It is currently 28 Apr 2024, 02:00

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Caseta directie
PostPosted: 28 Mar 2021, 14:22 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Stie cineva cand se poate reconditiona o caseta de directie si cand nu se mai poate ?
Ultima data cand am facut unghiul de fuga ,cel care la facut ,a zis ca am un joc pe stanga din caseta ,el a spus ca sunt multe masini cu acest joc , unghiul de fuga era ok ,asa ca nu si-a batut capul prea mult ,mai mult misca de volan decat sa stea pe sub masina.

De ceva timp vedeam mai atent acest joc ,cand ridicam roata stanga si miscam de roata staga-dreapta ,pur si simplu se misca din bieleta , acum ceva timp am desfacut burduful casetei , l-am tras catre capatul de bara , sa vad mai bine de unde este jocul , si cand misc de roata ,capatul din stanga al casetei are un joc pe lateral.

Am mai verificat o caseta de 166 , era alt cod dar vreau sa zic ca si aceea avea joc in stanga , in dreapta era teapana , dar in stanga se simtea si acolo un joc , la mine se simte mai mult ca amplific jocul tragand de roata , daca trageam doar de capatul stang al casetei nu se simtea jocul asa de mare.

A desfacut cineva o caseta ? Am vazut ca se gasesc kituri de reparatie pentru casete ,care sunt formate mai mult din garnituri si bucsi din material asemantor cu plastic sau teflon ,dar nu am gasit si parti metalice care se pot uza in caseta.


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 31 Mar 2021, 19:58 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Asa arata jocul casetei : https://www.youtube.com/watch?v=uITrNn_wlKw , daca burduful nu este tras ,se poate da vina pe bieleta , este bine, ca daca se trage de roata ,aceasta amplifica ceva mai bine jocul ,decat sa se traga doar de caseta .


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 31 Mar 2021, 21:33 
Offline
User avatar

Joined: 10 Oct 2008, 20:12
Posts: 4304
Car: Alfa Romeo GT BL
Location: 47.1528378,27.588692
Gasesti tot pe youtube cam cum arata o caseta desfacuta, iar de reconditionat sunt sigur ca gasesti la tine in oras sau in zona. Iar unghiul de fuga nu cred ca l-ai reglat ca nu ai cum. Cel mai probabil paralelismul si cam atat.

_________________
Alfa Romeo GT 2.0 JTS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
EX: Alfa Romeo 156 2.0 TS
Redline it once a day, keeps the mechanic away 8)


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 02 Apr 2021, 21:25 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
O sa caut un service care se ocupa de asa ceva ,sa verifice caseta ,daca se poate reconditiona cu un kit de garnituri (se gasesc pe net ,pana in 200 lei ) , in Constanta nu stiu , dar in Bucuresti vazusem pe net ca erau cateva firme care se ocupau cu casete de directie.
Cand ii vine randul ,o sa ma uit mai atent cat de greu se da jos caseta , ma gandesc ca trebuie scule speciale si nu se poate repara in regie proprie.

Probabil ca la reglarea geometriei pe fata ,nu a facut mare lucru din cauza jocului.

Dar inainte de toate ,incerc sa inlocuiesc doar bucsa casetei dupa stanga ,ca sa nu mai scot caseta , poate merge si se rezolva problema .


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 03 Apr 2021, 07:06 
Offline

Joined: 20 Dec 2018, 22:04
Posts: 128
Car: mitsubishi, alfa 166
Location: Otopeni, Bucuresti
Jocul pe care il reclami se datoreaza tachetului impingator uzat. Pinionul din prelungirea axului volan si cremaliera sunt tinute in angrenare de acest tachet impingator. De asemenea mai apare o uzura o cremalierei si a axului in pozitia de "jumatate" a casetei, acolo unde functioneaza in majoritatea timpului. Solutie de moment, se tareaza suplimentar arcul tachetului, se roteste axul cu 180 grade si jumatatea casei se muta cu 2 dinti (cu consecinta ca masina va vira mai mult intr-o parte decat in alta)


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 03 Apr 2021, 16:54 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Multumesc !

Eu credeam ca pot scapa ieftin , inlocuiam doar bucsa de teflon dupa stanga ,daca are asa ceva , cum este la Logan sau unele modele de Renault si scapam de joc , dar asa daca are joc din interior ,trebuie data jos si nu stiu daca o sa mai merge pacalita cu un kit de reparatie , credeam ca daca schimb bucsa mai deschisa la culoare prin care iese capatul din stanga al casetei , eliminam din jocul lateral si reduceam din jocul actual .
Era bine daca cei care vand kituri de reparatie ,puneau si ei pozele reale ale kitului de 166 sa vad daca au si acei tacheti , asa baga aceiasi poza la toate kiturile de Alfa .


