It is currently 27 Apr 2024, 18:50

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1 2 Next
Author Message
PostPosted: 30 Nov 2006, 23:53 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Poate o parte il stiti...

E un film din 1990 cu un Peugeot 405 special de HILL CLIMBING de vreo 800 cai pe care-l piloteaza Vatanen la Pikes Peak.

http://www.youtube.com/watch?v=XHjldt6nyC4

Cei care stiu genu asta de masini va reamintesc eu ..e vorba de o masina gen grupa B unde masini precum Quattro, Lancia Delta S4, Peugeot 205 , Renault 5 turbo...faceau legea fiind niste masini super usoare cu puteri in jur de 500 cp.Dupa moartea lui Toivonen grupa b a fost retrasa din WRC! Erau atat de puternice incat puteau cu usurinta sa participe si la o cursa de Formula 1!

Uitati o mostra:

http://www.youtube.com/watch?v=nYhiJeRPgdw

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Dec 2006, 02:19 
Offline
User avatar

Joined: 11 Sep 2006, 15:54
Posts: 1018
Location: Oradea
Soferii aia de grupa b, carora li se zicea "piloti" erau de fapt oameni ?! :blink: Dumnezeule ce...NERV si INDEMANARE, dar ce NEEEERV frate. Oare ce inimi aveau ? Intotdeauna am crezut ca e "ceva" cu pilotii astia de raliuri, pt mine ei reprezinta oricum supremul in arta sofajului si nu numai...

Cred ca as fi crapat sa fi fost in dreapta, ca la volan nu m-ar fi pus nici dreacu'. Ma pun sa mai vad de vreo suta de ori filmul...occ merci frumos :wink:

PS: am urmarit filmul iar, indraznesc sa cred doar ca inteleg ce se petrecea in capul lor (mai bine zis in inima lor) dar nu mai pot reda in cuvinte...e prea mult totusi (ma pun sa-l vad iarasi si iarasi... :twisted: )

_________________
Alfa Romeo 155 Q4 '95 WB
Alfa Romeo per sempre !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 01 Dec 2006, 12:13 
Offline
User avatar

Joined: 11 Jan 2006, 12:06
Posts: 2128
Location: Brasov
filmul il am si eu la calitate de DVD. Cred ca ma uit la el cel putin o data pe saptamana si al am de cel putin un an :D Absolut genial.

_________________
Razvan Patrascu

-------------------------------------
Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 120 CP
Alfa Romeo GTV V6 3.2 270CP
Alfa Romeo 147 1.9 JTD 101CP
Alfa Romeo 33 boxer 1.7 16V QV 140CP
Ex. Alfa Romeo GTV V6 2.0 Turbo 240CP


Top
   
PostPosted: 01 Dec 2006, 14:27 
Offline
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 13:38
Posts: 276
Location: BUCURESTI
Aveati idee ca masinile de grupa B se mai numeau si "cosciuge pe roti"? Oricum sunt de mare senzatie. La Pikes Peak recordul il detine Alain Prost cu un Audi S1 de niste.......................... multi ani

_________________
IL CUORE HA SEMPRE RAGGIONE. TRACTOR CUORE SPORTIVO.
Lancia Kappa Coupe 2.4, 20v
Nissan Patrol a.k.a Patrocle 2.8


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 02 Dec 2006, 15:24 
Offline

Joined: 17 Sep 2006, 23:17
Posts: 107
Location: Baia Mare
ba da ce criminala poate fi Delta S4 :thanks2:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 04 Dec 2006, 15:27 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Acesta este un audi S1

http://tehomylly.com/audi/gallery/S1/1/ ... ort_s1.jpg

Si acum ..masina suprema pentru mine Lancia Delta S4, masina mult regretatului Henri Toivonen, nu degeaba zicea wolf cosciuguri pe roti..ea fiind cel mai elocvent exemplu:

http://www.youtube.com/watch?v=UH4UQf1s ... ed&search=


http://www.youtube.com/watch?v=KnsvpJNR ... ed&search=


http://www.youtube.com/watch?v=ZAFL-Ef_ ... ed&search=


Tribute to Lancia: http://www.youtube.com/watch?v=fk2Eq_D- ... ed&search=

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Dec 2006, 20:19 
Offline
User avatar

