It is currently 27 Apr 2024, 19:53

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 155 posts ]  Go to page 1 2 3 4 57 Next
Author Message
PostPosted: 09 May 2014, 15:44 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
Sper ca de luni, voi fi proaspatul posesor al unui Spider 3.2V6 care desi s-a nascut in 2007, are doar cca. 6000 km reali la bord.
Este rosu, decapotabil (cum ii place nevestei mele :D ) si are cutie manuala cu 6 trepte si tractiune integrala (cum imi place mie... :naughty: )
Am citit cate ceva despre masina pe net si aici pe forum, insa parerile sunt impartite despre aceasta motorizare (lasand consumul si plata impozitului la o parte mi-ar placea sa cunosc parerile utilizatorilor de alfe cu acelasi motor referitor la cum se simte ca trage efectiv motorul, cat de repede urca in ture, multi zic ca suna intr-un anumit fel dar mie mi s-a parut ca din contra este prea silentios pentru un motor sport, zgomotul provenind defapt de la evacuare care si asta este cam prea linistita fata de ce ma asteptam eu, deasemenea unii zic ca acest motor ar fi cam demodat pentru momentul actual de unde si consumul mare raportat la performante, alti din contra ca ar fi ceva de vis, etc) dar tot am multe indoieli si nelamuriri si mi-ar place ca pana luni cand o voi ridica sa cunosc mai multe despre ea (despre calitatile transmisiei integrale, cat de eficienta este pe aceasta masina, despre cum este etajata cutia, rapoarte scurte mai sport sau lungi, daca intr-adevar agata sau nu, etc)...si orice alte elemente care considerati ca ar m-ar ajuta sa-mi fac o parere despre masina...dar clara fara ambiguitati daca se poate...
In trecut, cand eram student, am mai avut si o Alfa 155 1.9 JTD de care am fost cred ca cel mai multumit dintre toate masinile pe care le-am avut pana in prezent (....si au fost cateva) cel mai tare ma uimit felul in care statea ca lipită pe sosea si motorul acela care parca era de curse...din pacate ne-am despartit cam repede (din motive fortate de imprejurari) insa si acum intorc capul cu regret dupa modelul asta...
Multumesc mult celor ce ma vor ajuta si astept comentariile voastre...probabil o sa pun si niste poze saptamana viitoare..

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 16:01 
Offline
User avatar

Joined: 21 Jun 2009, 16:29
Posts: 3784
Car: Carla
Location: Tim/Buc
:clapping: Nu pot sa-ti dau nicio informatie utila apropo de calitatile masinii, dar nu ma pot abtine sa nu te felicit pentru alegerea facuta. Va fi o adevarat incantare pentru noi sa o vedem pe la intalniri, daca vei decide sa ne-o prezinti.

_________________
Alfa Romeo GTV 2.0 V6 TB - Carla
“La Bellezza è lo splendore del Vero.”


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 16:25 
Offline
User avatar

Joined: 16 Jul 2008, 12:57
Posts: 637
Car: Alfa 75, 2.0 TS LE
Location: Oradea
Felicitari! Daca iti poti permite masina ca pret, consum, taxe - restul povestilor sunt gargara de forum!
:clapping:

_________________
ALFA 75, 2.0 TS, ASN
CROSSWAGON Q4 (zis si autobuzul scolii) R.I.P.
CROSSWAGON Q4 (BB)


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 16:41 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Bravo pt curaj ...
Sa nu mai rada lumea doar de mine cand ma duc la impozit :)

Sincer sa fiu , nu stiu cat de diferit se simte motorul fata de al meu , stiu ca e mai silentios cum zici si tu dar prea multe date nu am . Oricum , ai ales o masina deosebita iar la pachet cu decapotarea , cu culoarea rosie si tractiunea integrala cred ca te va incanta extraordinar de mult .


