It is currently 09 May 2024, 16:33

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 250 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 510 Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 09:23 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15203
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Alexandrus, de asta esti asigurat Casco, ca pt orice eveniment care intra sub incidenta politei de asigurare sa fi despagubit, urmand ca asiguratorul sa dea in judecata ADP or whatever pt recuperarea pagubelor (care se intampla sau nu..)
Sincer, imi fac calculul si altfel, prefer sa dau o suma fixa si suportabila pe luna si sa dorm linistit noaptea, decat sa fiu nevoit sa scot peste noapte o suma mare din buzunar in cazul unui eveniment nefericit si sa ma carpesc ca sa ies mai ieftin.
Asigurarile sunt un joc al hazardului, poti sa nu ai nici un incident si intradevar sa platesti polita degeaba, sau poti sa ai intr-o luna doua incidente si din start sa depasesti valoarea totala de plata. Nu e o noutate, pe asta se bazeaza intreg sistemul, iau de la tine si dau la altul!

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 10:37 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Ege are dreptate, in cazul unui eveniment societatea despagubeste pagubitul urmand sa-si recupereze banii de la vinovat, fara sa fie implicat clientul. Ege, sincer nu-ti recomand Asitrans, nu prea platesc daunele din cauza ca abia se mentin pe linia de plutire.
Generali sau Allianz sunt ok din punct de vedere al seriozitatii dar sunt si foarte scumpi.
Daca vrei sa-ti fac un calcul da-mi un privat cu costul masinii, proprietar persoana fizica sau juridica si daca vrei fransiza sau nu.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 10:43 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
bh00ooo Quote:
Valoare asigurata: 15400 Euro
Fransiza la totala: 20 %. Si evident 25% epava, functie si de cum o valorifica ei.
Fransiza la partiala : 0
Prima: 10 rate X 90 Euro
Edit : impeuna cu RCA tot la ei (680 RON, auto pe firma) am CASCO international.
Felicitari, platesti destul de putin pentru Allianz.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 10:48 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Apropo de asiguratorii care isi recupereaza banii dati victimelor gropilor... da, ii cer de la administratorii drumurilor. Acestia nu vor sa ii plateasca si se ajunge la proces.

Proces la care tot asiguratul trebuie sa vina martor si sa explice instantei pentru a suta oara cum s-a intamplat incidentul. Daca nu se prezinta asiguratul, care nu vrea sa-si piarda vremea cu prostiile asiguratorului si primariei, i se face mandat de aducere si il cauta bietul organ de proximitate. Daca vi se pare ca am ton acid :evil: este pentru ca mi s-a intamplat mie.

Dadusem intr-un gropoi cu muchie pe franare cu Laguna de indoisem janta de 17 si facusem praf cauciucul. Asiromul mi-a platit cu greu cele 'fo 15 milioane cat au fost piesele dar primaria Oradea nu a vrut sa le plateasca lor. Asa ca, la un an dupa incident, eu nici nu mai aveam masina, ma cheama astia la proces, bla-bla-bla. Juma' de zi de viata pierduta inutil.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 11:19 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Problemele de genul asta sunt inevitabile, cel putin in viitorul apropiat, asta pana cand o sa ne dezvatam sa tragem de timp si sa incarcam sa evitam plata datoriilor atat cat ne permite legea. Desi mi se pare o magarie sa amani inevitabilul doar de dragul de a mai te certa putin sa mai te dea careva in judecata... Poate o sa avansam si noi sau poate repara astia toate gropile :lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 17 Sep 2007, 20:00 
Offline
User avatar

Joined: 16 Apr 2007, 18:37
Posts: 296
Location: brasov
Stie cineva daca asigurarea CASCO se poate transmite noului propietar odata cu vanzarea masinii?