Joined: 29 Jul 2005, 16:13
Posts: 5510
Car: 156 - The Red Hawk
Location: Deutschland :)
Superbe filmele!
Oricum, italienii stiu sa faca si masini, in anii 80-90 le dadea la nemti lectii de construit masini :twisted:

_________________
"The Red Hawk" - Alfa 156 1.9JTD 115CP
Alfa 147 2.0TS Selespeed
Fiat Punto 1.9 JTD 8v


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 09 Jun 2007, 17:50 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 17:03
Posts: 173
Location: Francia
sfarsit de poveste... dar povestea a fost frumoasa, in pofida finalului tragic...

http://www.youtube.com/watch?v=zkLH56Jx ... ed&search=

_________________
______________________
ALFA ROMEO UBER ALLES!


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 10:24 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Dupa cum stiti...sunt unul dintre cei mai mari admiratori ai lui Toivonen, singurul om caruia i-am urmarit filmuletele cap coada..si mi-am dat seama ca unii sunt facuti ptr asa ceva...acolo unde talentul si cu placearea de a conduce intrepatrund.Nu ca avea talent..era cel mai bun.Si cand ma uit la oameni precum forjatorul no1 (onoriu) ce talente pe ei de mari soferi ma apuca rasul si plansul, i-as pune sa se uite cu 20 de ani in urma cu ce mergea lumea, masini de peste 400 cp.Sunt curios ce facea cu un audi/lancia de hill climb de vreo 1000 cp :)))))))).Ce a facut Toivonen cul lotus/talbot...nu cred ca era nimeni in stare.Cu o masina mediocra sa bati o gramada de oameni..si sa mai faci si spectacol....ca d-aia il iubea lumea+ ca era si extrem de modest.Iar cu S4...singurul care a pus-o in adevarata ei valoare, dupa parerea mea masina perfecta..Daca nu stiti era singurul care controla masina cu frana la blana...nu stiu cum facea...nu pot sa-mi explic....inca un filmulet cu el:

http://www.youtube.com/watch?v=Q-aB7mBc ... ed&search=

Ps:In caz ca nu stiati, el in marele premiu de la San Marino, la bordul unei bijuterii de S4, in numai 3 ture deja avea al 6-lea timp pentru cursa la start...la formula 1, unde si atunci era era Turbo cu masini foarte puternice.Deci asa ca toti va credeti mari forjatori sau barbosi..ciocu mic, au fost vremuri cand baieti ca voi, aratau ce e talentul fara sa-si spuna "forjatorul no.1" sau temir ce manelisme......................................... si mai aveau si talent...lucru care voi nu -l aveti nici macar 10%....Unii sunt nascuti ptr asa ceva.Cum unii sunt nascuti ptr. arhitectura/dans/manelism...asa si unii sunt nascuti ptr hillclimb/raliu....etc.Asta e...parerea mea.

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 18:19 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2005, 16:27
Posts: 311
Location: Botosani
sunt de acord cu tine.. dar nu potzi spune ca omu nu are talent.. ai sa vezi ca are deja cateva clasari pe locu 1 la noi ... normal nu se compara cu ce a fost o data dar nici nu potzi sa zici ca e un netalentat cu siguranta are mai mult talent decat multzi de aici

_________________
Image
00 Alfa Romeo 166 (sold)
03 Renalut Laguna 2 (for sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 Peugeot 308
09 Hyundai Santa Fe
09 BMW X6


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 20:45 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Sa aiba si sa-l ajute Dumnezeu sincer......e vorba de atitudine!Toti mari piloti, cei care au scris istorie ma refer...nu aveau deloc atitudinea asta, ei doar conduceau,precum schumi, precum senna,precum Toivonen......