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 16:51 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
Valak Quote:
:clapping: Nu pot sa-ti dau nicio informatie utila apropo de calitatile masinii, dar nu ma pot abtine sa nu te felicit pentru alegerea facuta. Va fi o adevarat incantare pentru noi sa o vedem pe la intalniri, daca vei decide sa ne-o prezinti.
Multumesc!!...pareti mai entuziasmati decat mine!!! :D .....bineinteles ca o sa o aduc la intalnirile voastre si mi-ar face placere sa va cunosc si pe voi, care imi pareti un pic altfel decat ceilalti de pe alte forumuri de marci de masini pe unde am mai intrat, fiind interesat pana acum de alte marci (asta am constat din discutiile de aici de pe forum, pana si calitatea mistourilor si a ironiilor este alta, nu sunt grosolane si nu prea exista badaranisme) adica cum este alfa intre celelalte marci...un pic mai deosebita!....si stiti si voi, cum e turcu...si pistolul... :clapping:

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
e cam ceea ce trebuie ca masina de vara/weekend, pe forumurile de afara lumea prefera v6 in locul tbi ului fara retineri pentru ca este fara probleme fata de cel turbo.

desi acest v6 nu e din curtea alfei, vine cu integrala si se pare ca e foarte bun, banuiesc ca asta a fost un motiv la achizitie.

eu pot sa zic ca ma bucur, inca un posesor de Q4 ingroasa randurile, in mod sigur va fi un cabrio foarte sigur la drum si foarte puternic, practic ai ales foarte inteligent.

cu un v8 in batatura banuiesc ca acest 3.2 va fi chiar economic :clapping:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 18:50 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
comanr Quote:
e cam ceea ce trebuie ca masina de vara/weekend, pe forumurile de afara lumea prefera v6 in locul tbi ului fara retineri pentru ca este fara probleme fata de cel turbo.

desi acest v6 nu e din curtea alfei, vine cu integrala si se pare ca e foarte bun, banuiesc ca asta a fost un motiv la achizitie.

eu pot sa zic ca ma bucur, inca un posesor de Q4 ingroasa randurile, in mod sigur va fi un cabrio foarte sigur la drum si foarte puternic, practic ai ales foarte inteligent.

cu un v8 in batatura banuiesc ca acest 3.2 va fi chiar economic :clapping:

...am mai multe V8-uri (inca un Range de 3.6 si un Mercedes 560 SEL)...asta-i chiar cel mai micut...poate asta o sa-i ramana si numele Micutul :clapping:

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 20 Oct 2011, 20:12
Posts: 5271
Car: 156
Location: Galati
sa stii ca exista foarte multe persoane care te urasc :lol: :clapping:

_________________
Alfa Romeo Crosswagon Image

nu este deajuns sa detii o Alfa Romeo sau mai multe ca sa fii alfist.....

Go further! AlfaClub.ro is about support!



Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 19:56 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
Așteptăm impresii si poze după ce intra in posesia ta.
Bine zice comanr :D
Cred ca e primul spider din club de după 2007.

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 21:29 
Offline
User avatar

Joined: 26 Apr 2010, 11:58
Posts: 280
Car: ALFA ROMEO 155
Location: Bucuresti
Mie mi-a placut cum ai descris 155-ul :D
Spider-ul mi se pare ca are cam putini km, inainte de al achizitiona mergi si fa-i o verificare :sig:


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 21:46 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
Stefan155 Quote:
Mie mi-a placut cum ai descris 155-ul :D
Spider-ul mi se pare ca are cam putini km, inainte de al achizitiona mergi si fa-i o verificare :sig:
unde as putea sa-i fac o verificare si cum?

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 22:12 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
AutoItalia de pe blvd. Timisoara pentru un control de rampa.

Trimis de pe al meu 937 HER

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 22:37 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Sper sa nu fie prematur, dar eu te felicit pentru achizitie, e o masina de vis!
Din pacate motorizare ca a ta nu vei gasi pe aici pe la noi, singurul care imi vine in minte acum este userul soso din Cluj, el insa are 159. Asa ca sfaturi sau povesti despre modelul si motorizarea asta nu prea avem de impartasit, poate vei vrea tu sa o faci dupa ce vei cunoaste masina mai bine.
Rosie zici?! :dribble:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:00 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
Hermanoli Quote:
AutoItalia de pe blvd. Timisoara pentru un control de rampa.

