It is currently 21 May 2024, 16:08

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 453 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 519 Next
Author Message
PostPosted: 11 Nov 2010, 12:18 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
Putea sa aiba si peste 2 tone si sa nu se miste ca tot vroiam sa mi o cumpar. Citisem la cineva mai demult " I would rather push an alfa than drive a vw"...o fi dus la extrem citatul dar ma regasesc in el...cand a fost vorba sa imi ia ai mei prima masina,bineinteles ca VW a fost pe primul loc...de alfa nici nu se punea problema,asa ca le am explicat frumos ca mai bine nu imi mai cumpara nimic decat sa ma trezesc cu o cutie cu care sa merg in scarba...si asa am ajuns la o frantuzoaica. Multi m au catalogat, a ca esti fitoasa,ca mai ai si pretentii dupa ce ca nu iti cumperi tu masina,ca vrei alfa,aia nu e masina etc....acum a venit momentul sa imi fac damblaua, o sa astept oricat e nevoie ca sa imi cumpar masina asta,chiar nu vreau nimic altceva. :D Pt pasiunea asta nebuna pe care nu mi o poate intelege decat alt nebun,trebuie sa ii multumesc prietenului meu si GTV-ului lui si unui amic cu un 147 GTA. Ma bucur sincer ca asa de putini romani inteleg ce inseamna alfa romeo,masinile astea nu sunt pentru tot poporul.


Top
   
PostPosted: 11 Nov 2010, 15:46 
Offline
User avatar

Joined: 23 Oct 2010, 10:21
Posts: 255
Car: VW TIGUAN 2.0 TDI
Location: Sfantu Gheorghe
@valerica: Bine v-am gasit! Nu zic ca nu fac nimic cu Brera, insa este atat de bine desenata de Giugiaro incat fac numai modificari fine, "light", sa nu o stric
@Slashy:166 si GTV am avut si eu acum cativa ani, de atunci m-am indrogostit de Alfa. Am avut un Punto 1.9 JTD din 2001 care a ramas in familie la cumnatul meu si pot sa zic ca masina in cei 5 ani decand este la noi s-a comportat exemplar, in conditii in care cine nu a vrut nu a condus-o. Si atunci unde e presupusa lipsa de fiabilitate? Cand cineva se ia de masinile italiene, arat spre Punto, carausul familiei...
Buna asta "I would rather push an alfa than drive a vw" :clapping:

_________________
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" ~ 210 CP/460 Nm
EX - ALFA ROMEO BRERA "LA RAGAZZA ROSSA" ~ 240 CP/580 Nm - ILuzoriu stg2

Image


Top
   
PostPosted: 14 Nov 2010, 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
ace117 Quote:
Si atunci unde e presupusa lipsa de fiabilitate? Cand cineva se ia de masinile italiene, arat spre Punto, carausul familiei...
Buna asta "I would rather push an alfa than drive a vw" :clapping:
Sa fie in capul lor aceasta lipsa de fiabilitate,nu vreau sa ajunga toti romanasii sa isi ia alfa. Eu una stiu ca am mers pana acum cu urmatoarele masini: GTV, 166, 156 GTA, 147 GTA etc etc si nu au nicio legatura cu modul in care sunt descrise de romani. Da,sunt niste masini mai sensibile,nu poti trece ca melteanul liniile de tramvai cu 90 la ora,nu poti da in toate gropile ca nesimtitul...pt asta exista alte masini....si apropo de gropi,eu am luat din greseala o groapa cu acel GTV....crede ma ca daca eram cu peugeotul meu,imi ramanea roata acolo...la alfa doar a sarit fata casetofonului,ca sa intelegi cat de naspa a fost si ghici ce,nu a avut absolut nimic :P masina rezistenta domne :D


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 00:58 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15205
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Eh, hai nici sa nu exageram si sa scoatem Alfa mama fiabilitatii in detrimentul celorlalte marci..

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 08:27 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
ALXege Quote:
Eh, hai nici sa nu exageram si sa scoatem Alfa mama fiabilitatii in detrimentul celorlalte marci..
A stai linistit ca nici nu incercam asta:))) doar vroiam sa subliniez ca daca stii cum sa mergi cu ele,nu intampini toate problemele de care se plang unii


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 08:36 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
Slashy Quote:
ALXege Quote:
Eh, hai nici sa nu exageram si sa scoatem Alfa mama fiabilitatii in detrimentul celorlalte marci..
A stai linistit ca nici nu incercam asta:))) doar vroiam sa subliniez ca daca stii cum sa mergi cu ele,nu intampini toate problemele de care se plang unii
Abia aştept să fii nevoită să schimbi un bec... :lol:


