It is currently 27 Apr 2024, 19:56

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: 18 Nov 2018, 10:52 
Offline

Joined: 10 Nov 2018, 10:21
Posts: 6
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Salutare! Am inceput un proiect in care imi doresc sa schimb tapiteria plafonului, aceasta fiind dezlipita si foarte murdara. Totul a mers destul de bine si usor(plafon si stalpii din fata) insa intampin niste probleme in scoaterea celor 3 bucati(care formeaza copertina de la skyview) si celor doua parti din portbagaj(cele prin care trec centurile spate).

In ceea ce priveste copertina, am demontat tot ansamblul cu rama si motoras si tot nu reusesc sa scot cele 3 componente(am atasat o poza).

In legatura cu cele doua parti din portbagaj prin care trec centurile, problema de care ma lovesc este ca nu stiu cum pot scoate centurile, ca sa pot scoate piesele din masina.

Daca este cineva care a mai facut asta sau care stie cum se poate face astept orice sfat.
Multumesc!


Attachments:
IMG_20181118_094020.jpg
IMG_20181118_094020.jpg [ 4.31 MiB | Viewed 1771 times ]
Top
   
PostPosted: 18 Nov 2018, 14:35 
Offline

Joined: 10 Nov 2018, 10:21
Posts: 6
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Intr-un final am reusit sa scot trapa si acele trei bucati de plafon. Acum am ramas doar cu problema acelor doua parti din spate(una dintre ele se vede in poza). Dupa niste cautarivam aflat ca trebuie sa scot centurile de sub scaunele din spate. Problema este ca ma chinui de ceva timp sa scot sezutul scaunelor din spate... Si pare imposibil. Are cineva idee daca se poat scoate si cum?


Top
   
PostPosted: 22 Nov 2018, 17:20 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jun 2008, 21:11
Posts: 547
Location: Bucuresti
din ce imi aduc aminte, te pozitionezi frumos in fata scaunelor (cu scaunele in pozitie normala), ridici de sezut in sus (mai degraba smulgi, decat ridici, dar te prinzi cam cata forta sa folosesti), apoi declipsezi cele doua "minunate" clipsuri (fara sa le rupi/indoi, sunt metalice) si tragi spre tine sezutul scaunului.

Spor la treaba!

_________________
Code:
                         \./
                        (o o)
--------------------oOOo-(_)-oOOo--------------------
Now: Alfa Romeo Stelvio, 2.0T, 280CP

Hers: Mitsubishi ASX 1.6, 117CP
EX: Mitsubishi Outlander 2.2, 150CP
EX: Mitsubishi Lancer 1.6, 117CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 105CP
EX: Alfa Romeo 147, 1.6 TS, 120CP


Top
   
PostPosted: 22 Nov 2018, 23:04 
Offline

Joined: 10 Nov 2018, 10:21
Posts: 6
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Multumesc de sfat!Am incarcat sa fac cum imi spui, am tras cat de tare am putut si nici nu se misca. La cat de bine sunt prinse tind sa cred ca singura solutie e sa tapitez acele doua componente in masina...fara sa le mai scot.Partea proasta este ca o sa ramana o taietura a materialului in dreptul centurii de siguranta.


Top
   
PostPosted: 23 Nov 2018, 08:11 
Offline
User avatar

Joined: 16 Aug 2011, 15:07
Posts: 514
Car: Stelvio
Location: constanta
Trage cu ambele maini dintr-un colt al sezutului si ulterior din celalalt. E greu, dar sare.

_________________
Alfa Romeo Stelvio 2.0 T Q4 280 HP
Ex: Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20v 210 HP


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]