It is currently 27 Apr 2024, 18:30

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
PostPosted: 07 Aug 2021, 10:24 
Offline

Joined: 07 Aug 2021, 09:24
Posts: 3
Salut, mașina în cauza este alfa romeo 159, 1.9jtdm 8v 116cp. De ceva timp motorul a început sa meargă în suturi în jurul a 2000 rpm. Problema apare în toate treptele de viteza fiind mai pronunțata în treptele 1 2 3 4 doar atunci când incerc sa țin turația constantă în jurul a 2000 rpm. Dacă apăs pedala mai tare sa cresc turatia simptomele dispar, apărând iarăși dacă încerc sa o țin din nou constant. La 3000 rpm problema dispare complet. La diagnoza nu are nici o eroare, am schimbat egr-ul cu unul nou MagnetiMarelli, cel vechi era perfect funcțional dar am zis ca poate este bătrân și nu o mai face servici, am recondiționat turbina și reglata pe stand, am verificat injectoarele pe stand Bosch, sunt toate în parametri, dpful este activ, face regenerări, nu a fost aprins niciodată în bord, eșapamentul este curat, senzor map curat, maf curat, spălat cu spray de maf-uri, regulatorul pompa cr este schimbat cu unul nou tot Bosch. Am pozat câțiva parametri când apar simptomele. Pe grafic se vede ca egr-ul închide și deschide în repetat ducând la aceste șuturi. Odată cu șuturile astea se vede pe ceasul de boost ca presiunea scade puțin ori de câte ori egr-ul deschide circuitul de gaze ducând la pierderea presiunii în admisie. O sa încerc sa pun cumva pozele, momentan nu reușesc sa le încarc.


Top
   
PostPosted: 07 Aug 2021, 10:31 
Offline

Joined: 07 Aug 2021, 09:24
Posts: 3
Astea sunt graficeleImageImageImage

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk



Top
   
PostPosted: 09 Aug 2021, 17:08 
Offline

Joined: 07 Aug 2021, 09:24
Posts: 3
Problema rezolvata, egr-ul cumpărat nou MagnetiMarelli este o panarama, se vede după calitatea lucrăturii, am cumpărat alt egr pierburg și merge perfect. Nu cumpărați egr ieftin ca nu merge.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk



Top
   
PostPosted: 09 Aug 2021, 17:26 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Bine ca ai rezolvat. :wave:

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]