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 09:15 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
Jaggguar Quote:
Slashy Quote:
ALXege Quote:
Eh, hai nici sa nu exageram si sa scoatem Alfa mama fiabilitatii in detrimentul celorlalte marci..
A stai linistit ca nici nu incercam asta:))) doar vroiam sa subliniez ca daca stii cum sa mergi cu ele,nu intampini toate problemele de care se plang unii
Abia aştept să fii nevoită să schimbi un bec... :lol:
hahah sa fiu eu nevoita sa schimb doar becuri,sunt experta. In 2 ani am schimbat la a mea de 3 ori toate becurile farurilor si de 2 ori cele de pe spate :lol:


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 11:55 
Offline
User avatar

Joined: 11 Aug 2010, 13:40
Posts: 130
Car: AR 156 FL
Location: Iasi
Stie Jaggguar ce zice :lol: Am si eu sa schimb un bec de pozitie fata, cand am fost ultima data la service cu alte probleme, i am zis sa schimbe si becul respectiv. Ce fata a facut ala, norocul lui ca nu aveau pe stoc becuri de pozitie :roll:


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 19 May 2008, 23:49
Posts: 7424
Car: 156GTA/Giulia QV
Location: Bucuresti
cred ca nu ati auzit de renault..sau altele. la 56 FL l-am schimbat in 3 min. si nu cred ca e o tragedie o schimbare de bec.

_________________
Service/Diagnoza/Piese
contact: 0756044202

------------------------------

Maserati 4200 Coupe Cambiocorsa
Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde Montreal
Alfa Romeo 164 3.0 v6 Q4
Alfa Romeo 166 3.2 v6 24v TI
Alfa Romeo 156 GTA 3.2 v6 24v
Alfa Romeo 156 2.0 JTS Scuola Sportiva
Ex many others…


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jul 2006, 15:34
Posts: 623
Car: 159TI
Location: Bucuresti/Bruxelles
tzzivii Quote:
cred ca nu ati auzit de renault..sau altele. la 56 FL l-am schimbat in 3 min. si nu cred ca e o tragedie o schimbare de bec.
Las ca te vad eu cand va trebui sa schimbi la 147 ;)
Ontopic: la Brera banuiesc ca e ca la 159 - e chiar lejer, daca am reusit si eu...

_________________
Image
1 5 9 T I
There are many things in life that attract the eyes but very few capture the heart


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 13:47 
Offline
User avatar

Joined: 19 Mar 2008, 11:33
Posts: 1755
Location: Brasov
marp Quote:
Las ca te vad eu cand va trebui sa schimbi la 147 ;)
:goodpost:
Offtopic:
La 147 e crunt. Nu sunt eu chiar foarte îndemânatic, dar nici două mâini stângi n-am. Şi cum se arde câte un bec odată pe an, de fiecare dată uit cum l-am schimbat data trecută, prin urmare mă chinui câte-o jumătate de oră. Înjurând toată Italia şi pe Giusseppe ăla care a proiectat partea aia fără să ia în considerare că becurile se mai şi ard...Am povestit odată p-aici că ultimul bec pe care l-am schimbat (de fază scurtă pare-mi-se), l-am schimbat în faţă la OMV, cu nişte indivizi care stăteau în geam la cafea şi se uitau nedumeriţi la mine, convinşi fiind (cred eu), că în timpul ăla mi-am schimbat motorul.
@madkat: eu am auzit numai de la tine că la megan e mai aiurea (şi io le ziceam alor mei când luam câte un 5 că Gigel, colegul de bancă a luat 4. :roll: )


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 14:16 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
mmm, poate la facelift. Eu chiar am 2 maini stangi si am reusit sa schimb becurile alea de pozitie. Parca trebuia rotit si tras. Pe de alta parte mi-a luat vreo 2 ore schimbarea filtrului de polen si de atunci las pe altii sa faca asta.

_________________
Alfa 147 1.6 120 cp


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 18:29 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 01:12
Posts: 1567
Car: Brera
Location: Iasi / Fortezza di prato :)
marp Quote:
La Brera banuiesc ca e ca la 159 - e chiar lejer, daca am reusit si eu...
Nu stiu cum o fi la 59 pe spate dar la brera trebuie data lampa jos de pe maisna pt a schimba orice bec (doar pe spate) e urat dar nu foarte greu.