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 17 Sep 2007, 20:05 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Stiu sigur ca se putea. Acuma daca asiguratorul mai nou evalueaza riscul diferit de la client la client... s-ar putea sa fie o discutie dar rezolvabil oricum.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 17 Sep 2007, 20:40 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
My view:
CASCO este OK atunci cand valoarea asigurata e sub 15000 EUR, "sa zicem". Altfel, este un contract super-pagubos (ma abtin sa dau exemple) si inutil semnat cu rechinii asiguratori din Romania. Nu faci daune peste valoarea primei decat daca conduci "euforic" si mai inchizi si ochii din cand in cand! Cu niciuna din masinile pe care le-am condus vreme de cativa ani buni nu a fost 1 singur an care sa justifice retrospectiv valoarea primei anuale CASCO cumuland valoarea daunelor personal produse. Este un risc evident sa iti cada un stalp pe masina, OK, eu prefer sa practic acest "sport" riscant si sa pun pe seama Providentei eventualul necaz decat sa ii imbogatesc lesne pe banditii asiguratori. Mai este riscul unui furt total, insa Alfa nu prea se fura in Romania, sunt destule BMW-uri pt toata lumea :twisted: , opinia mea cel putin.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 17 Sep 2007, 22:20 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Foarte corect, chiar asa este. Dar acuma, la noile rate de asigurare, coboara suma critica de la 15k la o suma muuult mai mica.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 18 Sep 2007, 12:34 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
mike20 Quote:
Stie cineva daca asigurarea CASCO se poate transmite noului propietar odata cu vanzarea masinii?
Se poate transmite asigurarea Casco, dar trebuie instiintat asiguratorul pentru a recalcula polita.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 18 Sep 2007, 12:48 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Eu sunt de parere ca asigurarea Casco este necesara si, George, te contrazic cand spui ca de obicei daunele nu depasesc primele de asigurare. Aproape orice dauna depaseste acum prima de asigurare din cauza costului ridicat al pieselor si din cauza tarifelor mari practicate de service-urile reprezentantelor pentru manopera.
Exista si cazuri ca al tau, de exemplu am un asigurat care e la al 8 -lea an fara dauna, dar asemenea cazuri sunt din ce in ce mai rare, si oricum aceste persoane sunt recompensate de asigurator cu reduceri de la un an la altul care in unele cazuri ajung la mai mult de 50%.
Cat despre a circula fara Casco, e un risc destul de mare, chiar daca esti un sofer foarte bun si atent, sunt destui soferi care nu sunt asa si destui care circula fara rca, multe gropi nesemnalizate, multi copaci care stau sa cada, multe posibilitati ca o defectiune a masinii ( gen explozie cauciuc) sa provoace un accident major.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 18 Sep 2007, 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 10 Mar 2006, 01:23
Posts: 1654
Car: Alfa Giulia 2.0T
Location: Vechiul Regat
@Bubu_02:
Din punctul meu de vedere, accidentele tip "self_inflicted" cele mai probabile au ca rezultat deformarea unui segment sau doua de caroserie (de regula spoiler, capota, far, portiera, janta+pneu), sau spargere geam dupa tentativa de furt. Am exclus asa cum spuneam accidentele spectaculoase/grave, pentru ca acestea sunt induse din comportamentul sau expunerea voluntara la acest risc a fiecarui sofer. Eu nu pledez pentru asumarea integrala a riscurilor, ci pentru evaluarea corecta a acestora in raport cu valoarea de catalog a masinii si profilul de sofer. Problema deriva mai ales din refuzul asiguratorilor de a negocia suma asigurata. Calculul primei se bazeaza pe valoarea de catalog a masinii: Daca valoarea depaseste 15000 EURO (nu mai vorbim de cifre precum 20-30 mii EURO) rezultatul este o prima anuala care depaseste foarte probabil orice cost de accident din categoria mentionata mai sus. Poate sa nu iasa acest calcul, dar in orice moment banii sunt in buzunarul meu , nu al asiguratorului.
Repet, poate nu vreau sa imi asigur masina pentru furt total, si nici pentru daune totale. Doresc un pret corect al asigurarii riscului de accident usor, imi ofera o firma credibila in Romania asa ceva? Evident ca marjele de castig nesimtit nu se mai pastreaza in acest caz.

_________________
Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0T
ex: Alfa Romeo 159 2.4 Mjet Nero Oceano
ex: Alfa Romeo 156 2.0 TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 18 Sep 2007, 16:53 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Inteleg perfect ceea ce spui, din pacate industria asigurarilor la noi e inca la inceput, abia de curand societatile de asigurari au inceput sa ia in calcul profilul soferului la incheierea unei asigurari de exemplu. Se incearca si diferentierea pachetelor de asigurari pe nevoile fiecaruia, dar pana acum o asigurare exact asa cum iti trebuie tie nu exista. Cel mai aproape ar fi Asigurarea la avarii din orice cauza, fara furt total, si cu o fransiza la dauna totala.
Pentru o astfel de asigurare cel mai convenabil exemplu e urmatorul:
Autoturism fabricatie straina;
Suma asigurata 20000 eur;
Varsta posesor: 35 ani;
Permis de conducere: 10 ani;
Prima de asigurare: 780 euro/an;
Cota de prima 3.9%.

