It is currently 22 May 2024, 03:01

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
PostPosted: 26 Oct 2021, 23:23 
Offline

Joined: 17 Oct 2021, 16:45
Posts: 4
Car: AR 159 1.9 JTDm 8v
Location: Timisoara
Salut! Mi-am luat recent o Alfa 159, dar am o problema mai ciudata la ea. Portiera din spate stanga nu se deschide nici din interior, nici din exterior. Cand incerc sa actionez manerul din exterior se aude ca ceva nu e la locul lui in sistemul de deschidere, iar din interior banuiala mea si a cui s-a mai uitat la ea este ca a fost cuplat child lock. Am incercat cu tatal meu metoda aia de prost noroc, sa incercam sa agatam vreo tija cu o sarma subtire pe la geam, dar fara noroc. In momentul actual, singura solutie la care ma pot gandi este sa scot cumva bancheta din spate in speranta ca ajung la suruburile de jos ca sa dau jos complet fata usii. Daca aveti vreo alta idee sau solutie, accept cu drag orice sfat sau idee! :D


Top
   
PostPosted: 28 Oct 2021, 21:46 
Offline

Joined: 17 Oct 2021, 16:45
Posts: 4
Car: AR 159 1.9 JTDm 8v
Location: Timisoara
Update, in caz ca da cineva in viitor peste postarea asta avand aceeasi problema:

Am banuit bine, sistemul child lock era activat (de aceea nu puteam deschide usa din interior), iar manerului din exterior efectiv ii lipsea cablul acela care actioneaza sistemul de deschidere.
Solutia a fost sa dau jos bancheta (cred ca reuseam si fara, dar era mai dificil), iar apoi sa dau jos toata fata de usa. Asa am reusit sa actionez manual parghia aceea de deschidere care trebuia sa fie conectata la manerul exterior.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]