_________________
My world:
Image
Nu port bijuterii - Le conduc :
Brera 2,4 - Fiara my precious
156 1,9 - ALFred first love


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 19:35 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6628
Location: Brasov... oarecum.
dobermann Quote:
... la brera trebuie data lampa jos de pe maisna pt a schimba orice bec (doar pe spate) e urat dar nu foarte greu.
cred ca intr-o revista am gasit o lista cu masini si cum se schimba becurile. erau unele la care tre sa dai faru jos cu totul, unele la care recomanda ca aceasta operatiune sa se faca doar de catre personal specializat, altele la care ai nevoie de scule ca sa faci operatiunea asta.

si ca sa nu fiu total offtopic: eu iti recomanda o brera tbi :mrgreen:

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 15 Nov 2010, 20:58 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
yux_mm Quote:

si ca sa nu fiu total offtopic: eu iti recomanda o brera tbi :mrgreen:
Sigur,eu te cred ca mi o recomanzi,mi o recomand si eu singura,pacat ca nu am si banii necesari ca sa o cumpar :lol: La fel de misto e si noul motor de 2.0jtdm de 170 de cai,cel putin din punct de vedere al consumului e parfum :D


Top
   
PostPosted: 19 Jan 2011, 21:21 
Offline

Joined: 01 May 2009, 14:46
Posts: 24
Location: Iasi
Noroc tuturor. Am intrat pe acest post din pura curiozitate, deoarece as fi in aceeasi situatie ca si Slashy. Si v-as ruga sa ne spuneti , in afara de schimbarea becurilor, ce alte probleme / dificultati ar putea aparea la o Alfa Brera?

De ex:
Costuri Consumabile / Intretinere.
La ce anume ar trebui sa ne uitam cand vrem sa cumparam o Alfa Brera Second
Anumite detalii de care altcineva, decat pasionatii de Alfa, n-ar sti :).

Daca este deja un topic dedicat imi cer scuze, voi mai rasfoi forum-ul.

Cu stima


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 13:43 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
Hello si bun venit pe forum. :) Ce pot eu sa iti spun in legatura cu intrebarile tale e faptul ca intretinerea,piesele etc sunt scumpe,chiar foarte scumpe....dar nah,cand ai o obsesie (in cazul meu) parca nu te mai gandesti la niciun cost. In schimb si eu as fi interesata sa stiu la ce trebuie sa ma uit exact la masina cand ma duc sa o vad si sa o testez. Ca la orice marca,au si ele chichitzele lor de care trebuie sa stii ca sa iti dai seama daca totul e ok sau nu.


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 13:53 
Offline
User avatar

Joined: 17 Jul 2008, 19:33
Posts: 1524
Car: Mercedes C Coupe
Location: Berlin
Slashy Quote:
Hello si bun venit pe forum. :) Ce pot eu sa iti spun in legatura cu intrebarile tale e faptul ca intretinerea,piesele etc sunt scumpe,chiar foarte scumpe....dar nah,cand ai o obsesie (in cazul meu) parca nu te mai gandesti la niciun cost. In schimb si eu as fi interesata sa stiu la ce trebuie sa ma uit exact la masina cand ma duc sa o vad si sa o testez. Ca la orice marca,au si ele chichitzele lor de care trebuie sa stii ca sa iti dai seama daca totul e ok sau nu.
Scumpe raportat la ce? Ar fi mai ieftin de intretinut un Nissan 350Z, de exemplu ? Cand te gandesti sa-ti iei o masina care stock noua costa 30000 euro sau mai mult, nu te poti gandi la preturi mici la intretinere.

_________________
Mercedes C Coupe 192 HP
ex: Alfa 156 SW 2.0TS, 2000
Alfa 156 SW 2.4 JTD 20v, 2003


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 14:20 
Offline
User avatar

Joined: 09 Sep 2010, 10:01
Posts: 3187
orice alfa e scumpa la intretinere daca esti pasionat... Sunt atat de mult exemple chiar aici pe forum, oameni care au bagat destui de multi bani din pasiune pentru alfa romeo :clapping:

_________________
"If you can't go fast with 90 horsepower, 900 horsepower won't help you" - B.H.


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 17:18 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4238
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Asa e, sunt scumpe, la logan e mai ieftin :lol: Scuze, dar nu m-am putut abtine la asa o remarca, asa raspuns.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 17:47 
Offline

Joined: 01 May 2009, 14:46
Posts: 24
Location: Iasi
Multumesc de raspunsuri pana acum.
Sunt curios mai mult de celelalte probleme ridicate in primul meu post, decat de preturile consumabilelor, daca ma puteti ajuta :D.

