia
Alexandrus Quote:
silencer Quote:
Ender's Game - un mare NU. Nu va bateti capul cu el.
Corect, e atit de prost ca mai greu sa poata fi batut.
Nimic din acel film nu are logica, nu e explicat, personajele nu au substanta, nu sunt deloc dezvoltate, e o aberatie totala. Dar e bine filmat, bine jucat, efecte speciale bune.
Daca asa sunt si cartile....

"Ender's Game won the 1985 Nebula Award for best novel and the 1986 Hugo Award for best novel." Nu sunt prea multe titluri care sa se poata lauda cu asta. Normal ca e mult mai buna cartea.
Filmul e grabit rau de tot, dar nu inseamna ca e prost. Cine si-a propus sa vada un Independence Day 2... a gresit filmul. Cine are timp, recomand cartea (cartile)

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce - Furia Rosie TurboDiesel viewtopic.php?f=90&t=29268
Ex Alfa Romeo 159


Top
   
PostPosted: 01 Feb 2014, 01:29 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Imi pare rau dar filmul ala e prost oricum ai da-o, scenariul e din ceruri, nu e nimic explicat, nimic nu are sens, personajele nu sunt dezvoltate, totul se intampla asa, ca asa e filmul, vorba aia. Il salveaza actorii si filmarile, efectele speciale.
Eu unul am avut impresia ca ma uit la un episod aleator dintr-un serial pe care nu il urmaresc.
Sunt alte filme mai proaste ? In mod cert, de exemplu The Counselor, dar asta nu crestea valoarea Ender's Game.

PS. Desi sunt convins ca nuvela e mai buna, totusi, Ender, serios ? Copii sunpradotati and all that, nu cred ca e complet lipsita de factorul ridicol nici cartea/cartile.


Top
   
PostPosted: 01 Feb 2014, 23:28 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
@AndreiP: Din pacate eu n-o sa te pot ajuta prea mult, cu intrebarea ta. Mie filmul chiar mi-a placut si da, jocul actoricesc e foarte, foarte bun. De altfel distributia e atat de buna incat nici nu te astepti la altceva. Eu il vad ca pe un film de atmosfera, unul in care fiecare dintre personaje are un "bagaj" greu. Eu unul recomand "August: Osage County" ca fiind un film foarte bun, cam cu asa ceva ar trebui sa se ocupe cinematografia, dupa parerea mea si a altor cativa.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 06 Feb 2014, 00:27 
Offline
User avatar

Joined: 27 Aug 2008, 13:34
Posts: 772
Car: 147 1.9 distinctive
Location: IS
Lone Survivor

Bun, tare bun. Dupa caz real.

_________________
https://t.me/pump_upp


Top
   
PostPosted: 24 Mar 2014, 22:23 
Offline

Joined: 19 Dec 2013, 13:45
Posts: 5
Car: Alfa Romeo
valerica Quote:
mugurel Quote:
Super comedie ... We're the Millers . Chiar foarte misto .
Foarte adevarat, probabil cea mai buna comedie din ultimii ani.

Pentru cei ce pot si inteleg, recomand Kick Ass 1 si 2.
Jessie J - Hero - Kick Ass 2 soudtrack
ceva gen Kick Ass e si The Green Hornet

_________________
GoPro HERO3+ Black Pret | la cafele | program


Top
   
PostPosted: 26 Mar 2014, 02:58 
Offline
User avatar

Joined: 31 Oct 2008, 11:47
Posts: 801
Car: 156/Brera
Location: Zaragoza/Slatina
Image

Lone Survivor - un film bazat pe o poveste reala, foarte bine realizat, efecte reale.
Merita vazut!


Image


Non Stop - un film captivant, marca Liam Neeson.
Merita vazut!


Alfa 156 1,9 JTD 16v 150+ (by ILuzoriu)
Alfa Brera 2,4 JTDM 20v 200+ (by ILuzoriu)

_________________
Alfa Romeo Brera 2,4 JTDM+ (by ILuzoriu)
Alfa 156 1,9 JTDm 150+ (by ILuzoriu)


Top
   
PostPosted: 28 Mar 2014, 16:20 
Offline
User avatar

Joined: 02 Jul 2008, 15:15
Posts: 2054
Location: Praga CZ
Short Film Of The Week: Room 8!

_________________
alfas don't break down... they stop to be admired
my fiat is fantastic:
Ex: 156 SW 1.9 JTD 16V
Ex: 159 SW 2.4 JTD Q-tronic
Ex. Jeep GC 2005 3.0 crd
A6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 1067 posts ]  Go to page Previous 134 35 36 37 3843 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]