O data comenta si ceva de Puiu Rusu, care e tatal raliurilor la noi, ce facea el cu supernovelele alea...nu faceau multi.Eu nu tin minte ca Titi aur, Dan Gartofan sa vorbeasca ceva de Puiu Rusu, ba dimpotriva...

Deci pe bune ii urez succes si la mai mare, dar sincer..voi muta programul in momentul care o sa ma uit.

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 16 Sep 2005, 16:27
Posts: 311
Location: Botosani
cum am spus sunt de acord cu tine.. nici mie nu`mi plac prostiile alea cu forjatoru numaru 1 cu " daca vrei sa te dai cu mine mai intai de dai cu altzi 100 de prieteni de ai mei sa aratzi ca ai valoare si apoi scot mashina din garaj" ce mai ... mai ceva ca in nfs... dar cum se zice sa`i dam cezarului ce e al cezarului.. omu are viteza in sange si ceva talent

_________________
Image
00 Alfa Romeo 166 (sold)
03 Renalut Laguna 2 (for sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 Peugeot 308
09 Hyundai Santa Fe
09 BMW X6


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 21:17 
Offline
User avatar

Joined: 24 Nov 2006, 22:42
Posts: 216
Location: Timisoara
Cine-i forjatorul no.1 ?

_________________
156 Mk2 1.9 Jtd Multijet
147 Mk1 1.6 ECO


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 21:21 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Onoriu

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Jun 2007, 22:28 
Offline
User avatar

Joined: 11 Sep 2006, 15:54
Posts: 1018
Location: Oradea
occ Quote:
Aveti careva idee cine si ce a spus intre acele ghilimele? Cred ca ar fi fain sa stim, eu unul tare as vrea.
Multumesc lui occ pentru filmuletz, comentariile nu prea-si mai au locul. Ciudat de senzational raliul de grupa B, la fel ca si acesti piloti. As fi fost mandru si macar sa fi putut spune ca am urmarit live vreun astfel de raliu.

_________________
Alfa Romeo 155 Q4 '95 WB
Alfa Romeo per sempre !


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 19:35 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
Uf... ca de doua ore tot stau si ma uit la filmuletele astea. Pe multe dintre ele le stiam (inclusiv pe primul cu Vatanen - acum nu mai merge link-ul), si ma doare sufletul cand ma gandesc ce s-a intamplat la Lancia. E incredibil cum o asa marca a ajuns "a piece of crap" in cativa doar cativa ani. Acolo intreg grupul Fiat a pierdut mult know how si prestigiu.

Despre grupa B, ce sa zic, WAW, iar oamenii aia erau incredibili, piloti si SPORTIVI adevarati. Masinile de raliu din vremurile alea avea ceva aparte. Si astazi in CNR, dupa parerea mea, cea mai spectaculoasa masina este batrana Toyota Cellica a lui Gunter Graef (masina de grupa H cu peste 500 cp).
Vorbind de onoriu (cu o mic), cand il vad la televizor, in parcul de asistenta sau inainte de plecare in proba imi e greata. Mai rar asa aroganta. A castigat si el 3 etape de VTM si se crede mare pilot ( ca vedeta se credea pana sa castige ). El nu isi da seama ca are de departe cea mai buna masina, dupa a lui Baldescu ( varza mosulica ), si mai ales la VTM o masina puternica face diferenta. Din pacate succesul lui le-a dat apa la moara la baietii cu liniute si impresii de piloti de raliuri. Cand trece pe proba prefer sa ma intorc cu spatele!