Numai bine,
Mihai


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 18:06 
Offline
User avatar

Joined: 30 Mar 2007, 01:12
Posts: 1567
Car: Brera
Location: Iasi / Fortezza di prato :)
Pai in primul rand trebuie sa-ti placa si sa fii convins ca o vrei. Asta e cel mai important lucru cand o vezi prima data, apoi o testezi ca pe orice alta masina : daca trage, daca troncane daca a fost lovita daca are erori in bord etc sau mergi cu un alt alfist s-o probezi.
De intretinut comparativ cu 156 (ca altceva n-am mai avut) binenteles ca e mai . EX: brat superior brera = 600 lei. brat uperior 156 = 180 lei. Da na mofturile costa :naughty:

_________________
My world:
Image
Nu port bijuterii - Le conduc :
Brera 2,4 - Fiara my precious
156 1,9 - ALFred first love


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 18:08 
Offline
User avatar

Joined: 09 Nov 2010, 08:54
Posts: 15
Location: Bucuresti
georgeg Quote:
Asa e, sunt scumpe, la logan e mai ieftin :lol: Scuze, dar nu m-am putut abtine la asa o remarca, asa raspuns.
Ma refeream la faptul ca raportat la alte marci, Alfa Romeo este scumpa in sensul ca preturile pieselor sunt mari si crede ma ca stiu chestiile astea de la oameni care au alfa romeo,nu doar citesc pe net si isi dau cu parerea. La fel cum e si la frantuzesti. Probabil ca m am exprimat eu gresit sau mai degraba aici daca ai o parere diferita fata de a altora,esti luat la misto. Comparatia cu nissan 350z nu are logica...dar in fine,e mai usor sa fii "smecher" si ironic. Nu o sa mai deranjez. Multumesc celor care pana acum au preferat sa ajute.
PS: nu m am plans de preturi,doar am facut o constatare.


Top
   
PostPosted: 20 Jan 2011, 19:13 
Offline
User avatar

Joined: 29 Oct 2008, 12:44
Posts: 6628
Location: Brasov... oarecum.
orice masina e scumpa la intretinere, mai ales una SH. si asta raportat la veniturile noastre de oameni simpli. inainte sa facem remarci asupra pieselor la alfa sa aruncam un ochi si in ograda concurentilor, nu!?

_________________
147 1.9 Mjet 16V
166 3.2 v6


Top
   
PostPosted: 21 Jan 2011, 11:00 
Offline
User avatar

Joined: 04 Dec 2006, 20:12
Posts: 4238
Car: 156
Location: Bucuresti-Tulcea
Slashy Quote:
georgeg Quote:
Asa e, sunt scumpe, la logan e mai ieftin :lol: Scuze, dar nu m-am putut abtine la asa o remarca, asa raspuns.
Ma refeream la faptul ca raportat la alte marci, Alfa Romeo este scumpa in sensul ca preturile pieselor sunt mari si crede ma ca stiu chestiile astea de la oameni care au alfa romeo,nu doar citesc pe net si isi dau cu parerea. La fel cum e si la frantuzesti. Probabil ca m am exprimat eu gresit sau mai degraba aici daca ai o parere diferita fata de a altora,esti luat la misto. Comparatia cu nissan 350z nu are logica...dar in fine,e mai usor sa fii "smecher" si ironic. Nu o sa mai deranjez. Multumesc celor care pana acum au preferat sa ajute.
PS: nu m am plans de preturi,doar am facut o constatare.
Atunci daca stii de la oameni care au alfa e bine, pentru ca noi suntem doar unii care ne-am adunat aici pentru ca nu ne primeau pe fortiuning !

Doar atat te intreb :cat costa un litru ulei pentru Alfa Romeo diesel si cat costa unul pentru TDI, sa spunem ?

Nu ma intelege gresit, nu am nimic personal cu tine, doar ca m-am saturat pana peste cap de ideile astea preconcepute sau auzite de la "oameni care au alfa" inmatriculate pe T(e)X(as) si pentru care "alfele e scumpe la intretinere dom'ne".
Cand se face o astfel de afirmatie trebuie sustinuta cu argumente concrete, nu cu chestii auzite.
Cel mai bine e sa iti urmezi inima, ia-ti alfa daca iti place, bucura-te de ea, vei avea parte de multe trairi placute alaturi de ea...restul nu prea mai conteaza.

_________________
Stelvio 2.2Mjet 210hp Q4 Veloce
156 3.2v6 24v GTA
ex: Giulietta M-air TCT 170hp
ex: 156 3.0 v6 racecar
ex: 159 2.4 Q4 TI
ex: 156 2.0 JTS
ex: 147 1.6ts 120cp


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 453 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 519 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]