Trimis de pe al meu 937 HER

Multumesc pentru informatie, insa pana nu o achit nu pot sa o iau sa-i fac verificarea respectiva la un service, masina fiind recuperata de o firma de leasing de la utilizatorul acesteia pentru neplata ratelor (un mosulet care a facut 2 drumuri in Grecia, dupa cum spune reprezentantul firmei de leasing, aici recunosc cliseul folosit de samsari) si timp de 3-4 ani cat au incercat sa o vanda a stat intr-un depozit cu bornele scoase si miscata doar din cand in cand pentru prezentare. Insa masina a fost cumparata de noua de la PeruggiaItalia (asta am verificat) si arata de 6000 km, atat cat ma pricep eu sa ma uit (uzura pedalier, volan, scaun sofer, compartiment motor, discuri frana), mai are inca pana si folia care acopera pragurile interioare de aluminiu inscriptionate Pinifarina.

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Last edited by alegros on 09 May 2014, 23:09, edited 1 time in total.

Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:04 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Daca ai istoricul masinii atunci din punctul meu de vedere n ai ce control sa i mai faci. Oricum masina o sa i fie schimbate uleiuri, filtre, verificat distributie (lantz parca) etc. Masina este cumva stata si pe la Gradina Icoanei?

Trimis de pe al meu 937 HER

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:06 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Tot la Perugia poti afla si istoricul ei . Si a mea tot de la ei a fost luata , am fost si mi-au zis tot ce s-a facut pana am luat-o eu .


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:13 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
Hermanoli Quote:
Daca ai istoricul masinii atunci din punctul meu de vedere n ai ce control sa i mai faci. Oricum masina o sa i fie schimbate uleiuri, filtre, verificat distributie (lantz parca) etc. Masina este cumva stata si pe la Gradina Icoanei?

Trimis de pe al meu 937 HER
cred ca da dupa cate am inteles pe acolo au ei un sediu si au expus-o la vedere pentru vanzare (de unde s-a procopsit si cu niste gropite pe capota porbagajului de la niste castane cazute se pare)

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 09 May 2014, 12:45
Posts: 79
Car: Spider 3.2 JTS V6
Location: Bucuresti
mugurel Quote:
Tot la Perugia poti afla si istoricul ei . Si a mea tot de la ei a fost luata , am fost si mi-au zis tot ce s-a facut pana am luat-o eu .
Am verificat la Perugia, dar in afara de vanzare nu este inregistrata cu nici o interventie (reparatie, schimb ulei sau revizie)

_________________
Spider 3.2 JTS V6
Range Rover 4,4 TDV8 biturbo
Range Rover 3.8 TDV8 biturbo
Mercedes Benz 560SEL V8
Toyota Pikup 2,5
Daihatsu Cuore 1.0


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:19 
Offline

Joined: 29 Nov 2009, 11:10
Posts: 1602
alegros Quote:
insa pana nu o achit nu pot sa o iau sa-i fac verificarea respectiva la un service
Ideal ar fi sa ii faci o verificare completa pana sa o iei, evident cu acordul proprietarului, etc...

_________________
MY22 Giulia Quadrifoglio
MY03 156 GTA
SQ5 hybrid / Xtrail
---------------------------------
MY17 Giulia Quadrifoglio
MY07 159 2,4


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:21 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Cand am vazut eu masina ultima data parcata acolo, prin 2012, era impecabila. Sper ca destinul ei sa ia calea pe care o merita! Astept cu interes sa i deschizi un topic de prezentare ;)

Trimis de pe al meu 937 HER

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:31 
Offline
User avatar

Joined: 04 Jun 2009, 11:18
Posts: 7813
Car: GTV 916 2.0 TS
Location: Bucuresti
Hermanoli Quote:
Cand am vazut eu masina ultima data parcata acolo, prin 2012, era impecabila. Sper ca destinul ei sa ia calea pe care o merita! Astept cu interes sa i deschizi un topic de prezentare ;)

Trimis de pe al meu 937 HER
Eu cred ca am vazut-o si anul trecut la Icoanei . Cu afis in geam .

Hermanoli ... Pai asta ce e ? Lipsesc poze doar . Speram ca luni sa ne delecteze cu doua trei poze :peace:
Si apropos , mai e cineva care tre sa faca un topic de prezentare :ziped:


Top
   
PostPosted: 09 May 2014, 23:34 
Offline
User avatar

Joined: 23 Jan 2009, 00:32
Posts: 2202
Car: Il Duce
Location: Bucuresti
Mda, greseala mea, lipsa pozelor m a "prostit"!

