It is currently 22 May 2024, 05:50

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 27 Jun 2019, 22:18 
Offline

Joined: 23 Jan 2011, 15:54
Posts: 45
Car: alfa romeo 159
Location: italy
Buna seara, dupa cum spuneam si in titlul de mai sus, bineinteles dupa ce am luat la puricat toata aria dedicata modelului 159 si negasind nimic despre A.R. 159 cu aceasta cutie automata, va rog, as avea nevoie de mai multe informatii in ceea ce priveste comportamentul, fiabilitatea acestei cutii ! Dupa 2 Alfa Romeo 159 cu cutie manuala si datorita traficului tot mai sufocat, mi am indreptat atentia catre acest model in dorinta de a combina frumusetea 159 ului cu comoditatea de a conduce cat mai relaxat . Va multumesc anticipat, pentru fiecare sfat !


Top
   
PostPosted: 28 Jun 2019, 10:02 
Offline

Joined: 13 Jan 2016, 13:23
Posts: 10
Car: Alfa 159
Location: Piatra Neamt
Eu detin asa ceva, si dupa 3 ani jumate nu am avut probleme semnificative cu ea, iar pe partea de cutie, nici o problema. Cutia in sine este de provenienta japoneza-americana, Aisin-Warner pe numele ei, si este foarte fiabila. Probleme cunoscute, se mai blocheaza blocul de valve, respectiv uneori smuceste la retrogradare din 4 in 3, daca face prea des, trebuie inlocuit respectivul bloc, deocamdata a mea nu a avut nevoie, este un tip aici pe forum care dezmembreaza Alfe, Costi il cheama, si el a confirmat ca este o cutie foarte fiabila. In ce priveste experienta condusului, este o incantare aceasta cutie, poate fi si comoda, si sportiva, in functie de cum calci acceleratia, iti ia cam o saptamana de mers combinat ca sa ii inveti paternele si sa o faci sa schimbe cum vrei tu, doar din glezna dreapta :) . Daca mai pot sa te ajut cu vreo informatie, iti stau la dispozitie, toate cele bune.


Top
   
PostPosted: 28 Jun 2019, 11:03 
Offline

Joined: 23 Jan 2011, 15:54
Posts: 45
Car: alfa romeo 159
Location: italy
Multumesc mult Yaki! Cam toate informatiile pe care am reusit sa le adun dupa alte forumuri, cutia automata care echipeaza A.R 159 este laudata ca fiind foarte fiabila !
Am gasit in Italia, deocamdata, 2 Alfa 159, ambele din 2007, cu ceva peste 200 000km, foarte ok intretinute, care se incadreaza perfect in bugetul meu, respectiv pana in 4000 euro !
Ai cumva idee, la cat timp sau km se face schimbul de ulei la aceasta cutie ?


Top
   
PostPosted: 28 Jun 2019, 11:19 
Offline

Joined: 13 Jan 2016, 13:23
Posts: 10
Car: Alfa 159
Location: Piatra Neamt
Aici parerile sunt impartite, nici cartea tehnica si nici reprezentanta nu dau un interval de schimb ulei, se zice ca e Long Life, unii il schimba, altii nu, ca idee, eu am luat masina la 238k si acuma are 310k si nu l-am schimbat si nici nu am de gand.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]