Cat despre castigul mare, exemplu: Allianz, care a vrut sa renunte acum 2 ani la asigurarea autoturismelor, din cauza ca este foarte paguboasa( pierderi>20% pe acest segment), de aceea a ridicat brusc tarifle.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Apr 2008, 14:58 
Offline

Joined: 03 Apr 2007, 14:31
Posts: 271
Location: Bucuresti
Hai sa redeschid topicul asta, am si eu o problema:
am asigurare pe masina din semnatura la Generali, franciza cred ca 10% furt total si 650 RON la daune partiale, platesc pentru asta 5800 RON :roll:

Acum: am un prieten care imi poate face la BT Asigurari o asigurare cu 20% la furt total si 100 Euro la daune partiale, pentru vreo 4500 RON.
Intrebarea mea: merita sa schimb? Sunt seriosi BT, ce stiti de ei?

_________________
Now: TFSI 310CP
ex: 159 Emozione 2.4 JTDm 210+CP
ex: 159 Distinctive 1.9 JTDm 150CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Apr 2008, 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 04 Feb 2008, 13:37
Posts: 203
Car: GT Q2
Location: Northampton UK
Eu am păţit-o cu ei şi fug cât văd cu ochi de ei.
Alţi au o părere bună despre BT.
Tu deschide ochii mari :bigeyes: şi fă alegerea care ţi se pare ţie cea mai bună.

_________________
Alfa GT Q2 1.9 jtd 170
Ex. 147 1.6 16v 120
Ex.156 1.9 jtd 115CP FL 2004
Ex.156 1.6 16V 120CP Blue Cosmo


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Apr 2008, 18:39 
Offline
User avatar

Joined: 18 Feb 2006, 19:39
Posts: 10325
Car: o cisterna
Location: Kronstadt
De ce vrei fransiza?Daca tot te muti la BT,ai sansa sa iti faci o asigurare mai aproape de "full",BT sunt printre putinele asigurari de pe piata care (inca) mai fac asigurari fara fransiza.
Am ajuns la concluzia pe care o aveam anul trecut pe vremea asta,si anume ca sunt cativa asiguratori de top,diferentierea intre ei se face mai mult sau mai putin prin conditiile contractuale specifice(vezi obligativitatea fransizei la unii) cat si prin calitatea angajatilor cu care ai de-a face.

Eu mi-am rezolvat problemele pe care le aveam cu BT-ul cu ajutorul unui avocat(!),si ca sa fiu cinstit,odata episodul depasit tot la ei am ramas,mai mult,am incheiat o alta asigurare zilele trecute.

_________________
156 2.0 TS
156 SW 2.0 JTS
166 2.4 JTD TI
916 Spider 3.0 Arese
159 SW 1.9 JTDm


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Apr 2008, 19:11 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Dupa mine BT sunt foarte buni :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 22 Apr 2008, 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
BT e o companie ok, am multi colegi acolo, am avut daune si sau rezolvat, unele mai greu, altele mai usor, dar hei asta e ROMANIA in care traim.
Totusi recomand societatile din afara.
@ catastrat : daca te intereseaza o oferta fara fransiza, in conditii bune, da-mi te rog P.M.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 09:30 
Offline

Joined: 03 Apr 2007, 14:31
Posts: 271
Location: Bucuresti
Din cate stiu eu, dupa intalnirea din decembrie a asiguratorilor din RO, franciza minima la daune partiale este de 100 Euro.
@marius: adica cum ti-ai rezolvat problemele cu un avocat?! Pai asta numai a recomandare pentru BT nu suna... :?
@bubu_02: ai PM.

_________________
Now: TFSI 310CP
ex: 159 Emozione 2.4 JTDm 210+CP
ex: 159 Distinctive 1.9 JTDm 150CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 10:41 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Fransiza 100 de euro la partiale.... Numai pe mine ma pufneste rasul?

