It is currently 27 Apr 2024, 16:25

All times are UTC+03:00




Post new topic  Reply to topic  [ 250 posts ]  Go to page 1 2 3 4 510 Next
Author Message
PostPosted: 10 Sep 2007, 14:12 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Am creat topicul asta pentru a veni in ajutorul celor care au intrebari sau probleme legate de asigurare. Lucrez in domeniu de ceva timp si am cateva cunostinte legate de suiect, asa ca o sa incerc sa va ajut cu ce pot.
P.S.:Scuze daca nu am postat bine, dar nu stiam unde se potrivea mai bine.
Inca nu am ajuns sa cunosc niciunul dintre voi, ma chinui de vreo luna sa ajung la o intalnire, sper sa reusesc saptamana asta. :wink:[/b]

daca topicu "prinde" ori il fac sticky aici ori il mutam sticky la offtopic
madkat


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 20:49 
Offline
User avatar

Joined: 29 Mar 2007, 10:45
Posts: 300
Location: Pitesti
Nu stiu daca-i bine plasat dar subiectul e oricum f. interesant
Mai ales ca pe mine ma bate gandul la un casco

_________________
156 2.0 jts


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 22:33 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Sfatul meu persoanl de om patit :
Casco nu merita decit pentru dauna totala, sau daune foarte mari, sau furt. Restul daunelor de 2 lei din parcare si asa mai departe, in caz ca ai ghinionul sa ti se intimple, iesi mai ieftin sa le repari pe banii tai decit sa dai rata anuala la Casco, mai ales ca au crescut simtitor ratele de asigurare. Acuma depinde si de ghinionul sau norocul fiecaruia, dar statistic vorbind, firmele de asigurari nu ar avea profit daca nu ar fi cum zic eu.
In caz de dauna totala sau furt, inevitabil ajungi sa te tiganesti cu societatea de asigurari sau sa te fure ei cum vor, adica sa nu iti dea toti banii pe care ii datoreaza. Sunt prea putine societati de asigurare care platesc cu adevarat fara batai de cap, iar la alea costa rata anuala de 2 ori mai mult decit la toate restul.
Am experimentat si am auzit de la altii prea multe ca sa mai am incredere in Casco.
RCA si multa atentie e tot ce ai nevoie.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 23:06 
Offline

Joined: 26 Aug 2005, 21:18
Posts: 4960
Sunt de acord cu Alexandrus, daca as putea (inca nu am gasit varianta...nici nu stiu daca exista) mi-as face Casco doar pt dauna totala sau furt.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 23:28 
Offline
User avatar

Joined: 12 Jul 2007, 23:58
Posts: 58
Location: Satu Mare
ar fi bine daca s-ar putea da niste preturi referitor la RCA sau Casco;
care firme platesc reparatiile si care nu, in cazul unor intamplari nefericite;
prin ce intamplari ati trecut si care a fost rezultatul


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 23:31 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Ma bucur ca vi se pare un subiect interesant.
Alexandrus intr-o anumita masura ai dreptate( partea cu daunele de 2 lei), tocmai de aceea exista posibilitatea la CASCO de a incheia asigurarea alegand o fransiza* per eveniment (suma e la alegerea clientului) lucru care reduce simtitor prima de asigurare, si astfel ajungi sa platesti putin si sa fii asigurat doar pentru dauna totala sau daune majore. Aceasta posibilitate o ofera majoritatea societatilor de asigurare.
Societatile de asigurare nu prea au profit in urma asigurarilor RCA sau CASCO, ci din alte tipuri de asigurari si din investitii in alte domenii.
RCA-ul este foarte necesar, chiar si cu problemele existente (alergatura pe la inspectorii de daune, nu vrea societatea sa plateasca service-ului, etc.). Gandeste-te ce s-ar intampla daca te-ar lovi unul cu o dacie din 1800 toamna fara RCA care nu are bani nici sa treaca strada si ti-ar provoca o dauna majora ( se bazeaza pe fapt real) cum iti repari masina? Il dai pe om in judecata sa-i iei vaca din curte sau mai stiu eu ce capita de fan? Sau preferi sa alergi pe la societatea de asigurari. Eu as alege a doua varianta.
*Fransiza reprezina partea din dauna pe care o suporta asiguratul, ea poate sa reprezinte o suma fixa sau un procent din suma asigurata.
Sper sa va ajute informatiile, va mai astept cu intrebari.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 23:38 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Apropo legat de dauna totala si tiganeala cu societatea de asigurari, esti putin pesimist. Prima alfa pe care am avut-o a pupat un tir la 1 luna dupa ce am cumparat-o = dauna totala si sincer am iesit pe profit dupa ce am fost despagubit, si nu aveam casco la o societate de top.
Oricum padure fara uscaturi nu exista, probleme la daune exista si la societatile de top, vezi Allianz, de unde se recupereaza banii mai greu decat la alte societati mai mici.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 10 Sep 2007, 23:40 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Korupt Quote:
ar fi bine daca s-ar putea da niste preturi referitor la RCA sau Casco;
care firme platesc reparatiile si care nu, in cazul unor intamplari nefericite;
prin ce intamplari ati trecut si care a fost rezultatul
O sa pregatesc un top al societatilor de asigurare in ordinea preturilor si a platii daunelor


