It is currently 28 Apr 2024, 02:52

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: 14 Jun 2023, 18:30 
Offline
User avatar

Joined: 15 May 2014, 11:19
Posts: 20
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Buna ziua,

Pentru detinatorii de Brera care au probleme cu aburirea stopurilor, va prezint o solutie alternativa.
Pana acum stiam doar 2 metode pentru rezolvarea acestei probleme: stopuri noi sau gauri in partea de jos a stopului.
Cum nu mi-a placut nici una din solutii am incercat o alta rezolvare, respectiv confectionarea unor garnituri de etansare.
Pana acum "coafura rezista" si nu am probleme cu stopurile dupa spalarea masinii.


Attachments:
poza3.jpg
poza3.jpg [ 191.3 KiB | Viewed 545 times ]
poza4.jpg
poza4.jpg [ 229.55 KiB | Viewed 545 times ]
Top
   
PostPosted: 15 Jun 2023, 09:20 
Offline
User avatar

Joined: 01 Jun 2010, 14:34
Posts: 1600
Car: GTV
De cat timp le-ai montat?

_________________
Alfa Romeo 156 2.5 V6
Alfa Romeo GTV 2.0
ex:Alfa Romeo 159 2.4


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2023, 13:39 
Offline
User avatar

Joined: 15 May 2014, 11:19
Posts: 20
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
De 2 saptamani. In acest interval am spalat-o de 2 ori si nu am avut probleme. Daca apar probleme o sa anunt.


Top
   
PostPosted: 15 Jun 2023, 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3169
Bun. Posteaza update-uri sa vedem dacă trece testul timpului, cat durează minunea.

Din ce material sunt facute?

Cauza sursa, in opinia mea: scurgerea este deficitara. Ajunge apa unde nu ar trebui. Nu s-au mai preocupat sa faca eforturi pt a o directiona undeva. Se duce cum vrea ea, practic.

E suficient sa ajunga la cablaj si de acolo, incet isi face loc si o găsești in stop.

Eu am in plan sa sigilez cumva stopurile in partea de sus (nu stiu cum, probabil o sa merg pe banda adeziva rezistenta la apq in prima faza). Doar ca asta nu e tot, cumva trebuie sa gasesc o solutie sa directionez apa, sa se duca sub masina, nu aiurea. ... trebuie sa mq bag sub ea oricum pt asta. Postez cand ma incumet sa ma apuc de ea.

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 16 Jun 2023, 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 15 May 2014, 11:19
Posts: 20
Car: Alfa Romeo Brera
Location: Bucuresti
Astazi am spalat masina din nou masina. Stopurile - fara probleme.

Pentru cine doreste sa mearga pe varianta prezentata de mine va prezint mai jos detaliile:

1. Nimeni,(sau n-am gasit eu o firma), nu se incurca faca 2 garnituri de etansare din cauza volumului de productie. Asa ca, disperat fiind, am apelat la un CIZMAR (sa nu radeti :));
2. Am demontat stopul, luat garnitura de rigoare si cizmarul a facut un model pe un carton mai gros cu toate gaurile si decupajele;
3. Urmatoarea problema a reprezentat materialul. La garnitura originala, materialul este un fel de "cauciuc spongios" cu o grosime cam de 4-5 mm care nu se gaseste usor. Pana la urma am gasit o firma care vinde acest material. Pentru cine doreste sa faca garniturile din acest material va ofer mai jos datele firmei;
4. La sfatul cizmarului am mers pe un cauciuc mai dens cu o grosime de 5mm care il avea pentru pantofi;
5. Toate decupajele si gaurile le-a facut cu dalti si preducea de aceea si aspectul lor cam urat. I-a luat cam 5 zile sa le faca pe motiv de lipsa de timp;

Garniturile m-au costat 200 Ron.

@goldfinger
Ai dreptate in privinta drenajului apei. Este un "canal de drenaj" dar l-am gasit complet blocat. Cred ca, din cand in cand, trebuie demontate stopurile si curatat.

Mai jos gasiti oferta si datele firmei gasite de mine pentru cauciucul buretos:

Va putem livra placa cauciuc buretos gr.5mm x 960x2000mm
Pret - 264 lei/placa + TVA

Cu stima/ Best regards,
Tudor Sahanovschi

SC INDSTEL TECHNO SEAL SRL
Jupanesti, poz.069,
com.Ciresu,Mehedinti,Romania
tel: +40 722 841997
+40 726 306952
Pentru mai multe informatii vizitati si noul nostru site:
http://www.materiale-etansare.ro
www.indstel.ro
office@indstel.ro
comercial@indstel.ro


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]