Exemplu de dauna partiala: parbrizul. La fransiza aia iese cumva ca tu il platesti, ei ti-l monteaza. (Ok, nu la toate modelele, dar la multe cu 100 de euro iti cumperi parbriz)
Ex. 2: far de ceata. Platesti tu tot.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 11:25 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
@bh00ooo: Atat la exemplul 1. cat si la Exemplul 2. raspunsul este da: platesti tu primii 100 euro din costul reparatiei la fiecare dauna.
@catastrat: Dupa intalnirea din decembrie s-a luat aceasta decizie intradevar, dar nu a fost adoptata de toti asiguratorii.
Sunt societati la care aceste fransize sunt optionale.
Fiecare dintre noi are posibilitatea de a alege, in functie de nevoia fiecaruia.
In cazul in care va pot ajuta cu raspunsuri, recomandari, detalii, oferte nu ezitati sa intrebati, pentru asta a fost deschis acest topic.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 06 Nov 2006, 23:31
Posts: 2270
exceptand Alianz-Tiriac si Generali care mai sunt optiunile unde nu fac nazuri la schimbarea jantelor/gumelor daca dau cu ele in gropi?

la Generali cu toate clauzele lor suplimentare cu nume pompoase au zis ca asta nu intra, dar am dubii ca tanti cu care am vorbit stia exact ce si cum si imi pare rau pentru ca acum tot la ei am casco (dar n-am avut nici un eveniment pana acum).
cu Tiriac am eu mici probleme si amintiri neplacute cu inspectorii lor de daune deci cam pica si asta :(


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 15:39 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
@ bubu: "raspunsul este da". Deci si pe tine te pufneste rasul? :lol:

Mi se pare ridicol cu pene cel care acepta o asemenea clauza. Privind asta in relatie cu reducerea la prima anuala oferita in schimb. Singurul caz la care ma pot gandi in care asa ceva ar fi avantajos pentru client este cel al "exoticelor".

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 23 Apr 2008, 16:00 
Offline
User avatar

Joined: 28 Aug 2006, 09:18
Posts: 612
Location: Timisoara
perosnal am avut de a face cu 2 firme de asigurari... omniasig si unita... impresiile:
- omniasig sunt sub orice critica - pe RCA m-au trimis la un service infect care s-au chinuit de 2 ori sa vopseasca si nu au nimerit culoarea, iar la casco au refuzat sa o faca... am renuntat la ei rapid si sper sa nu mai am de a face vreodata cu ei... foarte scump casco
- unita - pret ok (cel putin anul trecut), au platit baietii si luam regie proprie cu deviz de reprezentanta... in felul asta am reusit sa strang banii pt a-mi plati creditul la masina :lol:
deci ... unita sunt ok si si-au respectat obligatiile contractuale
iar omniasig sunt super naspa... cei mai naspa
deocamdata nu mai am casco, dar ma gandesc serios sa continui cu unita... nu stiu daca vor ei sa mai continue cu mine :lol:


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 26 Apr 2008, 15:09 
Offline
User avatar

Joined: 12 Apr 2007, 19:31
Posts: 75
Car: 156 SW 1.9 JTD
Location: Satu Mare
Baieti, am avut un accident ieri; conform regulamentului, eu sunt de vina.. am lovit pe cineva in spate, Alfa mea a iesit destul de sifonata :( Treaba e ca m-as putea intelege cu tipu pe care l-am lovit, sa ia el vina asupra lui si 3 puncte + avertisment, dar acum ii este frica, deoarece daca firma la care are el asigurare daca imi plateste mie reparatiile, el daca mai face un accident nu va fi acoperit de asigurare. Are doar RCA, la fel ca si mine. E adevarat ce zice tipu? Ce solutie as mai avea? Eu as avea de schimbat un far, grila triunghiulara e rupta, capota cred(sper) ca se poate indrepta, bara fata are o crapatura pe la mijloc (nu prea mare), aripa dreapta e sifonata putin. Inca nu am vazut sub capota ce e, nu am reusit s-o ridic; am condus asa avariata cam 4 km fara probleme.. O fac din banii mei sau sa rezolv cu tipul sa ia vina asupra lui? Daca as face-o din asigurarea lui as schimba tot, asa tre sa carpesc ce se poate si schimb doar necesaru :(


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 250 posts ]  Go to page Previous 1 2 3 4 510 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]