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 04:01 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Pai daca vrei incep eu : Asiban nu plateste NIMIC, nici fortati de CSA macar, poate cu hotarire judecatoreasca si executor sa se mai miste ceva pe la ei. Deja ma tiganesc cu ei de 6 luni de zile, n-au nici o treaba cu bunul simt sau macar cu legea, ii cam doare in pix de orice.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 08:32 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
bubu_02 Quote:
.....Oricum padure fara uscaturi nu exista, probleme la daune exista si la societatile de top, vezi Allianz, de unde se recupereaza banii mai greu decat la alte societati mai mici.
@bubu : Allianz PLATESTE !!!! Daca imi spuneai de Asiban, Omniasig, Unita, BCR, Asirom, te mai credeam.
Generali si AZT, platesc la timp, nu fac figuri la daune chiar si la totale, fapt pentru care sunt cei mai scumpi pe segmentul asigurarilor, dar si cei mai seriosi.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 10:35 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Alexandrus Quote:
Pai daca vrei incep eu : Asiban nu plateste NIMIC, nici fortati de CSA macar, poate cu hotarire judecatoreasca si executor sa se mai miste ceva pe la ei. Deja ma tiganesc cu ei de 6 luni de zile, n-au nici o treaba cu bunul simt sau macar cu legea, ii cam doare in pix de orice.
Ai dreptate, cu Asibanul sunt destule probleme, intamplator am lucrat la ei 1 an, si mai cunosc cateva persoane pe acolo asa ca daca te pot ajuta cu problema ta da-mi un privat cu detalii.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
sSilviu Quote:

@bubu : Allianz PLATESTE !!!! Daca imi spuneai de Asiban, Omniasig, Unita, BCR, Asirom, te mai credeam.
Generali si AZT, platesc la timp, nu fac figuri la daune chiar si la totale, fapt pentru care sunt cei mai scumpi pe segmentul asigurarilor, dar si cei mai seriosi.
Eu nu am spus ca nu plateste Allianz, am spus doar ca se recupereaza in unele cazuri destul de greu banii. Oricum la seriozitate sunt pe primul loc, Generali la fel, in schimb la Allianz nu se justifica tarifele foarte ridicate comparativ cu piata. Printre societatile care isi platesc daunele se numara Omniasig, OTP-Garancia si Astra de cand au venit austriecii.
Printre societatile nerecomandate: Carpatica, Unita, Asiban.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 11:02 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Omniasig !?
Este un coleg forumist care a trebuit sa plateasca din buzunar o suma pe care domnii de la Omniasig au considerat-o nejustificata. :roll:
Pe scurt, a avut masina lovita in stg. fata, traversa dintre faruri s-a deformat, pentru indreptare trebuia demontat farul pe dreapta.
"Meseriasii" lu` peste de la Omniasig, au spus ca nu platesc manopera pt. demontarea/montarea farului din dreapta in valoare de 50 ron. :shock:
De kko ......

Iti dau dreptate in privinta tarifelor practicate de AZT.
Pacat ca Generali nu asigura masini mai vechi de cinci ani. Sunt singurii care inlocuiesc unele repere care la alte soc. de asigurari sunt de reparat.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Probleme de genul celei de care s-a lovit colegul sunt la toate societatile, majoritatea au cauza faptul ca multe service-uri umfla frecvent nota de plata cand e vorba de asigurari, de exemplu un prieten asigurat la mine a avut de reparat Loganul dupa un accident usor si devizul de la un service a fost de 2000 ron iar de la al doilea service 1300 ron.
Cat despre inlocuirea pieselor, e discutabil la toate societatile inclusiv Generali, totul depinde de parerea inspectorului de daune care de multe ori e neavizata si totul se rezuma la certuri si nelipsita spaga.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 15:50 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
bubu, din pacate in cazul meu nu cred ca m-ai putea ajuta, deoarece de dosar se ocupa un anumit personaj pe numele sau Stanila, care e director de daune pe Casco or something. Nu are rost sa comentez caracterul, sau ma rog, ce-o fi ala, al acestei persoane, dar ca idee, avocatul care se ocupa sa recupereze banii de la Asiban il cunoaste pe directorul mare de la Asiban, nu ii retin numele. Ei bine, se pare ca acel director nu prea are nici o treaba cu asigurarile si este tras de urechi de Stanila si Halalau(director de daune la Asiban), desi acestia ii sunt subalterni.
Oricum, daca dupa interventii din partea CSA, notificari legale si asa mai departe, nu s-a rezolvat nimic, m-as mira sa se rezolve prin "relatii".
Eu unul mi-a invatat lectia, tot ce pot sa fac este sa zic si eu mai departe ca nu cumva sa faceti greseala mea, sa faceti Casco la Asiban, si nici chiar RCA, ca va injura lumea daca folositi vreodata acel RCA.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 16:50 
Offline

