It is currently 08 Jun 2024, 05:06

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 Jun 2020, 00:43 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jun 2020, 23:19
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 159
Location: Calarasi
Salutare alfisti, am de mai bine de jumatate de an o Alfa 159 1.9 JTS si am cateva intrebari. Tot am auzit si citit atat pe forumul acesta cat si pe net ca ar fi probleme la lantul de distributie, in general la 2.2 JTS. Despre 1.9 JTS nu prea sunt informatii.. Masina mea are 254k km si nu ii cunosc istoricul.... Nu stiu daca a fost sau nu schimbat lantul pana acum. Ideea este ca nu am probleme si nici nu as vrea sa am, de aceea am zis sa intreb aici.
Am facut recent si o mica revizie (schimbat ulei si filtre), am bagat Selenia K 5W-40. Sunt multumit de acest ulei, dar vreau sa va intreb daca exista si ceva mai bun pentru a schimba pe viitor.
In final mai ma bate un gand sa schimb si uleiul din cutie (am cutia manuala) si aici habar nu am ce sa bag. Mi se pare ca uneori cam agata cutia si de aceea am zis sa fac treaba asta.

Multumesc anticipat si astept sugestii.


Top
   
PostPosted: 14 Jun 2020, 15:33 
Offline

Joined: 08 Jan 2019, 14:30
Posts: 22
Car: 159 2.2jts
Location: Bucuresti
Salutare si bine ai venit in clubul “consum 17” :D
Ar fi bine sa schimbi distributia mai ales ca nu cunosti istoricul, lichidul servo (Tutela GI/R verde), precum si uleiul in cutie.
La distributie vezi sa iei aia cu pinioane ca o sa ai 2 variante... eu am dat vreo 900 si ceva de lei pe ea dar nu am apucat inca sa o schimb.
Uleiul motor ales de tine e f bun. Eu am Selenia Star 5-40 si sunt multumit.
Uleiul pt cutie m-ar interesa si pe mine, deci poate ne ajuta cineva cu recomandari.
Spor la treaba!


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2020, 02:47 
Offline
User avatar

Joined: 13 Jun 2020, 23:19
Posts: 2
Car: Alfa Romeo 159
Location: Calarasi
Multumesc pentru raspuns. Am inteles, referitor la distributie o sa incep sa pun bani la ciorap sa o schimb cat de curand, cu toate ca nu se aude lantul...
Pentru cutia de viteze am mai cautat pe net si am inteles ca pentru 1.9 si 2.2 jts se pune Selenia Tutela car matryx 75W-85 si ar intra 2.3 litri, dar cum ziceai si tu poate ne zice cineva cu mai multa experienta. :wave:

BTW: Sa sti ca am atins performanta sa am un consum de 11 :lol:


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2020, 13:32 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6638
Location: Brasov... oarecum.
Cel mai bine e sa consulti manualul de utilizae pentru specificatiile pentru toate zemurile din masina. Daca nu il ai, gasesti pe aici pe undeva un topic cu manuale unde il poti cobora de pe net pe cel dorit. Foloseste search.

Marca de zeama utilizata, depinde de tine ce alegi. Exista pentru uleiuri, de exemplu, un topic dedicat in care s-au discutat o gramada, deci o graza de informatie. Lectura placuta. Foloseste search.

Daca nu vrei sa iti bati capul cu marca de ulei mergi pe recomandarile din manualul de utilizare. Atentie sa pastrezi caracteristicile specificate.

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]