Trimis de pe al meu 937 HER

_________________
Rolling:
Alfa Romeo GT 3.2 V6 - Instagram

GTA's are very much a 'labour of love'....and a great emptier of our wallets - AO member

Gone:
Alfa Romeo GTV 2.0 TS CUP
Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed


Top
   
PostPosted: 12 May 2014, 03:57 
Offline
User avatar

Joined: 16 Nov 2007, 22:09
Posts: 598
Location: Timisoara
alegros Quote:
(...) (lasand consumul si plata impozitului la o parte mi-ar placea sa cunosc parerile utilizatorilor de alfe cu acelasi motor referitor la cum se simte ca trage efectiv motorul, cat de repede urca in ture, multi zic ca suna intr-un anumit fel dar mie mi s-a parut ca din contra este prea silentios pentru un motor sport, zgomotul provenind defapt de la evacuare care si asta este cam prea linistita fata de ce ma asteptam eu, deasemenea unii zic ca acest motor ar fi cam demodat pentru momentul actual de unde si consumul mare raportat la performante, alti din contra ca ar fi ceva de vis, etc) dar tot am multe indoieli si nelamuriri si mi-ar place ca pana luni cand o voi ridica sa cunosc mai multe despre ea (despre calitatile transmisiei integrale, cat de eficienta este pe aceasta masina, despre cum este etajata cutia, rapoarte scurte mai sport sau lungi, daca intr-adevar agata sau nu, etc)...si orice alte elemente care considerati ca ar m-ar ajuta sa-mi fac o parere despre masina...dar clara fara ambiguitati daca se poate... (...)
Salut. Am avut o Brera cu motorul asta.
Ce pot sa iti spun... Motorul suna frumos, sus in ture. Evacuarea este extrem de silentioasa. Vrei alta evacuare :)
Motorul nu este demodat, are injectie directa, axe cu pozitie variabila. Motorul nu este foarte apreciat, mai ales de fanii Alfa, pentru ca nu este un motor original Alfa. E preluat de la Holden (Australia) unde are 3.6 litri, trimis in America la Crysler unde se reduce la 3.2 litri si se monteaza toate piesele Alfa Romeo. E un motor modificat mult fata de cel original de cei de la AR dar puristii comenteaza.
Motorul merge bine, consuma destul de mult (la condus sportiv in oras sta pe la 20l/100km iar afara in Romania undeva la 14-16l/100km, autostrada 10-11l/100km). Rapoartele in cutie sunt prea lungi si foarte prost gandite, pentru o masina sport. Sistemul 4x4 e bun, chiar prea bun cateodata. Indiferent de cauciucuri si de suprafata de rulare o sa fi perfect multumit. Asta daca nu vrei sa faci drifturi sau alte manevre. Nu ai nici o sansa pe asfalt. Pe gheata in schimb e superba ;)
Masina sta foarte bine pe strada desi e extrem de grea.

Ca si concluzie: daca iei in calcul rapoartele din cutie, transmisia integrala, modul cum raspunde masina, greutatea, modul in care sta pe strada... Nu e o masina sport. E un GT. Poti sa pleci cu masina pana la Paris si inapoi si va fi spectaculos. Dar daca vrei sa te dai cu un Golf GTI de 200 de cai... Iei bataie. Daca vrei sa mergi pe circuit... Nu. :)

Sa o folosesti cu placere. Daca ai vreodata drum prin Timisoara, da un semn si stam de povesti oricat ;)

_________________
“The only way to get smarter is by playing a smarter opponent.”


Top
   
PostPosted: 12 May 2014, 09:30 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4236
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Mai bine de atat nu putea sa o spuna nimeni. Cel mai incantat cred ca vei fi de sistemul q4, asta daca vei iesi cu ea si iarna, cand vei afla cat de capabila este. Pana la urma, ai luat-o ?

Btw, :wave: zappere !

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 12 May 2014, 11:32 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
Zappere nu te-am mai vazut de asa mult timp ca mi-a scapat ca avusesei si tu 3.2. :oops:
Profit de ocazie sa te salut, cu ce te mai dai acum? :wave:

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 155 posts ]  Go to page 1 2 3 4 57 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]