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 04 Apr 2021, 15:14 
Offline

Joined: 20 Dec 2018, 22:04
Posts: 128
Car: mitsubishi, alfa 166
Location: Otopeni, Bucuresti
Nu ai bucsa in stg, angrenarea pinion cremaliera este cu joc 0 . Si e mentinut 0 de tachetul impingator cu arc care permite miscare relativa. (ti-e clar ca nu exista miscare intr-un angrenaj cu joc 0 sau daca ar fi s-ar face cu mare uzura, ptr scurt timp gripaj). Piniomul e lagaruit ferm (rotatie) iar cremaliera e lagaruita ferm (translatie) la capatul din dr si jumatate lagaruita, elastic, in dreptul angrenarii. Daca ai avea bucsa in stg (lagar ferm) nu ai avea control asupra jocului 0, consecinta imediata directie imprecisa si caseta zgomotoasa. Pe scurt, asa, sper ca ai inteles.
Din fericire tachetul impingator este dintr-o poliamida, se uzeaza pe suprafata cilindrica exteriora insa menajeaza alezajul din corpul casetei. Daca il gasesti nu e nevoie sa dai caseta jos, doar desfaci suruburile de prindere pe subcadru si din coloana volanului, o rotesti cat sa ai acces la dopul filetat al tachetului, scoti arcul schimbi tachet, gresezi si retarezi arcul cum l-ai gasit. Jocul in angrenare pinion cremaliera apare, mai rar, si daca axul pinionului are rulmentii uzati, catre volan rulment radial-axial obisnuit si in capatul celalat colivie cu ace. Asta nu o mai faci pe masina, trebuie data jos.
Daca aveti nevoie de reparatii casete directie la modul profesional recomand TRAMI srl, Targoviste. Lucrez cu Traian de 20 si de ani si nu a kixat niciodata. Pe vremuri avea atelierul in Italia si era un cosmar logistic sa-i trimit casete si sa le primesc inapoi.


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 05 Apr 2021, 12:25 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am văzut pe internet numai păreri bune despre firma , o sa le dau un telefon sa îmi zică cat mă costă să o recondiționeze .
O sa caut și în Constanța ,daca este cineva specializat in casete , nu la atelierele obișnuite de mecanica ,unde repara o casetă la câteva luni , ca să facă o constatare . Intre timp mă interesez daca acel tachet vine in setul de reparație al casetei sau se cumpără separat ,daca se găsește .


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 05 Apr 2021, 14:14 
Offline

Joined: 20 Dec 2018, 22:04
Posts: 128
Car: mitsubishi, alfa 166
Location: Otopeni, Bucuresti
Nu te agita, are Traian tot ce trebuie. Suna sa vezi daca are in stoc gata facuta si o trimiti pe a ta la schimb. Ultima data, in toamna, cand am avut nevoie eu, avea. Ca sa nu stai cu masina blocata cat dureaza curier dus -intors ia o ghioarsa scursa de la Agigea, doar sa nu fie ruginita cremaliera sau cojit cromul, i-o trimiti la facut. Cand o ai te apuci de inlocuit, cat ai fi de mocait in juma' de zi o rezolvi. Pe a ta o pastrezi sau o vinzi lui Traian sa scoti parleala.


Top
   
 Post subject: Re: Caseta directie
PostPosted: 06 Apr 2021, 17:23 
Offline

Joined: 07 Jun 2016, 22:25
Posts: 1057
Car: Alfa Romeo 166 2.0TS
Location: Constanta
Am vorbit cu meseriasul , si a zis ca daca volanul nu are cursa moarta , nu are rost sa dau jos caseta , proba se face cu rotile pe pamant ,daca acestea se misca la cea mai mica miscare a volanului ,este de bine , iar daca sunt ridicate ,se intampla sa aibe joc pe lateral din cauza arcului care impinge tachetul ,probabil atunci nu este presat prea tare. Dupa atatia ani este normal sa aibe o uzura , nu are cum sa fie ca noua , nu stiu la alte 166 ,daca au un joc vizibil cand misca roata stanga-dreapta cu ea saltata de stanga fata.

Singurele simptome ar fi :
1. In sensurile giratorii sa intamplat de doua ori sa trag de volan normal ,dar masina avea tendinta sa se duca putin catre exterior ,aici pot da vina si asfaltul umezit .

2.Tot in sens am simtit ca o mica smucitura cand am indreptat rotile ceva mai repede , aici pot da vina pe anvelopele de iarna 215/55/16 care sunt ceva mai moi, vad mai bine cum se comporta cu rotile de vara 225/45/17


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]