Link-uri cu cateva filmulete dragi mie avand actor Delta Integrale:
http://www.youtube.com/watch?v=jP160VX2rtM
http://www.youtube.com/watch?v=0gVTocdmWqA
http://www.youtube.com/watch?v=b1WeRV0oTB4


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 19:46 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
f misto filmulete dar ala cu marku Alen care povesteste trecerea de la S4 la Integrale e super tare:

"Ganditi-va ca tocmai cu o saptamana in urma mersesem cu S4 care avea 600 cp si nu avea absolut nici o limitare..un monstru, si hopa direct in noua integrale limitata la 250 cp...Primul lucru care mi-a venit in minte: Ce draq caut eu aici in masina asta???? :)))!

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 20:11 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
Inca un film cu S4:
http://www.youtube.com/watch?v=9TEv3AAr ... ed&search=


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 20:31 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Super
"Frumoasa dar periculoasa"

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 20:43 
Offline
User avatar

Joined: 18 May 2006, 12:07
Posts: 1093
Location: Bucuresti
Ultimile prototipuri care trebuiau sa inlocuiasca superbul S4

ECV2 se dorea concurentul perfect ptr S1 si S2 facute ptr pikeas peak..acolo unde audi conducea detasat.Motorul de 2000 cm3 ajunsese la 1000 hp....


You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

_________________
"It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt...so I Am so Clever That Sometimes I Don't Understand a Single Word of What I Am Saying"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 21:18 
Offline

Joined: 05 Jun 2006, 13:17
Posts: 239
Location: Bucuresti
Grupa S ar fi fost prea mult si asa era o nebunie. Atat masinile cat si spectatorii de atunci erau nebuni.
Oricum interesante prototipurile si cu siguranta Lancia, ca in cazul Delta Integrale si S4 in prima parte a sezonului nu ar fi avut rival.

Am ramas cu grupa H unde la VTM au fost si mai sunt masini spectaculoase. Tot vorbind de Lancia imi aduc aminte ca in urma cu vreo 5 - 6 iesea campioana la noi o Delta (uf ca nu imi reamintesc cine era) de vreo 550 de cai care acum a ajuns la Paul Andronic.

Am mai gasit cateva filmulete interesante:
Lancia Stratos - ultima parte "the way italians are" e foarte tare: http://www.youtube.com/watch?v=seHkpKlD ... ed&search=

Fiat Arbath 131:
http://www.youtube.com/watch?v=RZaBsVFcBdk

Apropo stiati ca preparatorul cu cele mai multe victorii in motorsport e Arbath?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 21:43 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
M-ati spart cu filmele astea. Astea da masini, astia da oameni. Sic transit ...
P.S. Sper sa nu rideti dar cind eram mic aveam surpize Turbo cu Delta Integrale si S4. Ce mult imi placeau, desi S4 ma nedumerea un pic.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 16 Jun 2007, 23:00 
Offline
User avatar

Joined: 11 Feb 2006, 13:33
Posts: 1067
Location: Tirgoviste
Quote:
Aveti careva idee cine si ce a spus intre acele ghilimele? Cred ca ar fi fain sa stim, eu unul tare as vrea.
Am gasit pe Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Toivonen):
"This rally is insane, even though everything is going well at the moment. If there will be trouble, I'm as good as dead." (Original Finnish quote: "Tämä ralli on mieletön, vaikka kaikki meneekin nyt hyvin. Jos tulee ongelmia, olen mennyttä.")


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 02 Jul 2007, 15:16 
Offline
User avatar

Joined: 10 Aug 2006, 17:06
Posts: 714
Location: London
am ramas socat de ce a putut sa ramana din masina, in urma accidentului. niste tzevi incalcite, atata tot :?

_________________
Alfa Romeo 156 sw 1.9 jtd - 140 cp
"Sa iti iei Alfa Romeo este ca si cum ai avea prietena stripteuza: toata lumea considera ca e proasta dar toti te vor invidia"


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 02 Jul 2007, 19:39 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
D, eu am ramas fara cuvinte si cu lacrimi in ochi. M-a impresionat enorm. :cry:

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1 2 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]