Joined: 30 Mar 2007, 22:08
Posts: 254
da-ne si noua mai multe detalii despre cazul tau te rog ! ar fii interesant sa aflu mai multe ;) poate am cum sa te ajut !

_________________
Image


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 11 Sep 2007, 18:11 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Meme, multumesc pentru intentie, dar din pacate e cam urita situatia.
Oricum, ca detalii, masina e o Alfa 156 2.0 JTS, accidentul s-a petrecut in Ianuarie, suma asigurata este 17703 Euro, nu am fransiza, plata a fost facuta integral.
Dpdv legal de la data depunerii ultimului act la dosarul de dauna, acesta trebuie solutionat in 15 zile lucratoare. Evident, asa ceva nu s-a intimplat, desi ultimul act a fost depus in Martie, mai precis pe 3 Martie. Dupa o luna sau mai mult am facut eu o vizita pe acolo, dupa ce am sunat in realabil, si mi s-a oferit enorma suma de 11000 Euro ca despagubire. Ar fi fost OK daca as fi platit rata la o suma asigurata de 11000 Euro, insa in situatia respectiva nu am acceptat sa fiu practic furat pe fata. Masina e dauna totala, apropos, si in asa fel dauna totala incit a mai ramas portbagajul si scaunele din ea, si nu glumesc sau exagerez.
Mai departe, ce pot sa zic, am depus plingere la CSA, au raspuns ca Asiban sunt obligati sa plateasca 75% din suma imediat si restul la valorificarea epavei, evident, nu s-a intimplat, si asta era acum 3 luni.
De atunci se ocupa avocatul, care a intimpinat aceeasi stupizenie ca si mine in rezolvarea problemei, e ceva ce atinge si depaseste nivelul penibilului, crede-ma.
Anyway, daca se face vreo intilnire inttr-o seara, cum am vazut scris pe aici, poate imi dati si mie un semn si ma afisez si eu, va povestesc atunci pe viu mai multe detalii, la un suc ceva.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 10:42 
Offline
User avatar

Joined: 20 Aug 2007, 13:58
Posts: 907
Location: Popesti Leordeni - Bucuresti
Pe Stanila si pe Halalau ii cunosc foarte bine, Stanila e directorul de daune iar Halalau e director asigurari, presedintele Asiban e Ceraceanu, director adjunct Dicu. Discutia trebuie purtata cu Halalau sau cu Dicu. Daca ne vedem si imi dai mai multe detalii, gen nr de dosar eu cred ca te pot ajuta. Nu inteleg totusi de ce nu s-a respectat decizia CSA, si de ce CSA-ul nu a luat mai multe masuri.


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 31 Mar 2007, 17:47
Posts: 534
Location: Oradea
Sa dau ceva cifre topicului, citez din memorie, CASCO Tiriac, anul asta la masina din semnatura si avatar.

Valoare asigurata: 15400 Euro
Fransiza la totala: 20 %. Si evident 25% epava, functie si de cum o valorifica ei.
Fransiza la partiala : 0
Prima: 10 rate X 90 Euro
Edit : impeuna cu RCA tot la ei (680 RON, auto pe firma) am CASCO international.

Am vrut Tiriac pentru ca anul trecut pe Laguna am avut la Asirom si a fost un CIRC constant. Plati tarzii si incomplete la daune partiale, plata OK la totala dar cu circul de rigoare.

Pana acum cu Alfa nu am avut incidente. Bine, in afara de janta indoita in Roma (sic!) si reparata aici cu 20 RON. Fiind de tabla nu m-am deranjat cu Cascoul.

_________________
156 Sportwagon 1.9 JTD Progression 2003


Last edited by bh00ooo on 12 Sep 2007, 17:10, edited 1 time in total.

Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 16:19 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
e relativ ok zic eu, mai ales ca esti asigurat la Tiriac.
Eu momentan am o mare dilema unde sa fac casco. Nici fara casco nu mi se pare deloc o solutie, o simpla groapa a provocat acum 2 ani un deviz de aprox 25mil. Mai ganditi-va la situatia in care se sterge de voi in parcare cine stie ce fufa (nu vreau sa par misogin) cu o dacie obosita din `70 cu tampoane de cauciuc la bari, evident pleaca caci masina ei fie nu are nimic fie nici nu se observa la cat de ruginita si cazuta este in rest, iar voi ramaneti cu vreo doua portiere infundate si zgariate, poate aveti noroc si de un prag ceva sau poate o aripa..Sau mai ganditi-va la o vijelie cum se poarta in ultima vreme si darama cine stie ce panou sau stalp sau copac putred si netaiat din lipsa de nushce aprobari, direct peste masina. Get real, nu prea poti sa stai fara casco, indiferent cat de atent ai fi!

Si back on topic, sfat din experienta proprie: NU FACETI CASCO LA OMNIASIG!! daca cumva comiteti greseala sau ati comis-o deja, incercati sa nu dati okii cu inspectorii Visan sau Schneider!

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 16:54 
Offline
User avatar

Joined: 04 Oct 2006, 12:17
Posts: 1469
Location: Bucuresti
Alex, te sfatuiesc sa-ti faci CASCO la Generali. Sunt seriosi, au decontare directa cu multe service-uri, asigura asistenta rutiera pe teritoriul RO., daca ai noroc sa prinzi oferta FREE si pt. EUROPA, nu fac greturi la decontari.

_________________
Speranta moare ultima......

AR 156 2.0 TS 155-CP, blue cosmo, putin tuning exterior
new: Fiat Grande Punto 1.3 multijet 90 CP


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 19:15 
Offline
User avatar

Joined: 31 Aug 2006, 16:26
Posts: 1301
ALXege Quote:

NU FACETI CASCO LA OMNIASIG!!
Sustin aceasta afirmatie cum sunt unul dintre asiguratii Omniasig...


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 12 Sep 2007, 22:36 
Offline
User avatar

Joined: 26 Jun 2006, 12:32
Posts: 90
Alex, da' de Titus de la Asitrans ai uitat?
O sa-ti zic cand ne mai vedem cum stiu ca va stiti :)


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 01:13 
Offline
User avatar

Joined: 05 Jan 2006, 21:31
Posts: 15199
Car: 115/916/949/960
Location: Bucuresti
Hahahahaha, Titus.. minunat baiat!

_________________
4C | GTV 916 3.0 V6 | Stelvio 2.0T | Spider S4 2.0
ex GTV 916 2.0TS | Spider 916 2.0TS | MiTo 1.4TB | Spider 939 2.4JTDm | Brera 2.4JTDm | Spider 916 2.0TS | GT 1.9mJTD | 147 1.6TS


Top
   
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2007, 01:48 
Offline
User avatar

Joined: 23 May 2006, 10:58
Posts: 4840
Ege, sincer, fa un calcul pe hirtie cit ai plati pe Casco anual, si apoi cit ai plati reparatiile in caz de cine stie ce intimplare nefericita. Cum nu ai de unde stii cit de dese vor fi sau daca vor fi intimplari nefericite, fa un calcul la masina veche de exemplu, cite accidente and stuff si citi bani dati per total pe casco.
Eu de exemplu am avut 1 an masina veche, 1 an casco. 1 singur incident, care pina la urma s-a rezolvat relativ simplu, nu a trebuit sa apelez la casco pentru ca m-a rezolvat instant un amic. Daca ar fi fost sa platesc din buzunar, ma costa ~500 Euro, iar pe casco am platit 1100 Euro, deci ... stupid me.
Daca e sa fie vina altcuiva, atunci are RCA. Daunele in parcare sunt cam de kko, e drept, dar nu stiu cit de des se intimpla, mie personal nu mi s-a intimplat decit una inainte sa am casco, era putin julita bara fata, s-a rezolvat ieftin.
Cit despre daune majore, ce zici tu acolo, s-ar putea sa ai surpriza ca la Casco sa iti sugereze sa dai in judecata ADP sau mai stiu eu ce altceva, ca e vina lor. Ce-i drept, pentru furt si dauna totala e bun casco, atita vreme cit sunt seriosi.


Top
   
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic  Reply to topic  [ 250 posts ]  Go to page 1 2 3 4 510 Next

All times are UTC+03:00


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
[ GZIP: Off ]